Cengiz Han

7,0/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
3 beğeni  · 
197 gösterim
Büyük Katil", "Mükemmel Savaşçı", "Tahtların ve Taçların Hâkimi", "Tanrı'nın Cezası" dünyanın onu tanıdığı adlardan birkaçıydı. Biz onu "Cengiz Han" olarak tanıdık.

Batılı bir araştırmacının gözüyle Orta Asya'nın büyük askeri ve siyasi liderinin yaşamı…

Kurduğu büyük imparatorluk; yaklaşık yedi yüzyıl boyunca dünyanın yarısına hakim oldu. Onun büyük imparatorluğunun başına gelenler yeryüzünde kurulmuş diğer büyük imparatorlukların başına gelenden farksız oldu. Mirasçıları ve büyük komutanları arasında çıkan miras kavgaları birçok yeni ulusun doğuşuna yol açtı.

Bu büyük komutan ardında sadece büyük bir imparatorluk değil "Cengiz Han Yasaları"nı, Türk-Moğol inanışlarının oluşturduğu bir düşünceyi miras bırakarak ölse de; tarihin sayfalarında bir ölümsüz olarak kol geziyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9789944260640
 • Yayınevi:
  İlya Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bu kitabın yazarı Jacob Abbott, ilahiyat mezunu olup daha sonraları matematik ve felsefe profesörlüğü yapmıştır. Eğitime katkıları ile bilinir. Fakat tarih konusunda güvenilir bir kaynak değildir. Nitekim bu kitabı da "Makers of history Series" adı altındaki bir popüler tarih serisinde 1888'de yayınlanmıştır. Kitabın yazım dili çok çok sade olup kaynak belirtilmeden, bir roman üslubunda yazılmıştır. Yazdıklarının bir kısmının doğru olduğunu, fakat bir kısmının ise uydurma olduğunu, okuduğum Moğol tarihlerinden biliyorum. Sonuç olarak çok ciddiye alınmaması gereken fakat kolay okunabilecek bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

İnsanları sadece hayvan eti ya da sadece sebze yemeye mahkum etmek, yeryüzünün büyük bir kısmını insansız bırakmak anlamına gelecekti.

Cengiz Han, Jacob Abbott (Sayfa 11)Cengiz Han, Jacob Abbott (Sayfa 11)