Amber Yıllıkları 1-2-3. Kitaplar

8,2/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
515 gösterim
Sadece Bir Tek Gerçek Dünya Var. Diğerleri -Yaşadığımız Dünya Da Dahil- Gölgelerden İbaret...

Gözlerini bir hastane odasında açan ve vücudunun sargılar içinde olduğunu gören Carl Corey, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. İnsanüstü kuvveti ve siyah-gri kıyafetlere düşkünlüğü dışında, elinde geçmişine ait pek az ipucu vardır.
Arayışı, onu hiç ummadığı gerçeklerle yüzleştirir: Yaşadığımız dünya, ölümsüz şehir Amber'in sayısız gölgelerinden yalnızca biri; kendisi de iradesiyle gerçekliğe yön verebilen Amber Prensi Corwin'dir. Hafızasını yitirmiş bir şekilde asırlar boyunca dünyamızda dolanmış olan Corwin, geçmişini araştırdıkça, iktidar uğruna hiçbir entrikadan, savaştan ve cinayetten sakınmayan ölümsüz kardeşlerinin, sayısız dünyayı, sihri, teknolojiyi ve yaratığı içine sürükleyen mücadelesinin tam ortasında bulur kendisini.

Amber Yıllıkları toplam 10 kitaptan oluşmaktadır. İthaki Yayınları bu 10 kitabı, 3 cilt halinde yayımlayacaktır. Ekim ayında yayımlanmış olan birinci ciltte yer alan kitapların isimleri şöyledir:
1. Kitap: Amber'de Dokuz Prens
2. Kitap: Avalon'un Tüfekleri
3. Kitap: Tekboynuz'un İşareti
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2002
 • Sayfa Sayısı:
  680
 • ISBN:
  9789758607389
 • Orijinal Adı:
  The Chronicles of Amber
 • Çeviri:
  Banu Alkım
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Yazardan oldukça güzel bir fantastik kurgu serisinin ilk romanı. Bir adam uyandığında pek bir şey hatırlamaz ancak hapsedildiği hastaneden kaçmayı ve akrabası olan bir kadını bulmayı başarır. Sonrasında hafızasını kaybetmiş olmasına rağmen çeşitli yönlendirmelerde bulunur. Aslında kendisi Amber lordu Corwin'dir ve Amber'i kardeşi Eric'e bırakmaması gerekmektedir. Hafızasını kazanması için Gölgeler diyarında bir Desen üzerinde yürür. Kendisini Amber'e sokan kardeşi Random esir edilmiştir. Bleys ile işbirliği yapan Corwin bir donanmaya komuta ederek Eric'e saldıracaktır. Ancak başarısız olur. En sonunda Eric tarafından gözü kör edilir ve hapsedilir. Normalde kardeşleri ile Koz Kartları vasıtasıyla iletişim kurabilen Corwin, diğer prenslere göre daha hızlı iyileştiğini fark eder. Gözleri tekrar görmektedir ve Koz Kartlarını yapan adamı ikna ederek duvardaki bir resimle kaçar. Eric'ten intikamını alacaktır. Ama zamana ihtiyacı vardır. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Amber yıllıkları serisinin güzel ikinci romanı. Corwin, Eric'in kendini hapsettiği zindandan kaçtıktan sonra deniz kenarında bir adaya gider ve gücünü topladıktan sonra Avalon'a doğru yola çıkar. Bir kasabada daha önceden sürgüne gönderdiği Ganelon ile karşılaşır ve yanına alır. Avalon'da koruyucu lakaplı biri vardır ve bu kişi, kendisine silah kullanmayı öğreten ağabeyi Benedict'tir. Orada ayrıca Dara diye bir kızla tanışır. Dara, Benedict'in torunu olduğunu söyler. Corwin'in amacı Amber içerisinde patlayan bir madde ile bir ordu hazırlayıp Eric'i tahttan indirmektir. Ancak zamanında kendi lanetinden doğan gölge yaratıkları zaten Amber'in başına bela açmaktadır. Bir savaş olur ve Corwin, Amber'e yardım etmek için savaşa katılır. Bu arada Dara da gelmiştir. Amacı Desen'den yürümektir. Dara, gerçekten bahsettiği kişi midir? Eric'in durumu ne olacaktır? Corwin bir hata mı yapmıştır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
Amber yıllıkları serisinin oldukça güzel üçüncü romanı. Corwin, geçici olarak kral gibi davranmaktadır ve Eric'in bir zamanlar sahip olduğu hava durumunu değiştirebilen kolye ondadır. Bütün kardeşler buluşur ve Random, daha önceden Corwin ile buluşmasına sebep olan olayı, yani kardeşi Brand'ın kayıp olması ile ilgili hikayeyi anlatır. Hep birlikte koz Kartlarını kullanarak Brand'ı çağırırlar. Hapsedildiği zindandan kurtarırlar ancak bu arada Brand bıçaklanır. Aynı gece Corwin de bıçaklanır. Bunu yapanlar kardeşlerden birileridir. Corwin ve Random, olayları düşünürken bir tekboynuz ile karşılaşırlar. Bu arada kaybolmuşlardır. Acaba nerededirler? Gölge'de mi yoksa Amber'de mi? Brand ve Corwin'in dünyada yaşadıkları hikayeler nelerdir? Random ve Corwin Amber'e giden yolu bulabilecekler midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Avernus 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Günümüz dünyası ve orta çağın fantastikle birleştirilip anlatıldığı, bir ailenin fertlerinin mutlak gücü ele geçirmek için birbirleriyle mücadelesini anlatan ama genellikle baş aktör olarak Corwin'in üzerine odaklandığı ilginç kurguya sahip, akıcı bir seridir. Tavsiye ederim.