Kıyamet Kitabı

8,2/10  (11 Oy) · 
23 okunma  · 
9 beğeni  · 
851 gösterim
İlk olarak 1992'de yayımlanan ve tüm zamanların en iyi bilimkurgu eserlerinden biri olarak gösterilen Kıyamet Kitabı, Hugo, Nebula ve Locus ödüllerini almış, Arthur C. Clarke ve BSFA ödüllerine de aday gösterilmiştir.

Bugüne kadar toplamda 11 Hugo ve 7 Nebula ödülü kazanan ünlü bilimkurgu yazarı Connie Willis, 2011'de Amerikalı Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları Derneği tarafından Yaşam Boyu başarı ödülüyle onurlandırılmıştır. Bu ödül daha önce Ursula Le Guin, Michael Moorcock, Ray Bradbury ve Isaac Asimov gibi isimlere verilmiştir.

Sadece bilimkurgu okurlarının değil, tarihi roman hayranlarının da beğeniyle okuyacağı, sürükleyici bir öykü... Zamanda yolculuk yapıp 1348 yılına, İngiltere'deki Kara Veba salgınının tam ortasına giden Kivrin'in macerası, insanlığın hem geçmişi hem de geleceği üzerine yazılmış en güzel metinlerden biri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9786053752752
 • Orijinal Adı:
  Doomsday Book
 • Çeviri:
  Özlem Yüksel
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Zamanda yolculuk yapma fikri eminim herkesi heyecanlandırıyordur. Yazar, bu büyük hayali gerçek kılarak bizleri 14. yüzyıl İngiltere'sine yolluyor kitabında, "Kara Veba"nın kol gezdiği günlere...

Yazarın ortaya koyduğu düşünceyi beğendiğimi söylemeliyim. Tarihçilerin geçmişe gitme şansı olsaydı, cevabını bilmediğimiz birçok soruya yanıt bulabilirdik. Kağıt üzerinde bu düşünce her ne kadar bizi heyecanlandırsa da, durumun ciddiyeti, gideceğiniz döneme ve yere bağlı değişiyor. Kivrin, kitaptaki ana karakterimiz, müthiş bir hızla yayılan ve Avrupa'nın yaklaşık üçte birini öldüren kara vebanın cirit attığı İngiltere'ye gidiyor ve yazarın kurguladığı şekliyle, okurun kalbini derinden etkileyen bir tabloyla karşılaştırıyor bizi.

Yazarın döneme dair aktardıkları, sizi kitabın içinde son ana kadar tutmayı başarıyor. Okuduğunuzda kendinizi bir Ortaçağ kasabasında bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Yazarın bu kitabı, aslen "Oxford time travel" isimli serinin bir parçası ancak ne yazık ki diğer kitaplar dilimize henüz çevrilmedi. Eğer bir gün çevrilirse, bu güzel kitapla birlikte onları da okumanızı tavsiye edebilirim.

siyal 
08 Şub 13:19 · Kitabı okudu · 9 günde

Kivrin' in muhteşem macerası. Geçmişte geçen bir gelecek kurgusu. Kitabı gerçekten çok beğendim. Kolay okunuyor. Tutarlı ve karakterler oturmuş vaziyette. Tek eleştirim, kitabın kapağını açar açmaz kendimizi olayın içinde bulmamız. Hiç boşluk yok. Ara yok. Hızla son sayfaya kayması olayın. Başta anlaması biraz güç oluyor bu nedenle. Bu yazardan başka çeviriler de bekliyoruz.

Sezgin Alp 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sonunun beni tatmin etmediğini söyleyebilirim. Açıkçası zaman yolculuğu fikri ve geçmiş dönem İngiltere'sine bakış olarak oldukça iyiydi ama dediğim gibi o beklediğim sonu yakalayamadım.