·
Okunma
·
Beğeni
·
2282
Gösterim
Adı:
Bütün İsimler
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340223
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Todos os Nomes
Çeviri:
Nesrin Akyüz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Bütün İsimler
Bütün İsimler
Don José, yirmi beş yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde çalışmaktadır. Sağların ve ölenlerin kayıtlarının tutulduğu, hiyerarşik bir düzenin uygulandığı Arşiv'de, günlerini doğum, evlilik, boşanma ve ölüm belgeleriyle geçirir. Ancak Don José'nin herkesten sakladığı bir tutkusu vardır: Gazete ve dergilerden kestiği, ünlü kişilerle ilgili kupürleri biriktirmek. Koleksiyonuna eklemek için Arşiv'den gizlice aldığı dosyaların arasına meçhul bir kadının fişinin karışmasıyla Don José'nin sıradan hayatı yön değiştirir. Don José, bu kadının hayatıyla ilgili her şeyi öğrenme isteğiyle yanıp tutuşur. Neredeyse saplantıya dönüşen bu tutkudan çılgına dönen Don José, bilinmezlerle dolu, karanlık bir yola sapar. Araştırmaya devam ettikçe meçhul kadınla ve kendisiyle ilgili sarsıcı şeyler öğrenir.
(Tanıtım Bülteninden)
256 syf.
·8/10
Yirmibeş yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde çalışan Don Jose'nin, gazete ve dergilerden kestiği ünlü kişilere ait kupürler ve arşivden gizlice aldığı bu kişilere ait dosyaların kopyasını biriktirmek gibi bir hobisi vardır. Bir gün dosyaların arasına meçhul bir kadının fişinin karışması ve Don Jose'nin kadının hayatını saplantılı bir şekilde öğrenme isteği, memurun bilinmeze doğru sürüklenmesine neden olur.
Başlarda karışık gelse de okudukça içine alan, sürükleyici bir kitaptı. Kitabı okumak isteyenlere tek uyarım metinler düz yazı şeklinde, diyaloglar nokta veya virgül ile metnin içerisinde ayrılmış, paragraf ayrımı bile yok denilebilecek kadar az. Ben sevdim, meraklısına tavsiye ederim.
256 syf.
·19 günde·Puan vermedi
José Saramago - Bütün İsimler... 1969'dan ölümüne kadar Portekiz Komünist Partisi üyesi olan Saramago'yu arkasına "dayı"larımın fotoğrafını alarak çekmek istedim 🤗 Roman müthiş bir alıntıyla başlıyor: "Sana verdikleri ismi biliyorsun, sahip olduğun ismi bilmiyorsun." Romanın derdi muradı bizi kim olarak bir köşeye yazdılar ve aslında biz kimiz? Romanın baş kahramanı Don José, Nufüs Kayıt Merkez Arşivin'de çalışan bir yazıcı. Mesleğe yirmi beş yılını vermiş, çorabından mendiline kadar memur olmuş. Korkusunun fikrinden korkar mı insan, memursa korkar Memur, amir ilişkisi ve devlet dairelerinin insanın içini sıkan tek düzeliğini çok iyi anlatmış Saramago. Kitapla ilgili "spoiler" vermemek için konuyu detaylandırmayacağım ama "Bir gün önüne düşen bir dosyadaki hiç tanımadığı bir kadının arşivde yazılanların dışında kim olduğunu merak eder romanın baş kahramanı Don José. Özgün ve çok hoş bir roman. Saramago diyalog yazarken dilbilgisini büküyor, çevirmen de metnin aslına sadık kalmış. Bence iyi de etmiş. Bu sayede tüm diyalogları Don José kendiyle konuşuyormuş gibi de okudum ben. İyi kitap... #josésaramago #bütünisimler #todososnomes #kırmızıkedi #zorbasahaf #bookstagram #instagram #book #dünyaedebiyatı #novel #neokudum #kitap #kitaplık
256 syf.
·Beğendi·8/10
Jose Saramago'nun hayalgücünün derinliklerinde kaybolduğum güzel kitaplarındam biriydi. Kitapla ilgili her şey güzeldi yalnız tek takıldığım nokta yazarın paragraf kadar uzun cümleler kurması, virgül ve nokta harici bir noktalama işareti kullanmamasıydı. Bu durumu da henüz yazarın yazınına alışamama bağlıyorum.
256 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Don Jose 25 yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde çalışmaktadır. Doğumların ve ölümlerin kayıtlarının tutulduğu, hiyerarşik bir düzenin uygulandığı Arşiv'de, günlerini doğum, evlilik boşanma ve ölüm belgeleriyle geçirir. Ancak Don Jose'nin herkesten sakladığı bir tutkusu vardır: Gazete ve dergilerden kestiği, ünlü kişilerle ilgili kupürleri biriktirmek. Koleksiyonuna eklemek için Arşiv'den gizlice aldığı dosyaların arasına meçhul bir kadının fişinin karışmasıyla Don Jose'nin sıradan hayatı yön değiştirir. Don Jose bu kadının hayatıyla ilgili araştırma yapmaya başlar. Kadını araştırdıkça kendini keşfeder, kendini bulur..
256 syf.
·4 günde·7/10
Jose Saramago ustanın bir kitabını daha bitirmenin keyfi içindeyim. Diğer okuduğum kitaplar kadar beğendiğimi söyleyemeyeceğim ancak belirtmeliyim ki bu kitabın kötü olduğu anlamına gelmiyor. Kitaba gelirsek hikayede uzun cümleler göze çarpıyor kahramanın yaptığı araştırmada kitabın belli bir sayfasında benim beklemediğim bir gelişme olması kitabın devamını benim açımdan daha merak edilir kıldı.Kitabın kahramanın kendi içinde düşünürken ki vardığı sonuçlarda yazarın hayal gücünün sınırsızlığı hoşuma gitti.
256 syf.
·15 günde·7/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Önce diline, noktalama işaretlerini kullanış şekline alışmam zaman aldı. Bunlara alıştıktan sonra da kendimi bir türlü hikayeye veremedim. Merkez arşiv de yazıcı olan Don Jose bir kadının peşine düşüyor fakat olaylar bir türlü hızlanmıyor. Şimdi olacak dediğiniz de beklediğiniz sonuç olmuyor ve bana göre bir şeyler cevapsız kalıyor. Gizemli kadın ile ilgili çoğu şey cevapsız kalsada bana göre yazar öldükten sonra kim olduğun ne olduğunun hiçbir öneminin kalmadığını vurgulamış.
256 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
Hayatı yalnızlık ve katı kurallar içinde geçen bir adamın kendi hayatının arayışında bulması ona bize farklı şeyler gösterebilir. Saramago; metaforlar ile süslediği bu eserinin merkezinde hayat, ölüm ve arayış içermektedir. Açıkcası beğendim, tavsiye ederim.
256 syf.
·1 günde·5/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Ilk başta konuşmaların uzun cümleler içermesi ve hangi konuşmanın nerde başlayıp nerde bittiğini kestiremediğim için bazı cümleleri karıştırdım. Konuşmaların belirgin şekilde ayrı olması lazımdı virgüllerle değil. Iç sesiyle mi konuşuyor yoksa karşısındaki karakterlerle mi karışabiliyor. Anlatım akıcıydı cümleleri ve vermek istediği mesaj neyse herkesin kendice çıkarımı oluyor, konu bakımından daha heyecanlı olabilirdi en azından olay örgüsüne biraz daha renk verebilirdi, gerçekçi bir romanın ve konunun yazıldığını düşünüyorum olay örgüsü sıralı, dili yalın, anlatım olarak duru, mesaj olarak anlamlı bir roman olmuş.
Yazar kahramana adını vererek (Jose) kaleme almış romanı. Don Jose kendi halinde orta yaşı geçmiş bekar işinde gücünde sıradan ama ünlü insanların fişini biriktiren takıntılı alışkanlığı olan bir adam.!!! Eserdeki ipucu!!!Hikayede Bir gün rastgele yanlışlıkla aldığı fişlere 36 yaşında bir kadının fişi karışır ,yerine bırakır ama takıntısına yenik düşer tekrar alır ve araştırır maceralara çok da olmasa heyecanlı şeylere atılır tabii iş hayatında hiç yapmadığı şeyler yapar müdürle farklı bir iletişime geçer vs. Hikâye daha farklı da bitebilirdi biraz daha renk verebilirdi .Iyi okumalar diliyorum.
256 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Hastası olduğum büyük üstadın bir kitabının daha sonuna gelmenin mutluluğu benim için apayrı. Keşke kendi öz dilinden okuyup anlayabilsek. Başka bir yazarda böyle anlatım hayranlığına kapılır mıyım bilemiyorum. Bütün isimler' de hepimizde var olan gereksiz takıntılarımızın bizi nereye kadar sürükleyeceğini buldum.
256 syf.
·8/10
Hikayenin kahramanının hayatina biraz renk katmak biraz da meraktan bir kadının gizemini bulmak için mücadelesini anlatıyor. Bir nüfüs arşiv memurunun duragan olan hayatına dokunuyoruz. Kimi yerleri çok akıcı olmasa da tavsiye edebilirim.
256 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Merkez arşivin hizmetinde olarak çalışan falancanın filancası, falanca ve feşmekancanın filan tarihte bu kentte doğmuş kızları geçmiş mevcut ve gelecek yaşamı ile ilgili tüm bilgileri bulmak ve araştırmak için … dur dur dur stoooop !
Amma ve lakin sonuçta yazarın kitabın bilmem kaçıncı sayfasının falan feşmekan satırında yazdığı gibi “Sonunda Don Jose sokağa ulaştığında bacakları titriyor, alnından terler akıyordu, Sinir yumağına döndüm, diye azarladı kendini” iş bu satır da Don Jose yerine beni koymak gerekecek netekim

Nokta virgül demeden uzun uzun katar katar satırlar, tırnak olmadan düz yazı gibi arka arkaya konuşmalar, koşarcasına, yutarcasına, saldıra saldıra okunan metinler işte Saramagonun hem çileden çıkaran ama okudukça eğlendiren, güldüren, bi’ daha bi’ daha uzun ve zahmetli üslubu
Konu aslında o kadar da civcivli değil
Nüfus memurluğunda kitaptaki deyişle merkez kayıt arşivinde 25 yıldır çalışan işinde başarılı sayılan kendince kusurları olan hayli katı ve monoton bir yazıcının günün birinde yani daha da açmak gerekirse bulunduğu bina da yapılan bir kısıtlama sonucu ezber bozarken tesadüfen orta yaşlı bir kadının fişiyle karşılaşarak bu kadını takıntı yapmasını konu alıyor lakin kitap Saramagonun sihirli dokunuşlarıyla hayat buluyor yazar tam bir laf cambazı ve biçem üstadı satır aralarında son kertede taşı gediğine koyuyor
Mesela Don Josenin gününü anlatırken öyle bir anlatıyor ki alıntılık cümleler, psikolojik tahliller vs işte hikayeyi ilginçleştiriyor ortaya gerçekten keyif verici bir eser çıkıyor. Mesela don josenin bir mevzu yüzünden (ne olduğunu yazmıyorum spoiler olur çünkü) alldığı bir kararı anlatırken araya şöyle bir tahlil sıkıştırıveriyor ki yazmadan duramayacağım;

“ … insanlar, ne kadar belirsiz olsa da kişilikleri ne kadar az olsa da, otoriteleri hakkında o kadar kıskançtırlar ki, son adımı atmadan önce uzun uzun düşündüklerini, lehte ve aleyhte olan yanları ölçüp biçtiklerini, olasılıkları ve alternatifleri tarttıklarını ve yoğun bir zihni çalışma sonucunda nihayet bir karar aldıklarını ima etmeyi tercih ederler. Bu işlerin hiçbir zaman böyle olmadığını söylemek gerek…”

Aslında burada bitmiyor işte böyle, karar almayı iştaha benzetip kişinin iştahı olmadan yemek yemeyeceğini yemek yemek içinde vücudun … öf neyse işte o

Uzun lafın kısası bu yazarın her kitabında sinirleniyorum, gülüyorum, eğleniyorum anlatması zor ama okuduktan sonra gerçekten tat bırakıyor
Anladınız sanırım Dostoyevski ile beraber en sevdiğim yazar bu müstesna kişilik …

Herkese tavsiye edeceğim bir yazar ama belirtmek gerek ki yukarı da anlatmaya çalıştığım nedenlerden ötürü bu yazarı ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz …
Zaten kendisi gomonistin teki kominist partiye bile üyeymiş sahi diyorum bak

Namaste çek kürekleri kayıkçı !
Eyv.
Öptüm kib bye
256 syf.
·3 günde·8/10
Herkesin içinde olan çoğu kişinin yaş sebebiyle ilgilenmediği olayların arkasına bir merakla düşen ve hiç beklemediği şekilde sonuçlanan bir olaylar zinciri. Don Jose 50 yaşında olan her yaşlı gibi.
Bir evlilik kaç kişiden oluşur?

İki, bir erkek ve bir kadın,

Hayır efendim, bir evlilik üç kişiden oluşur, birisi kadın, birisi erkek, öbürü de, ki o en önemlisi, bu kadınla bu erkeğin birlikte oluşturdukları üçüncü kişilik
hafıza inatçıdır, yavaş unutur, o kadar yavaş ki asla hiçbir şey tümüyle silinmez.
José Saramago
Sayfa 73 - Kırmızı Kedi
Ama iyi bilinir ki insan ruhu, çoğu kez, nedenini bilmediğini söylediği kararlar alır, bunu aklın yollarında öylesine bir hızla koşarak yapar ki sonradan bunları tanımayı, hele yeniden bulmayı hiç beceremez.
Mutlu adamsınız, sırlarınızı gizleyebiliyorsunuz, İnsanın yalnızca sırlarını sakladığı için mutlu olacağını sanmıyorum, Mutlu musunuz, Benim nasıl olduğumun bir önemi yok
José Saramago
Sayfa 55 - Kırmızı Kedi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün İsimler
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340223
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Todos os Nomes
Çeviri:
Nesrin Akyüz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Bütün İsimler
Bütün İsimler
Don José, yirmi beş yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde çalışmaktadır. Sağların ve ölenlerin kayıtlarının tutulduğu, hiyerarşik bir düzenin uygulandığı Arşiv'de, günlerini doğum, evlilik, boşanma ve ölüm belgeleriyle geçirir. Ancak Don José'nin herkesten sakladığı bir tutkusu vardır: Gazete ve dergilerden kestiği, ünlü kişilerle ilgili kupürleri biriktirmek. Koleksiyonuna eklemek için Arşiv'den gizlice aldığı dosyaların arasına meçhul bir kadının fişinin karışmasıyla Don José'nin sıradan hayatı yön değiştirir. Don José, bu kadının hayatıyla ilgili her şeyi öğrenme isteğiyle yanıp tutuşur. Neredeyse saplantıya dönüşen bu tutkudan çılgına dönen Don José, bilinmezlerle dolu, karanlık bir yola sapar. Araştırmaya devam ettikçe meçhul kadınla ve kendisiyle ilgili sarsıcı şeyler öğrenir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 196 okur

  • TUNÇ
  • Berkay B.
  • Sema Battal
  • Ali yaşa
  • yusfi 0000
  • piktobet
  • Sevde
  • Neslihan Erdinç
  • Ferhat Gökhan Danabaş
  • mualla canatan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%22.5
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.3
Erkek
%43.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.1 (4)
9
%18.2 (12)
8
%25.8 (17)
7
%27.3 (18)
6
%9.1 (6)
5
%9.1 (6)
4
%3 (2)
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%0