·
Okunma
·
Beğeni
·
3.075
Gösterim
Adı:
Bak-ara Y İşaret 2
Baskı tarihi:
2 Ekim 2020
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052182321
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mona Yayınevi
Baskılar:
Bak-ara Y İşaret 2
İşaret 2
İnsan... İnsan arayış demektir. Yolcu demektir... “Çokluğunu” bulmak için “yokluğunu” arar bu hayat yolculuğunda... Ve o, tüm hayatı boyunca hayallerini dışarıda zannederken karşılaştığı acılarda da aldığı yaralarda da başka bir istikamete değil aslında hakiki kendine, “öz”üne yolculuk ettiğini fark eder bir gün. Hayallerinin, özlemlerinin ve herkesin peşinde olduğu Kafdağı’nın ardındaki o meşhur “hazine”nin izini sürerken, aslında aşılması gereken tek Kafdağı’nın kendi nefsi olduğunu fark eder. İşte bu yolda ilerlerken insan, onu bekleyen HAZİNENİN SAHİBİNİN, ona “kelam”ıyla, “elçi”leriyle İŞARETLER bıraktığını görmeye başlar. Ve her şeyin onun için çok önceden büyük bir sevgi ve şefkatle hazırlanmış ve düşünülmüş olduğunu...

Eğer ki inşa ettikleriniz sarsılıyorsa... Eğer ki hayatınızdan vazgeçilmez sandıklarınız uzaklaşıyor, kayıp sandıklarınız artıyorsa... Bilin ki aslınıza Hicret’tesiniz; giden herkes ve her şey, sizin HAZİNENİN TEK SAHİBİ Allah’a, kanatlanıp uçmanıza yük olan ağırlıklardır. Bırakın gitsinler... Rüzgâr ve ruh birbirine benzer. Eğer kendinizi O’nun nefesine, ruhuna bırakırsanız O size yeni kanatlar verir ve kanatlarınız altındaki rüzgâr olur. Çünkü O’nun her şeye gücü yeter...Bedenimde nâr

Ruhumdaysa yâr var

Bana burası yeryüzü diyorlar

Oysaki her yer YÂR-yüzü

Bilmiyorlar...
424 syf.
Deniz Erten'in yeni bir kitabı çıksa alır mıyım, almam.

Din ve Tasavvuf konulu olan iki ciltlik kitapta güzel bilgiler de var ama bir insan bu kadar tekrara düşmez. Kitap gayet net bir şekilde 1 cilt arkadaşlar yarısı tekrar, sıkıldım, değişik bakış açısı var duymadığım bilgiler ediniyorum diye okudum okumasına ama bitmek bilmedi kitap.

Ayrıca tam bir konuyu derinlemesine başlamış anlatıyor hehhh diyorsunuz tamam frekansı yakaladım, bir bakıyorsunuz konunun akışında kendinden geçmiş yazar anlatııkları karşısında dua ediyor neredeyse her paragrafın sonuna Allahül alem diye şükür ediyor. Tamam biz de seviyoruz dinimizi Allahımızı Peygamberimizi çok şükür ama beni yazarın Allah sevgisi ilgilendirmez ben kitabın içindeki bilgiler için okurum duanı edeceksen kendi kendine et kitaba neden ekliyorsun.

Kitap uzun sürdüğü daha doğrusu süründüğü için bunaldım, sizleri de çok darlamayayım. Kitabın değişik yönü kelime kelime kuranı açıklamış bilimsel yönlerden desteklemeye çalışmış, sabırlı arkadaşlara iyi okumalar dilerim.
470 syf.
·18 günde·Puan vermedi
İlk incelemem de hayretler içinde olduğumu belirttim. Şimdi bu serinin ikinci kitabında
“Bak-Ara” ...
İsminden anlaşılacağı gibi kendime, dünyaya, eşyalara, kelimelere yani canlı ve cansız tüm aleme bakmayı öğreniyorum. İlk öğretilerimden biri kitabın içinde ışık, ruh, nur kavramları ile ilgili bilgi verilmekte o an ananemin bana söylediği bir söz geliyor aklıma söz şu ;”Yaşlının namazı kör fener gibi yanar, gençlerin namazı löküz gibi yanar.”
Kitabı okuduğunuz zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız
Hayat bizim öğrenip anlamamız için işaretlerle dolu...
470 syf.
·5 günde
Merhabalar

Kitaba çok hevesle başlamıştım.
Bunu bir inceleme olarak görmeyin ,sadece fikrimi beyan etmek istedim.Kitap da evet doğru bilgiler mevcut ama şöyle ki ; yazarın kafası dağınık gibi geldi bana. Yani bir konuyu derli toplu ele almamış.Hani ne duyarsan not alırsın ya öyle bir sey...Nacizane fikrim.
Daha görkemli ve ikna edici bekliyordum ancak çok sevemedim .
Bu kadar işaretle kaybolmayan derim.
Saygılar:)
466 syf.
Öyle çok uzatmak istemiyorum zira bu kitap hayli yordu beni... Olumsuz tek yönü sürekli yapılan tekrarlar. Biliyorsunuz bilgi de tekrar gereklidir ama abartmamak şartıyla. Neyse canım şimdi bütün olumsuzlukları elinizin tersiyle bir kenara itin ve dinleyin. Zira dinlemek dinlendirir insanı. Yani güzeldir.

Dedim ya fazla uzatmak istemiyorum diye. Kitabın direkt özünden bahsetmek kaydıyla sözlerimi sonlandırmak istiyorum sayın okuyucular.

Kitabın isminden anlaşılacağı üzere demeden önce UYANIŞ serisinin ikinci kitabı BAK-ARA... Kur'ân-ı Kerim'de yer alan 2. Ve en uzun süre.
Kitabın yani serinin esin kaynağı Kur'an'ı Kerim.
Bununla birlikte tabi ilmi alanda İslam bilginleri ve bilimsel alanda da yerli ve yabancı bilginlerin araştırma sonucunda buldukları bütün teknolik vs. gelişmelerin kaynağının Kur'ân olduğu, dolayısıyla var olan bir şeyi keşfetmiş olduklarını bildiklerini ama sezdirmedikleri vs...

Sözde uzatmayacaktım...
Son söz yerine son nokta...
İşin özü şu...

Kur'an'ı Kerim'in bize söylediğini kendi anlatımıyla aktarıyor.
ÖZÜNE DÖN VE TEFEKKÜR ET.
BAK- ARA...
KENDİNİ BUL Kİ RABBİNİ BULASIN.
KENDİNİ BİLEN RABBİNİ BİLİR.

Belki daha sonra ekleme yada düzenleme yaparım. Şimdilik eyvallah ...
470 syf.
·Beğendi·9/10 puan
BAK-ARA (işaret 2) aslında Kıyam-et(işaret 1)'in bir seviye ilerisinde bir kitap.Önce Kıyam-et kitabını okumayan birine anlam karmaşası yaşatması muhtemel,bu yüzden serinin ilk kitabından okunması gerekli diye düşünüyorum.Genel olarak başlık başlık sınıflandırılmış,kelime etimolojisine inilerek her bir kelime çeşitli dillerde tahlil edilerek konunun derinliğine inen bir tarzı var.Gayet akıcı ve merak uyandırıcı binlerce bilgi var.Ve kişiyi başta bir havuza giriyorum psikolojisi verip okyanusun derin sularına sokan bir dili ve anlatımı var.Konusu kişisel gelişim veya tasavvufi diyemeyeceğim.Felsefe,anatomi, tasavvuf, kişisel gelişim, psikoloji gibi sayılamayacak kadar derin bir kitap.Bendeniz çok zevk alarak her sayfasında her satırında uyanışıma doğru gideceğimi hissederek okudum.Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim Deniz Erten hanımefendi'ye ön yargı ile bakan kesim var.İslamî yaşamak veya anlamak bir kalıba sokmak sadece zarar getirir.İslamı ve bilgiyi temiz niyetle evrensel olarak her yerden edilebileceğini düşünen herkesin okumasını tavsiye edeceğim bir kitaptır.Herkese Bilmeyi, bulmayı ve olmayı diliyorum.vesselam:-).
424 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Daha once bir kitapti ancak daha sonra ikiye bolunerek tekrar yayinlandi yanilmiyorsam.. Kitap genel olarak bilimin ve daha cok kuantum dusunme felsefesinin isiginda kurani ele almis.. Yazarinin bilimsel gerceklerle islami bilgileri harmanlayarak sunmus olmasi okuyucunun hayata ve islama olan bakis acisini etkiliyor.. Yine kurandaki ve islamdaki kavramlarin etimolojik olarak incelemesini yapmis ve kuranin arapca indirilmesinin gerekliligini vurgulamis, kelimelerin anlam cesitliligine sahip oldugunu gostermekle.. Okuduktan sonra hayat hakkindaki dusunceleriniz ayni olamayacak garanti ediyorum..
470 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Teslimiyet yolu yani İslamiyet dini, doğuştan kazanılan bir şey değildir. Bu bir mücadele ve bir süreçtir. Nüfus cüzdanımızda ne yazarsa yazsın biz o bilinçte olmadıkça nüfus cüzdanımızda yazan dünyevi bir kandırmacadan öte bir şey değildir.
424 syf.
·116 günde·Puan vermedi
Lanet olsun içimdeki başladığın işi bitirme aşkına.. Öyle zor bitirdim ki. İlk kitabı okuduğumda 2. yi okumadan kesin hükümlere varmak istememiştim. Beni 2. ye iten ilk kitapta gördüğüm bakış açısı. Yazarın kelimelerin etimolojik kökenlerini araştırarak küçükken aklımıza takılan "buna neden bu ismi vermişler ki" sorularına cevap bulması beni etkilemişti. Ancak ilerledikçe bazı saptamlarını kasıntılı ve bilimle Kuran'nın örtüşmesi için zorladığını düşünüyorum. Bir çok bilimsel gelişmeleri takip etmesi örnek alınası ancak Kabe'nin dünyanın altın oran noktası ya da enerji merkezi gibi varsayımlarının çürütüldüğü kaçırmış olmalı. Ya da kitabı çok önce yazdığından üzerine yeni gelen gelişmelerden dolayı verdiği bilgiler eski kaldı. Yine de İslam'a farklı bir pencereden bakmak isteyenler için bir başlangıç olabilir.
470 syf.
·Puan vermedi
Uzun zamandır okuduğum en iyi kitap diyebilirim. Okurken anladım ki kendi benliğimizi çok iyi idrak edememişiz. Bu kitapla beraber “ Kendini bilen Rabb’ini bilir” ifadesinin batın anlamını öğrendim. Düşünmeme, idarak etmeme sebebiyet veren Rabbime şükürler olsun
470 syf.
"Oturanın değil, gerçekten yol alanın manzarası değişir."

İşaret serisinin diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da kelimelerin derinine iniyor ve farklı anlamlarla, farklı bakış açıları geliştirmeye devam ediyoruz.
Bilgiler güzel sunulmuş fakat gelenekselci yaklaşım sezdiğim tasavvufi kısımlar pek hoşuma gitmedi. Bunun dışında bazı bilgiler tekrar edilmiş. Genel olarak iyi kitap. Eğer bu kitabı okursanız, bilgi sahibi olarak, fikir sahibi olabilirsiniz. İyi okumalar.
470 syf.
·42 günde·Beğendi·10/10 puan
Dinimizde nasıl sürekli tefekkür edin diye buyuruluyorsa bizim gerçekten dönüp bir düşünmemiz gerekir. Bu yazarın seri kitabının ikincisiydi diyor ki yazar siz niyetinizi edin gayret gösterin muhakkak Allah yol gösterecektir. İlk kitabında olduğu gibi üstüne düşen tefekkür etme vazifesini bu kitapta farklı konularda yerine getirmiş ve Allah razı olsun okuyanlara da örnek bir kitap olmuş. İnsanın aklına gelmeyecek nasıl okumamız gerek Kur'anı ve evreni bu konularda örnekler de vererek ve özellikle Kur'an dan ayetlerle örneklendirmiş ve insanın burda Allah ne demek istemiş diye düşünüp yeri gelir birşey çıkaramamış oluruz ama yazar kendi iradesiyle okuyabildiklerini aktarmaya çalışmış ve bizlerede fikir olarak nasıl okumamız gerek ve yolumuzu nasıl bulmalıyız gibisinden yol göstermiş. Yol gösteren ve Şifayı veren Allah'tır, sadece bizler aracıyız.
470 syf.
·9 günde·10/10 puan
İşaret serisi son sürat harika bir şekilde devam ediyor.
Yazarın diline ve bilgi yoğunluğuna bayıldım.Bu tarz kitaplarda tabiki körü körüne bağlanmak gerekir ama güven verici anlatımı var ve araştırma yapmanızı sağlayan seri ...
"Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
Geriye kalan et ve kemiksin
Gül düşünür gülistan olursun
Diken düşünür dikenlik olursun... "
(Mevlana)
Bir insan hakkında kırk gün kırk gece sadece güzel sözler et.
Kırk günün sonunda göreceksin her şey değişmiş olacak.
Senin gönlün değişirse, dünya değişir…
(Şemsi Tebrizi)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bak-ara Y İşaret 2
Baskı tarihi:
2 Ekim 2020
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052182321
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mona Yayınevi
Baskılar:
Bak-ara Y İşaret 2
İşaret 2
İnsan... İnsan arayış demektir. Yolcu demektir... “Çokluğunu” bulmak için “yokluğunu” arar bu hayat yolculuğunda... Ve o, tüm hayatı boyunca hayallerini dışarıda zannederken karşılaştığı acılarda da aldığı yaralarda da başka bir istikamete değil aslında hakiki kendine, “öz”üne yolculuk ettiğini fark eder bir gün. Hayallerinin, özlemlerinin ve herkesin peşinde olduğu Kafdağı’nın ardındaki o meşhur “hazine”nin izini sürerken, aslında aşılması gereken tek Kafdağı’nın kendi nefsi olduğunu fark eder. İşte bu yolda ilerlerken insan, onu bekleyen HAZİNENİN SAHİBİNİN, ona “kelam”ıyla, “elçi”leriyle İŞARETLER bıraktığını görmeye başlar. Ve her şeyin onun için çok önceden büyük bir sevgi ve şefkatle hazırlanmış ve düşünülmüş olduğunu...

Eğer ki inşa ettikleriniz sarsılıyorsa... Eğer ki hayatınızdan vazgeçilmez sandıklarınız uzaklaşıyor, kayıp sandıklarınız artıyorsa... Bilin ki aslınıza Hicret’tesiniz; giden herkes ve her şey, sizin HAZİNENİN TEK SAHİBİ Allah’a, kanatlanıp uçmanıza yük olan ağırlıklardır. Bırakın gitsinler... Rüzgâr ve ruh birbirine benzer. Eğer kendinizi O’nun nefesine, ruhuna bırakırsanız O size yeni kanatlar verir ve kanatlarınız altındaki rüzgâr olur. Çünkü O’nun her şeye gücü yeter...Bedenimde nâr

Ruhumdaysa yâr var

Bana burası yeryüzü diyorlar

Oysaki her yer YÂR-yüzü

Bilmiyorlar...

Kitabı okuyanlar 251 okur

  • Muhammed OKUMUŞ
  • Unknown
  • kitap kurdu 2021
  • Esra Sadık
  • Sibel Birgeoglu
  • Elif
  • ece malkaralılar
  • berna esen
  • Ayfer Mutlu Yaşar
  • Arzu DÜNDAR

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.4 (19)
9
%11.5 (9)
8
%12.8 (10)
7
%5.1 (4)
6
%2.6 (2)
5
%2.6 (2)
4
%0
3
%1.3 (1)
2
%1.3 (1)
1
%0