Dracula 2 Kitap Birarada

8,2/10  (9 Oy) · 
24 okunma  · 
9 beğeni  · 
369 gösterim
Bram Stoker korkutmaya devam ediyor!
İki Kitap Bir Arada
Kitap I - Dracula, Eflak ve Boğdan Prensi Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda)

Kitap II - Dracula, Bram Stoker'ın anlattığı efsane İrlandalı yazar Bram Stoker'ın tüm dünyaya tanıttığı, tüm zamanların en bilinen vampiri Dracula, Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisinin yedinci kitabı olarak piyasada.

Fransız sanatçı Pascal Croci'nin hem de çizip hem de senaryolaştırdığı bu olgunluk albümü, gotik ve fantastik edebiyata büyük katkı sağlıyor. Gerçekçi ve korku dolu bir ambiyansta Dracula efsanesinin ortaya çıkışına tanıklık ediyoruz.

Dracula konulu bu çizgi romanı gerçekleştirmek için tam 20 yıl bekleyen sanatçı, onu müthiş büyüleyen bu karakteri ergenlik yıllarında keşfetmiş. Bram Stoker'ın kitabından yola çıkan Croci, yazarın anlattıklarının öncesi üzerine bir öykü daha çizmiş. Birinci kitapta tarihsel bir kişilik olan Vlad Tepeş'in (Kazıklı Voyvoda), Bram Stoker'ın romanındaki entrikanın üstüne kurulu hikâyesi anlatılıyor.

Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisinde bir arada yayınlanan birinci ve ikinci kitaplar bir ikiz tablo işlevi taşıyor, ama birbirlerini tamamlayan iki ayrı öykü olarak değil. Her biri ötekinde sorulan sorulara cevap vererek birbirlerini zenginleştiriyorlar. Eflak ve Boğdan Prensi Vlad Tepeş'i, yani Kazıklı Voyvoda'yı anlatan birinci kitap, kurgusal birtakım unsurlar barındırmakla birlikte tarihsel bir öykü olarak düzenlenmiş; buna karşılık Bram Stoker'ın anlatımlarını içeren ikinci kitap fantastik bir masalmış izlenimi veriyor.

Pascal Croci'nin çizimleriyle hayat bulan Dracula'nın her sayfası bir tablo gibi, belki de Fransız sanatçı 20 yıl beklemekle iyi etmiştir, kimbilir...
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055813468
 • Yayınevi:
  NTV
 • Kitabın Türü:
Yusuf Ikier 
20 Şub 19:07 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

.........................Dracula, tarih boyunca sinemaya en fazla uyarlanan hikâyedir........................................................................

okurumizlerim 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çizerin notuna göre eksiltmeler, kargaşa vb. Tamamen bilinçli bir seçimle ortaya çıkmış. Varsa okursun yoksa eksikliğini çekmezsin., kötülemeye de için elvermez.

angelsbooks 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Çizimleri çok beğendim ama diyaloglar yetersiz geldi. Klasik çizgilerden okumak isterseniz okuyun yalnız önceliğiniz olmasın ya da beklentiye girmeyin.

Murat yılmaz 
26 Mar 13:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sayfayı kopar, çerçeveletip as. O derece güzel çizimleri var. Sayfalara en fazla 4 kare çizime yer verilmiş bu benim sevdiğim bir şey bana göre çok fazla karenin yer alması bütünlüğü bozuyor. Kuşe kağıda basılmış. İçeriği ve fiziksel özelliklerine göre fiyatı çok makul. Genelde %50 indirimli olur NTV yayınları, liste fiyatı olan 12 lira bile çok ucuzken ben bunu 7-8 lira civarına aldım.
Diyaloglarını çok da beğenmedim açıkçası bir eksiklik varsa o da bu konudadır. Görsellik benim için daha önemli diyenlere tavsiye ederim.

Sidar Sadık 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Olay Kuzey Avrupa'da geçtiği için oldukça soğuk çizgilerle anlatılmış. Uzun yüzler, parmaklar, boyunlar, vücutlar fazlasıyla estetize çabasının ürünü. Bu çizerin tarzını sevmedim. İçim üşüdü hikayeyi okurken fakat hikayenin ürkütücülüğünden değil çizimlerin beyazlığından, donukluğundan. Çizgi roman değil de manzara betimlemelerinin resmedildiği bir kitap gibi olmuş zaten. Çizimler tek başlarına düşünüldüğünde kesinlikle kötü değil ama çizgi romanın içinde... Okumadan şöyle bir göz atmakta fayda var.

Kitaptan 3 Alıntı

'' Hepimiz için acı olacak; ama hepsi acı olmayacak ve bu acı, son acı olmayacak. ''

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 233 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 233 - Can Yayınları)

"Bir kadının başı dertteyken cesur bir adamın kanı bu dünyadaki en iyi şeydir."

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 205 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 205 - Can Yayınları)
Murat yılmaz 
26 Mar 13:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kutsal metinler der ki: Günah işlemek için ille de bir şey yapmak gerekmez. Düşünmek de günaha sokabilir insanı.

Dracula, Pascal Croci (Sayfa 53 - NTV)Dracula, Pascal Croci (Sayfa 53 - NTV)