·
Okunma
·
Beğeni
·
6,6bin
Gösterim
Adı:
Andersen Masalları
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944882866
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Küçük İda, "Peki, ya en güzel çiçekler nerede dans ederler?" diye sordu. "Kralın yaz aylarını geçirdiği o büyük şatonun yakınında kentin giriş kapısı var ya, sen o kapıdan sık sık dışarıya çıkmışsındır. Şatonun o çiçek dolu güzel bahçesini de elbette bilirsin. Küçük bir torbanın içinde götürdüğün ekmek ufaklarını yemek için yüzerek yanına kadar gelen kuğuları da anımsıyorsun, değil mi? İnan bana, işte orada görkemli balolar verilir!" Gerçekten de öyle oldu. Danimarkalı ünlü masalcı Andersen'in hayatı aynı bir masal, bir şiir gibiydi. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğan Andersen yetenekleri sayesinde genç yaşta keşfedildi. Zorlu bir eğitim süreci ve pek çok engeli aşıp daha hayattayken ünlü yazarlar arasında yerini aldı. 50 masalın, eğlenceli resimlerle süslendiği Andersen Masalları, aynı zamanda dilimize Danca'dan yapılan ilk çeviri. Orijinal Dilden, Kısaltılmamış Çeviri.
280 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Büyük küçük herkesin okuması gereken; yaşama, insanlara ve doğaya ait önemli dersler çıkarabileceğimiz masallar yer alıyor bu kitapta. Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in yazmış olduğu; dostluk, sevgi, yalnızlık, mutluluk, yoksulluk, çalışkanlık vb. temaların işlendiği bu masallar hem büyüklerin hem de küçüklerin anlayabileceği sade ve anlaşılır bir dille anlatılmıştır.
Ayrıca ince ve duyarlı bir felsefi düşüncenin hemen her masalda var olmasından dolayı kesinlikle okunması gerektiği kanısındayım…
63 syf.
·Puan vermedi
Okumaya doyulmayan kitaplar bunlar. Altın Bülbül kitabı vardı onda ki masallar yok bu masal kitaplarında şimdi ki aklım olsa o kitapları stoklardım. Gerçi stokladık stoklamasına ya hali nice oldular.
152 syf.
Çocukluğuma döndüren, tekrar düşler kurduran masallar..
İçerisinde kısa kısa hikayeler yer almakta.
Değişen dünya içinde değişen düşüncelerle tekrar okunması gereken bazı kitaplar vardır. Onlardan biri de masal kitapları elbette.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
:)) İçerisinde küçük büyük hemen hemen çoğu insanın bildiği çocuk klasiklerini barındıran bu mini mini hikaye kitabı totalde 45 dakikanızı almayacak kadar kısa , hani olur da çocukluğumun masallarına döneyim derseniz zamanınızı geçirmek için oldukça ideal. :))
280 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhabalar...
İnsan çoğu zaman insanı anlamak için kitap okur Bu kitabı okumamın sebebide çocukların hayal dünyasının renkliliğini keşfetmekti keşke her çocuk böyle güzel masallarla büyüse dedim okurken.
Nasihat dinlemeyi hiç bir çocuk sevmez ama masallar nasihat verir çocuklarda en çok masal dinlemeyi sever. Anneler, babalar vb. daima çocuklarının onları dinlemediğinden yakınır oysa onlara anlatmayı bizler beceremiyoruz bir çocuk huysuzsa ve doğru olmayan davranışlar sergiliyorsa bu onu kötü bir çocuk yapmaz çünkü hiç bir çocuk kötü değildir kötü olan ebeveyinlerin eğitim biçimidir:)
173 syf.
·Beğendi
Andersen'den masallar, benim için çocukluğumun aralık kalmış bir kapısı. Aslında o zamanlar bize okunan, kulaklarımızın aşina olduğu, bildiğimiz ama buna rağmen her duyuşumuzda heyecanlandığımız ve merak ettiğimiz ne varsa o. Dinlerken kalplerimizin yumuşacık olduğu, küçük büyük bütün okuyucusuna aynı şekilde hitap eden masallarımızı tekrardan okumak beni yine mest etti.

Çoğu yetişkinin çocukken okuduğu bir kitabı, büyüdüğünde de okuması, o zamana kadar kendine edindiği fikirlerini ve düşüncelerinin değişimini tekrardan sorgulatıyor. Nitekim çocuk kitaplarının en sevdiğim yanı da şu: büyüdükçe sorunlara ve sorunların çözümüne o kadar çok takılıyoruz ki şimdiden çalıyoruz.. çocukların dünyasında bu sorunlar ve getirdiklerinin çözümü basit düşünebilmekte. Aslında yaşadığımız ne varsa biz karman çorman hale getiriyoruz. Bazen başımıza gelen en zor olayın, en yalın çözümde olduğunu unutmamalıyız. Çocuk kitaplarının yetişkinliğe verdikleri en önemli ders bu bir bakıma. Bunu düşündürtebildiği için bu tarz kitapları okumayı çok seviyorum.

Bendeki altmış dört yıl önceki basımı ama nihayetinde 'Andersen'den Masallar' kitabının yeni basımları da vardır diye düşünüyorum. Hem yetişkinlere hem de çocuklara gönül rahatlığıyla tavsiyemdir. Ben keyifle okudum. Sizin de benim gibi keyifle okumanız dileğiyle.
122 syf.
·Puan vermedi
Aradan uzun yıllar geçtikten sonra farklı bir tat veren minik kitaplardan, son zamanlarda uyumadan önce böyle hikaye ve masal kitapları içimi huzurla doldurur oldu.
280 syf.
·8/10 puan
Hans Christian Andersen tarafından yazılan bu masallar kendi ismiyle anılacak kadar dünayanın önemli bir bölümünde farklı dillere çevrilmiştir. Hans Christian Andersen'ın daha çok seyeyatlarından sora yazdığı bu masallarda yaşadığı dönemin izlerini rahatlıkla görebiliriz.Önreğin:

Kibritçi Kız da Fakirliğin ve yoksulluğun çocuklar üzerindeki etkisi,

Kurşun Asker de nispetende de savaş yıllarında Askerlerin aşk ile imtihanı gibi

Çıplak Kral da gururun, kibrin insanın gözünü nasıl kör ettiği, gerçeği nasıl perdelemeye çalıştığı gibi...

Ama en önemli eseri ise Çirkin Ördek dur. Çünkü burada yazar kendi yaşamını masallaştırmış, betimlemiştir. Bu öyküde yazarı okursunuz dikkat ettiğiniz zaman..!

En sevdiğim öyküsü ise Karlar Kraliçesi'ydi. İçerisinde bir çok duyguların, kavramların bir arada olduğu ve çok güzel mesajlar içeren harika bir eserdi...Çocuklarınıza okuyacağınız kadar, büyüklerinde okuyup güzel dersler çıkartacağı, bazı duyguları belki de tekrara hatırlayacağı güzel masallar olan bir eser. Keyifli okumalar.
280 syf.
Andersen’in yazdığı ve derlediği 156 adet masal ve hikâye vardır.
Andersen’in masallarının pek çoğu yüzden fazla dile çevrilmiş ama sadece Türkçe olanları okudum darısı ingilizce olanlara :)
Ayrıca tiyatroya, müzikal komediler ve çizgi filmlere de uyarlanmıştır birçoğu.
Buraya yeni bir bilgi bıraktığıma göre gidebilirim..
280 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Bazı kitapları ikinci kez okumayı saçma buluyorum; ama aradan uzun yıllar geçmişse, kitabı tekrar okuduğunuzda bambaşka bir tat ve duyguyla karşılaşıyorsunuz. Bazen eskiden hissettiklerinizin saçma olduğunu düşünürken, bazen de hiç fark etmediğiniz bir yanını kendinize yakın buluyorsunuz.
101 syf.
·Beğendi·9/10 puan
“Andersen Masalları” Hans Christıan Andersen tarafından yazılmış, Hasbahçe yayınlarından çıkmış, 101 sayfalık bir kitap. 4. Sınıftan itibaren okunabilir. Ben kitabı çok beğendim. Andersen , Lafonten, Kelile ve Dimme ,Ezop , Mevlana hazretlerinin Mesneviden Hikayeleri bunlar çocuklarımıza gönül rahatlığı ile okutabileceğimiz kaynaklar. Gelelim kitaba.. Kitapta 9 tane hikaye var. Hepsi birbirinden güzel.. Çirkin Ördek yavrusu, Kurşun Asker hikayelerini çizgi film olarak izlemiştik. Kral Çıplak ise hepimizin en beğendiği hikayeler.. benim ise bu kitapta ilk defa öğrendiğim.. Keten hikayesi oldu. Ketenin yolculuğu her çocuğa okutulmalı.. Çuvaldız hikayesinde ise parmakları anlatımı mükemmel. Ben kitabı tekrar tekrar okuyacağım. Keyifli okumalar.. kitap ile kalın..
Bir zamanlar bir prens varmış, bir prensesle evlenmek istiyormuş
ama bu hakiki bir prenses olmalıymış.
Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaşmış ama her seferinde
bir eksiklik çıkmış karşısına. Prenses bolmuş ama bunlar
hakiki prenses mi değil mi, bir türlü anlayamıyormuş prens.
Hep aksayan bir şeyler oluyormuş. Sonunda yurduna dönmüş,
çok üzgünmüş, çünkü hakiki bir prensesle evlenmeyi çok istiyormuş.

Bir gece korkunç bir fırtına çıkmış; şimşekler çakı­yor, gök gürlüyor,
bardaktan boşanırcasına yağmur ya­ğıyor, kıyametler kopuyormuş.
Derken şehrin (sarayın) kapısı çalınmış, yaşlı kral gidip kapıyı açmış.
Bir prensesmiş gelen. Fakat aman Tanrım, yağmurdan,
fırtınadan ne hale gelmiş zavallı! Saçlarından, elbisesinden
sular akıyormuş, tepeden tırnağa sırılsıklam olmuş ama
gerçek bir prenses olduğunu söylüyormuş işte.

“Eh, anlarız bakalım hakiki prenses mi, değil mi?”
diye düşünmüş yaşlı kraliçe ama kimseye bir şey söylememiş.
Yatak odasına gitmiş, bütün yatakları kaldırmış ve yere
bir bezelye tanesi yerleştirmiş. Bezelyenin üzerine
yirmi tane şilte, şiltelerin üzerine de yirmi kaz tü­yü yatak koymuş.
Prenses gece bu yatakta yatacakmış.
Sabah olunca kıza, gece nasıl uyuduğunu sormuşlar.
“Ah, korkunç bir şeydi!” demiş prenses.
“Bütün gece gözümü bile kırpmadım! Allah bilir ne vardı yatakta!
Sert bir şeyin üstünde yatmışım gibi, her yerim çü­rüdü, mosmor kesildi.
Gerçekten berbattı!”
Böylece anlaşılmış ki bu prenses hakiki bir prensestir!
Yirmi şilte ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini
hissedecek kadar nazlı, narin olduğuna göre!

Böylece prens onunla evlenmiş, çünkü artık onun
hakiki bir prenses olduğundan eminmiş.
O bezelye tanesini de müzeye koymuşlar.
Eğer kimse almadıysa, bugün bile gidip görebilirsiniz onu.
Gördünüz mü, işte size hakiki bir masal!
Hans Christian Andersen
Sayfa 13 - Ayrıntı Yayınları - Dinozor Çocuk
"Ah, işte yine biri ölüyor." dedi küçük kız. Kayan bir yıldızla sonsuzluğa gömülen o iyi yürekli babanneciğinden öğrenmişti bunu. Kayan her yıldız. bir insanın ruhunu sonsuzluğa uçurur."
Ona sevgisini yalnızca büyük annesi gösteriyordu. Ama o şimdi yoktu.
Küçük kız, merdivenlere bir kibrit daha sürttü. Ortalık yeniden ışığa boğuldu. Bu aydınlıkta büyük annesi tüm iyiliğiyle, güler yüzlülüğüyle ona bakıyordu.
-Büyük anne, diye bağırdı küçük kız. Biliyorum kibrit sönünce sen de sıcak soba, aydınlık sofra ve o kutsal yılbaşı ağacı gibi silinip gideceksin!
Şimdi artık heyecan ve telaş içindeydi. Elinde ve önlüğünde ne kadar kibrit varsa hepsini ateşe verdi. Çünkü büyük annesinin gitmesini istemiyordu. Sokak, kibritlerin alevinden, gündüz gibi olmuştu. Büyük anne, aydınlıkta büyüdükçe büyüyordu. Onu daha önce hiç bu denli güzel ve bu denli büyük görmemişti. Yaşlı kadın eğildi, küçük kızı kucağına aldı. Sevinçle, ışıktan iki melek gibi göğe yükseldiler. Gökyüzünde açlık da soğuk da korku da dinmişti.
...
Sabah o sokaktan geçenler, "Zavallıcık, ısınmak istemiş." dediler. Ama küçük kızın, büyük annesiyle birlikte yeni yıla ne büyük sevinçle girdiğini kimseler bilemedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Andersen Masalları
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944882866
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Küçük İda, "Peki, ya en güzel çiçekler nerede dans ederler?" diye sordu. "Kralın yaz aylarını geçirdiği o büyük şatonun yakınında kentin giriş kapısı var ya, sen o kapıdan sık sık dışarıya çıkmışsındır. Şatonun o çiçek dolu güzel bahçesini de elbette bilirsin. Küçük bir torbanın içinde götürdüğün ekmek ufaklarını yemek için yüzerek yanına kadar gelen kuğuları da anımsıyorsun, değil mi? İnan bana, işte orada görkemli balolar verilir!" Gerçekten de öyle oldu. Danimarkalı ünlü masalcı Andersen'in hayatı aynı bir masal, bir şiir gibiydi. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğan Andersen yetenekleri sayesinde genç yaşta keşfedildi. Zorlu bir eğitim süreci ve pek çok engeli aşıp daha hayattayken ünlü yazarlar arasında yerini aldı. 50 masalın, eğlenceli resimlerle süslendiği Andersen Masalları, aynı zamanda dilimize Danca'dan yapılan ilk çeviri. Orijinal Dilden, Kısaltılmamış Çeviri.

Kitabı okuyanlar 1.253 okur

  • Eylül
  • mimi valid
  • Musa önen
  • Zehra☆
  • Sıla Bulut Ishtar
  • Henna
  • ela
  • Umay Su Güllü
  • Nida Nur Özcan
  • BARIŞ KELEŞ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (1)
9
%0
8
%0.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları