Kara Prens

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
684 gösterim
Yirminci yüzyıl romanının en önemli temsilcilerinden biri olan Iris Murdoch, Kara Prens'te modern bireyin yaşadığı kimi temel sorunları dramatik bir kurguyla sorguluyor. Bir aşk öyküsünün karmaşık örgüsü içinde, sanatın ve aşkın doğasını önyargılardan arınmış, gözüpek bir bakış açısıyla irdeliyor yazar. Yaşam-sanat, aşk-özgürlük eksenleri boyunca, değişik karakterlerin yaşadığı karmaşık ruhsal çatışmalar yer yer ironik bir dille, yer yer de entelektüel bir içerikle yansıtılıyor.

Romanın kahramanı ve anlatıcısı olan Bradley Pearson yaşını başını almış bir yazardır. Yalnız yaşamaktadır; ama eski karısı, kayınbiraderi, kendinden daha genç bir yazar olan Arnold Baffin ve onun huzursuz karısı tarafından kuşatılmıştır; birtakım genç kızlarla
girdiği yıpratıcı ilişkiler de bir çember gibi sıkmaya başlamıştır kendisini. Bradley her şeyden kaçmaya çabalar.

Yazarlık yaşamı içinde gerçeği ve sağduyuyu ararken, aşk yoluyla kurtarıcı bir bunalım yaratmanın da peşindedir. Başarısızlığı ve bu başarısızlığın yol açtığı sorunlar yaşamına trajik bir boyut getirir. Şöyle seslenir romanın bir yerinde okura:

Yaşamın sanata benzemediğini gösteren şeylerden biri de aziz dostum, sanattaki karakterlerde tecavüz edilemez bir vakar olması.

Oysa yaşamdaki karakterlerin böyle bir özelliği yok. Ama yaşam, acıklı ve sürekli bir biçimde sanatın bu özelliğine de öykünür; tıpkı diğer özelliklerine öykündüğü gibi. Umutsuzluğun büyüleyici bir öyküsü Kara Prens.

Yazarın platonik aşk kavramını, psikolojiyi ve dolaylı olarak dini sorguladığı yapıtın kurgusu, arka arkaya gelen beklenmedik olaylarla okuyucuya sürprizler sunuyor. Düşündürürken sürükleyen bir yapıt Kara Prens.

Kendisiyle yüzleşmekten korkmayanlar için...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1999
 • Sayfa Sayısı:
  410
 • ISBN:
  9789755392783
 • Orijinal Adı:
  The Black Prince
 • Çeviri:
  Aysun Babacan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melike Nur 
26 Mar 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

İnsan kelimeler olmadan düşünemez diyen sanatçının toplumda örnek olması gerekliliğinin olmadığını savunan toplumsal kalıpları kıran yapısıyla farklılaşan felsefe takıntılı entelektüel yazar...İyi ki yazmış

Kitaptan 3 Alıntı

"Akıntıya kürek çekmekten, deniz görmeyen semtlerden, televizyondan, gazeteden, beraber ve solo türkülerden, yağmurlu günlerde üstüne su basınca arasından su fışkırtan kırık parke taşlarından, sıkıntılı havalardan, çizik plaklardan, bozuk pikaplardan, davetsiz misafirlerden, camın ötesindeki göklere uzanan beton yığınlarından, telefon beklemekten, aşık olmaktan, sigara dumanından, güzel kitapların bitmesinden, pis kokan insanlardan, kalabalık otobüslerden, başkasına ait gazeteyi süzen gözlerden ve pastel boya takımında kullanılmayan tek renk olmaktan nefret ediyorum. "

Kara Prens, Iris MurdochKara Prens, Iris Murdoch

Yaşamın sanata benzemediğini gösteren şeylerden biri de aziz dostum, sanattaki karakterlerde tecavüz edilemez bir vakar olması.

Kara Prens, Iris MurdochKara Prens, Iris Murdoch
Melike Nur 
26 Mar 2016 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''...Yaşamın tesadüflerle dolu olduğunu biliyorum.Fakat kaygılarımız ve korkularımızla bu etkilerin yoğunluğunu da arttırıyoruz.İnsan denilen hayvanı en çok da kaygı duygusu tanımlıyor.Belki de kusurlarımızın harekete geçtiği belli anlarda en genel anlamıyla onu böyle tanımlıyoruz.....''

Kara Prens, Iris Murdoch (Sayfa 219 - Ayrıntı)Kara Prens, Iris Murdoch (Sayfa 219 - Ayrıntı)