Atalarımızın Gölgesinde İnsanın Doğa İçindeki Yeri Üzerine

9,4/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
633 gösterim
İnsanlığı varlıklı bir evin kapısına bırakılmış kimsesiz bebeğe benzetsek yeridir. Yeni ebeveyni ona geçmişine dair bir öykü anlatır. Çocuk büyüdükçe bu öyküyü inandırıcı bulmayıp gerçekte kim olduğunu, hangi soydan geldiğini araştırır. Öğrenir ki insan ve dünya günümüzden 6000 yıl önce yaratılmamıştır! Dünya 5 milyar yıl önce oluşmuş, yaşam 4 milyar yıl önce ortaya çıkmış ve evrilerek 2 milyon yıl önce insan türü biçimini almıştır... Çocuk en sonunda insan türünün kendisini doğadan ayrı, ondan üstün bir varlık olarak görmesinin yanlış olduğunu anlar.

Bu yanlıştan kurtulup en yakın akrabalarımız olan canlı türlerinin yaşam tarzını incelemek, türümüzün başına bela olmuş, savaş, katliam, sömürü, etnik merkezcilik, yabancı düşmanlığı, cinsiyet ayrımcılığı gibi sorunların çözümüne katkı sağlayacaktır.Carl Sagan ve Ann Druyan Atalarımızın Gölgesinde ile okuru bir bilim şenliğine davet ediyor. Bu şenlikte mitoloji ve felsefeden de söz edileceğini söylememize tabii ki gerek yok...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786050204179
 • Orijinal Adı:
  Shadows of Forgotten Ancestors
 • Çeviri:
  Ayça Türkan
 • Yayınevi:
  Say
 • Kitabın Türü:
Corpus Collasum 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap boyut bakımından kalın lakin baya bir akıcıdır.Primatoloji üzerinde daha çok durulmuş durumda,tam olarak insan evrimi üzerinde detaylı bir konu bulunmamaktadır.Frans De Waal'den alıntılar fazladır.O yazarın eserlerini de okuyabilirsiniz.

Kitaptan 2 Alıntı

Ferdi Yılmaz 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayat Üç Harften İbaret
Yaşamı ilk yolculuğuna çıkaran kimdir?
Kena Upanişad

(MÖ 7-8.yüzyıl, Hindistan)

Atalarımızın Gölgesinde, Ann Druyan (Sayfa 102 - Say Yayınları)Atalarımızın Gölgesinde, Ann Druyan (Sayfa 102 - Say Yayınları)
Ferdi Yılmaz 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biz ve Onlar
Hayvanlar yakın akrabaları için gerçek fedakârlıklar yapmak isteyebilir ama uzak akrabaları için fedakârlık yapmak istemeyeceklerdir. Şöyle düşünün: Çocuklarınızın aç, evsiz veya ölümcül bir hastalığın pençesinde olduğunu bile bile akşamları rahat rahat uyuyorsunuz. Böyle bir şey çoğumuz için mümkün değildir. Ama her gün kolaylıkla önlenebilecek bir neden olan açlıktan, ihmalden ve hastalıktan dolayı kırk bin çocuk ölüyor. Birleşmiş Milletler'in kaynakları bu çocukları kurtarmak için yeterli. Hastalıklara karşı aşı yapılabilir ve çocukları doyurmak için günde bir kaç sent harcanabilir. Ama para bu tür bir kullanıma açık değildir. Önceliği ağır basan ihtiyaçlar vardır. Çocuklar ölmeye devam eder ve biz de rahat rahat uyuruz. Onlar uzaklardadır. Bizim çocuklarımız değillerdir. Şimdi akraba seçiliminin gerçekliğine inanmadığınızı söyleyebilirseniz, söyleyin.

Atalarımızın Gölgesinde, Ann Druyan (Sayfa 150 - Say Yayınları)Atalarımızın Gölgesinde, Ann Druyan (Sayfa 150 - Say Yayınları)