Adı:
Bir Yerde
Baskı tarihi:
1972
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Being There
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
e Yayınları
Baskılar:
Bir Yerde
Bir Yerde
154 syf.
·1 günde·9/10
Kosinski : Musevi ve Polonya Asıllı, Amerikalı Yazar

Böyle yazıyor tanıtımda. Bu dünyaya gelmiş hüzünlü adamlar kervanından sadece biri.. 2. Dünya savaşını çocukluk yıllarında yaşamış ve bir Yahudi olarak çilesini çekmiş bir adamdır. En dipten en yükseğe kadar çıkmış , 58 yaşında da intihar etmiş.

En çok okunan kitabı Boyalı Kuş işte bu çocukluk yıllarından otobiyografik izler taşımaktadır bildiğim kadarıyla , henüz okumadım ama kısa bir süre önce filmini izledim bir film festivali vesilesiyle. 3 saate yakın süren ve siyah beyaz çekilmiş olan bu muhteşem film sizi bir an olsun sıkmadan içine çekiyor , izlemenizi tavsiye ederim.

Bir Yerde , bu kitabı çok sevdim , bu kitap da uzun yıllar önce filme çekilmiş ve çok ilgi görmüş , izlemeyi düşünüyorum.

........

Biraz kitaptan bahsedelim , spoiler olur mu bilmiyorum , ben pek takılmıyorum bu ipucu meselesine , tabi herkes kendisi bilir.

Kim olduğunu bilmediğimiz , ismi Chance olan bir bahçıvanın hikayesini okuyoruz. Bahçıvanı olarak çalıştığı ve aynı zamanda yaşadığı evin sahibi ölür ve kahramanımız için yeni bir yol çizer hayat..

Ev sahibinin ölümü üzerine resmi makamlar evi ziyaret ederler ve bu bahçıvanın kim olduğunu merak ederler. Fakat onun bir kimliği bile yoktur , doğduğu kayıtlara geçmemiştir , kendini bildi bileli bu evdedir. Bir şekilde ev artık el değiştirir ve Chance kapı dışarı edilir.

Elinde bir bavul nereye gideceğini bilmeden yollarda yürürken bir araba çarpar ona ve hafif yaralanır. Arabanın sahibi kadın ve şoförü hemen yardımcı olurlar ve onu evlerinde dinlenmek üzere davet ederler , zaten adam sokakta kaldığı için bu daveti geri çevirmez. Zengin bir ailedir , kadının kocası hem varlıklı hem mevki sahibidir. Chance ile dostluğa varan bir noktaya gelirler , kara komedi bir durum söz konusudur. Bu sayede Chance , Amerikan başkanıyla bile tanışır..

Kimliksiz , kişiliksiz , doğuştan hayatı belirsiz bu adamcağız bir dolu macera yaşar , üstelik okuma-yazma bile bilmemektedir. Bir halk kahramanı olmaya doğru yol alır ülkesinde. Bu hikaye bana biraz da olsa Forrest Gump'ın hikayesini de anımsattı , çok bilinen bir filmdir malum , kitabını da yakın zamanda okumuştum tabi filmi de çok iyidir hakkını teslim edelim.

Sanırım bu kadarı kafi gelir , belki fazla bile anlattım , hatamız varsa affola.

Kosinski ' nin bütün kitaplarını okumayı düşünüyorum. Zaten 8 tane kitabı var. Savaş görmüş insanların başka türlü bir hüznü ve anlatımı oluyor. Herkese iyi okumalar..
115 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitap yıllar yıllar evvel izlemiş olduğum '' Being There (1979) - IMDb '' yazılı basımıdır lakin nasıl olduğunu bilemediğim tesadüfü bir şekilde öğrenmiş olduğum roman ki mini mini bir romandı en az filmi kadar iyiydi okuyun okumak istemez iseniz filmini izleyin lakin es geçmeyin mutlak beğeneceksiniz. :))
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Düşünsenize küçüklüğünüzden beri bir adamın yanında yaşıyorsunuz, dış dünya ile bir bağlantınız yok. Sadece kaldığınız evin bahçe işleri ile ilgileniyorsunuz ve tek aktiviteniz televizyon izlemek. Sizin yaşadığınıza dair bir kaydınız bile yok. Günün birinde yanında kaldığınız yaşlı adam ölüyor ve ilk defa dış dünyaya çıkmak zorundasınız.
Chance karakteri ile mutlaka tanışmalısınız. Sıra dışı bir öykü, keyifli ve aynı zamanda düşündürücü olaylar içerisinde bulacaksınız kendinizi.
Jerzy Kosinski'nin Bir Yerde isimli kitabını okumadan geçmeyin.Sonsuz sevgilerimle.
120 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Kitabın orijinal adı olan being there in bir anlamı da doğru zamanda doğru yerde olmakmış.Zaten adı kitabı özetliyor denilebilir.Bahçıvanlık dışında başka bir iş bilmeyen;daha doğrusu bahçıvanlık dışındaki hayat hakkında hiçbir şey bilmeyen ve bugüne kadar ev sahibinin evinden dışarı çıkmayan,kimliksiz ve resmiyette hiç bir belgesi olmayan Chance'in ev sahibi öldükten sonra zoraki olarak dışarı çıkması ve bundan sonra başına gelecek tuhaf ve komik hikayeden bahseder kitap.Ufak bir kaza sonucu ABD'nin en etkili adamlarından birinin evine misafir olur ve bahçıvanlık terimlerini kullanarak yaptığı sohbetler(çünkü başka bir şey bilmiyordur) elit zümre tarafından derin siyasi ve ekonomik mesajlar olarak algılanır ve Chance bir anda herkesin ilgi odağı olur.Kitap Peter Sellers'in başrolünde oynadığı "merhaba dünya" adında bir filme de uyarlanmış,en kısa zamanda filmi de izlemeyi düşünüyorum.
120 syf.
·13 günde·5/10
Kitap o kadar kopuk bir anlatıma sahip ki...

Güzel bir konusu olmasına rağmen iyi bir kalemle yazılmamış ve sürekli karakterin ismi tekrarlanarak anlatıma bariyerler örülmüş adeta.

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı.
Hacimli olmamasına rağmen bitirmek için var gücümle okudum.

Yazarın diğer kitaplarına şans verir miyim bilemiyorum.

Ama bu anlatım tarzı ve teknik hatalarını görmezden gelemeyeceğim.

Ben kitabı eksik ve kapalı bir anlatım tarzına sahip olduğunu düşündüğüm için sevmedim.

Şans vermek isterseniz başka bir kitabıyla başlamanızı öneririm.

Sevgiler ️
120 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Yazarın okuduğum 3. Kitabı ve çok beğendim.
Kısa olan kitaba kısacık değinmek istiyorum.

Hayatı boyunca bir yerde yaşamış, bahçıvanlık yapmış ve sürekli tv izlemiş olan bir adam o evden çıkınca neler yaşayabilir?
Yok artık diyeceksiniz ama, kahramanımız neredeyse Amerika da başkanlığa bile aday gösterilecek duruma geliyor.
Doğru dürüst konuşmuyor, hayatı sadece televizyon, duygusuz, akli dengesi bozuk belki de, ama insanlar onu çok önemseyip peşinden koşar duruma geliyorlar.

Bu arada kitap filmi çekilen kitaplar listesinde.Bence mutlaka okuyun, çok güzel bir kurgu.
120 syf.
·1 günde·4/10
Sürekli Kitap kahramanın ismini tekrar etmesi can sıkıcı...

Standartların altında bir eser...okunmasını tavsiye etmiyorum....

Bölümler kopuk...
Teknik yetersiz...
Olaylar karmakarışık....bağlantısız...
87 syf.
This book is about a man's life who lives an isolated life from society and civilization. His name is Chance. The book makes reader to question "personality development", "sexual identity development" and "effects of Media on people" vs. I think the fiction of the book is very distinctive.
There is also movie of the book, the screenplay is written by the same author: https://youtu.be/oOOghKacg40
IMDB: 8.0/10
120 syf.
DİKKAT SPOILER VARDIR.

Kitabı bir öneri üzerine okudum. İlginç bir konusu var sanıyorum filmi de yapılmış. Ben anlatımını çok yetersiz ve derinlikten uzak buldum. Aslında bu kadar kısa olması yerine özellikle çocukluk dönemi daha detaylı anlatılsa, yaşadığı ortamdan ötürü edindiği psikolojik yapının detaylarına yer verilse ve bu kişiliğinin günümüz dünyası ile çarpışması daha etkileyici bir şekilde anlatılsa çok daha keyifli olabilirdi diye düşünüyorum. Bir noktadan sonra bu yüzeysel anlatım yüzünden absürt ve okunması sıkıcı bir durum alıyor kitap. Yine de bir miktar akıcı ve temelinde günümüz dünyasının ne kadar içi boş şekillere ünvanlara tapan bir imajlar trajedyası haline geldiğini betimleyen ve eleştirel bir eser olarak düşünüldüğünde okunabilir bir çalışma olarak değerlendirebilirim. Hatta sırf bu yüzden sonunun da önemsiz olduğunun altı cizilircesine büyük bir boşluk hali ile bitirilmiş. Özet olarak ilginç bir konu zayıf bir edebi biçim ve yetersiz derinliğe rağmen okunabilir bir kitap.

Not: Bir miktar dizgi ve çeviri hatası da tat kaçırıyor.
"Size bakmayı seviyorum."
Kadın şaşkınlıkla seyretti onu.
"Bana bakmayı mı?"
"Evet.Bakmayı seviyorum."
"Bunun için mi..Bütün istediğin bu mu, bana bakmak mı?
"Evet.Size bakmayı seviyorum."
Jerzy Kosinski
Sayfa 97 - e yayınları
Bir kadın kendi yaratılışının etkisiyle elde edilir , onda ihtiyaç ve arzu uyandırmak istiyorsunuz , aşkınıza susamış olması gerekiyor.
Pek çoğumuz , doğayla toplumun bir bütün olduğunu unutuyoruz! Evet , kendimizi doğadan koparmaya çalıştığımız halde , hala onun tamamlayıcı bir parçasıyız.
Kimse ölmekte olan bir adamı sevmez Chauncey , çünkü pek az kişi ölümün ne olduğunu bilir. Ölüm hakkında bütün bildiğim bizde uyandırdığı dehşettir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Yerde
Baskı tarihi:
1972
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Being There
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
e Yayınları
Baskılar:
Bir Yerde
Bir Yerde

Kitabı okuyanlar 119 okur

  • Bulut Yaren
  • Eseny
  • Songül
  • Tolga karacaoğlu
  • Osman Y.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.4 (1)
9
%2.4 (1)
8
%2.4 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0