Şafak Bütün Eserleri 4

8,3/10  (7 Oy) · 
33 okunma  · 
8 beğeni  · 
711 gösterim
Sevgi Soysal, hayatında yol açtığı derin sarsıntılara rağmen sadece bir seyircisi olduğunu söylediği 12 Mart’ta sanık sandalyesine oturtulmuş bir tanıktı. Şafak, bu tanıklığın, gerçekçi olduğu kadar şiirsel bir hikâyesidir. Baskınlara, sorgu ve işkenceye karşı insanın sesini duyurduğu için bir kuşağa Sevgi Soysal’ı sevdiren bu roman, hem bir döneme tanıklık eden hem de bireysel tepkileri tüm karmaşıklığıyla yansıtan bir edebiyat başyapıtı olarak hâlâ güncelliğini korumaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789750501364
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Sevgi Soysal yine gülümsüyor bize. 40 yıllık kısacık ömrüne sığdırdığı en güzel yapıtlardan biri de "Şafak". Tante Rosa kitabıyla tanıyıp, mizahına hayran olduğum, muzip kadının o kadar da rahat bir yaşamı olmadı halbuki. 12 Mart dönemi denilince akla gelen en etkili isimlerden biri Soysal. Şafak romanı ise, kendisinin Adana'ya sürgün edildiği yılların bir yansıması aynı zamanda. Tam manasıyla bir eylem insanı olmayan Oya, komünizmi övmek suçundan Adana'ya sürgüne gönderilir. Peşinde devamlı iki sivil polis, her gün karakola gidip imza vermek zorundadır. Bir akşam avukat tanıdığı Hüseyin'in davetiyle Maraşlı işçi ailesinin evine yemeğe gider Oya. Hapisten yeni çıkmış solcu öğretmen Mustafa, Ali ve ailesi, Hüseyin, Oya yemek yerken, evi aniden polis basar. Örgüt toplantısı diyerekten, hepsi karakola götürülür. Kitap iç hesaplaşmalar, çözümlemeler ve geçmişi hatırlama şeklinde ilerler. Baskın, Sorgu ve Şafak bölümlerinden oluşan kitapta, Soysal'ın değindiği o kadar mevzu vardır ki aslında. İşkence, işkencede çözülme, işkenceci psikolojisi, nesnelerin onu eline alan kişilerin elinde nasıl iğrenç bir şeye dönüşebildiği, kadın-erkek ilişkileri, küçük burjuva ahlakı ve aydınlarının eleştirisi...
Oya sorguya alındığında örneğin, polis onu o kadar erkeğin arasında o saatte ne yaptığını irdeleyerek çözmeye çalışıyor. İçki içip içmediğini, evli olup olmadığını vs. sorup duruyor. Ortada örgüt veya toplantısı sorgulanmıyor. Bir kadını en iyi nasıl rencide edilebileceğinin ve Oya'nın ona izahat verme çabalarının, onu haklı çıkarmaktan başka bir işe yaramadığı görülüyor. Üstümüze sinmiş, her an savunmaya geçmeye hazır bir ahlak anlayışıyla... Çoğu kadına daha küçük bir kızken öğretilen kavramlarla savunmaya geçiyor. Sonra kızıyor kendine, iç konuşmalar sürüyor. Ne ait olduğu sınıfa ait, ne de diğerine. Asıl yoran bu Oya'yı da Mustafa'yı da. Çelişkileri ortaya çıkarmak tamam, ama net bir tavır koyulamıyor ortaya. Hepimizin durumu işte.
Komiser Zekai'nin kendi amiriyle, Abdullah'ın da amiri Zekai Bey'le olan konuşmaları... Yasalara sığınarak yasayı ve insan onurunu çiğnemek, buna da "emir böyle" diyerek , bireysel sorumluğu üzerinden atmak. Ama devran her döndüğünde kabak yine en alttakinin, kafayı kuma gömmeyi seçenin başına patlar.

"Kurbanlarla beslenen bir sürekliliktir zulüm. Edebiyat yapıyorum yine. İçine edebiyat karışınca bayağı dertler şıklık kazanır sanıyorum."

İyi okumalar 1K.

Kitaptan 33 Alıntı

"Kurbanlarla beslenen bir sürekliliktir zulüm. Edebiyat yapıyorum yine. İçine edebiyat karışınca bayağı dertler şıklık kazanır sanıyorum."

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 203 - İletişim Yayınları)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 203 - İletişim Yayınları)

Çoğu aydının en saçma alışkanlığıyla, mantıksızlığa mantık aramaya çabasından bir de. Şu ana dek buraya getirilişine bir anlam vermeye çalıştı durdu. "Hiçbir şey yapmadan" sözünün anlamsızlığını seziyor Mustafa. Sanki, böyle dönemlerde önemli olan suçun niteliğiymiş gibi. Demek bizler de, giderek suçluluğumuza inandırılmışız. Bir şeyler yapmak suç, yapmamak suçsuzlukmuş gibi. Kavgayı ne zaman suçluluk, bir şeyler yapmamayı ne zaman suçsuzluk ve alın aklığı sanır olduk?

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 125 - İletişim Yayınları)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 125 - İletişim Yayınları)

Korkuyor Güllü'den. Değil Güllü'ye yardımcı olmak, onu anlamaya, onun yakınlığını taşımaya bile yetmiyor gücü. Güllü'yü değiştirmek, Güllü'yü yeniden yaratmak...Bir insanı değiştirmek tek bir insan işi değildir. Bu bir düzen, bir çevre, bir coğrafya konusudur, diye cevaplıyor kendisini. Yine de güçsüzlük sığınılamayacak kadar kötü bir şey.

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 116 - İletişim Yayınları)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 116 - İletişim Yayınları)

Kuşkular ve suçluluk duyguları. İşte benim gibilerin sevimsiz özeti. İki arada kalmış küçük burjuva!

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 91 - İletişim Yayınları)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 91 - İletişim Yayınları)

Ama o üç herif, copu zorla makatıma sokmaya kalktıklarında, doğa da, cinsellik de korkunç şeyler olarak göründüler gözüme. Cinsellik insanın en bayağı yanıymış gibi. Cinsellik olmasa, beni döverler evet, elektrik verirler, tırnaklarımı sökerler... her ne ise... ölesiye acı çektirirler, acıdan delirtebilirler.... Ama bunlar atlatılabilir, bunlardan sonra, şimdi duyduğum tiksinti duyulmaz asla. Böyle utanılmaz. Üç erkek, erkek demek belki yanlış, birlikte birbirlerinden güç alarak bastırdılar copu. Delice bir acıydı ama tiksinti, utanç daha fazlaydı.Kadın ve erkek ayrımı bana oynanan oyunların en kötüsüydü.

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 95 - İletişim Yayınları)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 95 - İletişim Yayınları)
Gülsüm Yalçın 
14 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kuşku, insan kafasını en aydınlık olması gerektiği anda karıştırır.

Şafak, Sevgi SoysalŞafak, Sevgi Soysal
mısra 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu

Bir insanı değiştirmek tek bir insan işi değildir. Bu bir düzen, bir çevre konusudur, diye cevaplıyor kendisini. Yine de güçsüzlük sığınılamayacak kadar kötü bir şey.

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 117)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 117)
mısra 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu

Kendimiz her şeyi göze alsak, her şeye katlansak bile, karılarımızın, bacılarımızın aşağılanmasına katlanmaya nasıl alışacağız? Bu adamların, nice devrimcinin karısına, sevgilisine yaptıkları iğrençlikleri Güler’e de uygulayabileceklerini düşünmek bile çıldırtıcı. Beynine kan hücum ediyor. Yok babam, dayanamam buna. Dayanamam.

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 133)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 133)
mısra 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu

Sonra da onu unuttular. Oysa seyretmeliler, sabah beşte kalkıp helaları yıkayan Firdevs’i, anasının memesine umutsuzca yapışmış Ahmet’i, konuşmayı, her şeyi cezaevinde öğrenen, dünyayı, her kafası bozulandan bir şamar yediği avlu içi kadar sanan Cevdet’i görmeliler.

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 120)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 120)
4 /