Arka Pencere Mecmua - Sayı 41 (Nisan 2021)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Arka Pencere Mecmua - Sayı 41
Alt başlık:
Nisan 2021
Baskı tarihi:
Nisan 2021
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772602258004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arka Pencere Mecmua
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
« Edebiyat uyarlamalarını da üçe ayırıyoruz. Yönetmen ya romanı olduğu gibi sinemaya aktarabilir ya özünü koruyarak bazı değişikliklerle sinemaya aktarabilir ya da romandan sadece esinlenerek yeni bir eser meydana getirebilir.

Mesela Lütfi Akad, 'Vesikalı Yarim' filmini yaparken Sait Faik'in 'Menekşeli Vadi' ve 'Mahpus' adlı iki öyküsünden yararlanarak filmini oluşturmuştur. İki öykünün duygusunu alarak kendisine has bir sinema dili ve versiyon yakalamıştır. 'Vesikalı Yarim' uyarlamadan da çıkarak bireysel film şeklini almıştır. »
Arka Pencere Mecmua
Sayfa 45 - Zeynep Sarhan, Bir Yaklaşma - Kaçınma Çatışması Olarak Sinema ve Edebiyat
« Kendi deyişiyle çiçekleri seven, acayip acayip konuşan şair damarı olan biri Mija. Bir gün kolunun uyuşuyor olması şikayetiyle doktora gidiyor ve alzaymır belirtileri gösterdiğini öğreniyor. Çok geçmeden de hastalığın başlangıcında olduğu ortaya çıkıyor. Hastalığı pek de ciddiye alınmıyor gibi görünen Mija’nın kelimeleri unuttuğuna, bir şeyleri karıştırdığına birkaç kere tanıklık ediyoruz. Bir gün rastlantısal olarak bir duvar üzerinde gördüğü ilanla beraber şiir yazmaya karar veriyor Mija. “Edebiyat yazmaya Kursu - Siz de şair olabilirsiniz". Kursa kaydını yapan Mija büyük bir merak ve tutkuyla derslere katılmaya ve bir şiir yazmaya çalışır.
Bir gün beraber yaşadığı 14-15 yaşlarındaki torununun arkadaşlarından birinin babası kendisini arar ve öğle yemeğine davet eder. Davette torunun diğer beş arkadaşının da babasıyla karşılaştığında, çok geçmeden bu toplanma sebebinin pek de hayırlı bir sebepten olmadığını anlar. Torunun da içinde olduğu altı öğrenci, sınıflarındaki Agnes Park Heejin adındabir kıza aylarca tecavüz etmiş ve en sonunda intihar etmesine sebep olmuşlardır. Tüm bunları öğrenen Mija, bu ana gelmeden evvel filmin erken sahnelerinde hastaneden çıktığında hastane önünde bir kadının intihar eden çocuğu için çılgına dönmüş, neredeyse sanrılar içinde söylendiğini ve ağıtlar yaktığını görmüştü. Kadını ve kızını aklından çıkaramayan Mija, bu sahnede de torunun bundan sorumlu olduğunu öğreniyor. »
Arka Pencere Mecmua
Sayfa 99 - Poetry (2010), Tugay Karakuzu
« Sinema, senaryo sıkıntısı çektiği her vakitte edebiyatın binlerce yıllık birikimiyle ve büyük edebiyatçıların romanlarıyla alışverişe doğru meyillidir elbette. Fakat bu uyarlamalar büyük çoğunlukla hüsranla sonuçlanmıştır.»
Arka Pencere Mecmua
Sayfa 44 - Zeynep Sarhan, Bir Yaklaşma - Kaçınma Çatışması Olarak Sinema ve Edebiyat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arka Pencere Mecmua - Sayı 41
Alt başlık:
Nisan 2021
Baskı tarihi:
Nisan 2021
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772602258004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arka Pencere Mecmua

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • The  Misanthrope

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0