Eroinle Dans

·
Okunma
·
Beğeni
·
18.211
Gösterim
Adı:
Eroinle Dans
Yazar:
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050931440
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Eroinle Dans
Eroinle Dans
Eroinle Ölüm Dansı Yapanların Öyküsü.

Eroin sözcüğü kimseyi ürkütmesin. Madde bağımlılığının 12 yaşına indiği ülkemizde, başımızı kuma gömmeden gerçekleri irdelemek zorundayız. Eroinle Dans, uyuşturucu ve eroin konusunda Türkiye'de yazılmış ilk ve tek roman. Her yaştan, her kesimden, uyuşturucuyla tanışmamış ya da kullanıcı, çok sayıda okurum oldu.

2014'te Yeşilay Derneği'nin Zümrüdüanka Ödüllerinde "En Yeşilaycı Edebiyatçı " ödülünü aldım. Önceleri kuşkuyla yaklaşılırken, artık okullarda tavsiye kitabı. "Çok şaşıracaksın ama... Sana olan tutsaklığım buraya kadar Eroin! Vedalaşmamızın zamanı geldi.

... Tüm sorumluluğu sana yüklemem haksızlık olur. Yaptığımızın ölüm dansı olduğunu bile bile, kollarındaki sarhoşluğumu sürdürdüğüm için, ben de en az senin kadar suçluyum. Ama bitti artık... Ölüm dansı tek kişiliktir! Bundan sonrasında bana eşlik edemeyeceksin. Ölümüm senin elinden olmayacak Eroin! Bu zevki tattırmayacağım sana..."

Eroinle ölümüne dans! Bitti deseniz de bir yerlerde sürüyor hâlâ. Değişen, yalnızca dans edenler...
(Tanıtım Bülteninden)
400 syf.
·2 günde·7/10
Eroin hakkında yazılmış bir kitaptan beklediğim gibi değildi sanırım. Bir çok yazarla aynı hataya düşmüş yazar. Çok gerçek bir yarayı, göz önünde olsa da bir o kadar göz yumulan bir olayı masal gibi anlatmış. Karakterlerdeki tutarsızlık bir yana insana hiç bir şey gerçek gelmiyor. Bu konuda okuduğum diğer kitaplardan ve araştırmalarımdan yola çıkarak eroinle dans denen oyunun çokça yumuşatıldığını düşünüyorum. Bunlara rağmen emek verilmiş ve değinilmesi gereken bir konuya değinmiş. Belki ergenlik dönemindeki gençler için faydalı olabilir. Ancak özendirici olabilecek yönleri de yok değil.
400 syf.
Kitabı okumaya başladığınızda hani nerde ders veren bi durum yok diyerek sıkılabilirsiniz. Buda bizim sadece ön yargımız. Bu kitapta öncelikle iyi arkadaşlığı Dünya ve Eylül'den öğrenip,bağımlı olmanın ne büyük bi zaman kaybı ,hayatı nasıl zehir ettiğini düşünürken gençliğin bu takım maddelerle ziyan olmasına kayıtsız kalmamak gerektiğini hissediyor insan.Çocuklarımızı bu gibi zehirlerden korumanın yollarına olabildiğince özen göstermeliyiz.Bunları çocuklarımıza ulaştıran insan kılıklı canavarlar içinde devletin bu konuda daha geniş kapsamlı çalışma yapması gerekir.Zoru istiyorum ama gençlik olmadan devlet millette olmaz....Teşekürler Canan Tan gençlik için büyük bi iyilik bu
 • En Son Yürekler Ölür
  7.6/10 (1.201 Oy)1.119 beğeni7.430 okunma265 alıntı19.132 gösterim
 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri
  7.8/10 (1.087 Oy)972 beğeni6.934 okunma50 alıntı32.036 gösterim
 • Yüreğim Seni Çok Sevdi
  7.4/10 (2.616 Oy)3.083 beğeni13.612 okunma402 alıntı83.406 gösterim
 • Piraye
  8.0/10 (2.824 Oy)2.860 beğeni14.506 okunma679 alıntı46.894 gösterim
 • Alacakaranlık
  8.0/10 (1.641 Oy)1.346 beğeni9.038 okunma96 alıntı25.735 gösterim
 • Yeniay
  7.8/10 (1.020 Oy)792 beğeni6.465 okunma61 alıntı10.821 gösterim
 • Şafak Vakti
  8.1/10 (1.027 Oy)783 beğeni6.321 okunma41 alıntı13.665 gösterim
 • Tutulma
  7.9/10 (968 Oy)749 beğeni6.069 okunma29 alıntı9.261 gösterim
 • Bukre
  6.4/10 (1.891 Oy)1.658 beğeni7.515 okunma901 alıntı61.038 gösterim
 • İskender
  7.8/10 (1.463 Oy)1.271 beğeni7.056 okunma528 alıntı17.668 gösterim
400 syf.
·Puan vermedi
Canan Tan'ın bu kez aşk yerine arkadaşlığı konu edindiği bir kitabıdır. Baş rolde yine genç, çok güzel, zeki ve zengin bir genç kızımız var. Bu kızımız üniversite sınavında ilk tercihi olan Boğaziçi psikoloji bölümünü yüksek puanla kazanıyor. Gidip Ağrıda Karsta 2 yıllık bölüm kazansa şaşardım zaten.

Zengin olduğu halde illa 8 kişilik yurt odasında kalmak için uğraşıyor. Torpil yaptırıyor. İşin yok mu kızım boğaz manzaralı bir daire tut otur yani ezikliğin anlamı ne diye düşündüm ancak fakir ve eroinman arkadaşıyla tanışması için yurt ortamı şart.

Eylül kızımız aşkı uğruna değilde eroinman arkadaşını kurtarmak için savaşıyor

Bütün kitaplarını okuyan biri olarak Kendi kitapları içinde en beğendiğim eroinle dans oldu.

Eylülle beraber sahte eroin komalarına girip çıkıyor insan. Birazda eroine özendirici 20 yas altı insanların okumaması daha iyi bence kitabin büyüsüne kapılıp eroin kullanmak istiyor insan.
400 syf.
·Puan vermedi
Eroinle Dans,yazarın diğer kitaplarını okumama teşvik ettiği için yanımda çok farklı bir değere sahip.

Lise 2'de,ergenliğimi uç noktalarda yaşadığım bir gün, kitabı ve başlığı çok dikkatimi çekmişti. O sıralar dersi dinlemeyip sadece kitap okuduğum için en fazla 2 günümü aldı bitirmek.
Yazarın vermek istediği mesaj farklı olsa da ben kitabı bitirdikten sonra eroin kullanan insanlara merak salıp baya bir araştırmıştım.Etkisinden çıkabilmem ise 2-3 haftamı almıştı.Bu yüzden belli bir yaştan sonra okunmalı diye düşünüyorum.

Yazarın eroini basit bir şeymiş gibi ele almasını pek onaylamadım.Yazar,bu kitabı yazdıktan sonra,sağlıklı düşünemeyen bir insanın kitabı okuyup sonrasında eroine özenmesini yadırgamamalı diye düşünüyorum.

Onun dışında Eylül'ün 'Ben üstesinden gelirim,tadına bakmaktan bir zarar olmaz...' gibi tutumları çok sinir bozucuydu.
Bunların dışında Dünya karakterini çok sevdim.

'Yalnız değil de yapayalnız olduğunu hissettiğin zamanlarda yaşadın mı hiç?Çevrende kimse yokken yalnızsındır.Yaşamanın ıssızlığında kimsesiz kalmaksa,bambaşka bir duygu.Yapayalnızlık budur işte.'

'Keşke ölebilsem,'diyor özlemle. 'Ama ölmek,yaşamaktan daha fazla cesaret istiyor...O gücü bir toplayabilsem.'
400 syf.
·Puan vermedi
Arkadaşını uyuşturucu batağından kurtarmaya çalışan bir genç kızın kendinin de adım adım batağa saplandığından haberi yoktur ...

Genel olarak kitaba bakıldığında Canan Tan'ın seçdiyi öbür kız karakterlerinden farklı bir karakterle karşılaşmadım.Yine o aynı bildik ben egosuyla bol olan Canan Tan'ın tipik kızları. Ama bunları bir tarafa bırakıp kitaba dönersek, toplum sorunlarını, gençleri bu yola iten sebepleri iyi açıklamış yazar.Sıkılmadan okudum desem abartmam bence. Kendimi hiç uyuşturucu kullanan birinin yerine koymamıştım bunu sorgulattı kitap... Bir de benzer durumda bir arkadaşım olsaydı ne yapardım dedim? Onu kendi kaderine terk edip kendimi kurtarır mıydım ya da Eylül gibi dibe gittiğimi bile bile sahip çıkar mıydım? Soru güzel. Ama cevap....
406 syf.
·10/10
Canan Tan’ın alıştığımız hikayelerinin ve üslubunun dışında kalan bambaşka bir kitap bu .. Türkiye’de madde bağımlılığı ile ilgili yazılmış ilk ve tek roman.. “Eylül’ün Alev’e, Alev’in Kül’e dönüştüğü yerde eroinin kırmızıyla dansı başlar” diyor Canan Tan .Eylül üniversite hayatı için İstanbul’a giderken onu bekleyen, planlamadığı sürprizlerden habersizdir.Yurt arkadaşı Dünya’yı bu bataktan kurtarmaya çalışırken tıpkı boğulmak üzere birini kurtarırken, kazazedenin sizi boğması gibi derin sulara batar. Ve eroinin ölümle dansı başlar ..
406 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bunu canım Fatma Koçak dostum önerdi, bu kitapla kütüphanede karşılaşınca :) Lisede okududuğunu ve onu çok etkilediğini söyleyince e Canan Tan'ın dili de akıcı olunca dedim tamam okuyayım :) Lisede okusam belki daha fazla etkilenirdim ama üniversite son sınıfta okuyo olmam daha bilinçli okumamı sağladı, bir de öğretmenseniz daha bi bilinçlikle okuyosunuz, konumuz gençler çünkü... Kitaba gelince ailesinin gözdesi Eylül İstanbul'da üniversite kazanır ve her telden insanın bulunduğu bu ortamda yolu sıkıntılı insanlarla da mecburen kesişir. Toplumun kanayan yarası eroinin gençlerin hayatını nasıl kararttığını anlayan bu kitapta öne çıkan fikir, eroine ya da bağımlılığa düşen insanların hep toplumun dışına atılmış insan olmadıklarıydı. Eylül'ünde bataklıktan cıkartmak istediği arkadasıyla nasıl bataklığa düştüğünün anlatılması bunun kanıtı zaten. Okunur bu kitap okunur ve bilinçlenilir. Çocukların, gençlerin giderek bunlara alıstığı dönemde farkındalık yaratmamız lazım kendimize. Böyle kitapları okuyunca bir kez daha durumun vahimliliğini anlıyosunuz. Dili sade hemen bitebilecek güzel ve anlamlı kitap. Okuyun derim :)
400 syf.
·Puan vermedi
Okuduğum en sıkıcı kitapti. Konusunun çok güzel olması yani sıra anlatım çok yavaştı. Bu yüzden okuma isteği kalmadı. Gereksiz sözcük kullanımı çok fazla vardı. Akıcılık tamamen yok edilmiş. Öyle ki okurken konuyu bile unutuyorsunuz. Mesela bir yemek yiyecekler 5-6 sayfa anlatımı var. 3. sayfadan sonra "Ne anlatıyor bu ya?" diye ister istemez soruyorsunuz. Zaman kaybiydi benim için. Çok merak ederek başlamıştım ama beklentilerimi karşılamadı.
414 syf.
·Beğendi·8/10
Sıkıcı bir inceleme olabilme ihtimali yüksek.. Eksik bir inceleme de olabilir. Ona göre şey etmeyin hani.

Bu arada, kitabı bitirdim sonunda bir tebrik şeysi alırım. :D

Eroinle Dans'ı okumanın nedeni: arkadaşım...
Bu kitap ile ortak noktalarımız vaar..
Benim en yakın arkadaşım bir ara İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne gitmek istiyordu, hayaliydi..
Ben de Psikoloji!
Kitapda da tam öyle! İki en yakın arkadaş, hayalleri bizimle aynı..
Arkadaşım öyle büyük bir sevinçle anlatınca, meraktan, heyecandan okumaya başladım.

Birazcık fazla uzun sürdü ama benim hatam bu kitabın bir suçu yok. :)

İlk baş biraz sıkıcıydı.. sıkıcı anlatıyordu gibime gelmişti..
Neyse, devam etmeye çalıştım zaten.
Ettim de.
Sonra yanılmışım zaten, kitap gayet akıcıydı.

Kitabın yarısına geldim.. önyargım yine zirvede tabi. (!)
Şey diyorum, "eroin bu kadar kolay bir şeymiş gibi anlatılır mı yahu?" "Bildiğin adamı özendiriyorlar"
Falan filan, diye düşünüyorum tabi ben.

Devam ettim kitaba her şeye rağmen.
İyi ki de devam etmişim.
Eroin kolay değilmiş, yazar sona bırakmış bombayı diyorum.

Baya ağır bedeli olduğunu gösterdi yazar.
(Ne yaptığını söylemek isterim tabi de, kızarlar diye korkuyorum. :) )

İki arkadaşın hikayesini anlatıyor yazar. Kirlenmiş bir hayat. Yarım bırakılmış bir hayat, her şeye rağmen tamamlanmaya aday bir hayat..

"Dünya ile Eylül"

Hüzünlü, duygusal... Çok samimi olduğunuzun arkadaşınız ile ilişkinizi burada bulabilirsiniz büyük ihtimal.

Arkadaşınızı özlersiniz sonunda. Kaybetme korkusu sarar her yanınızı.

Güzel maceraydı vesselâm..

İyi geceler, iyi okumalar...
400 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
bu kitapta eroin öyle bir dille anlatılmış ki kitaba büyülenmemek elde değil. kitapta eylülün eroine bilmeden bağlanması dünya nın ölümüyle bu bağının artması ve bunun sonucunda ölüm eşiğine gelmesi. ama yinede eroinle olan dansını sonunda bitirmesi......
400 syf.
Canan Tan'ın 4 günde yazdığı kitap. Eğer 1 haftadan fazla bi emek harcanmışsa bu baya bi trajikomik olurdu. Keşke Canan Hanım kitabı yazmadan önce eroinle ilgili ufak bi araştırma yapsaymış ama ne gezer! Ufak diyorum çünkü eroini google'de aratmakla bile öğrenebileceğiniz bilgiler Canan Tan'ın pembe unicornlu dünyasına girdiğinizde puf diye uçuveriyor. Her kitabında aynı hikayeyi yazan bu yazar, bu sefer şöyle eroinli meroinli sert bi şeyler olsun satılır demiş ve ne yazık ki yine aynı şeyi yazmış. Kitabın başarılı olduğu tek yeri satılabilmiş olması. 1 yıldız.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Altın vuruş değil benimkisi, ALTIN KURTULUŞ...

Hikayenin en can alıcı cümlesi bence yine bir Canan Tan ve yine lise yıllarıma damgasını vurmuş bir kitabı. Bu kitap benim hayatımda olmazsa olmaz okunması gerekenler listesinde. Özellikle lise çağlarında tüm gençlerin okuması gerektiğini düşünüyorum. Uyuşturucu bağımlılığını o kadar güzel ele almış ki, esrarla başlayıp eroine doğru gidip, sonunda altın vuruşla son bulan bir hayatın hikayesi.

Kitap Boğaziçi Üniversitesini kazanan bir gencin İstanbulun o büyülü dünyasına girip farkında olmadan bataklığa sürüklenişini çok olağan bir konuyla anlatıyor. Konu o kadar olağan ki en yakınınızda dahi tanık olacağınız sıradan bir hikaye. Aslında herkesin karşılaştığı ama kabullenemediği bir gerçeğe başkasının gözüyle tanık olmanızı sağlıyor.

Eros dedim sana! Aşk tanrım oldun benim. Mutluydum kollarında... Beni dansa kaldırdığında, geri çeviremedim; tam tersine havalara uçtum sevincimden... Ayaklarımızın uyumu harikaydı. Bana bırakmıştın kendini, istediğim gibi yönetebiliyordum seni. Hep böyle sürecek sandım...
"Her şey yolundayken temiz kalmak kolay; önemli olan, olumsuzluklar karşısında da güçlü durabilmek."
Nerden bilirim ben,eroinin gözbebeklerini küçültüğünü,kan şekerini dibe vurdurduğunu...Bilsem bile,canımdan bir parca haline gelmiş arkadaşıma yakıştırırmıyım hiç?
"Telepatiye inanırım... İlk karşılaştığınız birini ya seversiniz ya da yıldızlarınız barışmaz. Sevdiğiniz kişi de sizi sever, hoşlanmadıysanız eğer, o da sizden hoşlanmamış demektir."
Gerçekleşmesi güç bir düşün somutlaşması,herkesin elini uzattiğı,ama kolay kolay ulaşamadığı o büyülü dünya...
İki kişi arasında kurulan bağ, cinsiyetler aynı olsa bile, tarafları tutsak edebilir mi?
Canan Tan
Sayfa 110 - Doğan Kitap
Çevrende kimse yokken yalnızsındır. Yaşamın ıssızlığında kimsesiz kalmaksa, bambaşka bir duygu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eroinle Dans
Yazar:
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050931440
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Eroinle Dans
Eroinle Dans
Eroinle Ölüm Dansı Yapanların Öyküsü.

Eroin sözcüğü kimseyi ürkütmesin. Madde bağımlılığının 12 yaşına indiği ülkemizde, başımızı kuma gömmeden gerçekleri irdelemek zorundayız. Eroinle Dans, uyuşturucu ve eroin konusunda Türkiye'de yazılmış ilk ve tek roman. Her yaştan, her kesimden, uyuşturucuyla tanışmamış ya da kullanıcı, çok sayıda okurum oldu.

2014'te Yeşilay Derneği'nin Zümrüdüanka Ödüllerinde "En Yeşilaycı Edebiyatçı " ödülünü aldım. Önceleri kuşkuyla yaklaşılırken, artık okullarda tavsiye kitabı. "Çok şaşıracaksın ama... Sana olan tutsaklığım buraya kadar Eroin! Vedalaşmamızın zamanı geldi.

... Tüm sorumluluğu sana yüklemem haksızlık olur. Yaptığımızın ölüm dansı olduğunu bile bile, kollarındaki sarhoşluğumu sürdürdüğüm için, ben de en az senin kadar suçluyum. Ama bitti artık... Ölüm dansı tek kişiliktir! Bundan sonrasında bana eşlik edemeyeceksin. Ölümüm senin elinden olmayacak Eroin! Bu zevki tattırmayacağım sana..."

Eroinle ölümüne dans! Bitti deseniz de bir yerlerde sürüyor hâlâ. Değişen, yalnızca dans edenler...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 6.961 okur

 • Lale Yüce
 • Kadriye
 • Pınar yılmaz
 • Ayten
 • Maviyş
 • Serkan Aslan
 • hey
 • Elmas Nur DENİZ
 • Sokak Edebiyatı
 • Aysu kayan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.4 (17)
9
%0.8 (9)
8
%0.8 (10)
7
%0.7 (8)
6
%0.3 (3)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.2 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları