Adı:
Cennetin Dibi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
251
ISBN:
9789754707342
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Son yılların en çarpıcı kitaplarından Cehenneme Övgü'de gündelik yaşantımızda gönüllü tutsaklığımıza dikkatleri çeken Gündüz Vassaf, bu sefer de bizi modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor. Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud'un kuramlarını Amsterdam'da yaşama geçiren genelevlere uğruyor, Yunan adalarında özgürlüğün yepyeni yaşam biçimlerini hayata geçiren kolonilerle karşılaşıp Çin gizli servisinin iç yüzünü açığa çıkarıyor, renk renk cenaze törenlerinde dinlerin özelleştirme çabalarına tanık oluyorsunuz. Kitabı okurken bir sürü bilgiler de ediniyorsunuz. Ama bilgilendikçe yoğunlaşan soru işaretleri bulutunun altına girip sunulanların doğruluğundan da şüphe etmeye başlıyorsunuz. Ancak "Prenses Diana" gibi, bilimkurgu tadındaki kimi öykülerin "doğrulandığını" basın ve televizyonun fark etmesi de Cennetin Dibi'nin şaşırtıcı özelliklerinden biri. Gündüz Vassaf bizi gelecekteki gündelik yaşamımızın dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yine çarpıcı yine ayrıksı.

"Gündüz Vassaf düşgücünün avukatı, düzyazımızın en özgür ruhlu kalemi..."
Orhan Pamuk

"Bu kitabında bize postmodern zamanlarda çokça gündeme gelen gerçeğin ve kurgunun birbirini takip ettiğini gösteren bir metin sunan Gündüz Vassaf, kafamızda pozitif dünyayı agılarken kurduğumuz kurgunun sözde-gerçekliğini mizah tadı veren öyküleriyle dile getiriyor."
Ali Akay

"Modern zamanlarda aslını yitirerek sahteleşen hayat tarzlarının içyüzü... Kendisini özelleştirerek kurtarmaktan başka çözüm üretemeyen insanın 'iktisadi akla' tutkunluğu... Cennetin Dibi'nde "dibe" çöken her şey var."
Ayça Atikoğlu

"Gündüz Vassaf bize cennetmiş gibi sunulan saçma sapan şeyleri sonuna en son sınırına kadar zorluyormuş gibi: Rüya Şirketleri, Ölüm Marketleri, Sperm Soykırımı Depresyonları, Marlboro Meydan Muhabereleri..."
-Fatih Artunöz-
(Arka Kapak)
Totalitarizm ve modern kölelik ile yaşamamızdaki gülünç yanları alaycı bir şekilde anlatıyor bize Gündüz Vassaf.

-Hükümetlerin iktidarda kalmak için yaptığı çabalar,
-Cinsellik ve cinsel kimlik sorgulanması,
-Eğlenme dürtümüz ve eğlence endüstrisi,
-Reklamların gücü ve ürün pazarlama teknikleri,
-Prenses Diana'nın gizemli ölümü ve onun ölümüne bağlı perde arkasındaki sistemi yönetenlerin güç savaşları,
-İnançlara göre değişen cenaze törenleri ve bu törenlerden para kazanan sektörler,
-...
gibi birçok konu bilim kurgu kitabı gibi absürt ve hicivle anlatılmış.Yazar,farkındalık ile bizi uyararak sistem içindeki köleliğimize vurgu yapıyor.İşin ilginç yanı ise birbirini tamamlayan CEHENNEME ÖVGÜ ile birlikte yaşadığımız dünyada kölesi olduğumuz şeylere dikkat çekmesi ve bizi kış uykumuzdan uyandırmasını dalga geçerek yapıyor.Hem Cehenneme Övgü hem de Cennetin Dibini arka arkaya okuyunca bizi esir eden şeylerin hiç farkına dahi varmadığımızı içimiz burkularak fark ediyoruz.

Sistemin dışına çıkmak isteyenlere,sistemin dışından üçüncü bir gözle bakmak isteyenlere ve uyanmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir !

Ama yine de öncelikle Cehenneme Övgü sonra Cennetin Dibi kitaplarını sıra ile okumakta fayda var !
Gündüz Vassaf bu seferde modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor... Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud un kuramlarını... Cennetin dibi şaşırtıcı bir kitap..

Benzer kitaplar

Modern dünya insanlarının düştüğü ve yaşadıkları sıkıntıları alaycı bir dille eleştirmiş. Yer yer hikaye şekilde okuyucuya aktarmaları var. Bazı bölümlerini sıkıcı buldum açıkçası. Ama tavsiye ederim ilginizi çekirdeğinden ve okuduğunuzda pişmanlık duymayacağınızdan eminim. İyi okumalar :)
Gece insanlarda korku , bilinmezlik çağrıştırır. Ama Gündüz Vassaf bu kitabında gündüzleri hayatta kalma mücadelesi ,gecenin ise özgürlük olduğunu aykırı bir fikirle anlatmış . Yine düşünce coşkusu yaratan güzel bir kitap.
Bazı kitapları anlatmaya çalıştığımda kelimlerin gerçekten de yetersiz kaldığını hissediyorum. Bu gerçekten her cümlenin altını kıpkırmızı bir kalemle çizesimin geldiği, ben yazsam anca bu kadar olurdu dedirten, ha-ri-ka bir kitap. Lütfen okuyun.
Gündüz Vasafın '' Cehenneme Övgü ' kitabı oldukça iyi bir kitap. Net anlatımlar var. Yazar politik bakış açısını oldukça güzel ifade ediyor ve tanımlamalar oldukça yerinde idi. Bu kitabı ise yaşamın içine gizlenmiş günlük hayat da ki deneyimlerini ve gözlemlerini ironik bir dille anlatmış yazar. Oylamam Cehenneme Övgüyle kıyasla verilen bir oylama. Lakin kitap beş yıldızı hakkediyor. Bölüm başlıklarının altında birbirinden bağımsız anlatımlar ve çıkarımlar dolu günlük hayatımızın içine serpiştirilmiş. Fakat ben nedense bu tarz anlatımları sevmiyorum. Özelikle fikir kitaplarında net tanımlamalar ve açıklamalar olmalı ki üstünde düşünebilmeliyim. Oysa bu kitabı yazarın biraz da kendi hayatından da ,yaşanmışlık ,izlenimsel anlatımlarla dolu.Çıkarımları senin yapmanı istemiş yazar. Bu açıdan bakıldığı zaman elbette iyi . Lakin benim kafa hala 2 kez okuduğum Cehenneme Övgüde kaldı. Okunmalı mı Mutlaka okunmalı çok değerli bir toplumbilimci. Bakış açınız ve düşünsel dünyamıza yeni fikirler katacak bir yazar.
“Onurumuzu avukatlara, çocuklarımızı uzmanlara, topraklarımızı makinelere bıraktığımızdan, bizi korusun diye atımızı,silahımızı teslim edip devlete sığındığımızdan beri ne kaldı geriye ? Kendisini korumaktan, yaşatmaktan aciz, geleceğin kulları olan bizler için...”
Gündüz Vassaf'in kalemini oteden beri severim.Kitap kapağında yazdığı gibi eglencelik hayat uzerine yapilan sohbet tarzi bir anlatim iceriyor. Futbol, turistler, gazete haberleri, cenazeler, cinsellik gibi bolum ve konular içeriyor. Cehenneme Övgü'yu daha cok begenmistim anlatim dili olarak bu daha çok köşe yazisi okuyor tadindaydi. Kendisini oyle görüyor mudur bilmem ama kitaba anarşist bir tavir hakimdi.
Gayet akici ve ilgi cekiciydi.
CENNETİN DİBİ/ GÜNDÜZ VASSAF

Her şeyimize değerler biçtik, yetmedi üstüne ÖTV ve KDV bile ekledik; elbiselerimizden tutun da cep telefonlarımıza hatta tuvalet kağıtlarımıza kadar her şeye reklam soktuk. İnsanlarla kurduğumuz ilişkilerimize, hayatı yaşama biçimimize bile birilerinin üretip reklam ettiği yapay değerleri yerleştirdik. Fakat bir şeyin değerini yitirdik: İnsanın.
İnsan soyu diyebilirim ki tarihinin en değersiz zamanını yaşıyor. Evet, en değersiz! Hatta öyle ki tarih öncesi devirlerde insana daha çok değer verilirdi gibi bir cümle kursam pek itiraz eden olmaz. Hatta Orta Çağın karanlığı bile günümüzden daha aydınlıktı bile diyebilirim.
İnsan; anlamsız iki dünya savaşı yaşıyor ve ne için savaştığını bilmiyor. Bir yerlerde canlı bomba olup patlıyor ama neden yaptığını bilmiyor! Yüksek sesli müziklerin çaldığı gece kulüplerinde deliler gibi eğleniyor ama neden eğlendiğini bilmiyor. Neyse ben kitaba geleyim.
Gündüz Vassaf bu kitabında pek ele almadığımız hatta üstüne düşünmediğimiz gündelik çelişkileri irdeliyor. Seçimler, demokrasi, cinsellik, turizm, futbol gibi. Bu konuların temelinde yatan ironik saçmalıkları alışılmadık bir çıplaklıkla bizlere sunuyor.
Futbol , eğlence , din vs gibi alanlarda yaşanan çatışmalar ve kendi zenginliğine güç katma amacı taşıyan kapitalizm ve liberalizm her yeri bir kar güdüsüyle yönetme çabası içerisindedir. Yalın ve sade diliyle kitap toplumsal kutuplaşma ve çelişkileri , açmazları açıklarken aynı zamanda eğlence sektörünün gizli amaçlarını deşifre ve gözler önüne sermektedir.
Merhaba arkadaslar,

Kitabin ismine bakilinca sanki ikileme gibi duruyor. Yani "Cehenneme Övgü" kitabinin devami gibi anlasiliyor. Malesef öyle degil. Kitab adina söylemem gereken ikinci sey ise, "Cehenneme Övgü" kitabinin harikuladeligi yaninda sönük kalmis. Ama unutmayin ki, bunu yazarken kitabi karalamak yada okumayin demek icin yazmadim. Kitabi okuyun, mutlaka kendinize katacak birseyler bulacaksinizdir.
Bir iki baslik altinda ilginc konular var. Ya da satir aralarinda sizi aaaah...!!! dedirte bilecek seylerde bulabilirsiniz. Hani bilirim insan aklina koyduysa bir kitabi okumayi ve sonra bir inceleme okuyup vaz gecmisse okumaktan, insanin icinde bir " KIYMIK " gibi duruyor. Okusammi acaba ya... demeden edemiyor.
Arkadaslar okuyun bu kitabi birsey kaybetmezsiniz hatta bir iki seyde kendinize katarsiniz düsüncesindeyim. Keyfli okumalar.

Saygilarimla
Cennetin Dibi. “O kadar dip ki dengesini kaybetse cehenneme düşecek.”
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, öyle bir kitap ki beyne alt+ctrl+del yapıp reset çekmek zorunda kaldım bazen.
Ekonomiden siyasete, turizmden psikolojiye birçok konuya ayrı başlıklar altında değinmiş Gündüz Vassaf.
İçi bilgiyle,eleştiriyle dolu, hayatı sorgulatan farklı bir bakış açısı kazandıran harika ve kesinlikle okunması gereken bir kitap.
Evliliğin neden olduğu sinir hastalıklarının şifası, sadakatsizliktir.
Gündüz Vassaf
Sayfa 64 - IV. Bölüm: Yuvamız, Mutlu Yuvamız A.Ş. Sigmund Freud. İletişim Yayınları, 23. Baskı, 2017, İstanbul
...Derken savaş modern, insan korkak oldu. Dünyanın her tarafında ayırt edilemeyen askerler çamur renkli kıyafetlere bürünerek, yüzlerini gözlerini çamura bulayıp gizlenerek birbirlerini avlamaya başladılar. Japonların samuraisi, Osmanlı'nın sipahisi, birer birer kayboldu. Tam tek tip üniformalarıyla herkes birbirine benzemişken, birbirlerine benzemekle de kalmadılar, kocaman savaş makineleri -tankları, uçakları ve denizaltıları- içinde yok oldular, ta ki ekranlarda küçücük elektronik noktalar olarak tekrar belirene kadar...
Modern insanın kimliksizliği bir anlamda şirketlerin kimliğini geliştirmesini kolaylaştırmıştı.
Ölmeden önce ölenin de kendi vücudunun akıbeti üzerine karar verme yetisi pek yok. Mesela yöredeki usül toprağa gömmek ise, "beni yatay değil de eski Mykenler gibi dikey gömün," diyemezsiniz. Dersiniz demesine de, kaale alınmaz. Mahşer günü ancak sırtüstü yatarak beklemenize izin verir devlet ve din ikilisi.
Gündüz Vassaf
Sayfa 50 - İletişim. 23. Baskı, 2017: İstanbul
"Yaşasın çocuklar! Her şey onlar için. Ne hakkımız var onlara savaş, açlık, sefalet dolu zehirli bir dünya bırakmaya? 20.yüzyıl kuşaklarının tarihe bıraktığı miras. Dünyayı bulduğundan daha kötü bırakmak."
Gündüz Vassaf
Sayfa 158 - İletişim Yayınları, 23.baskı, 2017.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennetin Dibi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
251
ISBN:
9789754707342
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Son yılların en çarpıcı kitaplarından Cehenneme Övgü'de gündelik yaşantımızda gönüllü tutsaklığımıza dikkatleri çeken Gündüz Vassaf, bu sefer de bizi modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor. Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud'un kuramlarını Amsterdam'da yaşama geçiren genelevlere uğruyor, Yunan adalarında özgürlüğün yepyeni yaşam biçimlerini hayata geçiren kolonilerle karşılaşıp Çin gizli servisinin iç yüzünü açığa çıkarıyor, renk renk cenaze törenlerinde dinlerin özelleştirme çabalarına tanık oluyorsunuz. Kitabı okurken bir sürü bilgiler de ediniyorsunuz. Ama bilgilendikçe yoğunlaşan soru işaretleri bulutunun altına girip sunulanların doğruluğundan da şüphe etmeye başlıyorsunuz. Ancak "Prenses Diana" gibi, bilimkurgu tadındaki kimi öykülerin "doğrulandığını" basın ve televizyonun fark etmesi de Cennetin Dibi'nin şaşırtıcı özelliklerinden biri. Gündüz Vassaf bizi gelecekteki gündelik yaşamımızın dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yine çarpıcı yine ayrıksı.

"Gündüz Vassaf düşgücünün avukatı, düzyazımızın en özgür ruhlu kalemi..."
Orhan Pamuk

"Bu kitabında bize postmodern zamanlarda çokça gündeme gelen gerçeğin ve kurgunun birbirini takip ettiğini gösteren bir metin sunan Gündüz Vassaf, kafamızda pozitif dünyayı agılarken kurduğumuz kurgunun sözde-gerçekliğini mizah tadı veren öyküleriyle dile getiriyor."
Ali Akay

"Modern zamanlarda aslını yitirerek sahteleşen hayat tarzlarının içyüzü... Kendisini özelleştirerek kurtarmaktan başka çözüm üretemeyen insanın 'iktisadi akla' tutkunluğu... Cennetin Dibi'nde "dibe" çöken her şey var."
Ayça Atikoğlu

"Gündüz Vassaf bize cennetmiş gibi sunulan saçma sapan şeyleri sonuna en son sınırına kadar zorluyormuş gibi: Rüya Şirketleri, Ölüm Marketleri, Sperm Soykırımı Depresyonları, Marlboro Meydan Muhabereleri..."
-Fatih Artunöz-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 172 okur

  • Emir
  • Felat Aya
  • Tufan ALTINTAŞ
  • Şoreş demircan
  • Damla Ekici
  • İsmail Çelik
  • SAMET ALICI
  • Ufuk Kuzucu
  • mehmet, s.
  • BETÜL AKÇA

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%25.9
35-44 Yaş
%42.4
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.4
Erkek
%50.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.3 (11)
9
%26.7 (16)
8
%28.3 (17)
7
%16.7 (10)
6
%8.3 (5)
5
%0
4
%0
3
%1.7 (1)
2
%0
1
%0