Budhistlerin Kutsal Kitapları

8,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
64 gösterim
2500 yıl önce yaşamış olan Buddha'nın düşüncelerinin günümüz dünyasında değer bulması çok ilginçtir. O, malmülk, çocuk her türlük kazanımların gereksiz yük olduğunu söyleyen, nefretin de sevginin de sonuçta keder yarattığını, mayası "Acı" olan dünyadan ise her türlü bağlılıktan kaçınarak kurtulabileceğini belirten bir "Etik Devrimcisi" idi. Tanrı ve Ruh yoktu; bunlar insanınderdine çare olamazlardı. Bu dünyanın başının belası, tüm canlıları titreten ölümdü. Zira "çömlemçinin yaptığı bütün çömlekler bir gün kırılırlar." Bu kitap, Buddha'nın özgün düşüncelerini yansıtan Kutsal Kitapları ve içeriklerini açıklıyor.
Gökhan Aktaş 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Eser, Budizm'in başlıca kaynakları olan Tripitaka'yı (veya Tipitaka) hem incelemiş hem de temel metinlerini vermiştir. Üç sepet anlamına gelen Tripitaka, Budist felsefede ana kaynak konumunda olup, Pali dilindedir. Bu üç kaynak;

i-Vinaya Pitaka,

ii-Sutta Pitaka,

iii-Abhidhamma Pitaka'dır.

Tripitaka'lar eserde; selahiyetleri, tarihleri, dilleri ve içerikleriyle beraber incelenmiştir. Yazar aynı zamanda doğu kültürleri ve inanışlarında uzman olduğundan dolayı, okuyucuya kendi araştırmalarından derlediği kıymetli bilgileri de sunmaktadır.

Eserde ikinci pitaka olan Sutta Pitaka'nın beşinci bölümünde yer alan Dhammapada orjinal Pali dilinden direk çeviridir. Daha önce okuduğum, incelediğim Dhammapada muadilleri orjinal dilden değil de ikincil, üçüncül dillerden çevirilmiştir. Yazar; Doç. Dr. Korhan Kaya, orjinal dilden çeviri yaptığı için, kanaatime göre bu eserin diğer benzerlerine göre daha üstün bir konumu vardır. Kaldı ki Dhammapada'nın Budist felsefede en önemli kaynaklardan olduğu tartışma götürmez bir gerçektir.

İnanç ve felsefi görüşleri, haklarında yazılan araştırma ve derleme bilgilerden değil de ana kaynaklardan öğrenmek, okuyucu için daha tatminkar bir bilgi ve birikim vermektedir. Bu sebeple üç tripitakayı da aynı kitapta toplayan eser, Budizm inanışına meraklı okurlar için ziyadesiyle faydalı olacaktır. Keyifli okumalar dilerim.