Deniz Deniz

7,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
253 gösterim
Deniz Deniz’in ana karakteri Charles Arrowby, günün birinde deniz kıyısında bir evde inzivaya çekilmeye karar vermiş, yaşlanmakta olan ünlü bir tiyatrocudur. Prospero Sendromu denen bir dertten mustariptir: Bir aktör olarak ilgi uyandıran bir karakterdir; yalnızca seyirci açısından değil, meslektaşları açısından da. Artık, diye düşünür Arrowby, güçlerine teslim olmanın; inzivada kâmilce, doğayla uyum içinde yaşamanın, yüzerek ve yürüyerek, basit ama eksantrik yemekler hazırlayarak, hayat ve geçmiş üzerine düşünerek bir günlük/anı/roman yazmanın (yazdıklarının ne olacağına bir türlü karar veremez) sırasıdır. Kalkıştığı işi değerlendirirken utangaçça edebi ve teatraldir:


Fakat hayatımın asıl olayları geçmişte kaldı ve “sükûnet içinde hatırlamak” dışında yapacak bir şey yok artık. Egoizmle geçmiş bir hayattan pişmanlık duymak mı? Tam olarak öyle değil ama onun gibi bir şey. Elbette tiyatronun hanımları ve beylerine asla böyle söylemedim; gülmekten ölürlerdi.


(...) Deniz Deniz, bizi başlıca ifritlerimizle yüzleştiren çok güzel, karmaşık ve ironik bir roman: Korku, kıskançlık, kibir, haset, yanlış kişiye duyulan aşkın acısı ve hayhuyu; ister savaş alanında olsun ister evimizin mahremiyeti içinde, şiddet kullanma içgüdüsü. Böyle bir eserde tek bir izleği çekip çıkarmaya olanak yoktur...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786053141181
 • Çeviri:
  Nuray Önoğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar güler 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazım dili ustaca. Sıkıcı bir kitap olmasına rağmen edebi bir çıta söz konusu. Bitirdiğimde hissettiğim haz okurken sıkıldığım anlara değerdi. Otobiyogrofi kitaplarından hoşlanmamama rağmen çokda zorlanmadam okuduğym ender kitaplardandı.