Cennetin Dibi (Modern Zamanlarda Eğlencelik Hayat)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.321
Gösterim
Adı:
Cennetin Dibi
Alt başlık:
Modern Zamanlarda Eğlencelik Hayat
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755391434
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı yayınları
Baskılar:
Cennetin Dibi
Cennetin Dibi
Son yılların en çarpıcı kitaplarından Cehenneme Övgü'de gündelik yaşantımızda gönüllü tutsaklığımıza dikkatleri çeken Gündüz Vassaf, bu sefer de bizi modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor. Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud'un kuramlarını Amsterdam'da yaşama geçiren genelevlere uğruyor, Yunan adalarında özgürlüğün yepyeni yaşam biçimlerini hayata geçiren kolonilerle karşılaşıp Çin gizli servisinin iç yüzünü açığa çıkarıyor, renk renk cenaze törenlerinde dinlerin özelleştirme çabalarına tanık oluyorsunuz. Kitabı okurken bir sürü bilgiler de ediniyorsunuz. Ama bilgilendikçe yoğunlaşan soru işaretleri bulutunun altına girip sunulanların doğruluğundan da şüphe etmeye başlıyorsunuz. Ancak "Prenses Diana" gibi, bilimkurgu tadındaki kimi öykülerin "doğrulandığını" basın ve televizyonun fark etmesi de Cennetin Dibi'nin şaşırtıcı özelliklerinden biri. Gündüz Vassaf bizi gelecekteki gündelik yaşamımızın dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yine çarpıcı yine ayrıksı.
"Cehenneme Övgü" kitabı ile ilgimi çeken -ki o kitabı da çok beğenmiştim- ve kesinlikle okumaya devam etmeliyim dediğim Gündüz Vassaf'tan okuduğum ikinci kitap.

Kadıköy'de amaçsızca dolaşırken bir sahafa girdim ve bu kitabı elime aldım.Elime alınca oradaki satıcı bana kızmıştı, kitaba dokundunuz kapağını kırıştırdınız -ki asla öyle bir şey yapmamıştım- almak zorundasınız demişti, hiç unutmam. Neyse ben de zaten alacaktım deyip kitabı aldım ve bir baktım ki ilk basım... İyiki dokunmuşum da almak zorunda kalmışım dedim. Okuduktan sonra ikinci bir iyiki daha demiş bulundum. İyiki okumuşum.

Kitap tam da arka kapakta yazdığı gibi "Cinsellik, ölüm, futbol, din, siyaset, reklam, turizm vb. temalara bakarak, ruhu kendisini terk ettiği için çırpınan gövdesini 'özelleştirerek kurtarmaktan' başka bir çözüm üretemeyen modern zaman insanının 'iktisadi akla' olan tutsaklığı"nı anlatıyor. Kitapta kendi fikirlerinize ve hayat görüşlerinize uymayan görüşler görebilirsiniz, ben de bazı kısımlarda Vassaf'a katılamadım fakat o kadar güzel bir üslupla anlatıyor ki okurken keyif aldım ve hiç sıkılmadım. Zaten mesele sürekli kendi görüşlerimizle paralel olan kitaplar okumak olmamalı. Kendi görüşlerimize uymasa da kaliteli olan her içerik okunabilir.

Çok 'dolu dolu' anlatı tarzında bir kitap. Bir sürü yeni şey öğrendim, kendime bir sürü araştırma konusu çıkardım. Dili sade, üslubu anlaşılır ve okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Vassaf siyasi, sosyal, ekonomik ve dini bir çok konuya değinmiş, gelecek yüzyılda aslında bizi nelerin beklediğini harika bir şekilde anlatmış.

'Cehenneme Övgü' de dahil olmak üzere bu kitabı da okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar diliyorum.
Totalitarizm ve modern kölelik ile yaşamamızdaki gülünç yanları alaycı bir şekilde anlatıyor bize Gündüz Vassaf.

-Hükümetlerin iktidarda kalmak için yaptığı çabalar,
-Cinsellik ve cinsel kimlik sorgulanması,
-Eğlenme dürtümüz ve eğlence endüstrisi,
-Reklamların gücü ve ürün pazarlama teknikleri,
-Prenses Diana'nın gizemli ölümü ve onun ölümüne bağlı perde arkasındaki sistemi yönetenlerin güç savaşları,
-İnançlara göre değişen cenaze törenleri ve bu törenlerden para kazanan sektörler,
-...
gibi birçok konu bilim kurgu kitabı gibi absürt ve hicivle anlatılmış.Yazar,farkındalık ile bizi uyararak sistem içindeki köleliğimize vurgu yapıyor.İşin ilginç yanı ise birbirini tamamlayan CEHENNEME ÖVGÜ ile birlikte yaşadığımız dünyada kölesi olduğumuz şeylere dikkat çekmesi ve bizi kış uykumuzdan uyandırmasını dalga geçerek yapıyor.Hem Cehenneme Övgü hem de Cennetin Dibini arka arkaya okuyunca bizi esir eden şeylerin hiç farkına dahi varmadığımızı içimiz burkularak fark ediyoruz.

Sistemin dışına çıkmak isteyenlere,sistemin dışından üçüncü bir gözle bakmak isteyenlere ve uyanmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir !

Ama yine de öncelikle Cehenneme Övgü sonra Cennetin Dibi kitaplarını sıra ile okumakta fayda var !
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.263 Oy)19.013 beğeni43.243 okunma2.955 alıntı182.366 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.527 Oy)8.808 beğeni28.612 okunma843 alıntı139.182 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.992 Oy)6.337 beğeni16.754 okunma2.881 alıntı85.806 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.399 Oy)3.902 beğeni12.927 okunma1.183 alıntı52.723 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.426 Oy)8.001 beğeni22.701 okunma825 alıntı89.386 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.451 Oy)7.855 beğeni21.317 okunma3.962 alıntı128.835 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.685 Oy)13.378 beğeni34.435 okunma3.381 alıntı145.601 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.874 Oy)8.826 beğeni26.265 okunma2.653 alıntı114.273 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.245 Oy)9.216 beğeni25.521 okunma1.780 alıntı118.229 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.641 Oy)5.745 beğeni19.605 okunma835 alıntı100.782 gösterim
Modern dünya insanlarının düştüğü ve yaşadıkları sıkıntıları alaycı bir dille eleştirmiş. Yer yer hikaye şekilde okuyucuya aktarmaları var. Bazı bölümlerini sıkıcı buldum açıkçası. Ama tavsiye ederim ilginizi çekirdeğinden ve okuduğunuzda pişmanlık duymayacağınızdan eminim. İyi okumalar :)
Gece insanlarda korku , bilinmezlik çağrıştırır. Ama Gündüz Vassaf bu kitabında gündüzleri hayatta kalma mücadelesi ,gecenin ise özgürlük olduğunu aykırı bir fikirle anlatmış . Yine düşünce coşkusu yaratan güzel bir kitap.
Bazı kitapları anlatmaya çalıştığımda kelimlerin gerçekten de yetersiz kaldığını hissediyorum. Bu gerçekten her cümlenin altını kıpkırmızı bir kalemle çizesimin geldiği, ben yazsam anca bu kadar olurdu dedirten, ha-ri-ka bir kitap. Lütfen okuyun.
“Onurumuzu avukatlara, çocuklarımızı uzmanlara, topraklarımızı makinelere bıraktığımızdan, bizi korusun diye atımızı,silahımızı teslim edip devlete sığındığımızdan beri ne kaldı geriye ? Kendisini korumaktan, yaşatmaktan aciz, geleceğin kulları olan bizler için...”
Gündüz Vassaf'in kalemini oteden beri severim.Kitap kapağında yazdığı gibi eglencelik hayat uzerine yapilan sohbet tarzi bir anlatim iceriyor. Futbol, turistler, gazete haberleri, cenazeler, cinsellik gibi bolum ve konular içeriyor. Cehenneme Övgü'yu daha cok begenmistim anlatim dili olarak bu daha çok köşe yazisi okuyor tadindaydi. Kendisini oyle görüyor mudur bilmem ama kitaba anarşist bir tavir hakimdi.
Gayet akici ve ilgi cekiciydi.
CENNETİN DİBİ/ GÜNDÜZ VASSAF

Her şeyimize değerler biçtik, yetmedi üstüne ÖTV ve KDV bile ekledik; elbiselerimizden tutun da cep telefonlarımıza hatta tuvalet kağıtlarımıza kadar her şeye reklam soktuk. İnsanlarla kurduğumuz ilişkilerimize, hayatı yaşama biçimimize bile birilerinin üretip reklam ettiği yapay değerleri yerleştirdik. Fakat bir şeyin değerini yitirdik: İnsanın.
İnsan soyu diyebilirim ki tarihinin en değersiz zamanını yaşıyor. Evet, en değersiz! Hatta öyle ki tarih öncesi devirlerde insana daha çok değer verilirdi gibi bir cümle kursam pek itiraz eden olmaz. Hatta Orta Çağın karanlığı bile günümüzden daha aydınlıktı bile diyebilirim.
İnsan; anlamsız iki dünya savaşı yaşıyor ve ne için savaştığını bilmiyor. Bir yerlerde canlı bomba olup patlıyor ama neden yaptığını bilmiyor! Yüksek sesli müziklerin çaldığı gece kulüplerinde deliler gibi eğleniyor ama neden eğlendiğini bilmiyor. Neyse ben kitaba geleyim.
Gündüz Vassaf bu kitabında pek ele almadığımız hatta üstüne düşünmediğimiz gündelik çelişkileri irdeliyor. Seçimler, demokrasi, cinsellik, turizm, futbol gibi. Bu konuların temelinde yatan ironik saçmalıkları alışılmadık bir çıplaklıkla bizlere sunuyor.
Futbol , eğlence , din vs gibi alanlarda yaşanan çatışmalar ve kendi zenginliğine güç katma amacı taşıyan kapitalizm ve liberalizm her yeri bir kar güdüsüyle yönetme çabası içerisindedir. Yalın ve sade diliyle kitap toplumsal kutuplaşma ve çelişkileri , açmazları açıklarken aynı zamanda eğlence sektörünün gizli amaçlarını deşifre ve gözler önüne sermektedir.
Merhaba arkadaslar,

Kitabin ismine bakilinca sanki ikileme gibi duruyor. Yani "Cehenneme Övgü" kitabinin devami gibi anlasiliyor. Malesef öyle degil. Kitab adina söylemem gereken ikinci sey ise, "Cehenneme Övgü" kitabinin harikuladeligi yaninda sönük kalmis. Ama unutmayin ki, bunu yazarken kitabi karalamak yada okumayin demek icin yazmadim. Kitabi okuyun, mutlaka kendinize katacak birseyler bulacaksinizdir.
Bir iki baslik altinda ilginc konular var. Ya da satir aralarinda sizi aaaah...!!! dedirte bilecek seylerde bulabilirsiniz. Hani bilirim insan aklina koyduysa bir kitabi okumayi ve sonra bir inceleme okuyup vaz gecmisse okumaktan, insanin icinde bir " KIYMIK " gibi duruyor. Okusammi acaba ya... demeden edemiyor.
Arkadaslar okuyun bu kitabi birsey kaybetmezsiniz hatta bir iki seyde kendinize katarsiniz düsüncesindeyim. Keyfli okumalar.

Saygilarimla
Cennetin Dibi. “O kadar dip ki dengesini kaybetse cehenneme düşecek.”
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, öyle bir kitap ki beyne alt+ctrl+del yapıp reset çekmek zorunda kaldım bazen.
Ekonomiden siyasete, turizmden psikolojiye birçok konuya ayrı başlıklar altında değinmiş Gündüz Vassaf.
İçi bilgiyle,eleştiriyle dolu, hayatı sorgulatan farklı bir bakış açısı kazandıran harika ve kesinlikle okunması gereken bir kitap.
Ülkenin bölünmez bütünlüğünden söz eden siyasi partiler bölücülüğün başlıca unsuruydu.
Gündüz Vassaf
Sayfa 14 - Ayrıntı Yayınları
Yüzyıllardır kendini erkeğin esiri gibi görmeye mahkûm edilen, erkeğinden şefkat ve anlayış bekleyen kadın, artık giderek kendine güvenen, güçlü bir varlık olma yolunda.
Gündüz Vassaf
Sayfa 71 - Ayrıntı Yayınları
Evliliğin neden olduğu sinir hastalıklarının şifası, sadakatsizliktir.
Gündüz Vassaf
Sayfa 64 - IV. Bölüm: Yuvamız, Mutlu Yuvamız A.Ş. Sigmund Freud. İletişim Yayınları, 23. Baskı, 2017, İstanbul

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennetin Dibi
Alt başlık:
Modern Zamanlarda Eğlencelik Hayat
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755391434
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı yayınları
Baskılar:
Cennetin Dibi
Cennetin Dibi
Son yılların en çarpıcı kitaplarından Cehenneme Övgü'de gündelik yaşantımızda gönüllü tutsaklığımıza dikkatleri çeken Gündüz Vassaf, bu sefer de bizi modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor. Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud'un kuramlarını Amsterdam'da yaşama geçiren genelevlere uğruyor, Yunan adalarında özgürlüğün yepyeni yaşam biçimlerini hayata geçiren kolonilerle karşılaşıp Çin gizli servisinin iç yüzünü açığa çıkarıyor, renk renk cenaze törenlerinde dinlerin özelleştirme çabalarına tanık oluyorsunuz. Kitabı okurken bir sürü bilgiler de ediniyorsunuz. Ama bilgilendikçe yoğunlaşan soru işaretleri bulutunun altına girip sunulanların doğruluğundan da şüphe etmeye başlıyorsunuz. Ancak "Prenses Diana" gibi, bilimkurgu tadındaki kimi öykülerin "doğrulandığını" basın ve televizyonun fark etmesi de Cennetin Dibi'nin şaşırtıcı özelliklerinden biri. Gündüz Vassaf bizi gelecekteki gündelik yaşamımızın dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yine çarpıcı yine ayrıksı.

Kitabı okuyanlar 204 okur

 • Gülden
 • Semanur özer

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0