Can Şenliği

6,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
427 gösterim
"Hamamcı Mustafa Ağa yaşlı biriyle matbaama geldi:" Abbas Bey, dedi, tam senin istediğin gibi kendinden uçkurluklu. Kimi kimsesi yok, tümünden yılkılık... Oğlan oynamış oyuna gitmiş, çoban oynamış koyuna gitmiş..." "80 yaşındaki Hüseyin Ağa bağımın bekçisi oldu. Bağa gittiğim bir gün: - Efendâ, haşavuzdan (haşa huzurdan) bana bir golik alsana... Bu dağ yerinde ne gereği var, ne yapacaksın merkebi? Dedim. Ne yapacaksın olur mu efendâ! Ne yapacaksın olur mu! Heç yoksa adama 'can şenliği' olur. İşte bu yanıt, içimdeki yıkımın ve 'Can Şenliği' romanımın ilk noktası oldu." 1975 Madaralı Roman ödülünü kazanan bu eser Nail Abbas Sayar'ın üçüncü romanıdır. Ötüken yayınevi aracılığıyla bir kez daha okurlarla buluşuyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  189
 • ISBN:
  9789754374025
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
07 Eyl 08:20 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

Fakir yaşlı bir adam başını sokacak bir yer aramaktadır. 2 çocuğundan hayır göremez, yaşlılığın getirdiği huysuzluklarıyla birlikte önceden aldığı öğütlerle evlenmeye karar verir. Bunun için de yaşına yakın bir kadın aramaktadır.
Buram buram taşra kokan bir kitap. Yazım dilinden, atmosferine kadar çok yoğun bir ortam bekliyor olacak sizi. Fakir Baykurt ile Paulo Coelho arasında gidip geleceksiniz. Yazım dili çok hoşuma gitti çünkü konu aslında çok boşken, kitap o kadar yoğun ki. Abbas Sayar'ı iyi ki tanımışım. Okumaya devam edeceğim.

Elif Şahin 
05 Tem 20:14 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Evli iki oğlu olan yaşlı Hüseyin ağa gelinlerinin istememesi üzerine bir han da yaşamaya başlar, sonrasında ise bir bağ da bekçilik yapar. Tek odalı bağ evinde kalan Hüseyin ağa bağ sahibinden bir can şenliği ister. Bağ sahibi de ona "Can Şenliği" adını verdiği eşeği satın alır. Hayatının son baharını yaşayan Hüseyin ağanın evlenmek istemesi üzerine başına gelen olaylar hazin bir şekilde anlatılır. Abbas Sayar'ın güçlü kaleminden yine güzel bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı