Bir Sonbahar Akşamı Seçme Öyküler

7,0/10  (2 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
919 gösterim
Sait Faik öykülerinden özel bir seçki gençler için Doğan Kardeş Seçme Öyküler dizisinde... Yağmurun içindeki her günkü dünya: "Hadi çabuk ol. Yeter artık. Gel buraya. Bizimle beraber olman lazım. Böyle biteviye sütçü dükkânında kalıp, yeniden doğmuş numarasıyla oturamazsın. Seni bekliyoruz. Alıp götüreceğiz. Her şey, bütün insanlar seni bekliyor. Onların arasında oynadığın oyunu bitirmeye mecbursun. Yeniden doğulmaz. Doğsan bile n?'olacak? Seni iki senede, iki senede değil, iki günde aynı insan ederiz. Aynı kendini düşünen, aynı haris, aynı kıskanç, aynı kötü huylu, aynı sarhoş, aynı budala oluverirsin. Seni aynı hastalıkla yıkmak için elimizde her şey var. Hem canım sen nasıl bir dünya istiyorsun? Görülmemiş, işitilmemiş, tadılmamış, yazılmamış, yaşanmamış... Olur mu böyle şey? Hadi gel. Dön her günkü hayatına.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750815508
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ölüm bildiğimiz kadar korkunç bir şey değildi. Yalnız biraz soğuktu o kadar."

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bilemeyiz ki bu çeşit sevincin tadını, tatmadık ki. Düşünmeye başlayalı beri bir gün sarhoş olmadan gülmedik ki. Böyle irkiliriz işte dışardan görünce sevincin gösterisini. Meselesi ekmeğinde olanların bu halinden, meselesi insan, gökyüzü, yeryüzü, ölüm, sefalet, hastalık; incir çekirdeğinden başlayıp dünya yuvarlağındaki en manasız meseleye kadar çıkanlar nasıl irkilmez ki?"

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 109)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 109)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Niçin? Sanki o günler şimdiki kadar güzel miydi? Acaba o günler de bugünküler kadar durgun değil miydi? Her gün, her saat aynı hocayı görmez miydik? Senelerce aynı mektebin eşiğini aşındırmamış mı idik? Aynı mahalle imamının sesini, minareden, aynı saatlerde duymaz mıydık?"

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 27)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 27)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nabzım günlerce bir tek vuruş fazla atmazdı. Onu da sayardım. Hep altmış üç, hep altmış üç. Altmış ikiye indiği de olurdu. "Yürürken normalini bulur" derdi doktor arkadaşım. Durup da sokakta nabzımı sayamam a!..

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 51)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 51)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bineyim bir Boğaziçi vapuruna, günün birinde. Bebek'le Arnavutköy önlerinde arka taraftaki oturduğum kanepeden kalkayım, etrafıma bakayım; kimseler yoksa, denizin içine bırakıvereyim kendimi."

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 56)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 56)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- "Ulan! Serserilikten vazgeçmedin gitti."
- "Serserilikten değil, kendimden vazgeçtim ama dert anlatamıyorum."

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 55)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 55)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bu, yalnız bir hayvani his miydi? Yoksa bunun gerisinde saklı, açık bir insanlık sevgisi var mıydı? Beni idare edemeyen neydi? Bu dünya insan için kâfi idi. Bu dünyada insan en güzel, en büyük, en bahtiyar olacak mahluktu. O halde, niçin sokakta çıplak çocuklar, aç gezenler, işsiz delikanlılar, titreşen köylüler, yalnız namazlarını ve torunlarını seven ihtiyarlar vardı?

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 30)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 30)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Yağmurun içindeki her günkü dünya: "Hadi çabuk ol. Yeter artık. Gel buraya. Bizimle beraber olman lazım. Böyle biteviye sütçü dükkânında kalıp, yeniden doğmuş numarasıyla oturamazsın. Seni bekliyoruz. Alıp götüreceğiz. Her şey, bütün insanlar seni bekliyor. Onların arasında oynadığın oyunu bitirmeye mecbursun. Yeniden doğulmaz. Doğsan bile n'olacak? Seni iki senede, iki senede değil, iki günde aynı insan ederiz. Aynı kendini düşünen, aynı haris, aynı kıskanç, aynı kötü huylu, aynı sarhoş, aynı budala oluverirsin. Seni aynı hastalıkla yıkmak için elimizde her şey var. Hem canım sen nasıl bir dünya istiyorsun? Görülmemiş, işitilmemiş, tadılmamış, yazılmamış, yaşanmamış... Olur mu böyle şey? Hadi gel. Dön her günkü hayatına."

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 72)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 72)
Zagor 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ben bir yazıcı idim. Yazı yazmak canım istemiyordu. Yazı yazmam için bana çiçek, kuş hürriyeti değil; içimdeki aşkın, deliliğin, oturmaz düşüncenin hürriyeti lazım. Küçücük hürriyetler değil, alabildiğine yüz verilmiş bir çocuk hürriyeti istiyordum. Bu bana lazımdı. Yoksa her şeyi ağzımda gevelemekten başka ne yapabilirdim? Ne yapıyordum? "

Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 112)Bir Sonbahar Akşamı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 112)
2 /