Bitmeyen Aşk

·
Okunma
·
Beğeni
·
2113
Gösterim
Adı:
Bitmeyen Aşk
Baskı tarihi:
Mart 2003
Sayfa sayısı:
475
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895485
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bitmeyen Aşk
Bitmeyen Aşk
Nedir aşk? Bir mucize mi, aklın kişiye bir oyunu mu?.. Nasıl bir afyondur ki insan, mantığın kalelerini bir anda yerle bir edip âşık olunanın ardından sersem ve serseri bir yaprak gibi savrulur? Bir kara büyü müdür?... Yoksa yalnızca bir ihtiyaç mı?

Nilgün'e göre, Sinan'a göre ve tarafsız, üçüncü bir göz olarak, yazara göre aşk bambaşka... Türün alışıldık örneklerine hiç benzemiyor Bitmeyen Aşk. Hem şiddetli duygu fırtınalarını hem de yarattığı sarsıntıların insan yaşamını nasıl yapılandırdığını bir potada eritiyor. Türk edebiyatının usta kalemi Pınar Kür, bu ruh durumunu bütün boyutlarıyla ele alırken, okuru da bir dördüncü göz olarak işin içine katıyor.

İnce işlenmiş ayrıntılarla kurgulanan Bitmeyen Aşk, okuru duygu-mantık ekseninde olağanüstü bir gezintiye çıkarıyor.
(Arka Kapak)
475 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Nilgün ve Sinan’ın kalbi ile vuku bulmuş aşk serüvenini anlatıyor...Anlatımıyla duygunuzun ve mantığınızin çatışma ekseriyesiyle o an sanki oradaymışsıniz gibi olaylara şahit oluyorsunuz ... Lisanı kelamımla övmekle çok yetersiz kalır tabi ki tek kelimeyle beklentimin ötesinde muazzam edebi bir roman....
Bir adamın hayatını, aşkına sahip çıkmaya çalışırken ailesine verdiği savaşı değeri ve sevdiği kadının hayatı anlatılmakta..
Gençliğinin en güzel döneminde aşk acısı çeken güveni sarsılan bir otel odasında terkedilen Nilgün aslında çok ama çok gerçek bir karakter.Kitabı okurken Nilgün karakterini bir an kendi içimde buldum onun yaşadıklarını yaşanmış olası hayat gerçekleriyle kurguladım...Devamı için kitabı okumalısınız elinize aldığınız gibi akıcılığını ve anlatım şeklini beğeneceğinizi düşünüyorum tüm okurlara tavsiye ediyorum.

Arka Kapak
Nedir aşk? Bir mucize mi, aklın kişiye bir oyunu mu? Nasıl bir afyondur ki insan, mantığın kalelerini bir anda yerle bir edip âşık olunanın ardından sersem ve serseri bir yaprak gibi savrulur? Bir kara büyü müdür? Yoksa yalnızca bir ihtiyaç mı?....
475 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
" Mutluluğun içindeki mutsuzluk özlemi,insanın bilinçaltındaki ölüm dileği gibi bir şey olamaz mı?"
Nilgün'le Sinan mutluyken mutsuzluğa, mutsuzken mutluluğa koşuyor.Hatta bezen mutsuzken yine mutsuzluğa koştukları oluyor.Bence bitmek isteyen ama bir türlü bitemeyen bir aşk Nilgün'le Sinan'ınki. Saplantılı,çalkantılı,tutkulu...
Üç farklı ağızdan-Nilgün,Sinan ve yazar- olayların anlatılması, sorularınızı soramadan cevabını önünüzde bulmak gibi bir şey. Sanırım beni yoran kısmı bu oldu, bu sebeple romanı sevdim mi orasını ben de bilemiyorum.
Olayları değişik ağızlardan dinleyip farklı tatlarla romanı algılamak isteyenler, aşk romanı okumayı sevenler, ben de saplantılı derecede aşk yaşadım/yaşıyorum diyenler ya da klasik aşk romanlarından farklı bir tarzda ele alınmış bir roman okumak istiyorum diyenler buyurun Bitmeyen Aşk sizleri bekliyor.
475 syf.
·Beğendi·9/10
Çok az bir yorum yapılmış hakkında ve onların da olumsuz olduğunu gorunce yıllar önce okuduğum zaman ne kadar etkilendiğim geldi aklıma. Bi' kadından bi' adamdan bir de yazardan dinlemek; bir hikayenin önünü ardını bilmek, tüm gerçekleri öğrenmek gibi. "bu adam bunu niye böyle yaptı?" nın cevabını adamın ağzından duymak da değişikti. Saplantili hatta zararlı olduğunu bildiğiniz halde kopamadiginiz bir ilişki yaşadıysanız eğer cevabı bu kitapta.
475 syf.
·1 günde·5/10
#Nilgün ve Sinan klasik bir aşk hikayesi#
Yazarın anlatım tarzına diyeceğim yok ve bence bu romani kurtaran yazarın anlatım tarzı olmuş.Nitrkim yazarin başkahramanlari konuşturup onların ağzından duyguları vermesi ayrıca üst kurmaca tekniğinden yararlanarak yazarı da adeta bir roman kahramanı yapması oldukça başarılıydı.Ancak konu çok vasatti.Kahramanlarin ayrılıp tekrar birleşmeleri romana kabak tadı vermiş.Bu yüzden çok da zevkle okudum diyemiyorum.
%32 (152/475)
·Puan vermedi
kitabi kötülemek degil amacim fakat cok klasik bir ask romanı. belki o zaman ki ruh halime bağlı olarak haz almadigim icin yarim biraktim. belki okumayi tekrar denerim :)
475 syf.
·3/10
Kitap her açıdan klasik bir Türk dizisi gibi. 473 sayfa boyunca iki kişinin sürekli tekrar eden ‘aynı’ ilişkisini okuyoruz. Hani dizilerde bakışma sahnesi 5 dakika sürer ya bu kitap da öyle bir his veriyor insana. Nilgün: “aşk”ı 17 yaşında tanıyıp yaşı kadar zaman geçtikten sonra köprünün altından çok sular akıp çok erkek tanıdıktan sonra ilk aşkına tekrar döner... Sinan: 30 yaşında bir şair , zengin ailesi tarafından törelere ve çıkarlara göre hayatına yön verilmesine ses çıkaramaz “aşk”ı olan kızı öylece ortada bırakıp 17 yıl sonra o bıraktığı yerden devam etmek ister... Yazar: bu ilişki hakkında yorumlar yapar.
475 syf.
·6 günde·4/10
Elimde kitap kalmayınca halamdan yürüttüğüm bu kitaptan çok fazla beklenti içinde değildim. Bir Türk yazar ve aşk temalı kitap...
Okudukça değişik bir grafik çıktı ortaya.
Nilgün ve Sinan'ın aşklarını anlatışları (daha doğrusu yazarın anlatışı) gerçekten ilgimi çekti ve kitabın beklentimin ötesinde iyi bir kitap olacağını anladım. Bir Nilgün anlatıyor, bir Sinan. Tek anlayamadığım nokta yazarın araya girmesi ve -sözde- analiz yapmadan olayları kendi gözünden anlatmasıydı. Saçma geldi. Nitekim 300. sayfada "...Şimdi, burada, 'ben' dememeye özen gösteren, ama olur olmaz yerde 'yazar' diye lafa dalan biri var" diye yazmış. İnsanın kendini bilmesi ayrı bir meziyet tabii ama keşke "...Yoksa burada bıraksın kitabı..." cümlesinden sonra bıraksaydım kitabı. Kitabın başında pik veren grafik sonraki sayfalarda inanılmaz bir düşüşe geçti. Zaten aşkın anlamsızlığından yakınan ben bir de saçma bir aşkın içinde bulunca kendimi hayal kırıklığına uğradım. Aslında uğramamam lazımdı çünkü bir Türk yazar ve aşk temalı kitap...
Sinan'ın anlatımları beni fena halde boğdu. Şükrettim böyle bir sevgilim olmadığına. Nilgün'ün yerlerde sürünen kalbi beni kendi cinsim adına utandırdı, şükrettim hiç bir sevgilime böyle davranmadığıma.
Neyse;
İlk sayfalarda inanılmaz bir yükselişle ilerleyen grafik, yazarın araya girdiği bölümlerde durağanlaşıyor ya da düşüşe geçiyor, kitabın sonunda ise yeri delip magmaya doğru yol alıyor.
Yorum sizin...
248 syf.
·10 günde·2/10
Pınar Kür'ün okuduğum ya da inatla okumaya çalışıp, nihayetinde bitirmeyi başardığım ilk kitabı olup büyük bir karar değişikliği yaşamazsam son kitabı olacak.
İsmi ile müsemma olan kitap bitemiyor bir türlü. Sinan adlı zengin ve orta yaşlı ünlü bir şairin, 17 yaşındaki bir lise öğrencisi olan Nilgün'ü, yaşının ve ününün sayesinde baştan çıkarıp, daha sonra, kaçırıp götürdüğü bir taşra kasabasının otel odasında hiç de gerçekçi olmayan nedenlerle terk etmesi ile başlıyor. 17 yıl sonra ise artık ünlü bir oyuncu olan Nilgün ile bir sergide karşılaşıp tekrar birleşiyorlar. Onca sene Sinan evlenip üç çocuk yapmış, finansal bir evlilik sürdürmektedir, Nilgün ise Sinan'ın hainliğini sayısız erkeğin kollarında unutma çabasında acı çekmektedir.
Kitap boyu kâh kavga kâh birleşme insana cidden bıkkınlık veriyor. Melodram bir Türk filmine konu olacak bir senaryonun entel (entelektüel değil kesinlikle) bir kalemde biteviye uzatılmasından ibaret maalesef.
475 syf.
·Puan vermedi
Nilgün ve Sinan’ın “bitmeyen –bitemeyen- aşkı” diye özetleyebiliriz ama bu özet çok yetersiz kalır tabi ki. 1962 yılında, Nilgün henüz 17 yaşında lisede okuyan bir kızdır, edebiyat kolunun dönemin ünlü, yakışıklı ve zengin şairi 31 yaşındaki şair Sinan’ı okula söyleşiyle davet etmesiyle, ünlü şairle tesadüfen tanışır. Aradaki yaş farkına rağmen.. devamı için kitabı okumalısınız elinize aldığınız gibi akıcılığına ve anlatım şeklini beğeneceğinizi düşünüyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum.
475 syf.
·Beğendi·10/10
Çok güzel bir kitap. Kitapta 30 lu yaşlarında bir şairin 17/18 li yaşlarında genç bir kıza olan aşkı, tutkusu anlatılıyor. Pınar Kürün kalemi muhteşem. O kadar çok kitapta romanın kahramanı olan kıza şairden edilen iltifat var ki Pınar Küre hayran olmamak elde değil. Tabi süpriz gelişmeler de var. Kitabın sonu çok ilginç. Kesinlikle vaktinizi ayırıp okumaya değer bir kitap Bitmeyen Aşk Pınar Kür
475 syf.
·3 günde
Sıkılarak okusam Ve kafam karışsa bile beğendim.Güzeldi ama bu kadar karışık olmasa güzel olurdu.Bir adamın hayatını Ve aşkına sahip çıkmaya çalışırken ailesine verdiği savaş Ve sevdiği kadının hayatı anlatılmakta.Keyifli okumalar
528 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Pınar Kür; memlekette gerçekten bir aristokrasi varsa bence ta kendisi. Okuyacağınız her eserinde bunu görmek mümkündür. Romanlarında ki kahramanlar seçkin, entellektüel, yazar çizer , çevrelerden oluşur. Okuduğum bu eserinde romanın üç farklı anlatıcısı var. Hem roman kahramanları hemde yazarın kendi anlatımı romanda mevcud. Okurken sıkılabilirsiniz, herkes Pınar Kür okumak zorunda değil. Elif Şafak okudum okumasam da önemli değil. Pınar Kür iyi ki okudum .
Belki de... Yalnız kaldığı zaman, kendisini, tümüyle acının derinliklerine bıraktığı için, insan içine çıktığında neşeli davranabilecek kadar rahatlıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bitmeyen Aşk
Baskı tarihi:
Mart 2003
Sayfa sayısı:
475
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895485
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bitmeyen Aşk
Bitmeyen Aşk
Nedir aşk? Bir mucize mi, aklın kişiye bir oyunu mu?.. Nasıl bir afyondur ki insan, mantığın kalelerini bir anda yerle bir edip âşık olunanın ardından sersem ve serseri bir yaprak gibi savrulur? Bir kara büyü müdür?... Yoksa yalnızca bir ihtiyaç mı?

Nilgün'e göre, Sinan'a göre ve tarafsız, üçüncü bir göz olarak, yazara göre aşk bambaşka... Türün alışıldık örneklerine hiç benzemiyor Bitmeyen Aşk. Hem şiddetli duygu fırtınalarını hem de yarattığı sarsıntıların insan yaşamını nasıl yapılandırdığını bir potada eritiyor. Türk edebiyatının usta kalemi Pınar Kür, bu ruh durumunu bütün boyutlarıyla ele alırken, okuru da bir dördüncü göz olarak işin içine katıyor.

İnce işlenmiş ayrıntılarla kurgulanan Bitmeyen Aşk, okuru duygu-mantık ekseninde olağanüstü bir gezintiye çıkarıyor.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 172 okur

  • Sbhdlkrn
  • Filiz Eray
  • Ali özeroğlu
  • Serra yetek
  • BERNA KILIÇ SARI
  • Duygu karakuzu
  • sevde
  • Beste Topuk
  • Marjane
  • Aşk- ı Kitap

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%5.1
25-34 Yaş
%38.5
35-44 Yaş
%38.5
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%7.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%86.2
Erkek
%13.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.8 (6)
9
%10.6 (5)
8
%19.1 (9)
7
%12.8 (6)
6
%17 (8)
5
%2.1 (1)
4
%2.1 (1)
3
%6.4 (3)
2
%2.1 (1)
1
%8.5 (4)