Deli Bal

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,7bin
Gösterim
Adı:
Deli Bal
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754343977
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Deli Bal
Deli Bal
Pelin Buzluk masallardan, düşlerden geçerek hakikati bozup yeniden kuruyor ve yarattığı gerçeküstü atmosferde hep insanın olabilirliklerini, duygularını, varoluşunu sorguluyor. Dokunaklı konuları melodrama kaçmadan işleyen genç yazar, öykülerinde ilginç sözcüklerin peşinden gidiyor, duyulmamış seslere kulak kabartıyor; merak dozunu hiç düşürmeden dehşet, ironi ve kederi harmanlayarak insan doğasının en karanlık bölgelerinden kesitler sunuyor okura.
64 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu zamana kadar okuduğum en güzel öykü kitabıydı. Bu kitap Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü almış. İsmi gibi insanı delirten, zehirleyen, karanlık hislerin öyküsü. Deli Bal kitap için çok uygun bir isim olmuş. O kadar akıcı ve içseldi ki. Bazen karakteri bir masa başında, eli yanağında, oturduğu yerden hayale dalıp her şeyi yaşıyor sonra kendine geliyor ve o hayal perdesinden sıyrılıyor gibi hissettim. Bazen bir şizofrenin duygularını okudum sanki. Ve bazen de korkularımla yüzleştim. Yanlızlık, ölüm , sevgisizlik... Hayattaki dik yokuşlar, kalıplaşmış yargılar. Çok şey hissettirip bitmesin isteyeceğiniz bir kitap. Dini söylemler çok hoş kelimelerle yan yana gelmemiş bu biraz rahatsız ediyor açıkçası.
Pelin Hanım, Deli Bal için şu sözleri söylüyor;
"Uyku ile uyanıklık arasında çok açık, hatta aşırı açık bir bilinç durumu vardır. Birdenbire kafamızı kurcalayan bir sorunun çözümünü yakalayıveririz. Ancak bu açık bilinç durumu aynı zamanda çok kısa sürer ve uçucudur da. Ulaştığımız anlamlar zihnimizi yalayıp geçer, yakalamak zordur. İsterim ki benim öykülerim uykunun buğusundaki o apaçık gökte okuru biraz daha tutsun; o aydınlık, bir çakımlık bir süreden daha uzun sürsün. Hatta öykü bittiğinde de devam etsin."
Zihnimde hâlâ öykülerin devamı var...
80 syf.
·2 günde·8/10 puan
Deli Bal Pelin Buzluk'un ilk kitabı, 2010 yılında bu eseriyle Nabi Nayır Öykü ödülüne layık görülmüş . Böyle olunca beklenti yükseliyor haliyle.

10 hikayeden oluşan bir konsept kitap bu. Deli Bal hikayelerden birinin ismi değil, Karadeniz bölgesinde çok yenildiğinde insanı delirttiğine inanılan, hatta zehirlenme vakalarının da bulunduğu acı bir bal türüymüş. Kitaptaki on hikaye de tadımlık , kısa hikayeler- hatta karanlık- hatta bazı açılardan sarsıcı. Yazar bu nedenle bu ismi vermiş olabilir öykülerine.

Neden konsept kitap diye düşünüyorsunuzdur herhalde- 10 kısa, genellikle karanlık hikaye yazmış Pelin Buzluk. Hikayelerin hepsinin başında farklı yazarlardan alıntılar var (ya da ithaflar). Hikayeleri de yazarların stilleriyle yazmaya çalışmış Pelin Buzluk. Tüm yazarları okumadığım için bunu ne kadar başarmış kesin bir yargıda bulanmayacağım ama Kafka, Sadık Hidayet, Hasan Ali Toptaş, Saint-Exupary, Füruğ Ferruhzad'a adanmış hikayelerde yazarlardan esintileri ya da göndermeleri hissedebiliyorsunuz birebir. Kafes'de Kafka'nın bir hikayesini okuduğunuzu düşünebiliyorsunuz mesela.

Hikayeler genel olarak sembollerle bezenmiş, çoğu karanlık ve gerçek üstü. Deneysel bir çalışma olmuş sanki. Ama yukarıda bahsettiğim yazarların ortak yanı da imgesel eserler çıkarmaları daha çok. Yani yazar kendi yazımına uygun isimleri seçmiş. Edgar Allen Poe da aklıma geldi, ona adanmış bir hikaye olmamasına rağmen (Gerçi bir hikayede sevdiğini anlıyoruz yazarın kendisini.)

Okumaya değer bir kitap genel olarak Deli Bal, ama Pelin Buzluk'un yazım tarzı hakkında tek çıkarabildiğim imgesel karanlık hikayeleri sevdiği. Bazı hikayeler, tıpkı gönderme yaptığı yazarlar gibi (Sadık Hidayet mesela), bazı kesimlere rahatsızlık verebilir. Ben beğendim ama, elime geçerse diğer kitaplarına da göz atmayı düşünüyorum açıkçası.
80 syf.
·1 günde·6/10 puan
YouTube kitap kanalımda Deli Bal kitabının da içinde bulunduğu kitaplık turu videomu izleyebilirsiniz: https://youtu.be/a3ctaLux8B4

Öncelikle okuduğum en ince ve en garip kitaplardan biriydi. Bunda kitabın adının anlamının ve bunun kitapta hiç geçmemesinin de önemi var tabii ki.

Deli Bal : Karadeniz’de üretilen, çok az yendiğinde faydalı fakat dozu kaçırıldığında delirttiği söylenen bir bal çeşidi. Kitabın arka kapağında yazar tarafından verilen bilgilerden öğreniyoruz ki eser, hacmi ve içeriği kıyaslandığında deli bala benzediğinden bu adı almış. Yani şöyle özetlemek gerekirse roman türü bir boks maçında rakibini puanla ve maçın sonunda yenmek zorundadır, öykü türüyse aynı maçta rakibini nakavt etmek zorundadır.

Toplam 10 öykü var ve konuları alışılmışın dışında. Psikolojik ögelerin ağır basması, kendini arama çabası, insanın kendisiyle empati kurma arayışları çok farklı kurgularla anlatılmış. Kimi öykülerde gerçeküstü dünyanın düşsel imgelerinin satırlara taşınışına, kimilerinde ise insanın kendi kendisini irdeleyip çözümlemesine şahit oluyoruz.

Sonuç olarak kitap 10 seriden oluşan bir film gibi, karanlık ve sisli bir havada yolunu bulmaya çalışırken bazen yolun kendisi olup kendini arayan insanları görebiliyorsun.

Bir eleştirim ise mistisizm yakalanmaya çalışılırken bazı kısımlarda Allah ve Kur'an'dan ayetler hoş olmayan betimlemelerde kullanılmış, yazar bu yönüyle benim için karikatürlerini okumaktan zevk aldığım fakat dini içerikli paylaşımlarını beğenemediğim bir Yiğit Özgür'e dönüşüyor. Ateist bakış açısıyla bakıldığında hayatı sorgulama gibi gözüken söylemler, teist bakış açısıyla bakıldığında saygısızlık halini alabiliyor.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Devamlı takip ettiğim sahafın tavsiyesi üzerine aldım bu eseri. Kapağa bakınca Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü yazısını görünce dedim sanırım kitap güzel. Pelin Buzluk ismini hiç duymamıştım ve okumamıştım bunun da etkisiyle beklenti ne yüksek, ne düşüktü. Neyse kitaba bir başladım ki elimden aktı gitti. Muhteşem öyküler var; gizem, gerilim dolu. Psikolojik kurgularla kendini bulma çabasıyla farklı bir dille anlatılmış on hikayeden oluşuyor. Bir bölümünde Allah inancının sorgulanması çok dikkat çekiciydi ! Hiç beklemiyordum öyle bir tavır. Sanırım Sadık Hidayet'in düşüncesini bize yansıtmaya çalıştı. Muallaklarla dolu bir hikayelerden oluşuyor. Kimlerin tipinde yazmışsa öyküyü onun adını paylaşmış yazar. Kafka, Toptaş, Sadık Hidayet gibi Kafkaesk öykülerden oluşan bu eseri edebiyat sevenlere mutlaka tavsiye ederim.
80 syf.
·5 günde
Pelin Buzluk, sözü bitiren kadın... On bölümlük kısa hikâyesine dünyayı sığdırmayı başarmış, bununla da yetinmeyip, "Post-modernde zirveyi nasıl görürüm?" Diyerek de oldukça iddialı bir başarı sergilemiş. Tat bırakan, keyifle okuyacağınız kitaplardan. Tavsiye ederim.
80 syf.
Çok farklı bir kitap. Önce kimdir nedir acaba dediğim belkide biraz önyargılı yaklaştığım bir kitaptı. Ama güzeldi daha doğrusu farklıydı. Okunmalı herkes farklı hissedecektir bundan eminim
Kitaptaki hikayeler bana hitap etmedi. Karakterlerin gerçeküstü iç dünyalarına bir türlü giremedim. Görünen ile görünmeyen arasında gidip geldim adeta yolumu kaybettim.
Sanırım benim için uygun bir zaman değildi bu kitabı okumak. Belki ilerde bu ödüllü yazara tekrar dönerim...
Kim bilir.
80 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
İlk kitabı,Deli Bal ile 2010 yılı Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü'nü kazanmış Pelin Buzluk.Kitapta bulunan 10 öykü de birbirinden ilginç."Öykü, söyleyemediklerinizle,eksik bıraktıklarınızla da yazılıyor.” diyen Pelin Buzluk, Deli Bal'da okuyucuya özellikle öykü tutkunlarına metni kazıması için geniş bir hareket alanı yaratmış.Pelin Buzluk'un öykülerini okurken, müthiş bir hayal gücüne, tanıklık ediyorsunuz.Kimi öykülerde sinema tadı (korku-gerilim) alıyorsunuz.Fantastik, simgesel, genel olarak örtük bir dil kullanıyor yazar.Türk öykücülüğünde Pelin Buzluk izini sürmek keyif verecek bana.

"Allah dedikleri kâğıttan bir kuştu başlangıçta.Onu o kadar süslediler,o kadar büyüttüler ki hepimizin yaşamımızı düzene sokacak olan bu kuşcağıza tüm sorunların çözümünü yıkıverdik...Tüm bu yükü taşısın ve sesini çıkarmasın diye besledik o kuşu.Bizi düşünmekten, türlü meselelere kafa yormaktan alıkoyduğu için şükretttik ona.Her ibadette bu kuşa bağlılığımız tazelendi ve bu sayede yüzyıllarca ölmedi o.Etrafına yerleştirilen sayısız aynayla çoğaltıldı.Sonunda kimse onun bir zamanlar kâğıttan yapılmış olduğunu ve uçamayacağımı hatırlamadı.Şimdi, çocukların Allah'ı babaları, kadınların Allah'ı kocaları, öğrencilerin Allah'ı hocaları,koca bir halkın Allah'ı ise yöneticileri oldu.Hemen her erkek biraz Allah oldu.Bu neferler,Allah'ın her şeyi görüp cezalandırabilmesini sağladılar.Geriye kalanlar-kadınlar ve çocuklar-aynalardan sürüldüler..."syf 69-70
80 syf.
·6/10 puan
Farkli bir kitapti. Kitap kisa kisa on hikayeden olusuyor. Her hikayenin basinda farkli bir yazardan bir alinti var. Hikaye o alintinin ruhuna uygun olarak yazilmis gibi. Hosuma gitmeyen taraf ise hikayeler bana fazla kisa geldi. Tam hikayeye uyum saglamaya baslamisken birden yeni bir hikaye farkli bir tarz, uyum saglamakta biraz zorlandim. Sanirim ben uzun hikayeleri daha cok seviyorum.
“Keşke yanımda olsaydın şimdi. Onca zaman sonra günışığında dışarı çıktığımda bana eşlik etsen ne güzel olurdu. Hem birlikte bakıp eğleneceğimiz çok şey var burada.”
Hazırlayacağı programa asla uymayacağının farkındaydı, ama anlık gönül rahatlığı için buna ihtiyacı vardı.
Pelin Buzluk
Varlık Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deli Bal
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754343977
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Deli Bal
Deli Bal
Pelin Buzluk masallardan, düşlerden geçerek hakikati bozup yeniden kuruyor ve yarattığı gerçeküstü atmosferde hep insanın olabilirliklerini, duygularını, varoluşunu sorguluyor. Dokunaklı konuları melodrama kaçmadan işleyen genç yazar, öykülerinde ilginç sözcüklerin peşinden gidiyor, duyulmamış seslere kulak kabartıyor; merak dozunu hiç düşürmeden dehşet, ironi ve kederi harmanlayarak insan doğasının en karanlık bölgelerinden kesitler sunuyor okura.

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Öykümmm
  • Alişin Köyü
  • Esas Adam
  • Melisa babaiban
  • Münir Afşar
  • keşke kitaplar da beni okusa..
  • Melike CEBECİ
  • Esra Özen
  • Kaan
  • Ali Karagöz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3 (2)
9
%1.5 (1)
8
%4.5 (3)
7
%1.5 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0