Etekli İktidar

6,0/10  (6 Oy) · 
30 okunma  · 
3 beğeni  · 
767 gösterim
Etekli İktidar sürekli haklarını genişleten kadınları ve köşeye sıkış(tırıl)mış erkekleri anlatıyor. Yazar sıkı bir Erkek Hakları Savunucusu Bu kitap; kentli, iyi eğitimli, kariyerist ve çalışan kadınların, erkeklerin nasıl da canına okuduğunun fotoğrafını çekiyor. Sinan Akyüz, kitabında; ezilen, oyuna getirilen, aldatılan, ailenin geçimini sağlama makinesi olarak kullanılan ahh zavallı biz erkeklerden yana tavrını koyuyor. Bu kitapta; kadın erkek ilişkileri üzerine sıkı tespitler, uygulanabilir taktikler ve erkeklerden yana bir tavır bulacaksınız. Kadınlar bu kitapta, erkeklerin neden artık evlenmediğinin, erkekçe cevabını bulacaklar. Yazar erkeklere, oyuncu kadınlara karşı, kendini koruma ve kontr-atak yapma taktikleri de veriyor. Yararlı olduğu kadar, esprili de bir kitap. Kadınlar canınıza okudukça, bu kitabı okumayı canınız çekecek! UYARI: Bu kitabı karınızın/sevgilinizin ulaşamayacağı yerde saklayınız!
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789752973749
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Cinsiyetimden mütevellit okurken köpürmem gereken kitap idi. Lakin kitap içerisindeki bazi saptamaların altina bizzati imzami atarim. Feministlerin topa tutmayacagini bilsem daha açik acik yazardirdim. Feminist hareketin ülkemizde amacindan saptigini düşünüyorum. Artik olay birlesip tekme tokat erkek dövmeye vardi. BU bahsettigim olayi gozlerimle gordum ve adamin hakkaten sucu yoktu. Ayrica evlendikten son iş bosanma raddesine gelince esit mal paylasimina karsiyim. Sözlesmeli evlilikte bence mis gibi birseydir. Cokta güzeldir. Bir kadinin önune. Evlenmeden önce sözlesme koyarsaniz ve kadinda metni okumadan bunu bana nasil yaparsin diye pöykürmeye başlarsa zaten evlenmeyin. Sizi sevmiyordur. Evlendikten sonra sosyal statu atlayip, üstune cocuk dogurduktan sonra avrupai takilmaya baslayan orta sinifken ne oldumcuk olanestetik güzeli arkadaşlarimi gördukce sinirleniyorum. Bu tipler zira evlendikten sonra sizinle selam sabahi keser, bundan dolayi sizden ders notu istedikleri. Zamanki halleri gözünüzun onune gelir bu kitapla birbirinize bakarak aglaşirsiniz. Çeyrek asirlik hayatim boyunca erkekleri algilayamadim kadinlari çözemedim. En iyisi pizza ve kedi temali bi hayat secmek zannimca. Yinede bilmiyorum tabi.
Kitapta gözume carpan noktalardan biri okudugum zamanin gerisinde kalmasi ayrica cok sık konu ve cümle tekrarina düsmesiydi.

Ceren Acer 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sinan Akyüz yine çok etkileyici bir kalemle kadın ve erkek ilişkilerindeki pürüzleri anlatmış Etekli İktidar kitabıyla. Ama tabi diğer kitaplarıyla Etekli İktidar kitabı arasında farklılıklar var. Yazarın bu kitabının çoğunluğu erkekleri ilgilendirebilecek görüşlerle dolup taşmıştı adeta. Ama erkek olmadığım halde beğenerek ve büyük bir ilgiyle okuyup, kitabın sayfalarında ilerledikçe yazarın savunduğu tezler ne kadar da yerinde, anlatılanlar ne kadarda içler acısı ve dobra demekten kendimi bir türlü alamadım açıkçası. Bir roman olmamasına rağmen, akıcı ve oldukça gerçekçiydi. Erkeklerin ve kadın okuyucuların kendilerine dair bir şeyler bulabilecekleri kitap. En önemlisi de ne biliyor musunuz? Kitabın bölümlerinde gezindikçe kendinizi kitap okuyormuş gibi değil de Sinan Akyüz ile konuşuyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Kitapta erkeklerin ezilmişliği hakkında görüş bildiren gazeteciler, ünlüler, Birol Güven de yer alıyor. Kadınım, erkeğim demeden herkesin okuması gereken bir kitap bana göre. Yazara, Alfa Yayınına, kitaptaki görüşlerin sahiplerine sonsuz teşekkürler...

Nurten Ulaba 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinan Akyüz'ün de bütün kitaplarını zevkle okuyorum .Hemen hemen hepsi bitti .Bir kitabı kaldı onu da en kısa zamanda okuyacağım .Ben hayata her zaman tarafsız bakmaktan yana olduğum için kadın erkek ilişkilerine de insani boyuttan bakıyorum.
Yazar erkeklerin hakkını savunmak için yazmış. Ben bir bayan olarak hak verdim. Şunu hiç anlamıyorum . kadınlarla erkeklerin arasındaki bu anlaşmamazlığın sebebi .....Erkekleri de kadınları da maalesef kadınlar yetiştiriyor. Erkek kendi oğlu olduğunda veya babası veya kardeşi olduğunda hak hukuk önemli olmuyor .Ama eş konumuna gelen erkeğe karşı tavır değişiyor.
Aldatma konusuna değinilmiş: Hep merak etmişimdir erkek acaba eşini yine bir kadınla aldatmıyor mu ? Bu kadınlar evlide veya bekarda olabilir ama yine de kadın değil mi . Aldatmalar karşısında bu kadar feryadı figan ediyoruz ama biz kadınlar bu işe bir dur diyemiyoruz. Suçu yine kendimizde ararsak sorun çözülür Eğer karşımıza çıkan erkek evliyse kesinlikle taviz vermezsek bu erkekler nasıl aldatırlar?
Birde kendin için istemediğini başkasına yapmayacaksın. Önüne çıkan kadınla gez toz ama evlenmek için bekar birini ara .Şunu hiç bir zaman unutmayacaksın sen ne kadar insanla beraber olursan senin karşına çıkacakta o kadar beraber insanla olmuştur. Kimin canını yakarsan yaktığın kadar yanarsın kadın ol erkek ol. Sen ihanet ettiğin sürece mutlaka ihanete uğrayacaksın buda doğanın kanunu.
Okumanızda yarar var kadın erkek olarak düşünmeyin gerçekler dile getirilmiş. Tarafsız olarak okumaya çalışın . Herkes haddini sınırlarını bilir değerlerine sahip çıkarsa sıkıntı olmaz.Biz insanız dürtülerimizi kontrol eme özelliğine sahibiz.....

Kitaptan 12 Alıntı

Mükemmel bir kadın buluncaya kadar evlenmeyen adamın, Allah yardımcısı olsun. Eğer bunu bulursa daha çok yardımcısı olsun!

Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 133)Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 133)
Tuncay YILDIRIM 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın
Bir kadın kısık sesle konuşuyorsa, bir şey istiyor demektir.
Sesini yükseltiyorsa, bilin ki istediğini elde edememiştir.

Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 95 - Alfa)Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 95 - Alfa)

Ey akıllı ve egemen geçinen ulu erkek kardeşlerim, artık erkek olduğunuz için övünmeyiniz! Şunu bilin ki; yaşamda oynadığınız her rolün yazan artık bir kadın. Bunu ancak oyun bittiğinde anlıyorsunuz. Perdeler kapanıp seyircinin sizi alkışlamasını beklerken, gerçekle yüz yüze geliyorsunuz. Boş koltuklara doğrulan ışıklarda, gerçeği görebiliyorsunuz. Koltuklar boş ve sizi kimse alkışlamıyor! Çünkü oynadığınız oyunun yazarı bir kadın. Bu oyunu yalnızca onun için oynamıştınız!

Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 108)Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 108)

Sence kadın mı başarıya daha yatkın, yoksa erkek mi?

Erkekler Amerika gibi, sadece üstün oldukları için üstünlüklerini koruyabiliyorlar. Mevcut duruma bakılırsa erkekler üstün; ama kentli, iyi eğitimli, modern ve kariyerist kadınlar karşısında erkekler, hem iş hayatında hem özel hayatlarında kaybetmeye başladılar. Çünkü bu kadınlar hayat oyununu geleneksel kadınlar gibi oynamıyor. Bence kentli, kariyerist, ekonomik bağımsızlığa sahip, modern yaşam tarzını seçmiş kadınlar, erkeklerden daha fazla başarıya yatkın! Bir kere kesinlikle erkeklerden daha disiplinli ve daha hırslılar. Daha kontrollü, detaycı, planlı ve organize çalışabiliyorlar. Kadınlar değişime ve kişisel gelişime daha yatkın. Üniversite sınavı istatistikleri de, kızların erkeklerden daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 129)Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 129)

Erkeklerin kendileri için başarılı olmaları gerekir, ama genellikle tersine, kadınlar tarafından seçilmek için başarılı olmaya çalışırlar.

Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 128)Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 128)

Kadın bir şeyi yapıyorsa, ona istemediğiniz kadar neden bulmakta ustadır! İtinayla minareye kılıf hazırlarlar!

Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 53)Etekli İktidar, Sinan Akyüz (Sayfa 53)
2 /