1000Kitap Logosu
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.1
2.833 Kişi
14,4bin
Okunma
3.016
Beğeni
60,1bin
Gösterim
416 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 11 sa. 47 dk.
Adı
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Basım
Türkçe · Türkiye · Kapı Yayınları · Ağustos 2004 (İlk yayınlanma: 28 Şubat 2003) · Karton kapak · 9789758950119
Orijinal adı
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Diğer baskılar
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Death in Babylon Love in İstanbul
Gök kubbenin altında insanın ruhunu soyan kötülükler ve giyindiren aşklar adına... Doğu ak ejder yılında başladı yirmi üç bin yıllık gizem... Uzayın sonsuzluğuna açılan kapıyı keşfe çıkmış bilge rahipler, uğruna topluca can verdikleri bir sırrın, binlerce yıl sonra, bir şair tarafından aşkın derin katmanlarına saklanarak korunacağını bilselerdi... Siruş başlıklı murassa hançerin kabzasına parmak izlerini bırakanlar, daha avuçlarının sıcaklığı gitmeden hançer kınında kan biriktiğini bilselerdi... Bağdat, İstanbul, Roma, Paris ve diğerleri; kıyılarına vuran yeni aşkın, bütün eski tarihlerini dolduracak yoğunlukta olduğunu bilselerdi... Bilgeler, katiller, asiller ve sevgililer; ellerinde tuttukları kitabın alev almaya hazır bir aşk külçesine dönüşmek üzere olduğunu bilselerdi... Şair, ipeksi dizeleri arasına hayaller gibi sakladığı şifrelerin hoyrat ellerde ihtirasla parçalandığını, sonsuzluk şarabına kadeh yaptığı gelincik yapraklarının kinle dağıtıldığını bilseydi... Ve şimdi kim bilebilir neler olacağını, Babil uyandığı zaman?!..
8.1
10 üzerinden
2.832 Puan · 378 İnceleme
Emine Çalışkan
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk'ı inceledi.
416 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitabın ilk 50 sayfasında kim kimdir nedir hiçbir şey anlamama rağmen kitabın son 100 sayfasını heyecanla okuyup bitirdim. Daha önce üniversitede bi hocam Babil kulesini araştırmamızı istemişti o zaman pek ilgimi çekmemişti fakat bu kitap bende Babil tapınağı ile ilgili çok büyük bir merak uyandırdı. Okuduklarımın gerçeklik payını çok çok merak ediyorum ne kadarı kurgu ne kadarı gerçek bunu gerçekten çok merak ediyorum. Üstelik diyardan diyara asırdan asıra gezdirmesi de kitaba ilgimi diri tuttu diyebilirim. İskender hocamın ellerine yüreğine sağlık
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Okuyacaklarıma Ekle
22
Hilâl
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk'ı inceledi.
416 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ve her sarmaşık, kendi ağacını kuruturmuş sonunda...
Öncelikle bu kitabı okumamda vesile olan ve ona ikinci bir şans vermemi sağlayan Tayfun abime çok teşekkür ederim... ............. Kitabı okuduktan sonra aşkı tanımlamaya çalıştım kendimce.Ve uzun süre kalemimi oynatamadım. Sadece bazı belirtileri geldi ilk aklıma.Oysaki herkesin az çok bir deneyimi olmuştur muhakkak. Belki de tanımlanamayan bir şeydir aşk.Belki de tanımlanması gerekmiyordur. En çok susulması gereken konu bu olabilir, hiçbir tamlama, hiçbir kelime onu tam anlatamadığı için. Bu yüzden benim yazdıklarım aşkı anlatma değil sadece onu "sezdiriş" tir. "Aşk" sözcüğü zaten sözlükte "sarmaşık" demekmiş. Bir sarmaşık çınarları, servileri nasıl sarıp sarmalarsa, aşk da öyle sarıp sarmalarmış çınar gibi yiğitleri, servi boylu dilberleri. Ve her sarmaşık, sardığı ağacı kuruturmuş sonunda.Dıştan yemyeşil ve güzel gösterirmiş ama içten içe kurutur, çürütür, çökertirmiş. (sayfa 48) Gökyüzü olduğunu düşün ve aşık olduğunda tüm renklerinin aynı anda birbirine çarpıp karıştığını ve darmadağın olduğunu... Yağmur olduğunu ama yağamadığını düşün... Ve bunları yaşayacağını bilmene rağmen, gökkuşağı ya da yağmur olmayı sevdiğini... Aşk hem dert hem devadır sevmeyi bilenler için. Ve eminim ki tüm bunların amacı ise kişiyi gerçek aşka ulaştırmaktır, bu yolda bir aracı bir vesiledir. Gerçek aşk ise görünenin ardında saklıdır... Dünyadaki her şey onun bir tecellisidir. Bu yüzden onu bazen gökyüzünde bazen bir eşyada bazense bir insanda görmeniz gerçek aşkın yansımasından kaynaklanır. Kitapta genel olarak Leyla ile Mecnun' un hikayesi anlatılıyor. Hem de kendini Kays (Mecnun) ilan eden Leyla ile Mecnun kitabının ağzından. Hem değil mi ki bir aşkı yaşayandan daha güzel kim anlatabilir ya da hissettirebilir?... Bir olay değil birçok olay var aslında. Babil medeniyetinin faaliyetlerinden (BUAM (Babil uzay araştırma merkezi )) de yaralanarak bu aşk romanına tarihi bir hava katmış ve heyecanı ayakta tutmayı başarmış İskender Pala. Arapça ve Farsça kelimelerin sıklığından da söz etmesem olmaz.:)Başta sizi biraz yorsa da zamanla buna alışıyor hatta sevmeye bile başlıyorsunuz. Sabırla okuduğunuzda meyvesini fazlasıyla alacağınızdan ve tadını beğeneceğinizden eminim. Ve sen değerli okurum, buraya kadar okuduğun için sana da teşekkür ederim. İnşallah okumana vesile olabilmişimdir. :)
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Okuyacaklarıma Ekle
10
220
Merve
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk'ı inceledi.
416 syf.
·
15 günde
·
Puan vermedi
Divan edebiyatına merakı olanlar, Osmanlı tarihinde dolaşmak istiyenler ve edebiyat dersi çalışan (divan edebiyatı şairlerini daha kalıcı öğrenirsiniz) öğrenciler için bilgi hazinesi olan bir kitap. Ama ne yazık ki ben çok sıkılarak okudum. Biliyorsunuz ki divan edebiyatında mübağla şarttır. Bu kitap da yeterince vardı. Mecnun sağolsunn. Kötü yorum yapmak haddime değil. Tarih ve edebiyat bakımından zengin Bi eserdi çünkü. Sadece bana hitap etmedi. Okuycaklar varsa ilgi alanlarını göz önünde bulundursunlar. Zira ben İskender Pala okumamış olmamak için, dişimi sıka sıka okudum. :)
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Okuyacaklarıma Ekle
15
Halil İbrahim Ertürk
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk'ı inceledi.
416 syf.
·
13 günde
·
Puan vermedi
Okuduğum en enteresan ve aynı zamanda da en akıcı kitaplardan biri. İçeriğinde yok yok... Fuzuli'den Nabi'ye, Sultan Süleyman'dan ll. Selim'e ve daha nice üsdad ve hükümdardan kesitler barındıran Leyla ile Mecnun'un aşk hikayesi. Ama düşündüğünüzden çok farkı. Bence ben size ipucu vermeyim. Siz okuyun.
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Okuyacaklarıma Ekle
16