Cennetin Dibi

8,3/10  (35 Oy) · 
90 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.286 gösterim
Son yılların en çarpıcı kitaplarından Cehenneme Övgü'de gündelik yaşantımızda gönüllü tutsaklığımıza dikkatleri çeken Gündüz Vassaf, bu sefer de bizi modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor. Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud'un kuramlarını Amsterdam'da yaşama geçiren genelevlere uğruyor, Yunan adalarında özgürlüğün yepyeni yaşam biçimlerini hayata geçiren kolonilerle karşılaşıp Çin gizli servisinin iç yüzünü açığa çıkarıyor, renk renk cenaze törenlerinde dinlerin özelleştirme çabalarına tanık oluyorsunuz. Kitabı okurken bir sürü bilgiler de ediniyorsunuz. Ama bilgilendikçe yoğunlaşan soru işaretleri bulutunun altına girip sunulanların doğruluğundan da şüphe etmeye başlıyorsunuz. Ancak "Prenses Diana" gibi, bilimkurgu tadındaki kimi öykülerin "doğrulandığını" basın ve televizyonun fark etmesi de Cennetin Dibi'nin şaşırtıcı özelliklerinden biri. Gündüz Vassaf bizi gelecekteki gündelik yaşamımızın dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yine çarpıcı yine ayrıksı.

"Gündüz Vassaf düşgücünün avukatı, düzyazımızın en özgür ruhlu kalemi..."
Orhan Pamuk

"Bu kitabında bize postmodern zamanlarda çokça gündeme gelen gerçeğin ve kurgunun birbirini takip ettiğini gösteren bir metin sunan Gündüz Vassaf, kafamızda pozitif dünyayı agılarken kurduğumuz kurgunun sözde-gerçekliğini mizah tadı veren öyküleriyle dile getiriyor."
Ali Akay

"Modern zamanlarda aslını yitirerek sahteleşen hayat tarzlarının içyüzü... Kendisini özelleştirerek kurtarmaktan başka çözüm üretemeyen insanın 'iktisadi akla' tutkunluğu... Cennetin Dibi'nde "dibe" çöken her şey var."
Ayça Atikoğlu

"Gündüz Vassaf bize cennetmiş gibi sunulan saçma sapan şeyleri sonuna en son sınırına kadar zorluyormuş gibi: Rüya Şirketleri, Ölüm Marketleri, Sperm Soykırımı Depresyonları, Marlboro Meydan Muhabereleri..."
-Fatih Artunöz-
(Arka Kapak)
Kağan Kalava 
 10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Totalitarizm ve modern kölelik ile yaşamamızdaki gülünç yanları alaycı bir şekilde anlatıyor bize Gündüz Vassaf.

-Hükümetlerin iktidarda kalmak için yaptığı çabalar,
-Cinsellik ve cinsel kimlik sorgulanması,
-Eğlenme dürtümüz ve eğlence endüstrisi,
-Reklamların gücü ve ürün pazarlama teknikleri,
-Prenses Diana'nın gizemli ölümü ve onun ölümüne bağlı perde arkasındaki sistemi yönetenlerin güç savaşları,
-İnançlara göre değişen cenaze törenleri ve bu törenlerden para kazanan sektörler,
-...
gibi birçok konu bilim kurgu kitabı gibi absürt ve hicivle anlatılmış.Yazar,farkındalık ile bizi uyararak sistem içindeki köleliğimize vurgu yapıyor.İşin ilginç yanı ise birbirini tamamlayan CEHENNEME ÖVGÜ ile birlikte yaşadığımız dünyada kölesi olduğumuz şeylere dikkat çekmesi ve bizi kış uykumuzdan uyandırmasını dalga geçerek yapıyor.Hem Cehenneme Övgü hem de Cennetin Dibini arka arkaya okuyunca bizi esir eden şeylerin hiç farkına dahi varmadığımızı içimiz burkularak fark ediyoruz.

Sistemin dışına çıkmak isteyenlere,sistemin dışından üçüncü bir gözle bakmak isteyenlere ve uyanmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir !

Ama yine de öncelikle Cehenneme Övgü sonra Cennetin Dibi kitaplarını sıra ile okumakta fayda var !

Muhammet Mehmet Karaçalı 
05 Mar 13:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gündüz Vassaf bu seferde modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor... Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud un kuramlarını... Cennetin dibi şaşırtıcı bir kitap..

birsel özbellek 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gece insanlarda korku , bilinmezlik çağrıştırır. Ama Gündüz Vassaf bu kitabında gündüzleri hayatta kalma mücadelesi ,gecenin ise özgürlük olduğunu aykırı bir fikirle anlatmış . Yine düşünce coşkusu yaratan güzel bir kitap.

Gündüz Vasafın '' Cehenneme Övgü ' kitabı oldukça iyi bir kitap. Net anlatımlar var. Yazar politik bakış açısını oldukça güzel ifade ediyor ve tanımlamalar oldukça yerinde idi. Bu kitabı ise yaşamın içine gizlenmiş günlük hayat da ki deneyimlerini ve gözlemlerini ironik bir dille anlatmış yazar. Oylamam Cehenneme Övgüyle kıyasla verilen bir oylama. Lakin kitap beş yıldızı hakkediyor. Bölüm başlıklarının altında birbirinden bağımsız anlatımlar ve çıkarımlar dolu günlük hayatımızın içine serpiştirilmiş. Fakat ben nedense bu tarz anlatımları sevmiyorum. Özelikle fikir kitaplarında net tanımlamalar ve açıklamalar olmalı ki üstünde düşünebilmeliyim. Oysa bu kitabı yazarın biraz da kendi hayatından da ,yaşanmışlık ,izlenimsel anlatımlarla dolu.Çıkarımları senin yapmanı istemiş yazar. Bu açıdan bakıldığı zaman elbette iyi . Lakin benim kafa hala 2 kez okuduğum Cehenneme Övgüde kaldı. Okunmalı mı Mutlaka okunmalı çok değerli bir toplumbilimci. Bakış açınız ve düşünsel dünyamıza yeni fikirler katacak bir yazar.

Kitaptan 6 Alıntı

Muhammet Mehmet Karaçalı 
09 Mar 17:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...Derken savaş modern, insan korkak oldu. Dünyanın her tarafında ayırt edilemeyen askerler çamur renkli kıyafetlere bürünerek, yüzlerini gözlerini çamura bulayıp gizlenerek birbirlerini avlamaya başladılar. Japonların samuraisi, Osmanlı'nın sipahisi, birer birer kayboldu. Tam tek tip üniformalarıyla herkes birbirine benzemişken, birbirlerine benzemekle de kalmadılar, kocaman savaş makineleri -tankları, uçakları ve denizaltıları- içinde yok oldular, ta ki ekranlarda küçücük elektronik noktalar olarak tekrar belirene kadar...

Cennetin Dibi, Gündüz VassafCennetin Dibi, Gündüz Vassaf
Ayşecik 
 01 Mar 23:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnanın kiliseye camiye gitmiyorsanız bedava diyedir. Türümüzün bir özelliği bu. Bir yandan beş para etmeyen şeylere dünyanın parasını verir bir yandan maddi değeri yok diye dünyanın en güzel şeylerinin bedava olduğunun farkına varmaz ya da küçümseriz.

Cennetin Dibi, Gündüz VassafCennetin Dibi, Gündüz Vassaf
Ümit Türel 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanılıyordu ki, demokrasi demek her ülkede,her isteyenin iktidar olabilmesidir.

Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 16 - İletişim)Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 16 - İletişim)
Hüseyin 
13 Eyl 09:35 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir İngiliz askerinin günlüğünden...
11 Kasım 1918

"Süvari alayımız o sabah Erquelinnes Köyü'ne girmişti. Birinci Dünya Savaşı sabah saat 11'e kadar devam etti. Sabah 11.15'te hâlâ gelişigüzel ateş etmeye devam eden Alman makineli tüfekçiyi susturduk. Aslında savaş biteli on beş dakika oluyordu; ama başka seçeneğimiz yoktu. Belki saati yanlıştı. Herhalde savaşta öldürülen son Alman oydu, şansı yokmuş.

Onuncu saatin son saniyesinde ateş kesildi. Mons yakınlarında daha şanslı bir Alman askeri varmış. Savaşın son dakikasına kadar İngiliz cephesini makinesiyle tarıyor ve saatin dolmasıyla siperinden dışarı tırmanıyor ve eski düşmanları önünde eğilip nazikçe selam verdikten sonra arkasını dönüp gidiyor."

Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 24 - İletişim. 23. Baskı, 2017: İstanbul)Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 24 - İletişim. 23. Baskı, 2017: İstanbul)

Yüzyılımızın devletleri uzaktan kumandalı bombalarıyla sivilleri kıyadursun, ortaçağda tepeden tırnağa zırhına bürünen şövalye, aynı zırhı onu korumak için atına da geçiriyordu. Yok etmek değil, hükmetmekti esas olan. Bugün sanılanın tersine, insanın, atın değeri vardı ortaçağda.

Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)

" Çağdaşlık sözcüğü beni her zaman ürkütür. Tarihimizi, geleneklerimizi yok etmek, kafalarındaki geleceğe göre " yeni insan " yaratmak isteyenler hep bu deyimi kullanır. Bir de çağdaşlaşmak Batılılaşmak anlamına geliyor tabi. Amerikalılar neden hiç çağdaş olmaktan söz etmez?"

Cennetin Dibi, Gündüz VassafCennetin Dibi, Gündüz Vassaf