Giriş Yap

Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan

Bütün Eserleri 5

8.810 üzerinden
3.229 Puan · 481 İnceleme
283 syf.
·
Puan vermedi
Bilinmesi Gereken Bir Adamın Romanı: Mustafa İnan
Yine Oğuz Atay, yine muhteşem bir başyapıt. Ne kadar harika bir bilim adamının hikayesi ve ne kadar hoş bir kaleme alış. Hayran olmamak gerçekten elde değil. Daha önce hiç tanımadığım bir bilim adamını şu an neredeyse her yönüyle öğrenmek ve ondan etkilenmek güzel bir his. Mustafa İnan'ın hayatının kaleme alınması TÜBİTAK tarafından ortaya atılan bir proje ve Mustafa İnan'ın oğlunun isteği aynı zamanda Oğuz Atay'ın Mustafa İnan'ın öğrencisi olması sebebiyle Oğuz Atay tarafından üstlenilmiştir. Aile yakınlarıyla defalarca görüşüp, kendisine gelen onlarca mektup ve gazete küpürleriyle kendine has yorumunu da katıp ortaya güzel bir eser ortaya çıkarmıştır. Peki kimdir Mustafa İnan? Oğuz Atay da 270 sayfa anlatmış lakin bitirememiştir. Riyaziyeci Mustafa, Mukavemetçi Mustafa, Senden adam olmaz Mustafa vs. bir çok ismiyle bizi karşılıyor kitapta. Mustafa aslında bir başarı öyküsü. Posta memurunun oğlu olan Adana'nın köyünden yetişen bir Mustafa'nın ülke de bir ekol olmasını anlatmıştır Oğuz Atay. Kendine has renkli kişiliği ile devrin tanınan simalarından biri olmuştur. Herkes çok sevmiştir, çok dinlemiştir ondan faydalanmak istemiştir ama ne yazık ki o da anlaşılamadan gitmiştir. Okul arkadaşlarına göre güzel fıkralar anlatan, yemeyi içmeyi seven bir insandı. Hafızasının kuvveti de dillere destan. Aile çevresinde düzenli, ilişkilerine bağlı bir insan. Üniversite çevresine göre ise iyi bir hoca, dürüst bir bilim adamı ve kimsenin hatrını kırmayan bir idareciydi. Öğrencileri tarafından çokça sevilmiş, kendi çevresinde sürekli lafı geçmiş büyük bir insandı Mustafa İnan. Hangi kelimeleri kullansak yetmez mukavemetçiye. Şuna da değinmek lazım, hem batı hayranı olup hem de bizim milletimize güveni tamdır. Batıda yapılan her şeyin bizler tarafından da yapılabileceğini belirtmiştir. Özünden hiç kopmamıştır. Adana şivesini kullanmış; sürekli seminerler vermiş, konferanslar düzenlemiş, değişik mecralarda soluk almıştır. Bilim dünyasına katkısı tartışılmazdır. Eserleri bir çok dile çevrilmiş; kendi döneminin bilim dünyasının best-seller yazarı olmuştur. Kendi etrafında bir ekol oluşturmuş akademiye bir çok değerli insan yetiştirmiştir. Kapalı bilgiye karşı çıkmış; bilginin paylaştıkça değerinin arttığından çokça söz etmiştir. Velhasıl kelam Mustafa İnan çok yönlü bir insandır. Yeri geldiğinde felsefeye merak salmış, Türkçe kelimelerin kökenini incelemiş, divan edebiyatından şiirler ezberlemiş, müziğe merak salmış, tarihi incelemiştir. En ufak bir şeyi bile matematikle bağdaştırarak açıklamaya çalışıp, bilim dünyasına katkıda bulunmuştur. Bu eserde Oğuz Atayla beraber Mustafa İnan'ın serüveninin heyecanını tadacaksınız. Herkese iyi okumalar dilerim..
·
2 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
283 syf.
·
8 günde okudu
·
Beğendi
·
8/10 puan
Mustafa inan
Bu tür kitapları okudukça gelecekten hiçbir umudum kalmıyor. Yıllar öncesinde yazılan bu şeylerin günümüzde hâlâ bu kadar güncel olması tüm umudumu yok ediyor. Mustafa İnan yurt dışında gördüğü eğitimden sonra orada kalıp çok daha rahat bir hayat yaşama ihtimali varken o yok pahasına kendi yurduna yararlı olması gerektiğine inanan bir bilim adamı... Çocukluğundan ölümüne kadar kendisini bilime, öğretmeye ve kendisini halkına adayan bir adam. Tüm bu süreçlerde yaşadığı sıkıntılarını kendi öğrencisi olan Oğuz Atay'ın kaleminden okuyoruz. Mustafa İnan doğuştan öğretmen doğan bir ruh... Bunu daha ilk okul sıralarında kanıtlıyor. Yoksulluk ona engel değil, yaşanan savaş ona engel değil, savaştan dolayı yaşadığı sürgün ona engel değil. Hastalığı ona engel değil. Bu adamın içinde ki öğrenme ve öğretme arzusunu hiçbir şey engelleyemiyor. Çok çalışıp çok da çaba sarf eden bu adam çok geçmeden daha 40'lı yaşlarında yorgun düşmeye başlıyor ve 56 yaşını tamamlamadan ölüyor. Bu kısacık zamana bin yıllık hayat sığdırmış Mustafa İnan. Oğuz Atay sık sık bilime katkısı olan kişilerin savaşlarda ki başarı kazananlar kadar anılmamasına içerleniyor. Radyolara bağlanıp büyük düşünürlere laf ederek adının anılmasını sağlamaktan başka da bir şeye yaramayan sözde bilim adamlarına kızıyor. Futbolculara verilen imkanların, harcanan paraların neden bilime harcanmamasına değiniyor. Şimdi magazinde gündem olan kişiler kadar bile değer verilmediğini bilse ne düşünürdü acaba. Artık savaşlarda ki kahramanlar da anılmıyor Oğuz Atay. Radyolara bağlanan sözde bilim adamlarının yerine de TV programlarında birbirine hakaret edenler gündem oluyor artık. Futbolculara da bir devletin tüm borçlarını kapatacak kadar ücret ödüyorlar bir yılda... Youtuber ve tiktokçulardan bahsetmiyorum bile. Bu kitap ve bunun gibi daha bir çok kitap bize uyarı niteliğinde kitaplardır. Belki de bir şeylerin farkına varırız, önlemler alırız diye yazılan kitaplar. İnsanlık ve yaşam koşulları daha kötüye gitmesin diye yazılan kitaplar. Neye değer vermemiz gerektiğini gözümüze sokmaya çalışıyorlar fakat biz insanlar her şeyi daha kötüye götürmekten başka bir şey yapmıyoruz... Son olarak o büyük fenomenlere sesleniyorum; halkımızın cehaletiyle daha fazla dalga geçmeyin. İnsanlara daha fazla yararı olan o büyük kişileri cehaletinizin gölgesinde bırakmayın... Oğuz Atay, Mustafa İnan'ın hikayesinden yola çıkarak kendi dönemine olan kızgınlığını da dile getirmiş. Bende Oğuz Atay'ın kitabından yola çıkarak kendi dönemime bir serzenişde bulunmak istedim. Bilimle kalın, kitapla kalın. İyi okumalar
2 yorumun tümünü gör
283 syf.
·
3 günde okudu
·
Beğendi
·
10/10 puan
“ Biz ziyan olmuş bir nesle mensubuz ” Mustafa İnan
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
kitabında
Oğuz Atay
Mustafa İnan’ın hayatını bizlere kendisine has anlatımı ile sunmaktadır. Çok akıcı ve bilgi dolu bu eseri okumaktan dolayı mutluyum.
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Cahit Arf’ın özsözü ile başlamakta ve Hüseyin İnan’ın sonsözü ile bitmektedir. Sonda ise Mustafa İnan’ın hayatından kesitler sunan fotoğraf albümü yer almaktadır. Naçizane herkese tavsiyemdir. Keyifli okumalar dilerim. Arka Kapaktan Alıntı: Ülkemizde pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay’ın, kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Mustafa İnan’ı anlatışı. Bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bilim adamı oluşunun zorlu serüveni sergilenirken toplumsal eleştiri kalıplarının da zorlanışı. İnan’ın yaşamından kesitler veren fotoğraf albümüyle birlikte.
Oğuz Atay
1934’te İnebolu’da doğdu. Ankara Maarif Koleji’ni, İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. 1 960’ta İDMMA İnşaat -Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Tutunamayanlar’ı yayımlamasının (1971-1972) ardından, önemli bir tartışmanın odağına yer aldı. TRT 1970 Roman Ödülü’nü kazanan Tutunamayanlar’ı kısa bir süre sonra, 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izledi. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında topladı. 1911-1967 arasında yaşamış hocası Prof. Mustafa İnan’ın hayatını romanlaştırarak Bir Bilim Adamının Romanı’nı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatrolarında sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977’de, büyük projesi `Türkiye’nin Ruhu'nu yazamadan hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra Günlük ve Eylembilim kitapları yayımlandı.
283 syf.
·
22 günde okudu
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan... Müthiş bir başarı öyküsü... Özüne tutunup ileriye bakan biri Mustafa İnan... Zorlu çocukluk yıllarından sonra, önüne serilen "bu çocuk adam olmaz" perdesini her yönüyle müthiş olan zekâsıyla yırtıp atıyor... Ve bu başarı öyküsü aynı zamanda öğrencisi olan Oğuz Atay'ın kaleminden bize aktarılıyor... . Mustafa İnan... Yüksek Mühendis Mektebi'nde (sonradan İTÜ) okudu. Mühendis oldu ama aklı öğretmenlikteydi çocukluğundan beri... Aktif çalışma yapmadan üniversitede bilim için çalıştı var gücüyle... . Kerim Erim onu matematikçi yapmak istediyse de mühendislikte karar kılan Mustafa İnan, aynı zamanda edebiyata, felsefeye de çok meraklıydı... Kelimelerin kökenleri ile oldukça ilgiliydi... . Her türlü toplantının aranılan ismi olan İnan, renkli bir kişilik aynı zamanda... Siyasete girme tekliflerini ısrarlara rağmen geri çevirmiş hep. Bilimin asık suratlı halini gülümsetmeyi başarmış, bunu kim bilir denildiğinde akla gelen ilk isim olmuş... . Çok yönlü bir insanmış gerçekten Mustafa İnan ve çok değerli bir bilim insanı ve de insan... Hayatının izlerinin edebiyata aktarılmış hâlini, bilime verdiği değeri ve katkılarını görmek için bu kitabı okuyun mutlaka...
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
49
489 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.2