·
Okunma
·
Beğeni
·
981
Gösterim
Adı:
Biat 2
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013273
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Nuri Pakdil, özgün metinler yazan bir yazardır.

Bu kitabında da, bildik bir türü, kendine özgü metinlerle devam ettiriyor. Anılarını, notlarını, günlüklerini çok ama çok farklı biçimde aktarıyor.

Bu notları okumak, gerçekten ayrı tadları almak demektir.
(Tanıtım Bülteninden)
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Üstadı okumanın keyfi başka. Hele ki yazan ve üstadın dediği gibi "Yazar, çağının tanığı olmalıdır," derdini taşıyorsanız o zaman daha bir keyifli. Okurken kendimi üstadın dizinin dibindeki bir öğrencisi gibi hissettim. Yıllarca Batı dedik ama battık, ahlak olarak, inanç olarak, kültürel olarak yani özümüz olan her şeyimizle. Üstad bunu yapıyor. Neden battık, nasıl canlanırız ve gözümüzü yumarak aradığımız değerlerimizi bulmak için gözümüzü açmayı nasıl akıl edeceğimizi söyler. Kitabın bir kısmında Edebiyat Dergisi'ni yapılan haksız eleştirilere cevap verir. Biz, biz olmayı edebiyatımızla yitirdik, yine edebiyatımızla kazanağız. Bu inancımı Üstad ile birlikte diri tutuyorum ve bu millete yapılacak en büyük hizmet olduğuna inanıyorum. "Kalemim, benim kimliğim."
192 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10 puan
23 batılılaşma devrimini ve bu devrimin ulusumuzu geçmiş uygarlığımızdan kopardığını, nasıl köksüz kaldığımızı kendi penceresinden muhteşem bir inceleme. Okuyarak daha iyi anlayacağız nasıl kültürsüz köksüz kaldığımızı
İyi okumalar
192 syf.
Yabancılaşma çabası ve buna direnen inançla desteklenen Türk düşüncesi.

"Örgütlerin, kurumların değil, bir uygarlığın, İslâm uygarlığının savunucularıyız. "
192 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yazar, kimi şair ve yazarların eserleri üzerine eleştirilerini, değerlendirmelerini de aldığı bu kitabında, edebiyat dünyamızın verimleri hakkında kendi bakış açısına göre tespitlerini ortaya koyuyor. Edebiyatımıza 70'li yılların gözüyle bakabilmek için mutlaka okunması gereken bir seri olarak görüyorum...
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Yine Nuri Pakdil ve yine hiç eskimeyecek olan bir inancın fikir bağları... 1923 diye bir tarih var ki bu Milletin değil, Ümmetin inanç bağlarını hem kopardı hem de batı inançsızlığını ümmete her şartta empoze etmeye kalktı. Ve ki bunu sanat, edebiyat adı altındaki piyonlar aracılığıyla yaptılar. Nuri Pakdil'in 'üstümüzde İlenç var' dediği husus bu: Yok sayılan, unutturulmaya çalışılan bir inanç ve onun ürünleri olan uslar... Müslüman bir toplumun değerlerini yansıtacak ve koruyacak olan da yine Müslüman gibi düşünüp yazanlar olacaktır. (gibi) derken Müslüman görünümlü cin mintanı giyenleri karıştırmayalım; özü Müslüman olanlarla...
Nuri Pakdil bu kitabında da yine batılıların inanç uşaklığını yapanlara karşı, İslami ve insani bir edebiyatı... Edebiyattan çokta bir mücadeleyi, aksiyonu sırtlanmamız gerektiğini çok güzel belirtiyor. Zannımca diyor ki bizlere: "fikirler kalemle vücud bulursa, vücud mücadeleye bilenir."
" Hakkınızdan gelmek,inancınızın ışığını söndürmek için olabilir bütün olanaklarını kullanacaklar emperyalistler.Yetinmeyecekler bununla da,iktidarları aracılığıyla hareketinizin görüntüsünü bozmaya,bu görüntüye değişik bir nitelik vermeye de uğraşacaklar."
(Hasan el Benna )
Yalanlı propagandaya karşı hakikatlerin tebliği,şeytansı iğvaya karşı vahiyden gelen telkin,zulme karşı adalet ,cehalete karşı irfan aydınlığı ,nefsin başkaldırısına karşı Allah'a teslim oluş,şehvete karşı oruç,insanın kendi benliğine tapınmasına karşılık namaz silahlarıyla Müslüman savaş meydanında gözükecektir,gözükmelidir her zaman.
Bir ulus, kendi uygarlık değerlerinden kopuk bir düzeyde bulunuyorsa, o ulus için ne ekonomik, ne de siyasal bir bağımsızlık söz konusu olabilir.Siyasal ve ekonomik konumları çok çabuk değişebilir bir ulusun, değişmeyen, sürekli, sağlıklı kalan konumu ise, o ulusun, kişilikli konumudur uygarlık içinde.
Bu çağ, insandan iki ögeyi tam alamadıysa bile bu iki ögeyi insanda azalttı: ahlâk ile onur.
Nuri Pakdil
edebiyat dergisi yayınları
Biri çıksa,bize şunu söylese:"Ey insanlar!Nereye gidiyorsunuz?Yaptıklarınızı bilen,üstün yetenekli deneticiler,unutmayan yazıcılar sizi gözetlemektedir."
Nuri Pakdil
Sayfa 13 - edebiyat dergisi yayınları
Korku ile umut iki kanadıdır uçağın.Bunlar olmaksızın geçemeyiz acıları,yıkımları,mutlulukları.
Nuri Pakdil
Sayfa 166 - edebiyat dergisi yayınları
Asıl bu çağda, Tanrı'nın 'öldürüldüğü' savlanan bu çağda çıkıyor Tanrı gereği ortaya. Anlıyoruz ki o 'ölmedi', 'öldürülmedi'. İnsan öldürüldü sürekli bu çağda. Ölümler o denli yoğunlaştı ki göremez olur gibi olduk Tanrı'yı. Sürekli bir korku içinde insanlık. Neden korkuyoruz, hepimizin bir korkusu var, söyleyelim ıssızlıklarda bunu kendi kendimize. Tanrısızlıktan korkuyoruz. Tanrı'ya inanmadan hangi insancıl değer kalıyor savunulacak? .... Benim bilinç kaynağımı Tanrı oluşturuyor çünkü. O'nsuz bilinç kaynağım kuruyor benim, anlamsızlaşıyorum ben.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Biat 2
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013273
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Nuri Pakdil, özgün metinler yazan bir yazardır.

Bu kitabında da, bildik bir türü, kendine özgü metinlerle devam ettiriyor. Anılarını, notlarını, günlüklerini çok ama çok farklı biçimde aktarıyor.

Bu notları okumak, gerçekten ayrı tadları almak demektir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 94 okur

  • ubeyd Kurtalan
  • Kübra Toklucu
  • Bir Garip
  • süleyman çelik
  • Tuğba Aşık
  • Zeynep Erdoğan
  • Gamze nur
  • Mehmet GÜDELEK
  • Erhan Türk
  • ayşe kurt

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%69.7 (23)
9
%15.2 (5)
8
%6.1 (2)
7
%9.1 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0