·
Okunma
·
Beğeni
·
4.523
Gösterim
Adı:
Dadı ve Leporella
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052941003
Kitabın türü:
Çeviri:
Derya Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Baskılar:
Dadı ve Leporella
Dadı
Stefan Zweig, Dadı'da iki kız kardeşe dadılık yapan Misss Mann'in bir yanlış anlaşılmaya kurban olmasına şahitliklerini merak uyandıran tasvirlerle gözler önüne seriyor. Leporella'da ise zihinsel engelli olduğunu düşünebileceğiniz bir karakterin sürükleyici ve acıklı sonunu tahmin edemeyeceğiniz kadar ilgi çekici anlatıyor.
64 syf.
·143 günde
Yanlış anlaşılmalar bir hayatın son bulmasına sebebiyet verebilir.
Hüküm vermeden önce dinlemeyi ve konuşmayı öğrenmeliyiz.
Susmak her zaman en büyük cevap anlamanına gelmez. Çünkü cevabın cevap olarak nitelendirilebilmesi için muhattabı tarafından algılanabilir olması gerekir.
64 syf.
·1 günde·6/10
Kitabımız, adından da anlaşılacağı üzere Dadı ve Leporella isimlerini taşıyan iki öyküye yer veriyor. Okumaya başladığınız gibi bitirebileceğiniz 63 sayfalık, iki farklı kadının aşk hikayelerini okuyacağınız güzel bir kitap.
İyi okumalar..
64 syf.
Zweig’in kadınlarla problemi olduğunu düşünüyorum. Tüm yazıları kadınların onursuzluğu, iradesizliği, “köpek gibi itaat” etmesi, erkeğe tapması, bencil, histerik olması gibi karakterlere dayanıyor. Kadınlara karşı bu kadar acımasız olması ya kadın düşmanlığı ya da bir kadına olan öfkesinin yansıması olsa gerek. Bence aşk, sevgi veya nasıl adlandırıyorsanız o duygu kendini aşağıya çekmekle yaşanmaz! O yüzden kadınların onuruna sahip çıkalım! Böyle bir günde bu kitabı okuduğum için üzülmeliyim.
64 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dadı & Leporella
Dadı
İki kız kardeşe bakan bir dadı var ve dadı baktığı kızları da çok seviyor ancak dadının hamile olması nedeniyle kızların annesinin dadıyı kovuşu ve dadının üzüntüsü anlatılmaktadır.
Leporella
'Crescenz' isimli bir garson vardır ve de o kadar yoğun çalışır ki hayattan tamamen bağını kopartmış, aynı zamanda da kadınlığını bile unutmuş, körü körüne işine odaklanmış, hayattaki tek eğlencesi kazandığı paraları avucunun içine alıp parmağını yalayıp bir bir saymak ve sonrasında saklamak, daha fazlasını biriktirmek arzusuyla daha çok çalışıyor ve işinde çok beğenildiği için bir villaya aşçı olarak kabul edilir. Bu evde ise olaylar olaylar Evin beyini beğenir ve Leporalla'ya (evin beyi tarafından verilen isim)  ismi çok komik geldi bana ne o öyle Şokella, Nutella der gibii   dönüşmesi ve köprüden atlamasıyla biten hikayedir, bu kitabın sonlarını okurken boğazıma bir yumru oturdu sanki kadınların sonu böyle olmamalı bir erkeği sevdi diye hayatını hiçe saymamalı, kendilerini değersiz görmemeliler, bir aşkın sonu böyle bitmemelidir. Velhasıl bu hikayenin etkisinden uzun bir süre çıkamayabilirim keyifli okumalar dilerim.
64 syf.
·6/10
Leporella saplantılı bir hizmetçinin. Hizmetinide olduğu kişiye karşı olan saplantılı ruh halini güzel anlatmış. Stefan zweig in set olarak aldığım okuduğum. Üçüncü kitabı üç kitaptada fark ettiğim karakterlerin saplantılı kişiler olması ve yazarın siyanür ile intihar etmesi. Kitaplarını okudukça sanki kitapları ile örtuşecek gibi çok yazarin farklı bir ruh halinde kaleme aldığı hissediliyor.
63 syf.
·Beğendi·8/10
Şimdiye kadar okuyup da pişman olduğum bir tane bile Stefan Zweig kitabı olmadı.
Dadı kitabı içerisin de iki adet kısa öykü barındıran bir kitap ilk öykü kitaba ismini veren “Dadı” ikinci öykü ise “Leporella”
.
.
İlk hikaye de 13-14 yaşlarında iki kız kardeşin dadılarının hikayesi anlatılıyor biraz entrikalı ikinci hikaye de ise taşralı babası belli olmayan bir kadının hayatı... Stefan’ın kitap sonları hep büyük süprizlerle dolu...
64 syf.
·10/10
Kitabın Dadı kısmında Miss Mann'in yanlış anlaşılmaya kurban gitmesini ve dadılık yaptığı iki kız kardeşin bu süreçte kapıları dinlemeleri ve hayata karşı inançlarının sarılmasını anlatıyor. Leporella kısmında ise evin sahibine takıntılı bir hizmetçinin yaptıklarını, hareketlerini, sessizliğini anlatmış. Tasvirlerinin kuvvetli oluşu sayesinde kitabı yaşıyorsunuz.
Bir solukta okuyabileceğiniz sıkmayan bir kitap Dadı & Leporella.
64 syf.
·3 günde·Puan vermedi
DİKKAT SPOİLER İÇERİR!

Leporella, hayattan istifa etmiş, hayatını yaşamayı bilmeyen evden işe, işten eve, hiçbir aktivitesi olmayan ve yaşamdan zevk almayan bir kadın. Taa ki Baronu tanıyana dek.. Baronu tanıdıktan sonra ona karşı güzel hisler duyan ve kadınlık duygusunun yeniden farkına varan ve sevmek sevilmek arzusunu yeniden yaşayabilen bir kadın. Ama sorun şu kii Baron evlidir ve Leporella evin hizmetçisidir. Baronun eşi tarafından sürekli hakarete maruz kalsa da Baron için bu hakaretlere boyun eğer ama sonunda işler kötü olaylarla biter.
64 syf.
·Beğendi·10/10
2 hikaye bir arada. 1. kitap sizi yanıltmasın mürebbiye diye de geçmekte ve evlilk dışı hamile kalan öğretmenlerinin çocuk gözünden yaşadılarını konu alıyor. Leporella da ise bir hizmetkarın takıntılı ve yalnız hallerini anlatıyor. hikayeler güzel ve akıcı.
64 syf.
·Beğendi·7/10
•DADI & LEOPARELLA | İyi akşamlar, nasılsınız, yorum yazmayalı bir hafta olmuş, Stefan Zweig' in kısa öykülerinden biri olan bu kitapta iki ayrı öykü yer alıyor ilkinde, Miss Mann adlı dadı iki küçük kız kardeşlere dadılık yapmaktadır, dadının son günlerdeki değişimi dikkat çeker ve evin hanımı yanına çağırır kızları kapıyı dinler, dinleme sonucunda eskisi gibi rahat değillerdi..
•İkincisinde ise hizmetçi Crescenz, evin hanımı Ledersheim evden uzaklaştığı süre içinde efendisine ilgi duymaya başlar, efendisi artık ona takma ad bile takmıştır, Leoparella.. Ledersheim tedavisini tamamlayıp eve döndüğünde adeta ağızlarının tadı kaçar, ava çıkan baron tatsız bir haber sonucu eve döner. Bu gece zaman içinde Leoparella gözden düşer..
.
.
Akıcı bir kitap, okumaya başladığınızda hemen biter. İki öyküde kadınlar üzerine yazılmış, yanlış anlamalar sonucu gelişen olaylar. Sevdim fakat aşırı yükselmedim, yaz günlerinde okumak için ideal. Keyifli okumalar dilerim herkese
64 syf.
·Beğendi·9/10
Hani böyle zamanın nasıl geçtiğini anlamaz bir çırpıda kuş gibi kanatlandırınız hissedersiniz ya İşte bu yazarı okurken hep bu his beliriyor ruhumda. Zweig okumak çok keyifli.
Var olun
“Kim gölgesinin farkına varabilir? Elbette göz ucuyla gölgemizin bir köpek gibi adımlarımızı takip ettiğini ya da bazen önden koştuğunu görürüz ama şeklimizin aldığı komik durumu çoğu zaman görmeyiz ya da kişiliğimizin bu karikatürüne hiç dikkat etmeyiz.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dadı ve Leporella
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052941003
Kitabın türü:
Çeviri:
Derya Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Baskılar:
Dadı ve Leporella
Dadı
Stefan Zweig, Dadı'da iki kız kardeşe dadılık yapan Misss Mann'in bir yanlış anlaşılmaya kurban olmasına şahitliklerini merak uyandıran tasvirlerle gözler önüne seriyor. Leporella'da ise zihinsel engelli olduğunu düşünebileceğiniz bir karakterin sürükleyici ve acıklı sonunu tahmin edemeyeceğiniz kadar ilgi çekici anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 1.168 okur

  • Emine
  • Tayfun Zorlu
  • Merve
  • Furkan Ergan
  • Elif Tansu
  • EcemT
  • Yeşim soylu
  • Bilmiyorum, Teşekkür Ederim.
  • Elçin düşüt
  • Gülcan Aydın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.5 (38)
9
%8.5 (26)
8
%16.7 (51)
7
%14.8 (45)
6
%8.5 (26)
5
%5.9 (18)
4
%1.3 (4)
3
%0.7 (2)
2
%1.6 (5)
1
%0.3 (1)