Aziyade

6,8/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
1 beğeni  · 
538 gösterim
Derin bir hendeğin içinde, kuzgunî bir kütle hâlinde, eski Müslüman kabirlerini gölgelendiren kederli servi ormanını görüyorum. Bu ağaçlar, geceleyin ruha sükûnet veren bir koku neşrediyorlar. Geniş ufuk saf ve sakin... Yüksekten bütün bu şehre hâkim bir mevkideyim. Servilerin üst tarafına parlak bir örtü gerilmiş: Haliç Daha üst tarafında, tamamıyla yüksekte, bir şark şehrinin gölgesi: İstanbul gözüküyor.

Üstünde ince bir hilal asılı duran çok yıldızlı semada minareler ve cami kubbeleri oyulmuş... Ufuk gecenin solgun rengi üstünde hafif mavi gölgelerle boyanmış kule ve minarelerle saçaklanmış... Üst üste cami kubbeleri müphem renklerle ta aya kadar uzanıyor, insanı büyüklükleri karşısında hayran bırakıyorlar."

Bir yanda masal gibi bir şehir, bir yanda, masal dekorlarıyla süslenmiş derin bir aşk... Aziyade, renklerin, süslerin, yıldızların ve gizli sevdanın bulutlan arasında parlayan edebî güzellik...
İstanbul'un aşk olarak dile gelişi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9786054683765
 • Çeviri:
  Handan Lütfi
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
tülay abaza 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pierre Loti'nin İstanbul'da geçirdiği günleri ve aşklarını anlatan bir romanı...
İngiliz zırhlı gemisi Deerhound’da görevli bir teğmen olan protogonist önce Selanik’e gider gemideki tüm personel gibi. Ama diğerlerinden farklı olarak müslüman-doğu kültürünü tanıyabilmek için tebdil-i kıyafetle halkın arasına karışır. Bunu ilk önceleri turistik bir hevesle yapar fakat sonraları içine düştüğü bu dünyayı iyiden iyiye benimsemeye başlar. Arkadaş edindiği Samuel isimli bir kayıkçı ile de gayet iyi anlaşır. Onun yardımları ile bir çok doğu geleneğini öğrenir. Tam bu arada Selanikli bir kişinin hareminden Aziyade’ye aşık olur.
Kitap Osmanlı döneminden motiflerle süsleyerek anlatılmış. Beğeneceğinizi umuyorum..

Ekrem Özkara 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1876-77 yılları arasında Osmanlı hizmetine girmiş olan bir İngiliz bahriye tegmeninin not ve mektuplarından derlenen bir kitap.Türkiye'ye gelmiş ve "Türk dostu" diye tanınan Pierre Loti'nin en bilinen kitabıdır "Aziyade"...İyi okumalar..

Kitaptan 1 Alıntı