Adı:
Dubrovski
Baskı tarihi:
Ağustos 2003
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758398492
Kitabın türü:
Çeviri:
Celal Kırlangıç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İtalik Yayınları
Baskılar:
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Bundan birkaç yıl önce, eski Rus derebeylerinde Kirila Petroviç Troyekurov, malikânelerinden birinde oturuyordu. Soyluluğu, zenginliği ve ilişkileri, topraklarının bulunduğu illerde ona büyük bir saygı kazandırmaktaydı. Komşuları onun en küçük bir isteğini yerine getirmek için can atarlar, il memurları adını duydukları zaman titrerlerdi. Kirila Petroviç bu yataklanma gösterilerini, kendisine verilmesi zorunlu bir rüşvet sayardı. Evi her zaman misafirlerle dolup taşardı; bunlar onun gürültülü, bazen de çılgınca eğlencelerine katılarak, derebeyi avareliğini neşelendirmeye can atardı.
(Kitabın İçinden)
104 syf.
·8/10
Kitap alamayan çocuklara kitaplar hediye edeceğim Youtube kanalımda, kitaplardaki alıntılar hakkında videolar hazırlıyorum. Destek olmak isterseniz abone olabilirsiniz: http://bit.ly/alintilarlayasiyorum

Puşkin'in zengin ve fakir iki derebeyi nesli arasındaki hak kavgasını anlattığı eseridir.

Puşkin ve Dostoyevski gibi isimler eserlerinde genellikle "rütbe sırası" yerine "akıl sırası" fikrini ön plana çıkararak rütbe hiyerarşisini eleştirmeye ve aslında akıl hiyerarşisi gibi bir sistemin olması gerektiğini önermeye, Rus derebeylerine yalakalık yapan bürokrasiyi, polisleri ve hukuk sistemini yine aykırı bir şekilde alaya almaya ve otokrasinin herhangi bir toplumda ne kadar tehlikeli olabileceğini anlatmaya çabalar.

Dindar kisvesinde halkın içinde gezen adamların köy halkını soyup soğana çevirmelerini, hukuk adamı kisvesinde halka adalet dağıttığını söyleyen adamların derebeylerine yaptıkları yalakalıkla haksız davalar elde etmesini fakat tüm bunlara rağmen ülkesini seven halkların içinde her zaman direniş ve gerçek adaleti arama duygusunun bulunduğunu, epik bir romantisizmle anlatır.

#direnkistenevka hashtaginde birleşen, kalbi Rus milliyetçiliğiyle dolu az sayıdaki Rus köylülerinin zenginliğe, soyluluğa, nicel saygınlıklara, yargıçların korkutulmasına ve satın alınmasına, her türlü yasa ve kararnamenin çarpık çurpuk yorumlanmasına, hiçbir hakka sahip olmadan Kistenevka'nın 3-5 ağacının kesilmesine karşı aldıkları tavır ile Puşkin'in halk ayaklanması konusunu ilk kez Dubrovski eserinde işlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Puşkin okumak isteyenler için Büyük Petro'nun Arabı, Byelkin'in Öyküleri ve Goryuhino Köyü Tarihi ile birlikte yerinde olacak başlangıç eserlerindendir.

Yaklaşık 190 yıl önce yazılmış bu eserle beraber şu an Elon Musk'ın Falcon Heavy resitalini izliyorum. Puşkin, ilerisi için siyasi yönde pek çok doğru tahminde bulunmuş fakat uzay ve astronomi konuları bu Rusların öngörülerinde hiç yok, ondan 2 puan kırdım.
144 syf.
·7 günde·7/10
Kitapta; Çarlık Rusyasın da eskiden araları çok iyi olan iki derebeyi Troyekurov ve Andrey Dobrovskinin aralarının bozulması ve ardından gelişen olayları konu alıyor.

Aralarının açılmasıyla birlikte derebeylerin en zengini Troyekurov elindeki gücü kullanarak zar zor derebeyliğini koruyan Andrey Dobrovskinin toprakların da haksız hak iddia ediyor ve Dobrovskinin tüm topraklarını elinden alıyor. Bunlara dayanamayan zavallı Andrey Dobrovski de ölüyor.

Asıl hikaye bundan sonra başlıyor, Ölmeden önce Andrey Dobrovski oğlu Dobrovskiye, her şeyi anlatıyor. Dobrovski de intikam almak için eşkiya oluyor.Daha sonra hasmının kızına aşık oluyor daha fazla anlatmayayım.

Genel olarak bakacak olursak Puşkinin ara ara bizle konuşmasını, birde olayları fazla uzatmamasını beğendim.
Beni zorlayan kısımlara bakacak olursak da Rusyadaki bir ismin farklı isimlerle de ifade edilmesi kitabı okurken kafa karıştırıyor. Rus edebiyatı okuyanlar bilir.
104 syf.
·30 günde·Beğendi·9/10
Puşkin için "başlangıçların başlangıcı " denirmiş. Ölümünden sonra bir çok yazarı yapıtlarıyla etkilemiş.
Kitapta anlatılanlar olabilecek tarzdadır ve belki de o dönemler olmuş bir olaydır.
Anlatımı anlaşılırdır. Konusu insanlıktan alınmış, öz veriyle bir araya getirilmiş kelimelerdir.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in, 32-33 seneleri arasında yazdığı bir eser, Dubrovski. Değişik bir eser. Normal klasiklerden, olaylar ve karakterler olarak farklılık gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Kirila Petroviç Troyekurov, bana biraz Fyodor Karamazov'u anımsattı. Sefahat alemleri, bencilliği, ve aslında kötü biri olması, sevilmeyen biri haline getirdi onu, benim gözümde. Ancak gelin görün ki böyle alçak bir adam olan Troyekurov'un, zenginliğinden dolayı sevilmesi, ondan çekinilmesi, korkulması, insanların alçalmasının sınırının olmadığını bir kez hatırlattı bana. Sevgisini, kendisine sağlanan fayda oranıyla bir tutan alçak adamlardan biri, Troyekurov. Okuduğunuz zaman diyebilirsiniz ki köpek çiftliği var köpeklere bakıyor, belki de kötü biri değildir. Ancak bu düşünceniz güzel olmayan köpeklerin öldürülmesi emrini verene kadar geçerli olacaktır.

Dubrovski'nin elinde avucunda olan şeyleri haksız yere kaybetmesinden sonra, "haydut"luk öğretisini kendine yol gösterici olarak seçmesi beni bir hayli güldürdü.

Puşkin'in kadınlara inceden inceye sitem ettiği görülebilir, Troyekurov'un kızı olan Mariya Kirilovna üzerinden. Erkeğinin kendisine geç kaldığını düşünerek, başka biriyle evlenmesi kadınların bazen ne kadar acımasız olduğunu gösterebiliyor. Ayrıca burada değinilmesi gereken bir konu da aşkın, zayıf insanların yaşayacağı, yaşasa bile devam ettiremeyeceği gerçeğidir. Bunu Mariya'nın aşkının zayıflığında ve kararsızlığında görebiliyoruz.

Unutmadan eklemek gerekiyor: Kitabın başlarında dava içeriğini tamamıyla aktarması, Puşkin'in bir aralar zabıt katipliği mesleğine hayranlık duymuş olabileceğini akıllara getiriyor. Bu durumun en iyi açıklaması bu olur sanırım. Zira yaklaşık dört sayfa gereksizdir.

Puşkin'in daha iyi eserleri olduğunu düşünüyorum...
104 syf.
·Beğendi·8/10
Byelkin öyküleriyle birlikte bu roman denemesine de İş Bankası'nın Puşkin'in tüm öykülerini topladığı kitabında denk geldim. Dubrovski, öyle sanıyorum ki şairliğiyle ve öykücülüğüyle tanıdığımız bir yazarı, romancı kategorisinde de sayabileceğimiz bir eser.

19.yy'ın başlarında iki soylu Rus derebeyi ailelerini konu alıyor. Bu ailelerden biri diğerinden daha güçlü kaba kuvveti savunan bir aile iken diğeri ise fazla güçlü olmamasına karşın onuruyla bölgede, o aileyle bir tutulabilecek bir aile konumunda. Kitapta bu iki aileler ve bunların çocukları arasında olan olaylar güzel bir aşk ilişkisi içerisinde verilmiş. O zamanın derebeylerinin zevklerine, kadınlara davranışlarına ve en önemlisi de gücün getirdiği yozlaşmaya tanık olabiliyoruz.

Roman o kadar akıcıydı ki nerdeyse 1 gecede bitirdim. Ancak söylemek istediğim birşey varsa o da sonunun biraz yavan olduğudur. Sanki birileri Puşkin'e hadi bitirde gidelim. Çabuk ol deyip aceleye getirmişler sonunu. Ve tabi hikayenin mutlu sona ulaşmaması var tabi. Ama biz Realist okurlar olmaya çalıştığımız için pek önemsemiyoruz bunu. Onun dışında gerçekten tavsiye ederim. İyi okumalar.
104 syf.
·Beğendi·10/10
Sefillerden sonra Okuduğum 2.kitapdı bana edebiyati kitaplari sevdiren kesinlikle bu kitaptır eğer bu kitaptan bu kadar etkilenmeseydim asla bir daha kitap yüzü gormezdim bu kitabi okudugum da 11-12 yasindaydim kitabin sonuda muhtesem bitiyor tipki Sabahattin Ali gibi Puskin'ede doyamadik 40 yasinda hayatini kaybeymesine ragmen rus edebiyatinin kurucularindan ve efsanelerinden senin yerin daima bende ayrı olacak Alexandır Puskin
104 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hikaye tam anlamıyla bir Robin Hood'culuk hikayesi. Hikayeyi bu yöne sokan Baba Dubrovski'nin gururu ve Kirila Petroviç'in aşırı kibri ve kendini beğenmişliğidir. Baba Dubrovski'nin yerini oğul Dubrosvki'nin almasıyla Robin Hood sahneye inmiş olur ve asıl hikayede buradan itibaren başlar. Bir kahraman bulunan her hikayede olduğu gibi burada da bir gönül macerası görüyoruz ama bu macera mutlu sonla bitenlerden değildir. Cüneyt Arkın filmi gibi bir hikaye özetle. Hani Cüneyt abinin ailesine kötülük eder kötü adam, katleder ailesini hatta o da ormanlarda yaşar çetesiyle birlikte kötülerin karşısındadır iyilerin yanındadır her zaman. Bunlarla uğraşırken bir de en büyük düşmanının kızına kaptırır gönlünü ya işte böyle bir hikaye. O zamanların senaristleri belki de çok sevmişlerdir Puşkin'i kim bilir. Beğendim ya da beğenmedim diyemiyorum kitap için. Okudum çok bir şey kazanmadım siz okumazsanız çok şey kaybedeceğinizi düşünmüyorum.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Rus şair Puşkin'in bir romanı. Derebeyleri dönemi, zengin ve güçlü olan bir beyin diğerlerine istediğini yaptırmasını konu ediniyor. Parası ve gücü olduğu için hakimi de savcısı da emrinde hazır, kapı kulu gibi bekliyor. Bundan dolayı ufak bir yanlış anlaşılmadan dolayı arkadaşının bütün mal varlığını haksız yere ele geçirir. Çünkü istediğini yapan yozlaşmış devlet memurları var. Tabii bu olaya dayanamayan baba Dubrovski ölür. Oğul Dubrovski ise babasının intikamı ile haydutluğa başlar ve tam babasının ölmesine sebep olan kişiye bunu ödetecekken kızına aşık olur.
http://kitapokurum.blogspot.com/...uskin-dubrovski.html
104 syf.
·34 günde·Beğendi·9/10
İnsana yüce gönüllülük ve başka erdemli duyguları uyandırma noktasında etkileyici bir hikaye.Serbülent insanlara toplumların gerçekten gereksinimi var.
148 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap bir zamanların Rus sosyolojisine ışık tutuyor. Toprak sahiplerinin, köylülerin de sahibi olduğu bir dönemde yok yere husumete giren iki toprak sahibinin çatışması arasında köylülerin kaderinin belirlendiği bir dönemde. Dubrovski ise Schiller'in Haydutlar oyunundaki kahraman gibi, soylu kökenden olmasına karşın ezilen sınıfların lideri bir isyancı, bir haydut oluşunun hikayesi.
Dubrovski romantik bir kahraman olma özelliği gösteriyor. Köylülerin derebeylerine ayaklanmak için soylu bir lidere ihtiyaç duyuyor olmaları, aslında ayaklanmalarının bir özgürlük talebinden ziyade kendi efendilerini seçme arzusu olduğunu gösteriyor.
Aynı zamanda bir aşk hikayesi de roman boyunca devam ediyor.
Hukukun ne kadar aldatıcı bir kurum olduğu ve egemen sınıfların bir aleti olmaktan öte gidemediği de romanda çarpıcı şekilde aktarılıyor.
Puşkin'in yazdığı her cümle gibi Dubrovski de muhakkak okunmaya değer bir roman.
“— Anlaşılan bu Kirila Petroviç oralarda istediğini yapıyor?
— Pek tabii, efendimiz... Yargıca metelik bile verdiği yok... Emniyet âmiri avucunun içinde... Derebeyleri saygılarını sunmak için ayağına kadar geliyorlar... Sizin anlıyacağınız, varsa pulun, herkes kulun!”
“Dubrovski’nin haydutluğu emniyet âmirlerinin işine gelir. Takip masrafı, araba parası, soruşturma falan filân derken haydi paralar cebe. Böyle bir velinimeti ortadan nasıl kaldırırsın? Doğru değil mi?”
Oh, ondan ne kadar nefret etmek zorundayım, ama bu anda yüreğimde nefret etmek için en küçük bir yer bulunmadığını hissediyorum.
Aleksandr Puşkin
Sayfa 79 - Urartu Yayınları
Tabancaya gelince, ünvanım dolayısıyla benden özür dilenmesini bekleyemeyeceğim haraketlere katlanmak niyetinde olmadığım için her zaman tabancamı taşırım yanımda
(Troyekurov’un her istediğini yapabilmesinin bir başka sebebi de resmi makamların yozlaşmasıdır. Yargıçlar, emniyet ve diğerleri. Ancak hukuk çiğnenerek Troyekurov’a devredilen köyü almak için gelen bu yozlaşmış yargıç, emniyet amiri ve diğer memurların sonu da acı biter. El koymak için geldikleri evde yanarak ölürler.

Ev yanakken ise böyle bir olay yaşanır:)

“Demirci Arhip öfke ile onlara çıkıştı:
— Ne gülüyorsunuz şeytan yavrulan? Hiç Allahtan korkmuyor musunuz? Allahın bir yaratığı yanıyor da siz seviniyorsunuz, ha!
Arhip yanmakta olan dama merdiveni dayadı ve kediyi kurtarmaya koştu.”
“Kirila Petroviç bu yaltaklanma gösterilerini, kendisine verilmesi zaruri bir haraç, sayardı.”

(Kötü, kibirli ve zengin emekli bir general Kirila Petroviç Troyekurov. Bu gücünü kullanarak çoğu zaman arkadaşlarına bile kötü şakalar yapmaktan kaçınmaz. Doğal olarak da çevresinde ondan bir beklenti içinde olan, her dediğini yapan bir kalabalık da var. )

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dubrovski
Baskı tarihi:
Ağustos 2003
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758398492
Kitabın türü:
Çeviri:
Celal Kırlangıç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İtalik Yayınları
Baskılar:
Dubrovski
Dubrovski
Dubrovski
Bundan birkaç yıl önce, eski Rus derebeylerinde Kirila Petroviç Troyekurov, malikânelerinden birinde oturuyordu. Soyluluğu, zenginliği ve ilişkileri, topraklarının bulunduğu illerde ona büyük bir saygı kazandırmaktaydı. Komşuları onun en küçük bir isteğini yerine getirmek için can atarlar, il memurları adını duydukları zaman titrerlerdi. Kirila Petroviç bu yataklanma gösterilerini, kendisine verilmesi zorunlu bir rüşvet sayardı. Evi her zaman misafirlerle dolup taşardı; bunlar onun gürültülü, bazen de çılgınca eğlencelerine katılarak, derebeyi avareliğini neşelendirmeye can atardı.
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 119 okur

  • Friedrich nietzche
  • Bahar kamar
  • Benim Adım Kırmızı
  • Zennure Karaaslan
  • M. Kürşad Baş
  • vurkan i
  • Ebu Zer..
  • Uygar
  • Fatih B.
  • Irem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%26.2
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%4.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.3
Erkek
%66.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (8)
9
%18.2 (8)
8
%27.3 (12)
7
%18.2 (8)
6
%11.4 (5)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0