7,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
616 gösterim
Murdoch'ın ilk romanı olmasına karşın en başarılı yapıtlarından biri olarak değerlendirilen Ağ, hayatını ucuz romanlar çevirerek kazanan bir yazarın, geçmişiyle ve kendisiyle hesaplaşması üzerine odaklanıyor. Murdoch, bu yazar özelinde insanın, rastlantıları ve öteki insanları dikkate almadan, kendi hayatını kendi tasarılarına göre ne ölçüde yaşayabileceğini sorguluyor. Yazarımız, geçmişinde çok önemli bir yer tutmuş olan dostları ve daha önemlisi aşklarıyla tekrar yüz yüze geldiğinde peş peşe, çok eğlenceli bir sürü bocalama anı yaşar; her şeyi yanlış anlamış, kimseyi doğru dürüst tanımayı becerememiştir.
En sonunda kendini, kendi hayal ve düşüncelerinden oluşan bir ağın içine kapattığını anlar. Bu yakıcı bir aydınlanma anıdır; ama yıkıcı olmaz. Diğer insanları kendi tasarımlarına indirgenemez tekillikleri içinde gördüğü, her şeyi bilme ve denetleme tutkusundan vazgeçip sadece sevmeyi, Öteki'ne açılmayı denediği anda Sanat'a da ilk kez gerçekten açılabileceğini kavrar.

Meslekten felsefeci olmasına karşın edebiyatın, ahlak meselelerinin ve insan ilişkilerinin olağanüstü karmaşıklığını daha iyi ilettiğini düşünen Murdoch, sanat/hayat, zorunluluk/rastlantısallık, genellik/tikellik, hakikate ulaşmak için benliğin ötesine geçme gibi temaları müthiş sürükleyici bir olay örgüsü içinde ve son derece incelikli bir mizah duygusunu besleyerek işliyor. Çok meraklanacak, çok eğlenecek, çok düşüneceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789755390499
 • Orijinal Adı:
  Under The Net
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitapta ana karakterin kendi oluşturduğu tasarıların ne kadar yanlış olduğunu anlatıyor. Böylelikle çevresinin değil kendi içinde oluşturduğu anlamın daha baskın olmasından kaynaklı hayatında büyük ölçüde bocalamasına sebep olduğuna tanık oluyorsunuz. Bu noktada insanın bakış açısı kendi düşünsel devinimlere fazla kaptırmaksızın yaşadığı çevrece değişebilir, esnek olmalı demeden alamıyorum kendimi.

Bir başka nokta ise kişinin size görünen maskesi evrensel değildir. Her birey karşısındaki kişide o maskenin oluşması adına farklı noktalara dokunarak yaratır. Bir nevii herkesin birbirleri üzerinde oluşan yansıması maskenin içeriğini belirler. Bu doğrultuda iletişim kurulur. Günlük hayatımızda sürekli karşımıza çıkan klişe söylemlerden : Senin kaç yüzün var, karaktersizsin ve ya çok karakterlisin, masken düştü gibi tek tip bakmanın sağlıksızlık hali olduğunu kanıtlar niteliğinde :)

Kitabın genel vurgusu, size görünenin her zaman gerçeği yansıtmadığını hatta görünen bireyin biçtiği değerce yanılsamasına olanak sağlar. Düşündürten kitap, okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 9 Alıntı

Pelin Tunç 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Konuştuğum sürece, şimdi bile, düşüncemi tam olarak belirteceğim yerde seni etkileyecek, senden tepki alacak şeyler söylüyorum. Bizim aramızda bile bu böyle; birbirini aldatmak için daha güçlü nedenleri olan iki kişi arasında daha da beterdir elbet. Aslını ararsan bizler buna öyle alışığız ki doğru dürüst farkına bile varmıyoruz. Dilin tümü, yalanlar üretmekte kullanılan bir makinedir.

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch

"İnsan bir başka insanı ne zaman sahiden 'öğrenebilmiş'tir ki? Belki de öğrenmenin imkansızlığını kavradığı, öğrenmek arzusunu dışladığı ve en sonunda öğrenmeye ihtiyaç bile duymaz olduğu zaman! O zaman da insanın ulaştığı şey bilgi değil, bir tür ortaklaşa varoluştur ki bu da aşkın sayısız kisvelerinden biridir."

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch
Pelin Tunç 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Böylece yaşar gideriz; zamanın sürekli ölümüyle haşır neşir bir ruh; yitik anlamlarla, yeniden yakalanamayan anlarla, anımsanmayan yüzlerle haşır neşir, ta ki en son darbe bütün bu an'larımızı sona erdirinceye ve o ruhu, çıkıp geldiği boşluğa geri gönderinceye değin.

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch
Pelin Tunç 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yalanların virajlı tepeleri karşısında dehşete kapılmaktan hiç vazgeçmem; ama gene de bu yollara dalar dururum, onlara, beni yeniden gün ışığına çıkaracak kestirmeler gözüyle baktığım için herhalde. Oysa dünyadaki tek ölümcül yalan budur belki de.

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch
Pelin Tunç 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bütün uğraşlarla sevgiler, servet ve ün peşinde koşmalar, gerçeği aramalar, hepsi, tıpkı gerçeğin kendisi gibi akıp geçen ve hiçliğe dönüşen anlardan oluşmuştur. Gene de bizler bu hiçlikler dehlizinin içinde, geçmiş ve gelecekteki temelsiz barınaklarımızı yaratan o mucizeli yaşam gücüyle ilerler dururuz.

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch

İnsanın herhangi bir şeyi yapmak için iyi nedenleri varsa, kötü nedenleri de var diye o şeyi yapmaktan geri kalmamalıdır.

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch
Pelin Tunç 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gerçekleştirdiğim düşünsel çalışmaların sonunda, oldum olası, hiç bir şey başaramamışım gibi bir duyguya kapılmışımdır; insan geri dönüp baktığında yaptığı şeyin öbür yanını görür, ince bir sedef kabuğu gözüne tutmuşçasına. Ama bu, düşünsel çalışmaların doğasından mıdır yoksa benim ürettiklerimin değersiz oluşundan mıdır, hiçbir zaman kestirememişimdir. Kişi, ürünün içerdiği düşünceyle -bu düşünce ne olursa olsun- artık canlı bir temas kuramıyorsa bu ürün, en iyimser bakışla kuru, en kötümser bakışla da berbat görünür.

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch
A.Yasiiiin Altun 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözler ruhun aynasıdır; onların üzerinde boya geçmek ya da üzerlerine altın tozu serpmek de olanaksızdır.

Ağ, Iris Murdoch, Iris Murdoch