Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Armağan Kitabevi
280 syf.
·Puan vermedi
Hoo ho hoomm bir şişe rom...aklımdan çikmaz bu cümle...okuduğum ilk yabancı kitap...bana hep cocuklugumun acemi düşlerini hatırlatır...ne zaman görsem çocuk olurum...
270 syf.
·13 günde·8/10
4/5
Bu sıralar modern klasiklere ağırlık vermeye başladım. Kitap siparişlerine mutlaka 3 4 tane ekliyorum. Define Adası da daha önce aldığım uzun zamandır okunmayı bekleyen bir kitaptı. Ve bu kitabı okumaya çok çok geç kalmışım. Ama bu bahsettiğim geç kalkınmışlık aylar değil, yıllar içeriyor. Bazı şeyler küçükken güzeldir aynı şeyi büyüdüğünüz de yapınca keyif alamazsınız ya. Bu kitapta kesinlikle küçükken okunması gerekiyordu, eminim o zaman okusaydım hayran kalacağım sürükleyici bir macera olarak rüyalarımı süsleyecekti. Ancak şuan kitap gayet güzel olmasına rağmen okurken sıkıldığım zamanlar oldu, denizci terimleri haliyle çok fazlaydı ve bir hata olarak bunları araştırmadan okudum. Belki biraz bu yüzden biraz da okunan onca macera kitabından sonra Define Adası biraz basit geldi.
Okunacak kitaplara da, hayata da geç kalmamak gerekiyor... Okumayı düşünüyorsanız bir an önce büyümeden okumanızı tavsiye ediyorum. Ve benim gibi değil de kelimeleri araştırarak öğrenerek okuduğunuz da çok daha fazla keyif alacağınızı düşünüyorum. Özellikle korsanların tasvirlerini, konuşma tarzlarını çok beğendim, eğlenceli buldum. Kitapta çokça geçen korsanlara ait şu şarkı şarkı sözlerini bırakıyorum, kitapla kalın!

"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
269 syf.
·5 günde·6/10
Ne yalan söyleyeyim aklımdan kısaltılmış metnini okusam da bir an önce bitse diye geçmedi değil...
.
Belki çocukken okunsa etkili olur ama ne bileyim sarmadı beni... İçim bayıldı okurken... Kötü diyemem sevenleri de var baya ama her kitap herkese hitap etmiyor kısmına sığınıyorum...
.
Kitap bulunan bir define haritası üzerine çıkılan bir deniz yolculuğunu, yolculuk esnasında yaşanılanları ve adaya vardıklarında ki ihaneti konu alıyor... Ana karakter olan çocuk Jim Hawkins' in çılgınlık derecesindeki cesaretine de hayran kaldım doğrusu... Ayrıca korsan filmlerinin esinlenildiği kitapmış Define Adası...
.
Ve korsanların sıkça söylediği denizci şarkısını buraya bırakıp kaçıyorum...
.
"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
126 syf.
küçük Jim babasının ölümünden sonra ve annesine güzel bir yaşam sunmak adına, arkadaşlarıyla çıktığı bu yolda çok cesurdu. Hem de şanslı sayılırdı, defalarca öleceğini düşündüğü durumlardan sağ salim ayrıldı.
280 syf.
·Beğendi·10/10
Yaşadığım yerde deniz olmamasına üzüldüğümü ve ağladığımı hatırlıyorum Define Adası kitabını bilmem kaç kere okuyup bitirdikten sonra.Çocukken her şeyi biraz fazla abartıyorsunuz özellikle elinizdeki kitap hayal gücünüzü ve maceracı ruhunuzu etkiliyorsa.
280 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Biliyorum, birçoğunuz bu kitabı on yaşında okudu. Güzel kalpli bir arkadaşım hediye etmese, ben 30 yaşında da okuyamayacaktım. Tom Sawyer'de olduğu gibi, çocukken okumadığıma pişman oldum. Tam ilkokul/ortaokul çağında okumalık kitapmış çünkü. Pollyanna'yla birlikte okurdum, ne var? Bay Stevenson'dan okuduğum üçüncü kitap oldu. Hepsi birbirinden keyifliydi, tavsiyemdir. =)
280 syf.
·1 günde
Korsanlar ve defineler, bu konular üzerine ne kadar da eser verildiğini düşünüyorum da bu eseri tereddütsüz en başlara koyuyorum.

Define avcılığının belki de asırlar boyunca yapıldığı apaçık bir gerçektir. İşin içinde bir de korsanlar varsa bu gerçek daha da gizemli bir hal alır. Bu eserde korsanların define peşinde koşarken haritayı bulan Jim Hawkins adındaki çocukta bundan payını alacak ve ister istemez bu ava korsanlarla beraber gidecekti.

Bu eserin de pek çok filmi yapıldığını düşünürsek bilimkurgu dizisi ve bilimkurgu animasyonun da yapıldığını es geçmek istemiyorum. Define gezegeni adlı animasyon bu eser üzerinden yola çıkmış bir uyarlamadır.

Bu arada eserde bulunan şarkı en bilindik korsan şarkılarından olmuştur zannımca.

"Yo ho ho ve bir şişe rom"
280 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Eski sade bir dil ve sıradan bir korsan öyküsü. Hayır! Burada her bölümün bitiminde diğer bölüme heyecanı ve merak duygusunu miras bırakan bırakan bir kitap var.

Burada bize unuttuğumuz bazı gerçekleri hatırlatan bir kitap var. Korsan olmak neydi ha? Korsan olmak candan sevmekti, sergüzetçi olmaktı ve rom içmekti.... o misyonerler tarafından unutulan korsanlık folklörümüzü yeniden dirilten bir kitaptır define adası..

Unutma ey Türk genci, Edward Teach'in kaptan olduğu yaştasın..... kendine inan, papağanını omuzuna al ve dümeninin başına geç!
280 syf.
·Beğendi·10/10
Aşırı derecede zevkli sürükleyici, ne diyeceğimi bilemiyorum, olayların işleyiyişi, merak uyandırması, heycanı şahane. Tekrar tekrar çocukluğa dönülüp okunması gereken bir kitap.
280 syf.
·Beğendi·7/10
Benim için güzel başlayan yada söyle söyleyeyim, gerçekten hoşuma gidecek bir eser olacağını sandığım, ama gittikçe çok fazla kişinin girmesi ve çok fazla denizcilik terimin ve dahası kahraman Jim’in tek başına yaşadığı zamanlardaki ayrıntılardan dolayı biraz sıkıldığım bir eser oldu. Ama bitti. Zor olsa da... Pek beğenemesen de serinin arasında yerini aldı...
280 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Çocukluğumda karşılaştığımı hatırlamamakla birlikte, uzun zamandır, okuduğuklarım içerisinde atmosferine en çok daldığım kitap diyebilirim ‘Define Adası’ için. Çok tanıdık bir hikaye. Zaten kitabın arka kapağında yapılan açıklamada da söylendiği gibi, ‘Popüler korsan imgesinin biçimlenmesinde’, rolü büyük eserlerden. Kendimi kitaba böylesine kaptırmamdaki unsurların en önemlisi olarak, deniz kenarında okuma şansına sahip olmamı söyleyebilirim. Eğer imkanlar dahilindeyse, deniz kokusu ve martı sesleri eşliğinde okunmasını şiddetle tavsiye ederim, inanın aldığınız lezzet iki katına çıkacaktır.
280 syf.
·8/10
İnanılmaz şirin bir kitaptı. Bence çocuklara aslında sandıklarından daha harika olduklarını gösterebilecek eğlenceli bir hikaye. Sonuçta bu kadar çok macerayı Jim'in muşambalı bir bez parçasını almasına borçluyuz.
"Define aramak belalı bir iştir. Bunun çok gizli tutulması gerekir. Böyle olmazsa, define arayanlar hatalarını yaşamlarıyla öderler."
Robert Louis Stevenson
Sayfa 68 - Bilgi Yayınevi
Sizin gibi kalıbı, kıyafeti yerinde, kanlı canlı, gösterişli baylara teşekküre gerek görmüyorum. Ancak her biriniz ne kadar ödlek olduğunuzu çok güzel anlatmış oldunuz bu akşam...
Robert Louis Stevenson
Sayfa 32 - Bilgi Yayınevi
"Size söyleyebileceğim tek şey var, beyefendi," diye karşılık verdi. "Böyle rom içmeye devam ederseniz, dünya yakında çok pis bir serseriden kurtulmuş olacak!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Armağan Kitabevi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 1 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları