·
Okunma
·
Beğeni
·
1.985
Gösterim
Adı:
Durgun Don
Alt başlık:
Üçüncü Kitap
Baskı tarihi:
1965
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sosyal Yayınlar
Baskılar:
Ve Durgun Akardı Don - 3. Cilt
Durgun Don 3.Cilt
Durgun Don Cilt 3
Durgun Don
Ve Durgun Akardı Don 3
464 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ve serinin 3. kitabı da bitmiş bulunmakta.
Çok farklı duygular içindeyim... biliyorum sona doğru sonuna doğru, içimde ki bu acı, bu tarafsiz acı güzel olan bir şeyin, hikayesinin bitiyor olduğunu bilmek.

Kardeşler, kardeşlerinizi yargılamayın dedik. Zor günler, çetin anlar ile çevriliyiz. Sarılın ve bırakmayın. Düşman
geliyor dört bir yandan. Düşman, güçlü ve kalabalık. Dağılmayın birlik olun dedik; ama olmadı, güz dönemi geldi çattı ve dostlar arasında çatırdamalar başladı. Dost dostuna düşman, evlat atasına düşman kesildi. Ve döküldü yapraklar. Kazaklar, elendi birer birer. Bu güz dönemi, Don'un üzerinden çok sert geçti.

1 ve 2 de heyecandan yerinde duramayan kalbim, 3. kitapta da aynı hız ile devam edip heyecandan yerinde duramadı. Hatta daha iyi bile diyebilirim. Artık karakterler ile daha iyi haşır neşir olduğumuz, hepsini çok yakından ve daha iyi tanıdığımız için kitap daha hızlı ilerliyor. Her olayın içinde kendimizi panik halinde ya karakterin yanında ya da tam karşısında görüyoruz. Eh işte bu da seri kitapların en karmaşık yanı işte. Kimin tarafında olacağız...

Ekim Devrimi ile başlayan mücadele, 3. kitapta hiç vakit kaybetmeden devam ediyor. Don Kazaklarını kendi bağımsızlıkları için harekete geçiren bu eylem, kızıllar(Bolşevikler) ile sonu olmayan amansız bir mücadelenin de içine çekiyor. Kazak kardeşler ikiye ayrılmış durumda. Tabii bir de Kadetler ve Beyazlar var. Şolohov'un çağının sınırlarını aşan etkileyici dili ile ortaya başyapıt denilecek hatta başucu kitabımız sayılacak bir sanat koyuyor.

Sadece bağımsızlık, savaş ve ölüm mücadelesi ile kalmayıp bir aşkın mücadelesini de yaşıyoruz kitapta. Işte Şolohov budur. Tüm duygularımıza hitap eden çağını aşan bir sanatçı. En iyisi...
496 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Merhaba;
Serinin 3. Kitabını da bitirmiş olmak, sona yaklaştığını hissettirdiği için biraz üzücü. Çünkü geride sadece bir tane kitap kaldı.
Akıcılık açısından ele almak gerekirse 1. Ve 2. Kitaba gore biraz daha yavaş ilerlediğini söykeyebilirim. Fakat asla zor okunan ilerlemeyen bir kitap diyemem.
3. Kitap da iç savaş tüm hızıyla devam ederken, artık yaprak dökümü başlıyor tanıdığımız karakterler arasında.
Ve aslında 2. Kitapla okumaya başladığınız iç savaş siddetini biraz daha artırmış olarak devam ediyor.
Sanırım artık savaş durumunda olmaktan yoruldular ve tahammülleri azalmaya başladikça, daha fazla acımasız olmaya başladılar.
Üzlülerek, acıyarak okuduğum, edebi ve bilgi açısından dopdolu bir kitaptı.
Hepinize keyifli okumalar diler, youtube kanalıma göz atmanızı rica ederim.
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
400 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Haklının haksızın birbirine karıştığı, komşunun komşusunun düşmanı, katili, canisi olduğu, insanın içindeki canavarı ortaya çıkaran, besleyen, büyüten, savaştan beter bir iç savaşın romanı...
391 syf.
·27 günde·Beğendi·7/10
Kızıllarla Kazakların amansız mücadelesi sanki sonu gelmeyecekmiş gibi anlatılırken ,savaşın kötü yönü bütün gerçekliğiyle anlatılmakta.
496 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Seri ilerledikçe daha da çok seviyorum! 3.ciltte Ekim yani Bolşevik Devrimi’ni Don Kazakları’nın gözünden okuyoruz. Devrimciler ve karşı-devrimciler arasındaki çatışmayı ve aynı köyden insanların, eski dostların birbirini öldürme noktasına gelmesini Şolohov yine çok etkileyici anlatmış. Kitap çok hızlı başlıyor, sonlara doğru savaş sahneleri biraz okumayı yavaşlatsa da seri genel olarak çok akıcı ve sürükleyici. Kesinlikle tavsiye ederim.
391 syf.
·8/10
Seri, üçüncü kitabında yazarın akıcı anlatımıyla devam ediyor. Kitabın tek konusu Kazakların Kızıllarla savaşında yaşananlar. Anlatılanlardan aynı köydeki insanların bile birbirlerine nasıl düşman oldukları anlatılıyor.
400 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap genellikle 1918 nisan ayı ile 1919 haziran ayı arasındaki meydana gelen kazak ayaklanması hakkında. Bir tarafta devrimin kızıl ordusu bir tarafta Çarlığa bağlı don ordusu ve arada bağımsızlık umuduyla çarpışan Kazaklar. Ama iç savaş kardeşin kardeşe düşman olduğu, oğulun ataya isyan ettiği zamanlar.
391 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kitabın 3.serisi.
Don Kazakları'nın ayaklanmaları,Don bölgesinde kurulan bağımsız cumhuriyetler sürekli değişen dengeler,kardeşi kardeşe kırdıran olaylar ve iç savaşlar.
400 syf.
·52 günde·Beğendi·10/10
Durgun Don un 3. Cildinde kardeş kavgasına daha yakın bir pencereden bakma fırsatı yakalıyoruz. Şolohov'un ilmek ilmek ördüğü kurguda aslında gücün insana neler yaptırabileceğini anlıyoruz. Kim bu güce sahip oluyorsa uğruna ayaklandığı zulmün beterini karsi tarafa yapıyor. Bu ölçüsüz şiddet ve acımasızlık güç el değiştirdikçe katlanarak artıyor. Fakat bunun bedelini ödeyenler hiç akıllanmadan bu savaşı körüklüyor. Bu kısır döngüyü inanılmaz bir gerceklikle sunan yazar beni unutamayacağım bir serüvene çıkardı. Bu kitap ise en sevdiklerim arasında çoktan yerini aldı.
Aslında çatışmalar hep aynı kafadan çıkan fikirlerin sonucu ama buna dur diyebilecek, salim kafayla olanları düşünebilecek insan kalmamıştır ortada. Herkes bir rüzgâra yakalanmış gibi savaşın peşinden sürükleniyor. Bitmeyen savaş ne kazaklarda ne kızıllarda ne de beyazlarda düşünebilecek derman bırakmamış. Bu yorgun insanların artık yaşamdan ve ölümden bir beklentisi de kalmamış bunu bazen ölüme koşan suvaride bazen çocuğunu dusunemeyecek kadar yorgun komutanla anlıyoruz. Bu kavurucu savaşın ardında yalnızca düşünmesi bile ferahlatan geçmiş hatıraları kalmıştır. Durgun Don 3.Cilt Mihail Şolohov
Nerede öleceğini kim bilebilir önceden? İnsanoğlunun yürüdüğü yolun nerede son bulabileceğini kim tahmin edebilir?..
Mihail Şolohov
Sayfa 139 - Sosyal Yayınlar
«Sen de benim kadar biliyorsun işte... Halkı kurşuna dizdiniz. Bugün benim başıma gelen, yarın senin başına gelir. Sırasının gelmesini kim oturup bekler? Öküz bile, boynunu kesmeye kalkıştığın zaman başını silkeler...»
Mihail Şolohov
Sayfa 307 - Sosyal yayınlar -Baskı Yılı 1965

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Durgun Don
Alt başlık:
Üçüncü Kitap
Baskı tarihi:
1965
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sosyal Yayınlar
Baskılar:
Ve Durgun Akardı Don - 3. Cilt
Durgun Don 3.Cilt
Durgun Don Cilt 3
Durgun Don
Ve Durgun Akardı Don 3

Kitabı okuyanlar 279 okur

  • Bohem okur
  • Kpssbadayı
  • ZEYNEL YILMAZ
  • Ebru Ince
  • Veysel Demirkol
  • Baba
  • Hülya Karadağ
  • Öznur Ünal
  • Firari mavi
  • Dilek Çağlar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (1)
9
%1.1 (1)
8
%2.2 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0