Bakmak Bütün Eserleri 7

8,0/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
536 gösterim
Sevgi Soysal'ın ilk kitabı Tutkulu Perçem, 1962 yılında yayımlandı. Teyzesi Rosel'in kişiliğinden yola çıkarak yazdığı Tante Rosa (1968), farklı üslubuyla edebiyat çevrelerini şaşırttı. Kadın-erkek ilişkilerini ve evlilik temasını işlediği ilk romanı Yürümek'le (1970) TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü'nü kazandı. Hapishanede yazdığı Yenişehir'de Bir Öğle Vakti adlı romanıyla 1974 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazandı. Adana'da sürgünde bulunan bir kadının başından geçen olaylar etrafında 12 Mart'ı eleştirdiği romanı Şafak, 1975'te yayımlandı. Politika gazetesinde tefrika edilen cezaevi anıları Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu başlığıyla kitaplaştırıldı (1976). Hastalık izlenimlerini ve 12 Mart sonrası değişimi anlatan öykülerini topladığı Barış Adlı Çocuk 1976'da yayımlandı. Son romanı Hoşgeldin Ölüm'ü tamamlayamadan, 22 Kasım 1976'da öldü. Yeni Ortam ve Politika gazetelerinde yazdığı yazılar, Bakmak (1977) adlı kitapta toplandı.
Tutkulu Perçem'den Hoşgeldin Ölüm'e uzanan yazarlık çizgisinde kişisel tedirginlikler, yerini siyasal ve toplumsal olanın, en çok da kadın olmanın, sorgulayıcı bir gözle mercek altına alınışına bırakır. Soysal, o dönemde genelde katı bir anlayışla algılanan birey-toplum çatışmalarını, "canlı" insan ilişkileri örneğinde yaşar kılar. "Düzenin", sadece rejim düzleminde değil, gündelik hayat düzlemindeki tahripkarlığını ve "anlamsızlığını", ince bir alaycılıkla resmeder. Bu canlılık ve candanlıktır, hayat çizgisiyle yazarlığı birbirine paralel gelişen Sevgi Soysal'ın eserlerini kalıcı kılan.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  181
 • ISBN:
  9789750502132
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

mısra 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu

Rumelili olan babaannem erkeklere, erkek çocuklara çok önem verir hep kayırırdı onları. Altı çocuktuk evde, ikisi oğlan dördü kız, altı çocuk. Ama babaanne için “uğlanlar”dı aslolan. Evde ne zaman hamur açsa, daha o hünerli elleriyle işe girişirken başlardı oğlanları kayırmaya, “Açayım uğlancağızlara bir börek. “ O arada, babaanneme yardıma koşan biz kızlar bozulurduk.
…………………
Akşamüstü okuldan döndüğümüzde, ağabeyimi gizlice mutfağa çeker, tel dolapların bir yerlerine sakladığı tatlıları elceğiziyle yedirirdi. “Yiyesin aman, bırakmaz suura uğursuzlar.” O uğursuzlar, biz kızlardık ….
Politika, 31.5.1976

Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 103)Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 103)
mısra 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Ana deyince benim aklıma hep, 12 Mart döneminde, askeri tutukevlerinin kapısında saatlerce bekleşen, her türlü eziyete büyük bir sabırla katlanan analar gelir. Çocuklarından günlerce haber alamayan, bir sağlık haberi için her şeyi sineye çeken analar.

Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 77)Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 77)
mısra 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu

Gençliği sevmek, ekonomisinden, trafiğine, imarından planına, yönetiminden çarşı pazarına kadar tam bir keşmekeş ve anarşi içine soktuğunuz bu düzene başkaldırdığı zaman, ona “Anarşist” demek değildir.
......................
Politika, 17.4.1976

Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 46)Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 46)
mısra 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu

“Yahu, anladık, sahipsiz köpekler öldürülüyor. Peki hayvanları alıp uzak, kimsenin görmeyeceği yerde yapsalar ya bu işi…”
Ah, işte bu düşünce, en çok midemi bulandıranı. Ne olursa olsun: Vahşet ya da ilkellik, onu görmeye, billmeye daha çok varım. Uzakta, gözümüzün önünde olmadığı için sineye çekilecek vahşet, vahşetliğinden ne yitirir? Bizim rahatımızın, ağzımızın tadının korunmasından başka?
………..
Politika, 14.5.1976

Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 85)Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 85)
mısra 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Zaten ülkenin batışı asla haber olamaz. Çünkü devleti korumakla yükümlü habercilerimizin asıl görevleri bu batışı kamuoyundan gizleyerek engellemektir.

Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 14)Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 14)
mısra 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Herkes halkı seviyor. Uzaktan olsun Parlamento kürsüsünün tepesinden ya da, lüküs sendika binalarının üst kat pencerelerinden olsun, halkı seviyor. Halkı sevmenin en güzel yolu da, öyle kitleden kopuk, karadan, havadan, tepelerden ve damlardan, partilerden, sokaklara kuş bakışı bakarak sevmektir halkı.

Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 50)Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 50)
mısra 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu

Peki nasıl bir erdemmiş bu susmak erdemi? Nelere susuyorlarmış bu erdemli suskunlar?
Başbakan yeğenlerinin bile vergi iadesi yolsuzluğu dedikodularına boğazına kadar bulanıp sonra da kahraman gibi ortada salındıkları bir memlekette, vergilerin ödendiği kamu kuruluşunun kapısına, vergilerin ödeyen vatandaşlarla alay etmek içinmiş gibi; “Kendi kendini vergilendiren halk millettir.” cümlesinin yazılmasına diyecek bir şey bulamıyorlarmış.
Fazla erdemlerinden olacak, yolsuzluk ve rüşvet dedikoduları ayyuka çıkarken duymazlıktan gelip konuşmuyorlarmış.
Memurlar, öğretmenler oradan oraya sürülür, ocaklar söndürülür, hatta kimi yerlerde can güvenlikleri kalmazken onlar susuyorlarmış.
Karakollarda, emniyet bodrumlarında, insanlar coplanır, işkence görürken onlar susuyorlarmış.
Partizanlık, adam kayırma, haksızlık, adam yemek, kanun tanımazlık, ilkellik ve bağnazlık devlet kurumlarını bir örümcek gibi sarmışken, onlar susuyorlarmış.
Anayasa, ona en başta uyması gerekenlerce çiğneniyorken onlar susuyorlarmış.
Üniversite gençliği hedef gösterilerek öldürülür, anaları çocuklarını korumak için sokağa dökülmüşken, onlar susuyorlarmış.
Böyle susmak da eğer bir erdemse, böyle erdeme ne demeli?
............
Politika, 4.6.1976

Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 112)Bakmak, Sevgi Soysal (Sayfa 112)
Kübra Öz 
12 Şub 19:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yahu, anladık, sahipsiz köpekler öldürülüyor. Peki hayvanları alıp uzak, kimsenin görmeyeceği yerde yapsalar ya bu işi…”
Ah, işte bu düşünce, en çok midemi bulandıranı. Ne olursa olsun: Vahşet ya da ilkellik, onu görmeye, billmeye daha çok varım. Uzakta, gözümüzün önünde olmadığı için sineye çekilecek vahşet, vahşetliğinden ne yitirir? Bizim rahatımızın, ağzımızın tadının korunmasından başka?

Bakmak, Sevgi SoysalBakmak, Sevgi Soysal