Adı:
Dubrovski
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753791717
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayıncılık
Baskılar:
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Puşkin'in Maça Kızı, Biyelkin'in Hikâyeleri, Mısır Geceleri ve Dubrovski adlı en ünlü öykülerinden oluşan ve Hasan Ali Ediz'in Türkçe'ye kazandırdığı bu yapıtı kıvançla sunuyoruz.
104 syf.
·8/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye edeceğim YouTube kanalımda en sevdiğim 5 Puşkin alıntısını yorumladım:
https://youtu.be/Ni2VuOJ3D34

Puşkin'in zengin ve fakir iki derebeyi nesli arasındaki hak kavgasını anlattığı eseridir.

Puşkin ve Dostoyevski gibi isimler eserlerinde genellikle "rütbe sırası" yerine "akıl sırası" fikrini ön plana çıkararak rütbe hiyerarşisini eleştirmeye ve aslında akıl hiyerarşisi gibi bir sistemin olması gerektiğini önermeye, Rus derebeylerine yalakalık yapan bürokrasiyi, polisleri ve hukuk sistemini yine aykırı bir şekilde alaya almaya ve otokrasinin herhangi bir toplumda ne kadar tehlikeli olabileceğini anlatmaya çabalar.

Dindar kisvesinde halkın içinde gezen adamların köy halkını soyup soğana çevirmelerini, hukuk adamı kisvesinde halka adalet dağıttığını söyleyen adamların derebeylerine yaptıkları yalakalıkla haksız davalar elde etmesini fakat tüm bunlara rağmen ülkesini seven halkların içinde her zaman direniş ve gerçek adaleti arama duygusunun bulunduğunu, epik bir romantisizmle anlatır.

#direnkistenevka hashtaginde birleşen, kalbi Rus milliyetçiliğiyle dolu az sayıdaki Rus köylülerinin zenginliğe, soyluluğa, nicel saygınlıklara, yargıçların korkutulmasına ve satın alınmasına, her türlü yasa ve kararnamenin çarpık çurpuk yorumlanmasına, hiçbir hakka sahip olmadan Kistenevka'nın 3-5 ağacının kesilmesine karşı aldıkları tavır ile Puşkin'in halk ayaklanması konusunu ilk kez Dubrovski eserinde işlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Puşkin okumak isteyenler için Büyük Petro'nun Arabı, Byelkin'in Öyküleri ve Goryuhino Köyü Tarihi ile birlikte yerinde olacak başlangıç eserlerindendir.

Yaklaşık 190 yıl önce yazılmış bu eserle beraber şu an Elon Musk'ın Falcon Heavy resitalini izliyorum. Puşkin, ilerisi için siyasi yönde pek çok doğru tahminde bulunmuş fakat uzay ve astronomi konuları bu Rusların öngörülerinde hiç yok, ondan 2 puan kırdım.
148 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aleksandr Puşkin de genç yaşında (karısının onurunu korumak için bir düello sonucu) ölmüş yazarlardandır. Yaşadığı dönemde siyasal içerikli şiirleri yüzünden sürgüne de gönderilmiştir. Nedense bu özellikleri ve yazdıkları ile de aklımıza Sabahattin Ali'yi getiriyor.

Eserde Çarlık Rusyası zamanları, hırslı derebeyleri ve ilişkileri, köylülerin mal gibi alınıp satıldığı, adaletin rüşvetle güçlülerin elinde olduğu gözler önüne seriliyor. 1 saatte okursunuz, okuyun.

https://i.hizliresim.com/r5nppm.jpg
144 syf.
·7 günde·7/10
Kitapta; Çarlık Rusyasın da eskiden araları çok iyi olan iki derebeyi Troyekurov ve Andrey Dobrovskinin aralarının bozulması ve ardından gelişen olayları konu alıyor.

Aralarının açılmasıyla birlikte derebeylerin en zengini Troyekurov elindeki gücü kullanarak zar zor derebeyliğini koruyan Andrey Dobrovskinin toprakların da haksız hak iddia ediyor ve Dobrovskinin tüm topraklarını elinden alıyor. Bunlara dayanamayan zavallı Andrey Dobrovski de ölüyor.

Asıl hikaye bundan sonra başlıyor, Ölmeden önce Andrey Dobrovski oğlu Dobrovskiye, her şeyi anlatıyor. Dobrovski de intikam almak için eşkiya oluyor.Daha sonra hasmının kızına aşık oluyor daha fazla anlatmayayım.

Genel olarak bakacak olursak Puşkinin ara ara bizle konuşmasını, birde olayları fazla uzatmamasını beğendim.
Beni zorlayan kısımlara bakacak olursak da Rusyadaki bir ismin farklı isimlerle de ifade edilmesi kitabı okurken kafa karıştırıyor. Rus edebiyatı okuyanlar bilir.
104 syf.
·30 günde·Beğendi·9/10
Puşkin için "başlangıçların başlangıcı " denirmiş. Ölümünden sonra bir çok yazarı yapıtlarıyla etkilemiş.
Kitapta anlatılanlar olabilecek tarzdadır ve belki de o dönemler olmuş bir olaydır.
Anlatımı anlaşılırdır. Konusu insanlıktan alınmış, öz veriyle bir araya getirilmiş kelimelerdir.
104 syf.
·Beğendi·8/10
Byelkin öyküleriyle birlikte bu roman denemesine de İş Bankası'nın Puşkin'in tüm öykülerini topladığı kitabında denk geldim. Dubrovski, öyle sanıyorum ki şairliğiyle ve öykücülüğüyle tanıdığımız bir yazarı, romancı kategorisinde de sayabileceğimiz bir eser.

19.yy'ın başlarında iki soylu Rus derebeyi ailelerini konu alıyor. Bu ailelerden biri diğerinden daha güçlü kaba kuvveti savunan bir aile iken diğeri ise fazla güçlü olmamasına karşın onuruyla bölgede, o aileyle bir tutulabilecek bir aile konumunda. Kitapta bu iki aileler ve bunların çocukları arasında olan olaylar güzel bir aşk ilişkisi içerisinde verilmiş. O zamanın derebeylerinin zevklerine, kadınlara davranışlarına ve en önemlisi de gücün getirdiği yozlaşmaya tanık olabiliyoruz.

Roman o kadar akıcıydı ki nerdeyse 1 gecede bitirdim. Ancak söylemek istediğim birşey varsa o da sonunun biraz yavan olduğudur. Sanki birileri Puşkin'e hadi bitirde gidelim. Çabuk ol deyip aceleye getirmişler sonunu. Ve tabi hikayenin mutlu sona ulaşmaması var tabi. Ama biz Realist okurlar olmaya çalıştığımız için pek önemsemiyoruz bunu. Onun dışında gerçekten tavsiye ederim. İyi okumalar.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in, 32-33 seneleri arasında yazdığı bir eser, Dubrovski. Değişik bir eser. Normal klasiklerden, olaylar ve karakterler olarak farklılık gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Kirila Petroviç Troyekurov, bana biraz Fyodor Karamazov'u anımsattı. Sefahat alemleri, bencilliği, ve aslında kötü biri olması, sevilmeyen biri haline getirdi onu, benim gözümde. Ancak gelin görün ki böyle alçak bir adam olan Troyekurov'un, zenginliğinden dolayı sevilmesi, ondan çekinilmesi, korkulması, insanların alçalmasının sınırının olmadığını bir kez hatırlattı bana. Sevgisini, kendisine sağlanan fayda oranıyla bir tutan alçak adamlardan biri, Troyekurov. Okuduğunuz zaman diyebilirsiniz ki köpek çiftliği var köpeklere bakıyor, belki de kötü biri değildir. Ancak bu düşünceniz güzel olmayan köpeklerin öldürülmesi emrini verene kadar geçerli olacaktır.

Dubrovski'nin elinde avucunda olan şeyleri haksız yere kaybetmesinden sonra, "haydut"luk öğretisini kendine yol gösterici olarak seçmesi beni bir hayli güldürdü.

Puşkin'in kadınlara inceden inceye sitem ettiği görülebilir, Troyekurov'un kızı olan Mariya Kirilovna üzerinden. Erkeğinin kendisine geç kaldığını düşünerek, başka biriyle evlenmesi kadınların bazen ne kadar acımasız olduğunu gösterebiliyor. Ayrıca burada değinilmesi gereken bir konu da aşkın, zayıf insanların yaşayacağı, yaşasa bile devam ettiremeyeceği gerçeğidir. Bunu Mariya'nın aşkının zayıflığında ve kararsızlığında görebiliyoruz.

Unutmadan eklemek gerekiyor: Kitabın başlarında dava içeriğini tamamıyla aktarması, Puşkin'in bir aralar zabıt katipliği mesleğine hayranlık duymuş olabileceğini akıllara getiriyor. Bu durumun en iyi açıklaması bu olur sanırım. Zira yaklaşık dört sayfa gereksizdir.

Puşkin'in daha iyi eserleri olduğunu düşünüyorum...
143 syf.
·9/10
Puşkin'in az ama öz bir eseri. Romanın baş kahramanı Dubrovski, aşkı ve intikamı arasında bölündüğü ve aşkı seçtiği ama, sevmenin de yetmediği bir halk isyanı öyküsü.
Zamanına göre oldukça İleri bir kitap. Çünkü o zamanda köylü hala, can yani köle olarak görülüyor ve soyluluk haklı olmaya yetiyor. Gerçi günümüzde, zenginlik soyluluk ile köle olan köylü ise halk ile yer değiştirdi.
Roman eksik kalmış, bunu yazarın zamansız ölümü hissediyor okur.

Küçük bir alıntı,
''tabancaya gelince, ünvanım dolayısıyla benden özür dilenmesini bekleyemeyeceğim haraketlere katlanmak niyetinde olmadığım için her zaman tabancamı taşırım yanımda.''
104 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hikaye tam anlamıyla bir Robin Hood'culuk hikayesi. Hikayeyi bu yöne sokan Baba Dubrovski'nin gururu ve Kirila Petroviç'in aşırı kibri ve kendini beğenmişliğidir. Baba Dubrovski'nin yerini oğul Dubrosvki'nin almasıyla Robin Hood sahneye inmiş olur ve asıl hikayede buradan itibaren başlar. Bir kahraman bulunan her hikayede olduğu gibi burada da bir gönül macerası görüyoruz ama bu macera mutlu sonla bitenlerden değildir. Cüneyt Arkın filmi gibi bir hikaye özetle. Hani Cüneyt abinin ailesine kötülük eder kötü adam, katleder ailesini hatta o da ormanlarda yaşar çetesiyle birlikte kötülerin karşısındadır iyilerin yanındadır her zaman. Bunlarla uğraşırken bir de en büyük düşmanının kızına kaptırır gönlünü ya işte böyle bir hikaye. O zamanların senaristleri belki de çok sevmişlerdir Puşkin'i kim bilir. Beğendim ya da beğenmedim diyemiyorum kitap için. Okudum çok bir şey kazanmadım siz okumazsanız çok şey kaybedeceğinizi düşünmüyorum.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Rus şair Puşkin'in bir romanı. Derebeyleri dönemi, zengin ve güçlü olan bir beyin diğerlerine istediğini yaptırmasını konu ediniyor. Parası ve gücü olduğu için hakimi de savcısı da emrinde hazır, kapı kulu gibi bekliyor. Bundan dolayı ufak bir yanlış anlaşılmadan dolayı arkadaşının bütün mal varlığını haksız yere ele geçirir. Çünkü istediğini yapan yozlaşmış devlet memurları var. Tabii bu olaya dayanamayan baba Dubrovski ölür. Oğul Dubrovski ise babasının intikamı ile haydutluğa başlar ve tam babasının ölmesine sebep olan kişiye bunu ödetecekken kızına aşık olur.
http://kitapokurum.blogspot.com/...uskin-dubrovski.html
104 syf.
·34 günde·Beğendi·9/10
İnsana yüce gönüllülük ve başka erdemli duyguları uyandırma noktasında etkileyici bir hikaye.Serbülent insanlara toplumların gerçekten gereksinimi var.
148 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap bir zamanların Rus sosyolojisine ışık tutuyor. Toprak sahiplerinin, köylülerin de sahibi olduğu bir dönemde yok yere husumete giren iki toprak sahibinin çatışması arasında köylülerin kaderinin belirlendiği bir dönemde. Dubrovski ise Schiller'in Haydutlar oyunundaki kahraman gibi, soylu kökenden olmasına karşın ezilen sınıfların lideri bir isyancı, bir haydut oluşunun hikayesi.
Dubrovski romantik bir kahraman olma özelliği gösteriyor. Köylülerin derebeylerine ayaklanmak için soylu bir lidere ihtiyaç duyuyor olmaları, aslında ayaklanmalarının bir özgürlük talebinden ziyade kendi efendilerini seçme arzusu olduğunu gösteriyor.
Aynı zamanda bir aşk hikayesi de roman boyunca devam ediyor.
Hukukun ne kadar aldatıcı bir kurum olduğu ve egemen sınıfların bir aleti olmaktan öte gidemediği de romanda çarpıcı şekilde aktarılıyor.
Puşkin'in yazdığı her cümle gibi Dubrovski de muhakkak okunmaya değer bir roman.
Büyük kısmı 18. yüzyıl Fransız yazarlarının eserleriyle dolu devasa bir kütüphane verilmişti kızın emrine. ... ve Maşa, doğal bir şekilde, her tür eseri bir kenara bırakıp romanda karar kıldı.
"Tabancaya gelince, ünvanım dolayısıyla benden özür dilenmesini bekleyemeyeceğim haraketlere katlanmak niyetinde olmadığım için her zaman tabancamı taşırım yanımda."
Oh, ondan ne kadar nefret etmek zorundayım, ama bu anda yüreğimde nefret etmek için en küçük bir yer bulunmadığını hissediyorum.
Aleksandr Puşkin
Sayfa 79 - Urartu Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dubrovski
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753791717
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayıncılık
Baskılar:
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Puşkin'in Maça Kızı, Biyelkin'in Hikâyeleri, Mısır Geceleri ve Dubrovski adlı en ünlü öykülerinden oluşan ve Hasan Ali Ediz'in Türkçe'ye kazandırdığı bu yapıtı kıvançla sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 162 okur

  • HND

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.7 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0