·
Okunma
·
Beğeni
·
4.658
Gösterim
Adı:
Bomba
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169643
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Edebiyat, Ömer Seyfettin için ateşli fikirlerini savunabileceği, keskin zekâsıyla oyunlar oynayabileceği bir mecradır. Her biri hem bir eleştiri hem bir öneri içeren “Bomba” ve “Pembe İncili Kaftan” gibi öncü metinlerin bir araya geldiği bu kitap, yazarın çocukluğundan askerlik yıllarına, savaşın yarattığı kasvetten nefes aldıran ideallere dair izler taşır.
176 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Rumeli Türkleri nin çektiği sıkıntıları dönemin şartlarında anlatan bir kitap. Ömer Seyfettinin kitaplarında milliyetçilik çoğu zaman ağır basar. Çocuk kitabı kategorisinde olabilecek bir kitap olarak düşünmüyorum. Türklüğü iliklerinize kadar hissedeceksiniz.
160 syf.
·5/10 puan
Ömer Seyfettin'in kitaplarının çocuk kitabı diye ilkokul çocuklarına okutulmasına anlam veremiyorum. Bir kitap 50 sayfa olduğunu için çocuk kitabı olmaz. Sırf sayfa sayısı az diye çocuklara bu kitapları okutmak büyük bir hata. Öykülerde geçen şiddet (kafa kesmeler, kopan kol bacaklar), cinsellik (karı koca arasındaki yakınlaşmalar) hiç kimsenin dikkatini çekmiyor mu? İlkokul çağındaki çocukların yaşayacağı psikolojik travmaları varın siz düşünün. Özetle bir kitap sayfa sayısı az diye çocuk kitabı olmaz.
176 syf.
·Puan vermedi
Makedonya' nın iç karışıklığının olduğu bir dönemde, özgürlük arayışında olan bir millet ve ortaya türeyen komiteci diye tabir edilen çeteler vardır. Bu çeteler halkın malını mülkünü alan, onlarla birlikte olmayanları öldürürlerdi. Bu coğrafyada Boris isimli yirmi beş yaşlarında Sosyalist bir genç vardır. Boris ilk zamanlarda bu komitelere katılmış dağa çıkmış olsa da, Meşrutiyet ilan edilince, arkadaşları ile silah bırakıp teslim olmuşlardır. Geldiğinde annesini öldüğünü öğrenmiş, yeterince yaşlı olan babasının işlerini ela alıp yaşamaya başlamıştır. Magda isimli bir kız ile evlenmiş, bir çocuk beklemektedirler. Komitecilerden ayrıldığı için de sürekli tehditler almaktadır. Boris savaşların olmamasını, insanların huzur için de yaşaması gerektiğini düşünmektedir.

Makedonya da her gün kanlı olaylar yaşanmaktaydı. Komiteler halka eziyet edip parasını alıyordu. Boris de bu zulumden kurtulmak içcin Amerika ya gitme planı yapmış tüm malını mülkünü satmıştı. Komitelerden tehdit mektubu almış bunun içinde gidecekleri günün gecesine kadar eşinden bu planının saklamıştı.

Gitme planını eşine söylediği gece geç saatlerde, bahçedeki köpeklerin sesi geliyordu magda çok korkmuştu. Boris camdan baktığında komşularının kızı Melina gelmiş Komitelerin evlerine geldiğini Boris' in babası İstoya yı yanlarına çağırıyorlardı. Her ne kadar eşi istemesede Boris babasının parasını alıp işkence edeceklerini bildiği için kendisi gitti. Sabah olmuştu Boris hala gelmemişti, baba İstoya uyanmış ocağı yakarken köpek sesleri yine duyulmaya başladı. Ardından kapı çalmaya başladı, gelenler Komitenin en kanlı adamları idi baba istoya buz kesmiş bir şekilde kala kaldı.
Komiteler silahlı adamlardaıyaşlı adam istoya dan seküzyüz lirayı istiyordu eğer getirmezse oğlu Boris' i öldürüp evi yakacaklarını söylediler. Bunun üzerine ihtiyar adam paraları getirdi adamlar içki içip Magda ya ile eğlenip genç kadına işkence yaptılar. Evden gitmeden önce bir siyah bir örtüye sarılı bomba diye bir şeyi Magdaya verdiler eğer bunu saklamaz sa Boris i bir daha hiç göremeyeceğini söyleyerek evden ayrıldılar. Kadın adamlar gittikten sonra bomba denen şeye baktığında kocaman bir çığlık attı bu kocasının vücudundan ayrılmış başıydı.
96 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Ömer Seyfettin'in kitapları her yerde çocuk kitabı olarak biliniyor, ben de öyle bilirdim haliyle. Ama bu kitabı okuduktan sonra bu kitapların-en azından Bomba kitabının - kesinlikle çocuk kitabı kategorisine alınmaması gerektiğini düşünüyorum.
Kitap bir kaç hikayeden oluşuyor. Gayet akıcı. Ömer seyfettin'in milliyetçilik duyguları, hikayelerinde hissedilebiliyor. En sevdiğim hikaye Miras oldu. İnsanın nefsinin, kişinin elinde olmadan nasıl kişiyi ele geçirdiğini güzel bir şeklide anlatmış bu hikaye.
72 syf.
·3 günde·7/10 puan
Ömer Seyfettin'in birçok eserinde Balkan savaşları ve özellikle Bulgaristan ile ilgili hikayeler mevcut. bir dönem Bulgar şehri Razlık'ta bölük komutanlığı yapmasının etkisi büyük. Hikayelerinde güzel kurgu var ancak onun hikayeleri kesinlikle çocuklar için değil. Tecavüzler, kopan kafalar, nefret söylemleri vs. Yetişkinler için yazılmış öyküler. Ve Ömer Seyfettin devamlı kendi düşüncelerini okuyucuya aşılamak istiyor. Kendi beyin süzgecini oluşturmuş kişiler kolayca okuyabilir ve yanlışları kolayca seçer ancak çok fazla tarihle haşır neşir olmayan insanlar okuduğunda gerçekliğine kesinlikle inanıp göğüsleri kabaracaktır.
79 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Tatlı ve güzel bir kurgu, akıcı bir anlatım. Okurken yüze yayılan gülümseme ve kimi yerde de hüzün. Buda demek oluyor ki yazar işini gayet iyi yapmış :). Öykü denildiği taktirde zaten akla gelen ilk isim. İsminin ağırlığını da hak ediyor...
113 syf.
·5/10 puan
Bu nedir ya hu? Bu kitabı, çocuk kitabı diye görüp, çocuklara okutmayı denemeyin bile...
Kitap birkaç farklı hikâyenin bir araya getirilmesinden oluşuyor ancak Bomba hikâyesi, gerçekten bir bomba...
Cinsellik, kafa kesme, ahlâksızlık neler yok ki...
Yani bu yazdıklarıma bakıp, yazara kızdığımı düşünmeyin. Asıl tepki gösterilmesi gereken, bu tarz kitapları çocuk türü diye göstererek 100 temel eser adını verdikleri listeye dâhil edenler olmalı...
113 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Şu kitabı Allah’tan yetişkin dönemimde okudum da çocukluğum bir ruhsal travmayı ıskaladı. Hikaye okumayı sevmemde Ömer Seyfettin etkisini yadırgayamam tabi ama yine de eserleri çocuklar için fazla buhran verici. Öykülerinin sonunda adaletin yerini bulmaması umutsuz gençler yetişmesine yol açıyor olabilir. Adaletle ve umutla kalın. İyi okumalar.
113 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Akıcı güzel bir kitap Ömer Seyfettin hikaye yazma konusunda gerçekten çok başarılı Yazma konularını da o dönem verilen kurtuluş mücadelesi oluşturuyor çoğunlukla
İyi okumalar
Varolun
Ömer Seyfettin Ömer Seyfettin Ömer Seyfettin kitabı denilmesi yeterli beğenmedim diyen eminmiki daha güzel bir kitap yazdığını iddia edebilir. Bomba kitabı bana düşmana karşı kin tutmayı öğretti resmen...
"Ben neyim?.." diye kendine soruyor, fakat, "Türküm!.." demeye cesaret edemiyor, şimdiye kadar ruhu zapt olunmuş, kıymetsiz bir cesetten başka bir şey olmadığını idrak ile hiddetinden ve utancından ağlamak istiyordu.
Ömer Seyfettin
Kültürperest
İlk defa Fıransa'yı hatırladı. Daima fazilete, insaniyete hizmet ettiğini haykıran bu millet, yüz senedir Afrika'yı kana boyuyor, sahranın silahsız, saf, masum, münis, Haluk ve asil evlatlarını mitralyözlerle öldürüyor, asude şehirleri, sakin yuvaları esri ateşli toplarla yıkıyor, hiçbir kabahati olmayan koca bir milleti esir yapıyor; vatanlarını, mallarını çalıyor; ırzlarını, hayatlarını zaptediyordu.
Ömer Seyfettin
Kültürperest
Geçme namerd köprüsünden, kopartır su seni!
Korkma düşmandan, ki ateş olsa yandırmaz seni!
Müstakim ol, Hazreti ALLAH utandırmaz seni!
Ömer Seyfettin
Kültürperest
Bahçede kiraz ağacının içindeki serçeler bile diğer kuşlara karışmıyorlar, bir cins, bir millet olarak geçinmiyorlar mıydı ? Bir serçe var mıydı ki kendi kümesini bıraksın da gitsin kargalara, güvercinlere karışsın ? Demek kendi milletlerinden, kendi sürülerinden ayrılan, yabancı ve düşman milletlerin kuvvetlerine karışan Türk zabitlerinde şu serçecikler kadar idrak, basiret, asalet yoktu...
Görüyorsun ki burada her dakikamız elem, matem, ıstırap içinde geçiyor. Bir dakika kalbimiz rahat değil. Ufak bir gürültü bizi korkutuyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bomba
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169643
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Edebiyat, Ömer Seyfettin için ateşli fikirlerini savunabileceği, keskin zekâsıyla oyunlar oynayabileceği bir mecradır. Her biri hem bir eleştiri hem bir öneri içeren “Bomba” ve “Pembe İncili Kaftan” gibi öncü metinlerin bir araya geldiği bu kitap, yazarın çocukluğundan askerlik yıllarına, savaşın yarattığı kasvetten nefes aldıran ideallere dair izler taşır.

Kitabı okuyanlar 1.683 okur

  • PANDA KIZ
  • Tugba türk
  • Elif Tanrıkulu
  • Feyza Kuvvet
  • Mehmet Akif Akkaya
  • Buse Tellioğlu
  • Buse Tellioğlu
  • F. T
  • Ahmet atak
  • Elif Tuba

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (1)
9
%0.4 (1)
8
%0.4 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0