Atatürk'le Beraber

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
369 gösterim
Milli Mücadele'nin hız kazandığı dönemde, Meclis 'le ve savaş meydanlarında yaşananları Türk halkına aktarmakla görevli bir gazetecinin kaleminden Atatürk ve o dönemler. İsmail Habib Sevük, Kurtuluş Savaşı 'ndan Cumhuriyet'e ve devrimlere uzanan coşkulu değişim dönemini, tarihe not olarak düşüyor: Konya ve Adana gezilerinden Kastamonu 'daki Şapka Devrimi 'ne, saltanatın kaldırılışından İkinci Meclis seçimlerine dek pek çok tarihi olay... İsmail Habib Sevük'ün Atatürk'ün ölümü üzerine kaleme aldığı anıları, bir edebiyatçı ve gazeteci gözüyle 1921-38 döneminin panoramasını çiziyor. İlk baskısı Atatürk İçin adıyla yapılan bu kitabın dili genç kuşaklar için güncelleştirildi, metni fotoğraflar ve açıklayıcı dipnotlarla zenginleştirildi.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9789944883849
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zagor 
 30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba...

İsmail Habib Sevük, çok yönlü bir insan. O, bir edebiyatçı, bir öğretmen ve aynı zamanda Ulu Önder'in yurt gezilerine eşlik eden bir gazeteci.

Kitap, Gazi'nin 1922'den 1938'e kadar yanında bulunan İsmail Habib'in anılarından oluşuyor. Atatürk'ün ölümünün ardından 1939'da kaleme alıyor anıları İsmail Habib.

Döneme canlı tanıklık eden yazar kitapta anılardan, anekdotlardan ziyade yer yer fotoğraflara da yer vermiş. Aşina olduğumuz Atatürk ve diğer görsellerin nerede, ne zaman çekildiğine, fotoğraflarda kimlerin olduğunu da açıklamış bize yazar.

Eserde, şimdiye kadar duymadığım, okumadığım iki bilgi ile tanıştım. Bunlardan birincisi, Mustafa Kemal'e bir "Kurtarıcı" olarak seslenen Ziya Gökalp'in "İstida" başlıklı bir şiirinin varlığından haberdar oldum. Diğeri ise, Gazi Paşa'nın bir süreliğine dalmasına sebep olan İsmail Habib'in okuduğu Nazım Hikmet'in "Kırk Haramilerin Esiri" adlı şiiri. Bu öğrendiğim iki yeni bilgi kitabı daha bir anlamlı kıldı gözümde. Farklı bir şeyler öğrenmek her zaman iyidir.

Keyifli okumalar dilerim...

Kitaptan 19 Alıntı

Zagor 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Mustafa Kemal Atatürk
Kızdığı noktaların başında ise, kendisini Napolyon'larla, Yavuz'larla karşılaştırmak gibi gaflar geliyordu. O zaman, o kadar hiddetleniyordu ki, sözün gerisini bile dinlemeye dayanamayarak karşısındakini susturduğu oluyordu.
Konya Belediyesi'nde, başkan söylevini okurken, bazı Fransızca sözcükler paralamış ve örneğin "fatih" yerine "conquerant" kelimesini kullanmıştı. Buna adamakıllı canı sıkıldı. Sofradan çıkınca bize, "Kendimi zor zapt ettim" dedi.
"Kelimenin Fransızca oluşuna mı, yoksa anlamına mı kızdınız?" diye sordum; "İkisine de" dedi.ve ekledi: "Ben 'fatih' değil, yalnızca milletimin kurtulmasına çalışmış bir adamım."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 44 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 44 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"O içeride geriliği, cephede düşmanı yendi; ezellik saltanatı, asırlık hilafeti, yüzyıllık fesi, bin yıllık harfi, Hatay'da sömürgeciliği, Çanakkale'de dünyayı yenenleri... O, dışı içi, her şeyi her şeyi yendi ve... Yalnız çürük bir ciğere yenildi."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 114 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 114 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Gazi Paşa
Ona, "Ordu yok dediler, "Yapılır" dedi; "Para yok" dediler, "Bulunur" dedi; "Düşman çok" dediler, "Yenilir" dedi ve bütün dedikleri oldu.

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 6 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 6 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Meclis karışıktı; cahiller belki bilginlerden fazla, aydınlar belki tutuculardan azdı. Fakat bileşke olarak yurtseverdi."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 71 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 71 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Güneşe doğma, rüzgara esme ve zelzeleye yıkma denir mi?"

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 166 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 166 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Ölüm, ondan ne götürdü, ne bıraktı? Çehresi fırçalarda, gövdesi heykellerde, sözleri sayfalarda, anısı millette ve eseri vatan halindeki vatanda. Giden pek yok gibi."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 113 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 113 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Ölümden bin kat heybetli olan bütün yurda çöken karanlıktır."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 164 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 164 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Atatürk dinin hayata köstek olan zincirlerini kırdı ve Türkiye'yi tepeden tırnağa kadar laik yaptı. Bu, Müslümanlığa darbe mi? Vicdanın coşku patlaması olan dini, hayatın politikası yapmak; hüsran onda, deva bizim tuttuğumuz yoldaydı. Müslüman milletler din politikasıyla değil, medeniyetle kurtulacak. Bütün şarka bakınız. Muhterem İran Şehinşahı'nın Türkiye'ye gelirken ilk sözü şu oldu: "Ustamızı görmeye gidiyorum." Anladık, Atatürk meğer İslam kurtuluşunun da önderiymiş."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 8 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 8 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Batıdan doğuya Frigya, Lidya; doğudan batıya İran, Midya; tekrar batıdan doğuya İskender, Roma... Tarih okyanusunun bütün gelgitleri hep Anadolu'dan geçiyor."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 167 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 167 - İş Bankası Yayınları)
Zagor 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Mustafa Kemal Atatürk
"Yapılan şeylerin şerefi bana değil, millete aittir."

Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 43 - İş Bankası Yayınları)Atatürk'le Beraber, İsmail Habib Sevük (Sayfa 43 - İş Bankası Yayınları)
2 /