Butimar (Sessizliğin Kanatları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
12bin
Gösterim
Adı:
Butimar
Alt başlık:
Sessizliğin Kanatları
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147242
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Edebiyat dünyasının son yıllarda dikkat çeken ismi Kaan Murat Yanık’tan sıradışı bir psikiyatrın romanı: Butimar – Sessizliğin Kanatları Bir tarafta dünya ile arasında ciddi problemler olan, yanlış yüzyılda yaşadığını düşünen, çarşafa bürünüp kadın kılığında İstanbul sokaklarını arşınlayan, hastalarının hayatlarına müdahil olan ve kendi rüyalarını dahi tasarlamaya çalışan bir psikiyatr… Diğer yanda ise başka bir yüzyılda akan kırmızı bir hayat: Savaş, aşk, simya, büyü, göç, devrim, sefalet ve dostluk… 20. Yüzyıl Başları, Erivan, Bolşevik Devrimi, Ermenilerle Türkler Arasındaki Kavgalar-Aşklar, Simya ve İlkel Psikoloji… BUTİMAR – Sessizliğin Kanatları, gerçekle hayal arasındaki sınırın silikleştiği bir roman. Doğu-Batı, laik-muhafazakâr ve madde-mânâ çatışmalarıyla örülen bir arka plan… Edebiyat dünyasının son yıllarda dikkat çeken ismi Kaan Murat Yanık, hayaller, rüyalar ve halüsinasyonlarla karışık bir belleği, büyülü gerçeklik akımına da göz kırparak resmediyor. Ve okura akıcı, şaşırtıcı, doyurucu bir roman vaat ediyor. Butimar’la herhangi bir yerde mahsur kalmak isteyeceksiniz. “İki husus kafamda dolaşıyordu; ölmek ve delirmek. İki hal de ne hissedilebilir ne de doğrulanabilirdi. Ölmüş ya da delirmiş olabilirdim yani. Yalnızlığın bilmem kaçıncı evresini yaşadığımı bilmez halde, tamamlanmamış insanları yararak yürüdüm. Otobüsler, tramvaylar, duraklarda bekleyen insanları metal canavarlar suretinde yutup hızla kaçırıyorlardı. Eve girer girmez bir şarkı koydum kendime. Bir daha, bir daha başa sarıp dinledim. Bir tarafım söylemek istediklerimle doluyken, diğer yanım onları yok etmekle meşguldü. Arada kalan bendim ve ufalanıp yok olmamam bir mucizeydi. Bir yanım diğerine şunu söyleyebilmişti en azından, bunu duyabildim… Şarkıyı değil, o şarkıyı ilk dinlediğin zamanki kendini özlüyorsun. O zamana dokunamadığını anlayınca da şarkıyı bir daha dinliyorsun.”
390 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
İlginç hem de çok ilginç ! Marquez’in ve Borges’İn ayak sesleri. Günümüzün edebiyat anlayışını özellikle bu çok satanların bu kadar sorumsuzca davranmasını hep yadırgamışımdır. Okurlarımız ne yazık ki bestseller furyasında, ergen aşk konuların, dini ve manevi duyguların tahribatında yazılmış kitaplar arasında hapsolmuş, ezilmiş, nefessiz kalmış durumda. Ve bu her geçen gün artmaktadır. Kaliteli edebiyattan, kaliteli kalemlerden bihaberdirler. Dil artık sıradan bir şeymiş gibi algılanmaya başlandı, nerede çalakalem yazılmış aşkı, manevi değerleri, inançları elle alan bir kitap bulduysa onu okumaya başladı. Okuyucuya ve çok satılmasına bakıp sadece bu kriterlere bakıp edebiyatta bir şeyler kattığını zanneden yazarlar çoğaldı. Daha da kötü olan adeta içler acısı şey de; ne yazık ki hep çok satanlarda oldular bunlar . Edebiyat adına çok üzücü bir durum olduğunu düşünenlerdenim.
Yazar bu konuda düşündükleri şu ince mesajla dille getirmektedir: “… Karnınızdaki yakışıklı oğlunuza değil soda, o okuduğunuz çok satan ergen kitaplar dahi zarar veremez…”. Yazar şuan ki tüm kesimlere, laikçilere, sağ-solculara, muhafazakarlara, dini kullananlara, edebiyatçı geçinenlere,kapitalist sisteme ve daha sayamadığım envai çeşit gruplara ve sektörlere haklı olarak isyan etmektedir.
Yazarımız bir yerde bunu şöyle dille getirmektedir:” …Herkesin eğlendiği meşgalelere karşı alaka duyamamak… Kitapların içinde sıkışıp kalmak… Güzel, zengin kızla yakışıklı ve bir o kadar da gururlu fakir oğlanın eksik olmadığı televizyona, dondurma tanıtırken kadın pazarlayan reklamlara, kitleleri uyuşturan futbola, insanları aptallaştıran popüler kültür zırvalıklarına, vıcık vıcık yaşanan aşklara, sistemin koyunlarının taptığı siyasi putlara, milyon dolarlarla oynanıp Müslümanlara kanaat etmeyi öğreten din hocalarına, sanatı bir klozet markası sanan cahil insanlara bir saniye bile tahammül edememek… Yani dünyanın neredeyse yüzde doksanına hakim olan her şeye”.

Kaan Murat Yanık çok genç ve çok yetenekli bir yazar. Yukarıda saydığım konular arasında debelenip duran, iki kelimeyi bir araya getirip edebiyat yaptığını zanneden, çok okunarak iyi bir yazar olduğunu düşünen yazarların tam aksine yazdığı bu kitapta edebiyattın, müziğin, kelimelerin, aşkın, cümlelerin hakkını veren bir yazarla tanışmanın mutluluğunu tadıyorum şuan. Haydar Ergülen’in dediği gibi “..meğersem neler yapmış…” bizim genç yazar. Aslında yazar sadece roman yazmamış burada; edebiyattı, müziği, aşkı, toplumsal değerleri, sevgileri, maddi ve manevi değerleri, rüyaları yok olan bir topluma ayna tutmuş vaziyette.

Bu roman bir aşk romanı olduğu kadar, toplum sosyolojisine ışık tutan bir hicivdir bir yandan. Kitaptan müziğe, müzikten felsefeye, insan ilişkilerinden doğa ilişkilerine dair çok şey bulabileceğiniz bir kitap olmuş. Yazarımız bizdeki büyülü gerçekçiliğin belki de nadide örneklerinden birine imza atmış. Burada kahramanın gözüyle ilk bölümde şuan ki bizim elit, entelektüel kesim dediğim bir çevreden günümüzü anlatmakla başlar hikayesine. Ardında kahramanın dedesinin babasının kardeşi olan Yusuf’un Butimar’a aşkını yine kahramanın bir gün ofisine gelen karısından sırf babasının mektuplarına vermiş olduğu zamandan dolayı ayrılan yaşlı bir adamın kendisine mektuplar vermesiyle başlar tüm olaylar ve ikinci bölümde anlatılır. Kitabın son bölümünde aslında olayın yani Yusuf ve Butimar’ın hikayesi psikiyatrist olan kahramanımız rüyasında bizlere sunuluyor. Olaydan çok bahsetmek huyum değildir. Ben burada kesip, son günlerde okuduğum; dilliyle, müziğiyle, kurgusuyla en güzel kitaplardan birisi diyip yazıma son vermek istiyorum.
Ve Münir Üstün’ün “ Bu isme dikkat edin. İleri de çok duyacaksınız” sözünün gerçekleşmesinin zamanı olduğunu düşünüyorum.
390 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitap bitti ve dilimin ucuna direkt Aşkın Nur Yengi-Yazık şarkısı takıldı. “BÖYLE Mİ SONA ERECEKTİ?” Muhteşem başlangıç ve acı bir bitiş.
Buram buram kalite kokuyor. Kurgu muazzam.

İstanbul’dan Revan’a (Erivan’a), Rus Çarına, Devrime uzanan bir hikaye ama ne uzanış. Yaşayarak yazılmış bir roman.
Kah çarşaf giyip İstanbul sokaklarında gezerek, kah taksici olarak, kah dilenci olarak.
Zıt kutupların çatışması -Doğu-Batı, Laik-Muhafazakar- sistem eleştrisi, popüler kültürün insanları ne hallere getirdiğine, dini kullanıp her türlü ahlaksızlığı yapanlara isyan var isyan. Hepsinden çokça şey bulacaksınız.

Yazar “Etliye, sütlüye dokunmadan yaşamanın alçaklık olduğunu düşünüyorum.” diyor; ve bu doğrultuda gerçekten etliye de sütlüye de yazarak dokunuyor. Kimi yazarak dokunuyor, kimi konuşarak dokunuyor, ama bir şekilde dokunulması gerektiği gerçeği ortada. Ancak tabi hiçbir şeye dokunmadan yaşayanlar daha bir mutlu yaşıyor orası da ayrı bir muamma. Bu böyle mi olmalı bana göre böyle olmamalı ama durumun böyle olduğu gerçekliği de ortada. Gücün yanında olan, rüzgar nereden eserse oraya yönelen insanlar her türlü gemisini yüzdürüyor. Maalesef.
Bütün bunlar bir psikiyatrın dilinden anlatılıyor. Sonrasında bir hastasının getirdiği mektupla ikinci bölüme geçiliyor.

Ve bundan sonrası Yusuf’un hikayesi. Göçler, sefalet, savaş, isyan, dostluk, aşk, simya, hırs. Var oğlu var.
Yusuf’un hikayesi insanlığımızın hikayesi biraz da. Gözünü para hırsı bürümüş insanların acı hikayesi.

"Para hırsı bu dünyanın güzelliklerini örten kara bir perdedir! O hırsın peşine düşen kişiler, bir bebeğin ilk gülüşünü, bir ağacın boy atışını, bir yıldızın kayışını izlemeyi kaçırırlar. Hatta kendilerini bile unuturlar bir süre sonra. Kendine âmâ olan birisi tüm dünyaya sahip olsa ne olur..."

Okuyun arkadaşlar uzun zamandır böyle etkilendiğimi hatırlamıyorum.
390 syf.
·Beğendi
Merhaba sevgili okurlar…
aslında bazı kitapların incelemesi biraz zordur çünkü o kadar geniş dünyalar barındırırlar ki içlerinde insan nerden başlayacağını nerde bitireceğini kestiremiyor bazen, evet her kitap geniş bir dünyadır tabi ama kabul etmek lazım bazı kitaplar bu konuda çok iyidir…
Butimar kitabını tesadüfen okudum aslında kitaplıkta Semerkant kitabını ararken gözüme takıldı merak edip okumak istedim. Semerkant kitabını da bulamadım tabi neyse o ayrı mesele:)

Butimar kitabı 2015 te yayımlanmış ismini de efsanevi kuş olan butimar kuşundan almış, aynı yıl içinde yılın en iyi roman ödülünü almış bu güzel kitap. Bana göre çok daha ödüle layık ve şu an okunduğundan çok daha okunmayı hak ediyor çünkü bu güzel kitabın hissini herkes yaşayıp, okumalı ve tatmalı diye düşünuyorum. Şöyle bir eleştirim var aslında bence kitabın arka kapak tanım bülteni daha dikkat çekici yazılıp basılabilirdi tanım bültenini içerikteki güzelliğe çok yakıştıramadım. Çok daha dikkat çekici yazılabilir di.

şimdi Kitabı okuduğunuz zaman yani ilk başladığınız zaman bir psikiyatrın hayatını, anılarını okuyacağınızı falan zannediyorsunuz ama kitabın birkaç sayfasını okuyup ilerlemeye başladığınız zaman bambaşka bir dünyada buluyorsunuz kendinizi ve geçmişe gidiyorsunuz zaten kitabın en haz veren kısmı da orası, orda dostluğa, aşka, tarihe çok yoğun bir biçimde şahit oluyorsunuz kitabı okurken Yusuf ile butimar aşkını, behzad ile yusufun dostluğunu o kadar hissttim ki soluksuz bir şekilde okudum o kısımları ve Ordaki duygu yoğunluğunu anlatmam biraz zor.
Kitabı okuduğumuz zaman, şuna da şahit oluyoruz, bazı isteklerin bazı tutkuların insanı içine çeken şeyin, insanı nasıl yok ettiğini o kadar iyi anlıyorsunuz ki Yusuf'un simya tutkusu bunu çok iyi gözler önüne seriyor zaten.

Burada yazara hem övgüm hemde sitemim var öncelikle anlatımı çok içten ve sade tabi genç yaşta böyle bir eser yazmış olmasıda ayrı bir başarı, ama biraz sitemim de var çünkü o kadar çok soru bıraktı ki aklımda. "Belki bir gün sorularımı sorma fırsatı bulurum kim bilir."

Evet sevgili dostlar. Butimar sizi bekliyor çoğu duygu yazıya aktarılamaz maalesef onun için kendinizin okuyup ve benimde anlatamadıklarımı sizin hissetmeniz lazım.
Bu güzel kitabı için yazara teşekkür ediyorum, butimarı okunacaklar listelerinin başına almayı unutmayın.

Sevgiyle kalın, iyi okumalar:)
390 syf.
·Puan vermedi
Ne diyordu ince şeylerin annesi: Ötekini oku, derinde dipte duranı. Kaan Murat Yanık derinde duran bir yazar. Büyüleyici bir dil ve etkileyici bir olay örgüsü ile Butimar kitabı bir baş yapıt. Popüleriteyi seven bir topluluk olduğumuz için ötekini görmüyoruz. Sermayenin reklamlarla şişirdiği sığ, içi bos yazarların milyonlar satan kitaplarına karşın derinde, dipte durani okudum daima ve büyük bir mutluluk ve haz duydum. Genç ve başarılı bir romancı Kaan Murat Yanık ileride ismini çok duyacağiniz bir yazar. Kitaba gelince elime aldığım ilk andan son kelimeyi okuyana kadar hiç bitmesini istemediğim bir rüyadaydım. büyüleyici dili ve etkileyici olay örgüsü ile sarip sarmaliyor kitap insanı.
Konu yelpazesi çok geniş olan bu kitap bizi İstanbul'dan Erivan'a, 2015'ten 1900'lere, Çarlık döneminden Bolşevik Devrimi'ne, Lenin'den Freud'a, Hayyam'dan Şems'e, Sokrates'e, psikolojiden simyaya, maddeden manaya, doğudan batıya, hayallerden rüyalara, büyülerden gerçeklere götürüyor. Okumaktan kesinlikle büyük haz duyacaksınız.
390 syf.
·10/10
İnsanlar kitapları seçmez. Bu büyük bir yanılgı. Hikayeler kendi okurunu kendi seçer. Bunu şiirin ihtiyacı olan kişiye ait oluşuyla karıştırmayın. Bu, başlı başına bir hikaye. Eğer bir kitap sizin okumanızı istiyorsa okursunuz; er ya da geç. Butimar da öyle kitaplardan. Her okuruyla kati surette bir hikayesi olan ve okunmak için karşımıza çıkan.
Esas hikaye ise 2015’in Nişantaşı’nda hayatla arası iyi olmayan bir psikiyatr ile başlıyor. Modern zamana ve modern zamanın şekillendirdiği insan tipine yöneltilen eleştirilerle hem de. Öyle uzaklarda aramadan, aslında her sabah aynada gördüklerimizle.Gerçek hastanın psikiyatrın ta kendisi olduğunu bilmeden gelen hastaların dünyasına misafir oluyoruz. Bir ara kendimizi akşam vakti bir müzenin bahçesinde padişah kaftanlarıyla dolaşırken buluyoruz. Yahut çarşafa bürünüp Bebek’te tur atıyoruz. Genetik biliminin gücü psikiyatrın kendi rüyalarını tasarlaması için bir kapı aralıyor. Ve “Ben de yapabilir miyim acaba?” sorularını akıllara düşürüyor.
Ve bir anda 20. yüzyılın başlarında o zamanki adıyla Revan, günümüzde Erivan olan Ermenistan’ın başkentinde buluyoruz kendimizi. O dönemlerde sadece Türk-Müslüman olan bir şehir. Aynı zamanda Azeri Türklerinin efsaneleri üzerine kurulu bir arka planı mevcut. Gökdelenlerden, alışveriş merkezlerinden, kalabalık kaldırımlardan sonra rahat bir soluk alıp o soluğu verinceye kadar bitiriyoruz ikinci kısmı. Sarı bir hikaye, yazarın deyişiyle. Derin. Yalnızca Butimar’ın, Yusuf’un ya da Behzad’ın hikayesi değil, senin benim hikayem oluyor bir yerde. İçinde simya da var aşkta. Çarlık döneminden Bolşevik Devrimi'ne uzanış, Hayyam'da var Şems'te, Sokrates'te var Tolstoy da. Doğu-Batı ve madde-mana çatışması. Ne hayal demeye dil varıyor ne gerçek. Tarihi bir roman değil, tarihi kaleme mürekkep yapıp coğrafyalar üzerine çizilmiş bir tablo. Edebi açıdan bakınca postmodern bir edebiyatın içinde büyülü gerçekçilik damarları.
Bunu Google’a Butimar yazdığınız zamanda okuyabilirsiniz. Ancak ben bunu anlatmak istemiyorum.
Bazen çatılan kaşlarla(geldiğimiz hale) bazen onaylayan gözlerle okunan ilk bölümden sonra tüm büyüyü ve büyülü gerçeği bizzat yaşamaya başlıyorsunuz. Evet, okumak değil yaşamak. Yaşattığı büyü kadar da aslında toplumsal gerçekçi ve natüralist. Görsele dayalı ve ayakları yerde. Elinden tutup gitmek istediğiniz insanlar da çıkıyor karşınıza, ardınızda bırakıp geri dönmemek üzere gitmek istediğiniz de.
Butimar yanlış çağda yaşayanların hikayesi. Hem karakterleriyle hem yazarıyla hem de okurlarıyla. Bu yüzden bu hikayenin insanları birbirine dört kolla sarılıyor. Bu yüzden yine yazarının bir dizesini yaşatıyor okurlarına:
“Kimi ruhlar evvelden aşinadır birbirine. Bunu biliyorum.”
Butimar bittikten aylar sonra bile dinmeyen öfkeler, kırgınlıklar bırakıyor geriye. Bazen olayların geldiği noktaya kızıyoruz ama çoğu zamanda olayları bu noktaya getiren insana. Ancak kendi tahammülsüzlüğümüzü, hatalarımızı, hırslarımızı, faniliğimizi bir karakterin omuzlarına yüklemek çok büyük haksızlık. Eğer gerçekten suçluysa da suçu bize insan olduğumuzu hatırlatması. Vitrinde sergilediğimiz güzel yönlerimizin yanı sıra depoda gizlediklerimizi gün ışığına çıkarması. Sadece vitrindekilerle var olamayacağımızı ve depoda sakladıklarımızı da yok edemeyeceğimizi öğretmesi.
Bir hikayeye niye dört kolla sarıldığımızı anlamayanlar var ve olmaya devam edecek. Teknolojinin gelişmesi, modern zaman algısı, Anadolu şehirlerinin de artık metropolleşmesi gibi kucak dolusu sayabileceğim sebep sonucu git gide kalabalıklar içinde yalnızlaşıyoruz. Bazen en yakınımızdakileri dahi tanımadığımız fikrine kapılıyoruz. Hiç olmadı mı size de? Böyle bir dönemde bizim elimizden tutup, bizi bizden uzaklaştıran her şeyi arkamızda bırakmamızı sağlayan ve hatta kendimizi hatırlatan bir şey bulduğumuzda onu bırakmamak en insani içgüdü bence.
Ve gel gelelim Butimar’a. Pers mitolojisindeki adıyla Butimar, denize aşık olan ve denizin kuruma ihtimaline karşın bir damla dahi su içmeden, denizin kıyısında susuzluktan ölen bir kuş. Kar yağdığında, müzik sesi duyduğunda ve aşık olduğunda uçamıyor bu kuşlar. Hikayeye ve okurlarına bakarsak hayatta hep bir şeyleri oldurmaya çalışan ama olduramayan ve aslında Butimar'a benzeyen karakterler çıkıyor karşımıza. Haydar Ergülen’in deyişiyle “farklı bir tutunamayanlar anlatısı.”
Vurgu yapılan bir diğer nokta sessizliğin kanatları. Gün geçtikçe dikkatimizi cezbeden psikoloji, bilinçaltı yahut bilinç dışının insan hayatına zuhur eden tarafı.
“Gerçekle hayal arasındaki sınırın silikleştiği bir roman.” gibi bir cümle çıkar eğer Butimar’ı araştırmaya başlarsanız. Ve pek de üstünde durmaz, dursanız dahi anlamazsınız okumaya başlayana kadar. Butimar’dan önce Marquez, Borges, Mishima, Sadık Hidayet okumamışsanız, kitabı bitirdiğiniz hafta kütüphanenizde biriktirmeye başlarsınız bu isimleri.
Defalarca kitabı ‘bitirmek’ten bahsettim. Ancak bu teknik anlamda bir bitirmek.Zira 384 sayfalık bu hikaye son sayfasındaki son noktayla bitmiyor. Dahil olacağı birçok rüya bırakıyor ardında. Kağıt Ev’de insanların kitapların kaderini değiştirebileceği yazıyor ama ben bunun tam tersinin varlığında ısrarcıyım.
Bu yazıyı tamamlamanın eşiğine gelmişken Butimar’ımın en çok hırpalanan sayfalarından biri açık masamın üzerinde. Üstüne iki kez kahve damlattığım, vicdan azabımı hafifletsin diye gidip iki tane daha Butimar aldığım sayfa. (kamu spotu: daha sonra itinayla paketlenip, içlerinde güzel mektuplarla hediye edildiler.) Anlamsız gözlerle okumaya devam edenler ve hatta abarttığımı düşünenleriniz olacak. Ama evet, sevince bu şekilde seviyorum. Ve bu sayfada şu yazıyor:
“Kendini bulmakla, kendini anlamayı karıştırma. Aralarında cennetle cehennem arasındaki mesafe kadar bir boşluk var. Ama kendini bulmak için başkalarına benzeme çalışma sakın. Her şeyin başka bir şeye dönüştüğü bu uğursuz dünyada kendin olarak kalabilmektir mesele…”
Yazıyı bitirip iki kere sesli bir kere de içimden okudum. Memnuniyetsizliğimi bastırmaya gayret ediyorum. Ve anlıyorum ki Butimar’ı hangi şekilde anlatırsam anlatayım duyduğum minnet yanında sönük kalacak. İyisi mi;
“Ben de susayım artık. Hayal ile gerçeğin sınırlarının birbirine karıştığı yerde herkes aynı dili konuşur, susarak.”
390 syf.
·8 günde·Beğendi
İnsanların gizemli dünyası rüyalar ,rüyaları kontrol etmeye çalışan bir psikiyatr ve gerçekten daha gerçek bir rüya.Aşkın büyüsü ve zenginliğin olmana isteğinin oluşturduğu büyük hırs...Nelerden vazgeçebilir insan bu hırs uğruna?İlk görüşte aşık olduğun, uğruna herkesi karşına aldığın ,günlerce kapısında kılık değiştirip dolaştığın,uğruna nice zorluklara göğüs gerdiğin Butimar 'ım dediğinden mesela....İyi ki okudum diyebileceğiniz ,sizi başka bir aleme götürecek muhteşem bir roman.
390 syf.
·Beğendi·7/10
Butimar kuşu çok yükseklerde uçabilmesine rağmen üç durumda uçamaz;
Bir, müzik sesi duyarken
İki, kar yağarken
Üç, aşık olduğu zaman

Butimar İran mitolojisinde bir deniz kuşudur. Denize aşık bir kuştur bu yüzden kenarına konup kanatlarını açıp yalnızca suyunu izler. Denizin suyundan içtiğinde kuruyacağını düşündüğünden susasa da hiç içmez o sudan ve sonunda susuzluktan ölür. Deniz ise dingin ve vakar dolu, sonsuza parlamaya devam eder.

"Esaretin Allah'a ise özgürlüğün sonsuzdur." Yusuf bilmeliydi Simya'nın "canını" yakacağını. Gitmemeliydi Butimarsız ..

Belki kitabın beni etkilemesindeki neden baş kahramanın ismiydi; "Yusuf". Ya da Butimar'ın anlamıydı. Bundan emin değilim ama kitabın güzel olduğundan eminim. Velhasılı "okuyun" :)
390 syf.
·Beğendi·10/10
"Kimi benden çok seversen onu senden alırım. Onsuz yaşayamam deme seni onsuz da yaşatırım..." (Mevlana)
Bu söz üzerine yazılmış bir roman olmuş. Okudukça içten içe bu cümle yankılandı kulaklarımda ve evet bazı kitaplar tekrar tekrar okunmalı. Bu da onlardan benim için. 2. Kez okudum. O kadar güzel ki hemen bitmesin diye ağırdan aldım. Çoğu kez bazı yerleri tekrar okudum. Beni öyle bağladı ki kendine, yazarın büyülü gerçeklik dediği yerde kayboldum. Diğer kitaplarından izler buldum.
Olay örgüsü akıcı, konu oldukça ilgi çekici. Kitapla, Kendini bulma, özüne dönme, insanın o kendini gerçekleştirme basamağına kadar aldığı yolu tırmandım. Tüm ana karakterleri Yusuf'u, Butimar'ı, Behzad'ı çok sevmişken, bir anda kızdım yeri geldi acıdım. Onlarla aşka, bağlılığa , dostluğa ,sevgiye baktım da nice nice duygu ve durumun içine girip çıktım. Bir karaktere dönüşme şansım olsa Badımcan'a dönüşür Revan'ın kokusunu içime çekerdim.
Kitap tek boyutta yazılmamış metaforları çok başarılı buldum. Yazarın kendine selam göndermesi, alelade bir karakteri bildiğimiz tanıdığımız bir isimden esinlenerek betimlemelesi beni gülümsetti. İlk okuduğumda fark edemediğin detaylar yakaladım ki az kitapta böyle oluyor ne yazık ki.
Butimar adının nerden geldiği ne olduğuna da değiniyor kitap. Ben söylemeyeyim :) Arada sayfalarını karıştırma sözü vererek kitaplığıma yerleştirdim.
Ve elbette ben de biliyorum;
"Kimi ruhlar evvelden aşinadır birbirine"
390 syf.
Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Özellikle kitaptaki betimlemelere hayran kaldım. Son derece akıcı bir üslupla yazılmıştı. Olay örgüsündeki mistik atmosfer başarıyla yansıtılmıştı. Ana karakter Yusuf'un iç çatışmaları muazzamdı. Kitaptaki tüm karakterleri çok sevdim. Butimar ve Yusuf'un aşkı beni büyüledi. Doğu ile Batı'nın yüzyıllardır bitmek bilmeyen çatışması kitabın arka planında ustalıkla işlenmişti. Hikayenin başlangıcında ve son bölümünde yer alan psikiyatristin ise kitapta daha çok yer almasını isterdim. Aşk,savaş,simya ve tasavvuf. Ve ölümün soğuk nefesi... Yazarın kalemini çok beğendim. Mutlaka okunması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum.
390 syf.
·10/10
Nasıl bir kitapsın Butimar, içinde herkesi kendine hayran bırakacak bir musiki var...
Butimar'a olan aşkıyla simyaya merak saran Yusuf...
“ Şu simyadan uzak dur, bugüne kadar kimseye fayda getirmemiştir o illet! Para hırsı bu dünyanın güzelliklerini örten kara bir perdedir! O hırsın peşine düşen kişiler, bir bebeğin ilk gülüşünü, bir ağacın boy atışını, bir yıldızın kayışını izlemeyi kaçırırlar. Hatta kendilerini bile unuturlar bir süre sonra. Kendine âmâ olan birisi tüm dünyaya sahip olsa ne olur...”
390 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10
"Yolumu, içimden geçenlere soruyorum. "
Sy; 40
İnsanlık tarihine bakılınca doğu kültürünün ne kadar zengin bir temelde olduğunu görürüz. 'Butimar' da doğu kültürünün parçası olan kuşun adı. Rivayete göre, bu kuş denize aşıkmış ama suyundan içemezmiş biter diye. Bu aşkı onun hayallerini süslermiş belli ki. Dokunuverse her şey tuzla buz olacakmış.
Butimar'dan yola çıkıp derin derin felsefe yapılır. Eser gerçekten çok derin. Felsefe, psikoloji, sosyoloji, tarih gibi dalların bir harmanı olmuş.
Haydar Ergülen'in bu kitap için yazdığı inceleme yazısını okudum, "Butimar bir rüya kuşu, ama kitap bir Simurg." demiş. Sahiden içi Simurg. Bazen gideriz ulaşırız sanarız ama ne ulaşması, pes edersek de bu aslında yolda olmadığımızı anlatır bize. Çünkü asıl yolculuk içe doğru olandır. Asıl dönüşüm içte yapılandır.
Kitaptaki karakterlerin her biri, Simurg'a ulaşma yolundadır ama kaçı Kaf Dağı'na ulaşır. Onun eteklerinde, göğünde kaç kişi kanat çırpar ya da Kaf Dağı'na varacak sabrı taşır. Bizler neden içimizde olanı dışarıda aramaya çıkar dururuz. Üstüne çok şey yazılır yine eksik kalır. İncelikli bir kitap bunu da belirtmeli, özenle yazılmış ve ciddi araştırmalar güzel deneyimler sonrası ortaya çıkmış. Yaşayarak yazmaya çalıştığı yerler çokça.
Benim incelemem de eksik kalacak. Bu kitabı yeniden okuyacağım o zaman daha derin bir okuma yapmayı planlıyorum. Size de tavsiyem sindirerek okuyun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Butimar
Alt başlık:
Sessizliğin Kanatları
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147242
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Edebiyat dünyasının son yıllarda dikkat çeken ismi Kaan Murat Yanık’tan sıradışı bir psikiyatrın romanı: Butimar – Sessizliğin Kanatları Bir tarafta dünya ile arasında ciddi problemler olan, yanlış yüzyılda yaşadığını düşünen, çarşafa bürünüp kadın kılığında İstanbul sokaklarını arşınlayan, hastalarının hayatlarına müdahil olan ve kendi rüyalarını dahi tasarlamaya çalışan bir psikiyatr… Diğer yanda ise başka bir yüzyılda akan kırmızı bir hayat: Savaş, aşk, simya, büyü, göç, devrim, sefalet ve dostluk… 20. Yüzyıl Başları, Erivan, Bolşevik Devrimi, Ermenilerle Türkler Arasındaki Kavgalar-Aşklar, Simya ve İlkel Psikoloji… BUTİMAR – Sessizliğin Kanatları, gerçekle hayal arasındaki sınırın silikleştiği bir roman. Doğu-Batı, laik-muhafazakâr ve madde-mânâ çatışmalarıyla örülen bir arka plan… Edebiyat dünyasının son yıllarda dikkat çeken ismi Kaan Murat Yanık, hayaller, rüyalar ve halüsinasyonlarla karışık bir belleği, büyülü gerçeklik akımına da göz kırparak resmediyor. Ve okura akıcı, şaşırtıcı, doyurucu bir roman vaat ediyor. Butimar’la herhangi bir yerde mahsur kalmak isteyeceksiniz. “İki husus kafamda dolaşıyordu; ölmek ve delirmek. İki hal de ne hissedilebilir ne de doğrulanabilirdi. Ölmüş ya da delirmiş olabilirdim yani. Yalnızlığın bilmem kaçıncı evresini yaşadığımı bilmez halde, tamamlanmamış insanları yararak yürüdüm. Otobüsler, tramvaylar, duraklarda bekleyen insanları metal canavarlar suretinde yutup hızla kaçırıyorlardı. Eve girer girmez bir şarkı koydum kendime. Bir daha, bir daha başa sarıp dinledim. Bir tarafım söylemek istediklerimle doluyken, diğer yanım onları yok etmekle meşguldü. Arada kalan bendim ve ufalanıp yok olmamam bir mucizeydi. Bir yanım diğerine şunu söyleyebilmişti en azından, bunu duyabildim… Şarkıyı değil, o şarkıyı ilk dinlediğin zamanki kendini özlüyorsun. O zamana dokunamadığını anlayınca da şarkıyı bir daha dinliyorsun.”

Kitabı okuyanlar 1.484 okur

  • Esma uslu
  • kelbecer azan
  • Elif Aksoy
  • SÜMEYRA ÇETİN
  • Ayşece
  • Zeliha Korkmaz
  • Feryat Yeniyer
  • Rima
  • Howell Jenkins
  • Zeynep

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.6
14-17 Yaş
%1.1
18-24 Yaş
%13
25-34 Yaş
%63
35-44 Yaş
%13
45-54 Yaş
%1.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.4
Erkek
%17.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.6 (303)
9
%20.4 (122)
8
%16.2 (97)
7
%7.3 (44)
6
%3.2 (19)
5
%1 (6)
4
%0.3 (2)
3
%0
2
%0.3 (2)
1
%0.7 (4)

Kitabın sıralamaları