Allah'ın Garibi

7,7/10  (7 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
810 gösterim
Assisi'li Francesco'nun Tanrı'yı ararken çektiklerini anlatıyor Allahın Garibi'nde Kazancakis. Francesco, gençliğinde zevk ve eğlence düşkünlüğüyle bütün Assisi'de parmakla gösterilen bir delikanlı... Daha sonra Assisi'nin iftihar ettiği bir aziz... Pencere altlarında sevgilisine serenat yapan aşık Francesco, meyhane arkadaşlarıyla şehirde tertip ettiği eğlencelerle de şöhretli... Fakat bunlar onun kişisel hırsını tatmin etmeye yetmez... Sonunda sırf ün kazanmak için savaşlara katılır ve küstah bir şövalye olarak döner memleketi Assisi'ye... Ve olan olur... İçinde, ta yüreğinde Tanrı'nın sesini işitir ve onu aramaya başlar...

Dünyadan el etek çekerek, bütün düşkünlere, bütün yoksullara, bütün günahkarlara gönlünü açıp Tanrı'nın istediği yoldan yürümeye başlar. O'nun Tanrı'ya götüren yolunda; bedenin istekleri yerine, ruhun istekleri geçerlidir. Açlık, dünya malından vazgeçme, insanın acziyetini kabul ederek nefsi alçaltma gibi zahidane bir yol tutar Francesco... Bütün çektiklerine şahit Leo Kardeş'in ağzından öğreniriz onun macerasını... Tabiattaki herşeyde Tanrı'nın bir işaretini gören Francesco'yu üzen tek şey Şeytan'ın ayartmalarıdır. Kendi yoluna giren zahit kardeşleri daha sonra açlık, fedakarlık, yoksulluk ve sevgi yolu yerine daha ihtişamlı ve gösterişli bir zahidilik yolu kurmaya çalışır ve Francesco'nun arkadaşlarını kendi yollarına çevirir. Francesco onda da bir teselli bulur ve bağışlar bir anlamda ihanet eden kardeşlerini... Çünkü o kendi varlığını da bu yolla silmeye uğraşan bir keşiştir ve Assisi'nin sevgili azizidir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789753555326
 • Çeviri:
  Ender Gürol
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ali Yegin 
19 Tem 07:50 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Insan egosu ne dertler açabilir kişinin başına? Zenginlik, şatafat, hırs ve zevk dünyası ne kadar doyurur aç bir ruhu? Bedensel zevk ve ihtiyaçlar nereye kadar doyurulabilir? Içinizde yanan bir mum ışığı sizi ne kadar ilahi bir yaşama sürükler, vazgeçmenin eşiğinde? Acıma ve merhamet sizi ne kadar yürütür bu yolda? Mistik bir insanın ilahi keşfi, çölde günlerce susamış bir gezginin mütevazi yolculuğu... İman ateşini bu kadar güzel anlatabilmek. İşte Kazancakis.

Emre başatlı 
20 Tem 16:55 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Zamandan ve neredeyse mekanlardan bağımsızmış yanılsamasına sebep olan kurgusuyla ortaya koyduğu bu eserinde yazarımız, ana karakteri Francesko'nun [Hristiyanlık dünyasının en çok saygı duyduğu dini figürlerden biri olan Saint Francis (1181/1182 – 3 October 1226)] dostu Leo kardeş ile birlikte, her şeye gücü yeten Tanrı yolunda, insanın doğası itibarıyla hoşlanabileceği her şeyi ve hatta temel ihtiyaçlarını bile reddederek, yaşamayı tercih ettiği çile dolu hayatı sonunda, azizlik mertebesine ulaşmasıyla son bulan hikayesini anlatıyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Bütün aşklar birdir; ha karı, çocuk, ana, vatan aşkı, ha bir düşünce veya Tanrı aşkı. Aşkın en aşağı basamağındaki bir başarı bile sizi Tanrıya götüren yolun çizilmesine yardım eder.

Allah'ın Garibi, Nikos Kazancakis (Sayfa 19)Allah'ın Garibi, Nikos Kazancakis (Sayfa 19)

Tanrı bağışlasın ya,harfler pek ürkütüyor beni.Kurnaz,utanmaz cinlerdir onlar;üstelik tehlikeli de!Mürekkep hokkasını açıp,işiniz yoksa onları serbest bırakın:ele geçmezler artık,bir daha dizginleyebilirseniz,dizginleyin!Canlanıyorlar,birbirleriyle birleşiyorlar,kağıt üzerinde kendilerini istedikleri düzene sokuyorlar;kara kara,kuyruklu kulaklı.Onları görünce çığırmanız,yalvarıp yakarmanız boşunadır artık:istedikleri gibi deviniyorlar.

Allah'ın Garibi, Nikos Kazancakis (Sayfa 21)Allah'ın Garibi, Nikos Kazancakis (Sayfa 21)