·
Okunma
·
Beğeni
·
1356
Gösterim
Adı:
Eva’nın Çığlığı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052064337
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Burntown
Çeviri:
Elif Bulanalp
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
“McMahon Eva’nın Çığlığı’nda korku-gerilim türünde ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kesinlikle okumalısınız!”

– The New York Times


"McMahon'ın son kitabında gizem ve hayal gücü yine akıl almaz bir uyum içinde. Sizi uykusuz geceler bekliyor.”

—Booklist


“Eva’nın Çığlığı, McMahon’ın yarattığı muhteşem atmosferi ve merak uyandıran anlatımıyla kesinlikle yılın en iyi gerilim romanlarından biri.”

– Kirkus Review


Eva babasının şaşırtıcı şeyler icat etmesine tanık olarak büyümektedir. Bu icatların en ilginci ise insanları ölülerle konuşturduğu iddia edilen, Edison’un mirası da sayılabilecek bir makinedir.

Ama bir gece kasabada çıkan fırtına Evaların nehir kenarındaki evlerini vurur ve aile bu felaketle paramparça olur. Eva’nın o geceden hatırladığı tek şeyse, Edison’a ait makineden gelen bir sesin, “Tehlikedesiniz!” diye bağırmasıdır. Üstelik çok geçmeden Eva tehlikenin kendisine düşündüğünden de yakın olduğunu anlayacaktır.

Korku-gerilim türünde yazdığı pek çok kitapla hem okurlar hem de eleştirmenler tarafından ilgiyle takip edilen Jennifer McMahon son kitabı Eva’nın Çığlığı’nda da kan donduran, sürprizlerle örülü, karanlık bir hikâyenin peşine düşüyor.
400 syf.
·7/10
Arada başka kitaplar okumam sebebiyle biraz geç bitirdim kitabı.
Öncelikle kitabın kağanı bakıp bir korku romanı olduğunu düşünüyordum ve kendimi bir korku romanı okumaya hazırlamıştım ama öyle olmadı. Kitabın ilk başlarında paranormal olaylar geçiyor ama sonlara doğru gizem ve polisiye kitabı olduğunu anladım. Kitabın farklı kişilerin gözünden anlatılması oldukça güzel olmuş film izliyormuş havası kattı bana. Kitabı genel olarak beğendim. Başta dediğim gibi kapağına bakıp korku romanı izlenimi vermesine aldırmayın kitap tam bir polisiye romanı.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Boş defterin kapağına yazar olarak jennifer mcmahon yazıp 50 lira etiket bassalar yine de alırım heralde. Okumasını çok sevdigim bir yazar. Bir şeytanın eli veya 29. Oda olmasa da bu kitabını da sevdim. Ama bu kitapta paranormal aktivitelerin zayif kaldığını söyleyebilirim. Mcmahonun magdur edilmiş öfkeli hayalet hikayelerini okumaktan çok zevk aliyorum. Lakin evanin çigligi o çizgiden sapmıştı. Öyküsu yine siradışi ve ilgi çekiciydi. Biraz dikkatli okunup, mcmahonun stilini bildikten sonra taşlari yerine oturtabilirsiniz ama bu sefer trollendim. Theo karakterini kendime yakın hissettim. Okumasi gayet rahat ve zevkli bir roman, sizi direkt içine çekiyor. Baskisi ve cildi de çok kaliteli. Sevmediğim yönlerden bahsedecek olursam, sirk sahnelerini sevmedim. Çünķü bir sürü hayvana işkence edilip, üzerinden kazanç saglanan sirklerin kendisini sevmem. Okuyucunun gözünde görsel sahneler canlandırmasi gereken sahneler benim için gereksiz ve okuması sıkıcı ayrıntılardı. Çok fazla gerekli gereksiz karakter vardı. Okuma temposunu düşürüyordu. Bir de kitap kapağı tasarımının kitabin içeriğiyle hiçbir alakası yok. Bu benim açimdan gercekten de sinir bozucu bir detay.
400 syf.
·9 günde·9/10
Jennifer Mcmahon yeni çıkan kitaplarını takip ettiğim ve hemen alıp okuduğum tek yazar.6 kitabı yayın evi tarafından ülkemizde çevrildi ve ben hepsini okudum.Şunu belirtmek istiyorum ki en sevdiğim ve yazarında ün yapmış kitabı Şeytan'ın Eli.Bence gerilim tarzında bir başyapıt niteliği taşıyor.
Eva'nın Çığlığı hakkında yorum yapmaya kapağından başlamak istiyorum her ne kadar etkileyici bir kapağa sahip olsa da kapaktaki fotoğraf maalesef çalıntı.Kitap kapaklarını tasarlayan kişilerin daha yaratıcı ve özgün kapaklar yaratmalarını tavsiye ediyorum.Jennifer her kitabında 80. sayfaya kadar ısınma turları atsa da bu kitabında direkt olarak konunun içine daldığını ve konuyu bölmeyip kitabın geçtiği süreyi birkaç gün ile sınırlandırdığını gördüm.Akıcı bir şekilde 390. sayfaya kadar yine okusam da özellikle sonu için beklentilerimin daha yüksek olduğunu yeri gelmişken söylemek isterim.Yazarın bütün kitaplarını tavsiye ediyorum Spoiler vermemek adına kitabın konusuyla ilgili pek bir şey yazmıyorum-zaten kitabın arka kapağı konusuyla ilgili yeterince açıklayıcı olmuş-.Umarım yeni kitabı bir an önce çıkar.Keyifli okumalar dilerim
400 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Eva'nin cigligi nı okudum ...Kitap hakkında ne düşüneceğimi bilmiyorum açıkçası...Yazarın tüm kitaplarını okumuş ve çok beğenmiştim....Lakin bu kitapta kararsız kaldım....Konu güzeldi aslında ilk bölümlerde ama sonradan ne oldu nerelere vardı anlam veremedim....Kurguda mı bir sıkıntı vardı yoksa yazar farklı bir şey mi denemek istedi emin değilim....İyisi mi siz okuyun karar verin efendim ....
400 syf.
·7 günde·8/10
Se-lam!
Jennifer'ın son çıkan kitabı Eva'nın Çığlığı hakkında biraz konuşmaya geldim.
Kitabı Tüyap Karadeniz Kitap Fuarında aldım ve aldıktan 1 ay sonra okudum. Kitabı aldığımda konusu hakkında bir fikrim yoktu. Daha önceden McMahon okuduğum için tanıtım bültenini okuma gereği duymadım. (Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ben de bilmiyorum alakasını.) Mart ayında kitabı okumaya karar verdim ve tanitim bültenini de bu şekilde okudum. Okuduktan sonra kitabın konusu hakkında bazı beklentilere girdim.
Kitabın baskısı, kağıt kalitesi vs. hakkında konuşmayacağım çünkü Ephesus. Epehesus'un baskilari gayet güzel ve kaliteli oluyorlar.
Bu kitapta da Jennifer yine oldukça sade, yalın ve akıcı bir dil kullanmış. Kitabı okumaya başladığınızda devamı da çorap söküğü gibi geliyor ve uzun bir süre almadan bitiveriyor. Kitabı bir film izler gibi okudum. Anlattığı her olayı, her mekanı, her konuşmayı gözlerimin önünde canlandırdım. Tüm bunlar ile kitabı okumak büyük bir zevk oldu.
Kitapta cevabını aradığım sorular oldu. "Nasıl yani?" deyip devamını okuyarak cevabı aradım. Peki bu cevaplar beni tatmin etti mi? Kısmen. Örneğin bir soru işaretini vardı ve onun cevabını bulamadım. Açıkçası hâlâ merake ediyorum cevabı.
Kitapta sadece bir veya iki karakterin bakış açısından bir anlatım yok. Bakış açısının sayısı biraz fazlaydı. Bu fazlalık kitabı film izler gibi okumamda en büyük etken oldu.
Genel olarak bakacak olursam kitap güzeldi ve çok küçük yaş olmamak şartı ile herkes okuyabilir.
400 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı çok beğendim. Bir ara olaydan kopuyorsun sanıyorsun; ama sabırlı olunca nedenini anlıyorsunuz. Bu yazarın yazı dili çok iyi. Okuyucuyu nasıl heyecanda tutacağını biliyor. Tüm kitaplarını okumaya karar verdim.
400 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yine bir McMahon efsanesi! Olaylar her karakter tarafından bölümler halinde anlatılıyor. Ve her karakter, bende ayrı etki bıraktı. Özellikle Pru'nun hikâyesine bayıldım. Çok etkilendim.
Necco, zavallı Necco...
Aslında her şeyin bir yalandan ibaret olduğunu öğrenmenin acısını seninle birlikte tekrar hatırlamış oldum.
Son sayfasında "Baştan mı okusam?" Diye düşündüren canım kitap Kalemini sevdiğim McMahon
400 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Not: İncelemem eleştiri ağırlıklı olsa da bu durum daha önce okumuş olduğum kitapları daha çok beğenmiş olmamdan dolayıdır. Ne zaman yeni bir kitap okusam daima daha önce okumuş olduğum, çok beğendiğim kitaplarla kıyaslarım. Sonuç olarak eleştirilerim şahsidir.


Kitabın arka kapağında yazılanla içeriği çok alakasız. Sırf ölülerle bir cihaz vasıtasıyla iletişim mevzusunu merakımdan başladım ama neredeyse bu konudan hiç bahsedilmemiş. Daha ayrıntılı bir şekilde bu konu üzerinden kitap ilerleseydi çok güzel olurmuş ama yazar maalesef okuyucuyla dalga geçmiş.. Açıkçası şaşırmadım. Beklediğim bir durumdu. Diğer kitaplarında da benzer durumlar mevcuttu.

Kitapta olaylar çok kopuktu. Karakter isimleri bir anda değişti. Çok mantıksız bir durumdu. Eva birden Necco oluverdi.

Yazar diğer kitaplarında da yaptığı gibi yine bu kitabında da zararlı alışkanlıkları özendirici bir şekilde anlatmış. Zaten en çok da bu duruma kızıyorum. Bir yazar ayrıca sevilen bir yazar neden böyle bir şey yapıyor anlam vermek zor.

Ayrıca bu kitabında da kurgu neredeyse her kitabında olduğu gibiydi. Aynı temeller üzerine kurulmuş farklı bir hikaye. Yine de hikayeyi beğendim. Beklediğim gibi olmasa da güzeldi.

Kitabın sonunda katil gerçekten hiç tahmin etmediğim birisi çıktı. Yazarı bu konuda tebrik etmek gerekir. Her ne kadar kitapları birbirine benzese de ters köşe finalleriyle okuyucuyu şaşırtmayı daima başarıyor.
400 syf.
·7 günde·7/10
Nasıl başlasam ki sanırım kitaba başlamadan önce fazla bir beklentiyle başladım o yüzden beni çok fazla tatmin etmedi. Paranormal olayların biraz daha fazla olmasını beklerdim.
Kitap başlarda kendine o kadar güzel çekiyor ki kendine merak uyandırıyor. Daha sonradan şahsen ben sıkıldım biraz özellikle Pru, Eva ve Theo bir araya gelene kadar. Ondan sonra olaylar daha çok hızlı akmaya başladı. İnsanı daha çok merakta bırakıyordu. Sonuna gelecek olursam sanki olayların gidişatı çok basit bir nedenden çıkması beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Genel olarak güzeldi kitap yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Selam!
Yaklaşık 2 dakika önce bitirdiğim ve bayıldığım bir kitapla ilgili düşüncelerimi paylaşacağım sizinle. Jennifer McMahon'un yazmış olduğu "Eva'nın Çığlığı" na, gerçekten büyük beklentilerle başlamıştım. Yazarın daha önce bir diğre kitabını da okuduğumdan, beni hayal kırıklığına uğratmayacağından eminim. Ve öyle de oldu...

BA-YIL-DIM!

Yazarın anlatım dili çok güzel. Sade ve akıcı. Kitap o kadar kısa sürede bitti ki... Ben 1,5 günde bitirdim. Tabii arada saçma bulduğum yerler de oldu ama bence oralar bile kitaba ayrı bir hava katmıştı :)
--------------------------------------------------------
* Ama kesinlikle değinmem gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Kitabın kapağının , konuyla hiçbir alakası yok. Yani kitabı eğer alacaksanız, kapağına değil, konusuna bakın. Konuyu buraya yazmıyorum, çünkü zaten arka kapakta oldukça detaylı bir şekilde verilmiş. *
---------------------------------------------------------
En sevdiğim karakterler Errol ve Theodora oldu. Eva'yı sevip sevmemek arasında kaldım ;)

Herkese sonuna kadar tavsiyemdir <3
.
Kitaplarla kalın!
.
.
.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·5/10
Isminden dolayı merak uyandırmıştı fakat beni pek sarmadı yarim birakmak istemedigim icin bitirdim kişileri pek anlamadim cok karışıktı açıkçası okurken cok sıkıldım tavsiye etmiyorum
400 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Tavuk adam, yılan göz, ateş yiyenler, şeytan tozu, sirk, cinayetler, büyük tufan ve Edison'a ait ölüler ile konuşulabilen bir icat. Hepsi kulağa karışık geliyor. Kan donduran sürprizlerle dolu bir hikaye. Korku-Gerilim romanları sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Son bölüme kadar sürükleyici ve merak uyandırıcı.
Tıpkı babanın söylediği gibi Necco, tüm insanların içinde çok korkunç şeyler yapma potansiyeli vardır.
Ben asla başkalarının beklentilerini yerine getirmek için yaşayan koyun sürüsüne dahil olmayacağım.
Jennifer McMahon
Sayfa 59 - Ephesus Yayınları
Birbirimizi hiç görmedik ama ben seni hep düşünüyorum. Seni çok merak ediyorum.
Jennifer McMahon
Sayfa 124 - Ephesus Yayınları
Üniversiteyi boş ver. Babamı da boş ver. Ben asla başkalarının beklentilerini yerine getirmek için yaşayan koyun sürüsüne dahil olmayacağım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eva’nın Çığlığı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052064337
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Burntown
Çeviri:
Elif Bulanalp
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
“McMahon Eva’nın Çığlığı’nda korku-gerilim türünde ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kesinlikle okumalısınız!”

– The New York Times


"McMahon'ın son kitabında gizem ve hayal gücü yine akıl almaz bir uyum içinde. Sizi uykusuz geceler bekliyor.”

—Booklist


“Eva’nın Çığlığı, McMahon’ın yarattığı muhteşem atmosferi ve merak uyandıran anlatımıyla kesinlikle yılın en iyi gerilim romanlarından biri.”

– Kirkus Review


Eva babasının şaşırtıcı şeyler icat etmesine tanık olarak büyümektedir. Bu icatların en ilginci ise insanları ölülerle konuşturduğu iddia edilen, Edison’un mirası da sayılabilecek bir makinedir.

Ama bir gece kasabada çıkan fırtına Evaların nehir kenarındaki evlerini vurur ve aile bu felaketle paramparça olur. Eva’nın o geceden hatırladığı tek şeyse, Edison’a ait makineden gelen bir sesin, “Tehlikedesiniz!” diye bağırmasıdır. Üstelik çok geçmeden Eva tehlikenin kendisine düşündüğünden de yakın olduğunu anlayacaktır.

Korku-gerilim türünde yazdığı pek çok kitapla hem okurlar hem de eleştirmenler tarafından ilgiyle takip edilen Jennifer McMahon son kitabı Eva’nın Çığlığı’nda da kan donduran, sürprizlerle örülü, karanlık bir hikâyenin peşine düşüyor.

Kitabı okuyanlar 68 okur

  • Gamze Selçuk MUTLUER
  • melisa aymergen
  • Gülşah Aydoğdu Kaynak
  • nisanur
  • Köksal YILDIZ
  • Rabia Yiğit
  • İmran Kılıç
  • Sündüz
  • Viya Ran
  • Sıla Fırat

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (12)
9
%13.9 (5)
8
%13.9 (5)
7
%25 (9)
6
%2.8 (1)
5
%8.3 (3)
4
%0
3
%2.8 (1)
2
%0
1
%0