Kitap
Bir Astronota Sorun

Bir Astronota Sorun

Uzayda Yaşam Rehberim

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
32 Kişi
63
Okunma
27
Beğeni
342
Gösterim
272 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 42 dk.
Adı
Bir Astronota Sorun (Uzayda Yaşam Rehberim)
Basım
Türkçe · Türkiye · Martı Yayınları · Ağustos 2019 · Karton kapak · 9786051869995
1960’lı yıllarda Apollo Görevleri’yle insanlık için muazzam bir adım atıldığı gibi, biz de uzay keşfi yolunda yeni bir altın çağın eşiğindeyiz. Önümüzdeki yıllarda Ay’ı kolonimiz haline getirmeyi, Mars’a ayak basmayı ve güneş sistemimizin daha önce hiç gidilmemiş derinliklerine ulaşmayı amaçlamak mümkün. İnsan çabasının ürünü olan bu hayaller artık elle tutulabilecek kadar yakın ve hepimiz bu olağanüstü yolculuğun birer parçası olabiliriz. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan döndüğümden beri, uzayda yaşamın gerçekte nasıl bir şey olduğunu bilmek isteyen binlerce insanın olumlu tepkileriyle karşılaştım ve görevimin her yönüyle ilgili ilginç sorular aldım. Bu kitapta bana yöneltilen soruları cevapladım ve eğitimden fırlatılışa, uzay yürüyüşünden atmosfere yeniden girişe kadar, astronot olmaya dair şahsi fikirlerimi de paylaşmak adına bu soruları detaylandırdım. Umarım uzayda yaşamanın gizemlerinden, tekniğinden ve gündelik mucizelerinden keyif alırsınız ve umarım verdiğim bilgiler gelecek nesil uzay gezginleri için faydalı olur. Sonuçta, Mars’ta yürüyecek ilk insan bu kitabı okuyor olabilir.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,25
8.7
10 üzerinden
32 Puan · 11 İnceleme
Doğan PAMUK
Bir Astronota Sorun'u inceledi.
272 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Uzay İstasyonundan düşersek ne olur?
Bu kitabı okuduktan sonra Uzay çalışmalarının nasıl işlediği ve Astronotlarla, Kozmonotların ne koşullar altında yaşadığı hakkında geniş çaplı bilgi edineceksiniz. Sadece bununla da sınırlı değil. Uzay, fizik ve kullanılan materyaller hakkında da birçok bilgi içeriyor kitap. Ben gerçekten beğendim. Sorulan sorular da cevaplar da çok mantıklıydı.
Bir Astronota Sorun
8.7/10
· 63 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Ferdi Bişkin
Bir Astronota Sorun'u inceledi.
272 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
Birkaç yıl önce, Türk bir pilotun, uçmakla ilgili sorulara yanıt verdiği "Havada Kalan Sorular" isimli kitabını beğenmiştim. Bu kez de karşımda, uzayla ilgili sorulara yanıt veren bir astronotun kitabı var. Tim Peake, uzaya giden ilk İngiliz astronotu. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'de görev yapan Peake, sosyal medya üzerinden topladığı sorulara, uzay yolculuğunu altı aşamaya ayırarak samimi cevaplar veriyor. Bu aşamalar (ve kitabın alt başlıkları): Roketin Fırlatılması, Eğitim, UUİ'de Yaşam ve Çalışma, Uzay Yürüyüşü, Dünya ve Uzay, Dünya'ya Dönüş. 150 civarında sorunun yer aldığı kitapta, "Uzaya fırlatılmadan önce astronotların otobüs lastiğine işedikleri doğru mu?", "Uzayda bir fincan çay içebiliyor musunuz?" ve "Uzay kokuyor mu?" gibi ilginç sorular var. Çizim ve renkli resimlerle desteklenen eser, doyurucu bir içeriğe sahip.
Bir Astronota Sorun
8.7/10
· 63 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Merve AY.
Bir Astronota Sorun'u inceledi.
272 syf.
·
22 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Net uzay bilgileri ve terimleri ile donatılmış etkileyici özellikleri yansıtan ve aklınıza o an gelmicek sorulara bile cevap veren bir yapıt. Görseller ile derinleştirilen ve akılda takılı kalıcak ufak detaylar şemalarla dile getirilmiştir. Uzay hakkında ve ISS hakkında merak edilenler çok güzel belirtilmiştir. Sevdim merak noktalarımı bastırdı :)
Bir Astronota Sorun
8.7/10
· 63 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Ayşegül
Bir Astronota Sorun'u inceledi.
272 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
●ASTRONATA SORUN| Selamlar yılın ilk kitabıyla karşınızdayım. Martı Yayınları' ndan çıkan bu kitap Tim Pieake' ye twitter, facebook gibi sosyal medyadan gelen sorular bulunuyor. Yazar bunu fırlatılmadan öncesiniden başlayarak, dünyaya dönüşlerine kadar geçen zamanda yaşadıklarını tek tek cevaplamış. Uzayın bir kokusu var mı? Terlediğiniz de ne olur? Hastalandığında neler yapıyorsunuz? gibi sorular bulunmakta. .. Mars' a meraklı olan benim için eğlenceli ve bir o kadar da bilgilendirici bir deneyim oldu. Boş kaldıkları zamanda sürekli alanı fotoğraflamak eğlencenli bir iş olmuş bence, tüm o naturel güzellikleri canlı görmek açısından. Bunların yanı sıra bir gün içinde birden fazla gün doğumunu ve batımını görmek astronotları hayli zorlamış. Astronot olmak baya zor fakat bence her şeye değer. Sabit bir alanda uyuyamamak, tatsız yemekler yemek beni düşündürürdü gidecek olsaydım.
Bir Astronota Sorun
8.7/10
· 63 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3