Aziyade

6,7/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
593 gösterim
Derin bir hendeğin içinde, kuzgunî bir kütle hâlinde, eski Müslüman kabirlerini gölgelendiren kederli servi ormanını görüyorum. Bu ağaçlar, geceleyin ruha sükûnet veren bir koku neşrediyorlar. Geniş ufuk saf ve sakin... Yüksekten bütün bu şehre hâkim bir mevkideyim. Servilerin üst tarafına parlak bir örtü gerilmiş: Haliç Daha üst tarafında, tamamıyla yüksekte, bir şark şehrinin gölgesi: İstanbul gözüküyor.

Üstünde ince bir hilal asılı duran çok yıldızlı semada minareler ve cami kubbeleri oyulmuş... Ufuk gecenin solgun rengi üstünde hafif mavi gölgelerle boyanmış kule ve minarelerle saçaklanmış... Üst üste cami kubbeleri müphem renklerle ta aya kadar uzanıyor, insanı büyüklükleri karşısında hayran bırakıyorlar."

Bir yanda masal gibi bir şehir, bir yanda, masal dekorlarıyla süslenmiş derin bir aşk... Aziyade, renklerin, süslerin, yıldızların ve gizli sevdanın bulutlan arasında parlayan edebî güzellik...
İstanbul'un aşk olarak dile gelişi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9786054683765
 • Çeviri:
  Handan Lütfi
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1876-77 yılları arasında Osmanlı hizmetine girmiş olan bir İngiliz bahriye tegmeninin not ve mektuplarından derlenen bir kitap.Türkiye'ye gelmiş ve "Türk dostu" diye tanınan Pierre Loti'nin en bilinen kitabıdır "Aziyade"...İyi okumalar..

ebru akgun 
11 Eyl 20:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Aziyade” ise Pierre Loti'nin uğruna roman döktürdüğü bir kadın.....................................................................................................................

Kitaptan 3 Alıntı

Ekrem Özkara 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan başkalarında en çok kendisini sever.

Aziyade, Pierre Loti (Sayfa 121)Aziyade, Pierre Loti (Sayfa 121)
Togepi 
28 Tem 23:31 · Kitabı okudu

"Umutsuzluk tamamen olağandışı bir durumdur ;diğer birçok hastalık gibi tedavi edilebilir .Ne kadar karamsar olursanız olunuz,benliğinizde kötülüğün girmesine izin vermeyeceğiniz küçük bir köşe bırakınız .Bu küçük köşe sizin ilaç kutunuz olacaktır. "

Aziyade, Pierre LotiAziyade, Pierre Loti
Togepi 
 28 Tem 02:49 · Kitabı okudu

İnsanın diğer insanlarda en fazla sevdiği kendisidir.başka bir "kendimle"karşılaştığımda daha bir güçlendiğimi hissediyorum.

Aziyade, Pierre Loti (Sayfa 147)Aziyade, Pierre Loti (Sayfa 147)