Bütün İsimler

7,1/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
10 beğeni  · 
735 gösterim
Don José, yirmi beş yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde çalışmaktadır. Sağların ve ölenlerin kayıtlarının tutulduğu, hiyerarşik bir düzenin uygulandığı Arşiv'de, günlerini doğum, evlilik, boşanma ve ölüm belgeleriyle geçirir. Ancak Don José'nin herkesten sakladığı bir tutkusu vardır: Gazete ve dergilerden kestiği, ünlü kişilerle ilgili kupürleri biriktirmek. Koleksiyonuna eklemek için Arşiv'den gizlice aldığı dosyaların arasına meçhul bir kadının fişinin karışmasıyla Don José'nin sıradan hayatı yön değiştirir. Don José, bu kadının hayatıyla ilgili her şeyi öğrenme isteğiyle yanıp tutuşur. Neredeyse saplantıya dönüşen bu tutkudan çılgına dönen Don José, bilinmezlerle dolu, karanlık bir yola sapar. Araştırmaya devam ettikçe meçhul kadınla ve kendisiyle ilgili sarsıcı şeyler öğrenir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786055340223
 • Orijinal Adı:
  Todos os Nomes
 • Çeviri:
  Nesrin Akyüz
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
La Escritora 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Jose Saramago'nun hayalgücünün derinliklerinde kaybolduğum güzel kitaplarındam biriydi. Kitapla ilgili her şey güzeldi yalnız tek takıldığım nokta yazarın paragraf kadar uzun cümleler kurması, virgül ve nokta harici bir noktalama işareti kullanmamasıydı. Bu durumu da henüz yazarın yazınına alışamama bağlıyorum.

Olcay 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Hastası olduğum büyük üstadın bir kitabının daha sonuna gelmenin mutluluğu benim için apayrı. Keşke kendi öz dilinden okuyup anlayabilsek. Başka bir yazarda böyle anlatım hayranlığına kapılır mıyım bilemiyorum. Bütün isimler' de hepimizde var olan gereksiz takıntılarımızın bizi nereye kadar sürükleyeceğini buldum.

Kitaptan 5 Alıntı

Evlilikte üç kişi vardır, karı vardır, koca vardır ve benim üçüncü kişi dediğim kişi vardır, en önemlisi, kadın ve erkekten mutesekkil kişi. Bunu hiç düşünmemiştim. Eğer ikisinden biri zina işlerse, örneğin, en çok incinen, en derin darbeyi alan ne kadar inanılmaz görünse de , diğeri değil, ama çiftin oluşturduğu o digerdir. biri değil, ikisinin birligidir. peki bu ikisinden oluşan birle yaşanabilir mi sahiden. ben kendimle yaşamakta bile zorlanıyorum. evlilikte en sık olan şey erkeği ya da kadını veya ikisini birden, her biri kendi yöntemiyle birlikte olusturduklari o uçüncüyu, o direnen, nasıl olursa olsun, yaşamak isteyen, o kişiyi yok etmek isteyen kişiler olarak görmektir.

Bütün İsimler, José SaramagoBütün İsimler, José Saramago
Roquentin 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'.. ayrıca ten, başkasının görmesini isteyeceğimiz tek şeydir, onun altında kendimiz bile kim olduğumuzu anlamayı beceremeyiz.'

Bütün İsimler, José SaramagoBütün İsimler, José Saramago
Roquentin 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Zamanda doğmuş ve zamanla beslenip korunmuş bir geleneği değiştirmek için hiç kimse geçmişe dönemez. Hiç kimse bize var olmuş olanın olmadığını söyleyemez, hiç kimse, küçük bir çocuk gibi, olup bitmiş olanın olup bitmiş olmamasını dilemeye cesaret edemez. Bunu yapsalardı, kendi zamanlarını israf ediyor olurlardı. Bizim varlığımızın ve gücümüzün temelleri bunlar, bugüne kadar, ardında kah kimliğimizi kah özerkliğimizi savunabildiğimiz duvar bu. Böyle devam etmeliyiz. Yeni fikirler bize yeni yolların gerektiğini işaret etmeseydi böyle de devam ederdik.'

Bütün İsimler, José SaramagoBütün İsimler, José Saramago