Borges'in Evinde

7,8/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
632 gösterim
"Ölümünden birkaç ay önce, Arjantinli zengin bir toprak sahibi Borges'i estancia'sına davet etti ve bir sürpriz sözü verdi. Yaşlı adamı bahçedeki bir banka oturttu ve yalnız bıraktı; birden Borges yanıbaşında iri ve sıcak bir beden hissetti, ardından da omuzlarına dayanmış iri patiler. Estanciero'nun evcil kaplanı, onu düşleyen adama saygılarını sunuyordu. Hiç korkmadı Borges. Yalnızca çiğ et kokan sıcak nefesinden rahatsız oldu. 'Kaplanların etobur olduğunu unutmuşum.' "

Arjantinli deneme ustası Manguel'den, Borges'e kitap okuduğu yıllarda onunla yaşadıklarını aktaran, ayna ve labirent ustasının dünyasından bilinmeyen kesitleri gün ışığına çıkaran bir metin. Arjantinli fotoğraf ustası Sara Facio'nun, yine o yıllarda Borges'in evinde çektiği özel fotoğraflarla.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9789750826658
 • Orijinal Adı:
  With Borges
 • Çeviri:
  Cem Akaş
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
NeverMore 
 28 Mar 19:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı aldım ve biraz incelemek için baktım. ama bakış o bakış baktım ki kitabın sonuna geldim. ve metrobüste ineceğim durağa gelmişim ) evet bence harika bir kitap. başta BORGES hayranlarının seveceği bir kitap. zaten eğer borges'in kitaplarını okumamışsanız yada borges hakkında bişey bilmiyorsanız hiç okumayın. muhteşem bir kitap......

Kitaptan 12 Alıntı

Aptallığa hiç tahammülü yoktu, gerçekten kalın kafalı bir profesörle tanıştıktan sonra, "Kafası çalışan bir sahtekarla konuşmayı yeğlerim," demişti.

Borges'in Evinde, Alberto ManguelBorges'in Evinde, Alberto Manguel
Seda 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bütün dünyayı bir kitaba sokmaya çalışan yazarlar vardır. Daha az rastlanır bazı yazarlar içinse dünyanın kendisi bir kitaptır, kendileri ve başkaları için okumaya çalıştıkları bir kitap."

Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 62)Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 62)
siyal 
30 Nis 22:00 · Kitabı okudu

Evrene kütüphane demiş ve Cennet'i "bajo la forma de una biblioteca" (Bir kütüphane şeklinde) olarak hayal ettiğini itiraf etmiş biri için, kendi kütüphanesinin boyutları bir düşkırıklığı olmuştur belki de, çünkü bir başka şiirinde de dediği gibi, dilin "bilgeliği yalnızca taklit edebileceğini" biliyordu.

Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 15)Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 15)

Victor Hugo'nun "aimer c'est agir" [Sevmek, harekete geçmektir.] sözünü anımsatır, ama bunun, kadınlardan gizlenmesi gereken bir gerçek olduğunu eklerdi.

Borges'in Evinde, Alberto ManguelBorges'in Evinde, Alberto Manguel
siyal 
30 Nis 22:01 · Kitabı okudu

Borges için gerçeğin çekirdeği kitaplardaydı; kitap okumakta, kitap yazmakta, kitaplar hakkında konuşmaktaydı. Binlerce yıl önce başlamış olan ve asla bitmeyeceğine inandığı bir diyalogu sürdürdüğünü, derinlerde bir yerde biliyordu. Kitaplar geçmişi yeniden kuruyordu.

Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 18)Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 18)
irfan A. 
16 Eyl 11:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Bütün dünyayı bir kitaba sokmaya çalışan yazarlar vardır. Daha az rastlanır bazı yazarlar içinse dünyanın kendisi bir kitaptır, kendileri ve başkaları için okumaya çalıştıkları bir kitap. Borges bu yazarlardandı.”

Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 62 - yky)Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 62 - yky)
Seda 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Borges kağıdı alıyor, katlıyor, cüzdanına ya da bir kitabın arasına koyuyor. İlginçtir, parasına da aynı şeyi yapıyor. Bir kağıt parayı alıyor, ince bir şerit olana kadar katlıyor ve kitaplığındaki ciltlerden birinin arasına yerleştiriyor. Bir şey için para vermesi gerektiği zaman, bir kitap çekip (bazen, her zaman değil) bir hazineyle karşılaşıyor."

Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 12)Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 12)
irfan A. 
16 Eyl 11:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Borges yaşamı boyunca iki karabasandan kurtulmadı: aynalar ve labirent. İlk kez küçük bir çocukken, dünyanın yedi harikasını bakır bir gravüründe keşfettiği labirent, merkezinde bir canavarın beklediği “ kapısız bir evin” korkusuyla dolduruyordu içini; aynalar ise bir gün onun olmayan bir yüzü yansıtacakları, daha kötüsü hiçbir yüzü yansıtmayacakları kuşkusuyla onu dehşete düşürüyordu.”

Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 45 - yky)Borges'in Evinde, Alberto Manguel (Sayfa 45 - yky)
2 /