1793 Devrimi

8,6/10  (10 Oy) · 
44 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.896 gösterim
Victor Hugo'ya göre 1793 yılını özel yapan şey, bu yılın 
"Paris'in Fransa ile ve Fransa'nın da Paris ile mücadele ettiği yıl" olmasıdır; ona göre "bundan daha trajik bir şey olamaz". 
Romantik gerçekçiliğin en ünlü şairi ve yazarı Hugo, çeşitli politik ve ekonomik çıkarların kaos alanına dönüşen Fransa'nın bu 
"İç Savaş" dönemini, bir tarihçinin dikkati, bir romancının duyarlılığıyla anlatır bize. XVI. Louis'nin Konvansiyon kararıyla idam edildiği, iktidarın güç dengelerinin bir günden ötekine değiştiği,  Fransız halkının, işçilerin feodalizmin bütün kalıntılarını ortadan kaldırma öfkesiyle her şeye saldırdığı ve iktidar oyunlarına alet edilmek istendiği günlerdir bunlar. Victor Hugo, gerçek tarihsel kişilere yer verse de, asıl olay örgüsünü farklı cephelerden temsili karakterlerle örerken fedakârlık, yurtseverlik, vicdan, ideal vb. sorularını da bu tarihsel fonda tematize eder.

1793 Devrimi: Kaos ortamında sınıfların hesaplaşması.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  494
 • ISBN:
  9786053541097
 • Çeviri:
  Ester Yanarocak
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan DEMİRALP 
26 Tem 13:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

1789'da patlak veren fransız devriminden birkaç yıl sonrasını anlatıyor 1793 devrimi.
1789'da kralı devirerek kendini ulusal meclis daha sonra yasama meclisi ve sonrasında uzlaşma meclisi(konvansiyon) olarak ilan eden devrimin öncüleri robespierrre,danton ve marat olmuşlardır.

Deliler Cumhuriyeti 
24 Mar 18:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fransız devrimi esnasındaki icsavasi anlatan eser keyifli bir okuma ve iyi bir dönem incelemesi vaadediyor. Okumakta fayda var. Zaten yazarın sihirli kalemi ile bir kere tanisirsaniz vazgeçmeniz zor olacak.

Kitaptan 1 Alıntı

afet qaralova 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Onu taxtanın üstünə qoydular. Gözəl,məğrur başı rüsvayçılıq xaltasına keçirdilər. Cəllad yavaşca onun boynundakı saçları qaldırdı, sonra yayı basdı. Üçbucaq bıçaq yerindən tərpəndi və əvvəlcə yavaş sonra isə sürətlə aşağı sürüşməyə başladı. İyrənc bir səs eşidildi...
Haman anda başqa bir səs də eşidildi. Bıçaq zərbəsinə tapança gülləsi cavab verdi. Hovenin başı qırmızı səbətə yuvarlanıb düşdüyü anda, Simurden tapançasının birini çıxarıb ürəyinin başına sıxmışdı. O, yerə yıxılıb, canını təslim etdi.

1793 Devrimi, Victor Hugo (Sayfa 325 - Kitabklubu)1793 Devrimi, Victor Hugo (Sayfa 325 - Kitabklubu)