Dubrovski

7,9/10  (19 Oy) · 
50 okunma  · 
17 beğeni  · 
759 gösterim
Bundan birkaç yıl önce, eski Rus derebeylerinde Kirila Petroviç Troyekurov, malikânelerinden birinde oturuyordu. Soyluluğu, zenginliği ve ilişkileri, topraklarının bulunduğu illerde ona büyük bir saygı kazandırmaktaydı. Komşuları onun en küçük bir isteğini yerine getirmek için can atarlar, il memurları adını duydukları zaman titrerlerdi. Kirila Petroviç bu yataklanma gösterilerini, kendisine verilmesi zorunlu bir rüşvet sayardı. Evi her zaman misafirlerle dolup taşardı; bunlar onun gürültülü, bazen de çılgınca eğlencelerine katılarak, derebeyi avareliğini neşelendirmeye can atardı.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2003
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789758398492
 • Çeviri:
  Celal Kırlangıç
 • Yayınevi:
  İtalik Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Alexander Puşkin 1837 yılında bir düello sonucunda öldüğü için bazı eserleri kendisi öldükten sonra basılmış. Dubrovski de bu yapıtlardan biridir.

#Puşkin çarlık Rusyası'ndaki büyük arazi sahiplerinin hırslı ilişkilerini anlatıyor. Güçlü olanın adaleti kendine göre yontması, toprakların el değiştirmesiyle birlikte üzerinde yaşayan köylülerin de satılması ve sonrasında çıkan isyanla zenginlerin nasıl tedirgin olduğu ele alınmış.

#Troyekurov ve Dubrovski arasında çıkan tartışmadan sonra, güçlü olan Troyekurov Dubrovski'nin elinden topraklarını alır. Babasını bu olay sonucunda kaybeden oğul Dubrovski ondan intikam almaya yemin eder.

#Eserde polis memurlarının, yargıçların, din adamlarının bu soylu Troyekurov'un elinde nasıl oyuncak olduğunu görürüz.

#Kısa ve akıcı bir eser. Ayrıca yazarın bazı bölümlerin başında okurla sohbet ediyormuş gibi yazması hoş olmuş. Herkese tavsiye ederim.

Keyifli okumalar...

Melih Karaman 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Kitapta; Çarlık Rusyasın da eskiden araları çok iyi olan iki derebeyi Troyekurov ve Andrey Dobrovskinin aralarının bozulması ve ardından gelişen olayları konu alıyor.

Aralarının açılmasıyla birlikte derebeylerin en zengini Troyekurov elindeki gücü kullanarak zar zor derebeyliğini koruyan Andrey Dobrovskinin toprakların da haksız hak iddia ediyor ve Dobrovskinin tüm topraklarını elinden alıyor. Bunlara dayanamayan zavallı Andrey Dobrovski de ölüyor.

Asıl hikaye bundan sonra başlıyor, Ölmeden önce Andrey Dobrovski oğlu Dobrovskiye, her şeyi anlatıyor. Dobrovski de intikam almak için eşkiya oluyor.Daha sonra hasmının kızına aşık oluyor daha fazla anlatmayayım.

Genel olarak bakacak olursak Puşkinin ara ara bizle konuşmasını, birde olayları fazla uzatmamasını beğendim.
Beni zorlayan kısımlara bakacak olursak da Rusyadaki bir ismin farklı isimlerle de ifade edilmesi kitabı okurken kafa karıştırıyor. Rus edebiyatı okuyanlar bilir.

Penbegül Yılmaz 
13 Oca 20:29 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 9/10 puan

Puşkin için "başlangıçların başlangıcı " denirmiş. Ölümünden sonra bir çok yazarı yapıtlarıyla etkilemiş.
Kitapta anlatılanlar olabilecek tarzdadır ve belki de o dönemler olmuş bir olaydır.
Anlatımı anlaşılırdır. Konusu insanlıktan alınmış, öz veriyle bir araya getirilmiş kelimelerdir.

uğur öztürk 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sefillerden sonra Okuduğum 2.kitapdı bana edebiyati kitaplari sevdiren kesinlikle bu kitaptır eğer bu kitaptan bu kadar etkilenmeseydim asla bir daha kitap yüzü gormezdim bu kitabi okudugum da 11-12 yasindaydim kitabin sonuda muhtesem bitiyor tipki Sabahattin Ali gibi Puskin'ede doyamadik 40 yasinda hayatini kaybeymesine ragmen rus edebiyatinin kurucularindan ve efsanelerinden senin yerin daima bende ayrı olacak Alexandır Puskin

Burak Akgün 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Hikaye tam anlamıyla bir Robin Hood'culuk hikayesi. Hikayeyi bu yöne sokan Baba Dubrovski'nin gururu ve Kirila Petroviç'in aşırı kibri ve kendini beğenmişliğidir. Baba Dubrovski'nin yerini oğul Dubrosvki'nin almasıyla Robin Hood sahneye inmiş olur ve asıl hikayede buradan itibaren başlar. Bir kahraman bulunan her hikayede olduğu gibi burada da bir gönül macerası görüyoruz ama bu macera mutlu sonla bitenlerden değildir. Cüneyt Arkın filmi gibi bir hikaye özetle. Hani Cüneyt abinin ailesine kötülük eder kötü adam, katleder ailesini hatta o da ormanlarda yaşar çetesiyle birlikte kötülerin karşısındadır iyilerin yanındadır her zaman. Bunlarla uğraşırken bir de en büyük düşmanının kızına kaptırır gönlünü ya işte böyle bir hikaye. O zamanların senaristleri belki de çok sevmişlerdir Puşkin'i kim bilir. Beğendim ya da beğenmedim diyemiyorum kitap için. Okudum çok bir şey kazanmadım siz okumazsanız çok şey kaybedeceğinizi düşünmüyorum.

Cavanşir Gadimov 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Rus şair Puşkin'in bir romanı. Derebeyleri dönemi, zengin ve güçlü olan bir beyin diğerlerine istediğini yaptırmasını konu ediniyor. Parası ve gücü olduğu için hakimi de savcısı da emrinde hazır, kapı kulu gibi bekliyor. Bundan dolayı ufak bir yanlış anlaşılmadan dolayı arkadaşının bütün mal varlığını haksız yere ele geçirir. Çünkü istediğini yapan yozlaşmış devlet memurları var. Tabii bu olaya dayanamayan baba Dubrovski ölür. Oğul Dubrovski ise babasının intikamı ile haydutluğa başlar ve tam babasının ölmesine sebep olan kişiye bunu ödetecekken kızına aşık olur.
http://kitapokurum.blogspot.com/...uskin-dubrovski.html

Kitaptan 1 Alıntı