Aziz İstanbul

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.154
Gösterim
Adı:
Aziz İstanbul
Baskı tarihi:
Haziran 1969
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MEB Yayınları
Baskılar:
Aziz İstanbul
Aziz İstanbul
Aziz İstanbul
Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

En ünlü şiirinin ilk dörtlüğü .
194 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Yahya Kemal kitaba İstanbul tarihi ile başlamış. İstanbul tarihi deyince ilk akla 1453 geliyor. 1453'ü anlamak için Bizans'ı ve Osmanlıyı anlamak gerekiyor, Osmanlıyı bilmek içinde Türklerin Anadolu'ya ilk girişine, 1071'e gitmek gerekiyor... Bu bağlamda kitabın ilk 35-40 sayfası enfes bir tarih kitabı niteliğinde. Ben tarih derslerini hiç sevmezdim sürekli savaşların, antlaşmaların tarihleri, nedenleri, sonuçları ile doluydu. Kitaplar ve tarih öğretmenlerimiz hep ezberci ders işlerlerdi... İlber Ortaylı hocamızın Eski Dünya Seyahatnamesi ile tarih merakı oluşmaya başladı bende. Peşinden tevafuk eseri böyle bir giriş iyice tarih sevgisi ve merakı uyandırdı... Oysa bir millet için kendi tarihini bilmek çok elzem. Bu konuda yeni nesil tarih öğretmenlerine çok iş düşüyor. Neyse Aziz İstanbul ile devam edelim...

Yahya Kemal'in İstanbul aşkı, engin bilgisi ve güçlü kalemi ile çok harika bir kitap ortaya çıkmış. Eyüb'ü, Üsküdar'ı, Boğaziçi'ni bir başka güzel anlatmış. Ve kitabın sonuna doğru da Avrupalı seyyahlardan ve İstanbul'un gelişmesinden bahsetmiş.

İstanbul'da yaşayan, İstanbul'u seven herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.
168 syf.
İstanbul' u bir de tutkulu bir aşığından okuyun. Aslında dinleyin demeliyim. Öylesine şiirsel ve ahenkli bir dille yazmış ki üstad, insan içinden okurken bile melodik sesler dinliyormuş hissine kapılıyor. İstanbul' u sevdiğinizi mi iddia ediyorsunuz? Yahya Kemal' in İstanbul' una bir göz atın ve tekrar düşünün. Beyatlı' nın bu şehir üstüne yazdığı yazılardan oluşan kitabı okursanız, hem başka bir İstanbul öğrenirsiniz, hem de bu şehri başka türlü seversiniz.
194 syf.
·5 günde
Yahya Kemal'in İstanbul'a olan aşkını derinden hissedeceğimiz yazılardan müteşekkil kitabı. Fakat bu yazılar 1910-1950 arası yazıldığı için ve benim okuduğum kitap ilk baskılardan olduğu için galiba çok fazla eski Türkçe kelime var. O yüzden biraz zorlandım okurken. Yine de hoşuma gitti özellikle bazı yazıları. 1950'den önceki İstanbul'u bile eskiden daha iyiydi deyip hayıflanarak anlatıyor Yahya Kemal birde şimdiki İstanbul'u görün.
168 syf.
·28 günde·Beğendi·8/10
Yahya Kemal Beyatlı dendiği zaman bir İstanbul aşığının his dünyasına dalarız..
Bu kitapta değerli yazarımızın İstanbul üzerine verdiği konferanslar ve 1920'li yıllarda çeşitli gazetelerde yayınlanmış makalelerini bulabilirsiniz.
Özellikle simgesel cümleleri ve Eski Türkçe de uzun zamandır kitap okumayan biri olarak Osmanlıca kelimeleri , bana ayrı bir zevk katmıştır..
Gözünüz korkmasın, toplasanız 25 kelimeyi geçmez. içerisinde İstanbul'un planlanması, kent mimarisi, sanayi gelişimi, boğaz köprüsü konularında kısa dokunuşlar bulacaksınız..
okuyun, okutun..
168 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Sana Dün Bir Tepeden Baktım Aziz İstanbul

Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer
Ömrüm oldukça gönül tahtına keyfince kurul
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer..

Nice revnaklı şehirler görünür dünyada
Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan.
Yaşamıştır derim, en hoş ve uzun rüyada
Sende çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan…

> Yahya Kemal Beyatlı

Yorumsuz..
168 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçek bir İstanbul âşığı. En beğendiğim kısmı ezansız semtler. Bu kitabı bana sorarsanız İstanbul'da yaşayan her lise talebesi okumalı. Ayrıca üslûbu da çok güzel olmakla birlikte akıcı.
168 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Türk kültür ve edebiyatında Istanbul'un manasını ilk kavrayan yazar Yahya Kemal'dir.Istanbul'un fiziksel özellikleri Yahya Kemal'i cezbetmis ve peşine takılmıştır; Istanbul'u ruhunun ve kalbinin derinliklerinde yaşaya yaşaya dolasmıştır. Ve şu güzel dizeleri meydana getirmiştir:
"Sana dün bir tepeden baktım aziz Istanbul!
Görmedim gezmedigim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömür oldukça, gönül tahtima kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer. "
168 syf.
·5 günde
Nicelerinin hayâli, umudu, aşkı, sevdâsı, özlemi... Dersaâdet...
Yahyâ Kemal de bir İstanbul âşığı. Ben de onun gibi...
Ağlayarak gidip ağlayarak ayrıldığım Aziz Istanbul'un gönlümdeki yeri hep baki kalacak, sevgim hiç azalmayacak aksine katmer katmer artacak.

Bu kitabı okumak zamanından beri aklımdaydı. İstanbul'a olan özleminiz hat safhaya ulaştığı zaman açın, okuyun. Bana da böyle bir zamanımda ilaç gibi geldi. Tabii özlemimi iyice artırdı orası ayrı mevzuu... Ama kitabı okurken kendinizi kâh surlarda gezinirken kâh Salacak'ta kâh Eyüp'te maneviyatı yudumlarken kâh tarihi bir kahvehanede bulacaksınız.

Yahya Kemal, ilk 40-50 sahifede kısa bir İstanbul tarihi veriyor. Ardından İstanbul'a dair farklı yazıları okuyor dalıp gidiyorsunuz. Eski İstanbul'un özlemi ile yanıp tutuşuyor yazar. İstanbul'un mânâsının korunması gerektiğine defaatle değiniyor. Haklı da ! Gerçi mânâ İstanbul'da hep vardır ve olacaktır. Bulmasını, aramasını bilene tabii...

Okuyun, okutun, İstanbul'u sevin, İstanbul'u sevenleri de sevin...
Gelmek'çün ikinci bir hayata,
Bir gün dönüş olsa ahiretten:
Her rub açılıp da kainata,
Keyfince semada bulsa mesken;
Talib bana dönse nazikane;
Bir yıldızı verse malikane;
Bigane kalır o iltifata,
İstanbul'a dönmek isterim ben.
"O eski İstanbul, o büyük, o güzel, o rengarenk İstanbul ki bir defa gören Avrupalılar memleketlerine dönünce nakletmekle, yazmakla, çizmekle bitiremiyorlardı."
Geçmişte sevdiğimiz, hayran olduğumuz ve bağlandığımız şeyler yalnız güzellikler, iyilikler ve doğruluklardır; yoksa çirkinlikleri, kötülükleri ve haksızlıkları sevmiyoruz. Demek ki maziyi bir kütle halinde, olduğu gibi, her tarafıyla sevmekten uzağız.
Türkiye Türkleri, İstanbul'un fethini birçok milletlerden sonra emel edinmiş bir milletti; 1071'den 1453'e kadar uzanan bir zaman ve mekan mesafesinde Bizans İmparatorluğu'na Türklerin vâris olacağı, kaderin bir işareti gibi, sezilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aziz İstanbul
Baskı tarihi:
Haziran 1969
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MEB Yayınları
Baskılar:
Aziz İstanbul
Aziz İstanbul
Aziz İstanbul
Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

En ünlü şiirinin ilk dörtlüğü .

Kitabı okuyanlar 140 okur

  • Kevser Sezer
  • Melih
  • Nihal Şener
  • Metehan Öztürk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.5 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%2.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0