Evinizdeki Terapist (Düşüncelerinizi Değiştirecek Duygularınıza Hâkim Olmanın Yolları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10289
Gösterim
Adı:
Evinizdeki Terapist
Alt başlık:
Düşüncelerinizi Değiştirecek Duygularınıza Hâkim Olmanın Yolları
Baskı tarihi:
Temmuz 2007
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108110
Çeviri:
Zeynep Armay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
"Uzun yıllar depresyonla savaşırken ara ara terapiye devam ettim. Terapistim, Evinizdeki Terapist'i önerdiği zaman, doğrusunu söylemek gerekirse tereddüt ettim, ama kitap oldukça anlaşılır ve takip etmesi kolay bir şekilde yazılmıştı. Alıştırmaları yaptım. Bana, içinde bulunduğum karamsar ruh halinden çıkmam için gerekli enerjiyi sağladı. Bir yıldır depresyon yaşamadım ve eğer tekrar yaşayacak olursam onunla nasıl başa çıkabileceğimi biliyor ve kendimi daha güçlü hissediyorum."
- K.D., Kaliforniya

"Kaygılarımı yatıştırmak ve kendime olan güvenimi tekrar kazanmak için umutsuzca çareler arıyordum. İyileşme sürecinde bu çalışma kitabı devamlı yanımda oldu. Hiçbir şey yapmadan bir sonraki seansı bekleyip doktorun beni iyileştirmesini beklemek yerine, terapi sürecine aktif olarak katılmam beni güçlendirdi. Bu kitap bir sorun çözme aracı olarak bana yardım etti. Onu yanıma almadan evden çıktığım bir tek gün olmadı."
- S.S., Massachusetts

Evinizdeki Terapist'le okuyucular, moral verici kısa bir konuşma değil, kendilerine zarar veren düşünceleri yararlı düşüncelerle değiştirme bilgisini, becerisini ve pratiğini edinmiş olacaklardır.
- Dr. Carol Tavris
Anger: The Misunderstood Emotion'ın yazarı
(Tanıtım Yazısından)
352 syf.
·41 günde·Beğendi·8/10
Hepimiz zor dönemlerden geçeriz zaman zaman. Duygularımızı algılamayı hiç bırakamayacağımıza göre hep de böyle olacaktır. Düz bir yolda yürümüyoruz, bazen tepeler tırmanıyor, bazen bataklıklar aşıyoruz. Bazen öyle anlar geliyor ki tüm zorluklar üstümüze yıkılmış gibi hissediyor, altından kalkamıyoruz. Bazen bunu tetikleyen büyük travmalar olabilirken bazen de çok göze batmayan minik değişimler olabiliyor. Hatta çocukluktan başlayan bastırılmış duyguların ortaya çıkıp hayatları kabusa çevirmesi bile mümkün olabiliyor bir minik söz ile. Bu; asla utanılacak bir mesele değil.

"Herkesin kendi derdi başından aşkın, kime neyi anlatabilirim ki? Bir de beni düşünüp benimle mi uğraşacaklar? O yüzden canım sıkkın olduğunda kimseye söylemiyor, çoğunlukla belli etmiyorum. Söylediğim zamanlarda da bir de ben canlarını sıktığım için suçlu hissediyorum." demiştim terapistime, en yakınlarım için. İnsan olmamızın en temelinde yatan toplu yaşamayla ilgili uzun bir konuşma yapmıştık bunun üstüne. En yakınlarımızı en yakınımız yapan da iyi-kötü günlerimizi paylaşabilmek değil midir sonuçta? Hatta dahası o insanların iyi hissetmediğimiz zamanlarda iyi hissetmediğimizi bilmelerinin hakları olduğuna ikna etmeyi başardı sonra da beni. Bir de tabii duygularım ve düşüncelerim arasındaki bağlantıya dikkat çekmişti.

Düşüncelerimiz, düşüncelerimizi dile getirirken kullandığımız her kelime duygularımızı inanılmaz derecede etkiliyor. Mesela "Neden hep böyle oluyor?" ile "Neden son zamanlarda böyle oluyor?" cümlelerinin hissettirdikleri çok farklı. Bilişsel Terapi denilen bir yöntem sayesinde bunların farkına çok daha kolayca varabiliyoruz. Bu yöntemden bahsetmek isterdim size fakat bu konuda eğitimi olan ya da yetkisi olan biri değilim bu yüzden yanlış bilgi vermek istemem. Sadece fikir olsun diye yüzeysel olarak bahsedebilirim. Bir kağıdı birkaç sütuna bölüyoruz öncelikle. İlkine yaşadığımız olayı, ikincisine o anda aklımızdan geçen düşünceyi, üçüncü sütuna o hissettiğimiz duyguyu (üzüntü/kırgınlık/sevinç/hayal kırıklığı gibi) yazıyoruz ve 10 ya da 100 üzerinden puanlıyoruz duygularımızı. Diğer sütuna ise o anki verdiğimiz tepkiyi (davranışımızı) yazıyoruz. Sonra da düşüncelerimize odaklanıyoruz. Kendimize karşı dürüst olup tarafsız bir gözle düşüncelerimizi gözden geçirdiğimiz zaman birçok şeyin farkına varıyoruz zaten. Kelime seçimlerine dikkat edip düşüncelerimizi yeniden düzenlediğimizde duygularımıza verdiğimiz puanlar da değişiyor. Denemesi bedava, deneyin lütfen :)

Bu kitap da bu terapi yönteminin tüm yönlerini, ayrıntılarını örnekler üzerinden kavratmaya çalışan bir yardımcı kitap. Dediğim gibi, bu konuda yetkili değilim. Bu yüzden bu kitabın bir terapist eşliğinde mi tek başınıza mı daha faydalı olacağının kararını veremem ama bana sorarsanız her yükü tek başınıza taşımak zorunda değilsiniz. Bu yük ne olursa olsun. O yükü artık kaldıramadığınızı hissetmeye başladığınızda yük ile birlikte düşmeden önce birinden yardım istemekte fayda var. Bir ucundan tutup hafifletecektir muhakkak. Bu kitabı okumaya başlayacaksanız da yanınızda yeni başlayacağınız bir defter bulundurmayı unutmayın; terapiyi tamamladığınızda ne kadar faydalı olduğunu mutlaka görmek isteyeceksiniz. Yöntemin işe yararlığı konusunda genel konuşamam ama bence oldukça etkili bir yöntem. Benim hayatımı etkilediği kesin en azından. Kitap da alanında oldukça başarılı bence, yöntemi öğrenmek için tüm koşulları sunuyor. Yine de iş her zamanki gibi kendimizde bitiyor. Lütfen, kendinize güzel davranın. Siz, çok değerlisiniz. Sen, çok değerlisin!
352 syf.
Bilişsel davranışçı terapiye yönelik olan bu kitap danışanlara tavsiye ediliyor. Kitabın içinde farklı ruhsal problemlerle ilgili beceri ve yönergeler mevcut. Yol gösterici ve kişiye rehber olacak bilgilerin ve uygulamaların olduğu faydasını görebileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Kitabı genel olarak özetlemek gerekirse:

Kitapta her biri ayrı beceriyi öğretmek amacıyla toplamda 9 bölüm var. Geriye kalan 3 bölüm depresyon, kaygı, öfke-suçluluk ve utanç hakkında özgül bilgileri içermektedir.
Kognitif terapiye yönelik bir kitap olduğu için öncelikle kognitif terapiyi tanımlayan bir giriş var.(( Kognitif terapi duygusal zorlanmaların hastaların ulaşabileceği düşüncelerden kaynaklandığı varsayımına dayandığı için terapist bunları belirleyip düzeltmez. Danışanın uygun ve işlevsel olduğunu düşündüğü şekilde duygusal zorlanmalarını fark etmesini, incelemesini ve değişiklik yapmasını sağlar. Yani kognitif terapide terapist kadar danışanın da aktif olması çok önemlidir. Kognitif terapide danışanın istenen sonucu elde edebilmesi yine danışanın kendi kişisel çabasına dayanır ve bunu anlaması çok önemlidir. Terapinin başarısı kişinin aktif katılımına bağlıdır ve terapinin önemli bir amacıda kognitif terapi sürecini danışanın öğrenmesidir. Mantığa uygun olmayan, işlevsel olmayan inançları belirlemeyi, analiz etmeyi ayrıca bunlar üzerinde değişikler yapmayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Terapide öğrenilenler ileride oluşacak sorunlar açısından önemlidir. Danışan kognitif terapiyi soruna uyarlamayı öğrendiği taktirde, rahatsızlığın tekrarını önlemeyi öğrenecektir.))
Bilişsel kelimesi: düşünce süreçleri, bilgi ve algı süreçlerini içerir. Bilişsel davranışçı terapide anahtar kelime gözlüktür. Bizim baktığımız gözlükle gördüğümüz şeyler diğer insanların baktığı gözlükle gördüğü şeylerle aynı mı yoksa farklı mı? Gerçeklik ve algı bizim dünyaya bakışımızı belirleyen gözlük çerçevesi ise biziz...
Bilişsel davranışçı terapi, kişilerin önce düşünceleriyle daha sonra davranışlarıyla çalışır. Fobilerin, kaygıların, panik bozuklukların, anksiyete bozukluklarının tedavisinde başarısı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bilişsel davranışçı terapi sadece depresyonda önce davranışçı daha sonra düşünce ile çalışan terapi yöntemidir. Diğer tüm bozukluklarda önce düşünce alanında çalışılır daha sonra davranış ile devam edilir.
Bu kitap depresyon, kaygı, panik, kıskançlık, suçluluk ve utanç gibi sorunlarda etkili olduğu kanıtlanmış yöntemler arasındadır ve stresle baş etmemizde, öz güvenimizi artırmamızda, daha rahat olmamızda yardımcı kaynak niteliğindedir. Öğretilecek yöntemler alkol ve madde bağımlılığı ile ilgili sorunlarda da size yardımcı olabilir.
Kognitif terapi diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi kişinin farkındalık geliştirmesini amaçlar.
Kimsenin mükemmel olmadığını ve herkesin zaman zaman bazı sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini bilmemiz önemlidir. Kendimizi kötü, suçlu ya da utanç içinde hissedebiliriz. Kendi eksikliklerimizi ve hatalarımızı fark etmeyi, kusurlarımızı kabul etmeyi, yaşamın üst üste yapılan hatalardan oluşmadığını fark etmemizi, iyi ve kötü özelliklerimizi, güçlü ve zayıf yanlarımızı, artı değerlerimiz kadar eksik yönlerimizi de fark etmemiz bizi sorunlarla baş etmede daha dayanıklı ve sağlam kılabilir. Yaşamın altın tepside sunulan lezzetli bir yemek olduğunu düşünürsek olumsuz yaşam olaylarını gözden kaçırabiliriz ve kaçırdığımız çözülmesi gereken her sorun ileride bizim için yüzleşmek zorunda kalabileceğimiz daha zor bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Kontrol alanımızda olan her durum ve olay karşısında kendinize uygun bir yöntem geliştirmeyi bu kitap sayesinde öğrenebileceğinizi umuyorum.
352 syf.
·Puan vermedi
Uygulama kitaplarını sevenlerin gözdesi olabilir. Kişisel gelişim kitabı olarak şüphesiz ki önerebilirim. Uygulamaları yapmasanız da bir biçim fikir verebilir, feyz olabilir.
352 syf.
·1 günde
Aldığım bir eğitimde tavsiye edilen bir kitaptı.Hem eğitimi veren öğretmenlerime hemde bu kitabı tavsiye eden öğretmenime teşekkür ederim.Çünkü alanımla ilgili güzel kitaplardan biri olduğunu gösteren bir kitap,yol gösterici bir kitap oldu.Bir süredir kitapçılarda gördüğüm ama okumakta geç kaldığımı fark ettiğim bir kitap oldu.İyi ki o eğitime katılmışım Ve iyi ki de okumuşum.Kitaba gelince;
1-Birçok uygulama yaptıran bir içerik var.
2-Açıklamalar çok iyiydi.
3-Depresyon,anksiyete vb. gibi rahatsızlıklar için neler yapılabileceğini anlatan bir kitap.
4-Örnekler üzerinden gidilmiş ve uygulamayı kendiniz üzerinde yapmadan başka bir bölüme geçilmemesi istenmemesi güzel idi.
5-Kognitif ile yapılması güzel idi.
Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
352 syf.
·Beğendi·9/10
Sıkıntılarla, panik atak, takıntı, depresyon gibi durumlarla kendi başına mücadele etmenin yollarını gösteriyor. Kognitif terapi ile ve sorunların daha net bir şekilde görülmesini sağlayarak faydalı olma gayesinde olan bir kitap. Yazarlarına çok teşekkür ediyorum ki: Psikolojiyi sömürü aracı olarak gören bir çok meslektaşlarının tersine böyle bir hizmet ettiler.
352 syf.
·55 günde·Beğendi·7/10
Az da Olsa Spoiler İçerir !
Ben genelde olayların akıcı olduğu sade kitapları okumayı severim.Bu kitabı da depresyona yakın olduğum bir zamanımda Beyhan Budak'ın önerisiyle okumaya başladım.Ama pek tarzım olmadığı için kitabı sevmeme rağmen elimde süründü.Malumunuz dur bakalım meral hanım depresyondan çıkacak mı diye merak uyandırmıyor :)
Kitapta çeşitli sebeplerle depresyon yaşayan dört örnek hasta üzerinden onların da problemlerini ele alarak bilgilendirerek ilerliyor.Ama gerçekten depresyonla mücadele etmek istiyorsanız bu kitabı elinizde kağıt kalem olmadan okumayın.Depresyondan kurtulmak istiyorsanız bu kitabı aktif olarak okumanız gerekmektedir.Düşünce kayıt formu diye kitabın efsane bir buluşu var bunla her şeyi halledebiliyorsunuz :)
Depresyon,kaygı,sinir,utanma vs hakkında yararlı psikolojik bilgiler içeren bir kitap.Mesela kaygı durumunda nasıl sakinleşeceğinizi yöntemleriyle öğrenebilirsiniz.
Kısaca okuduğunuza pişman etmeyecek bir kitap.Psikolojiyle ilgileniyorsanız çok daha anlamlı olabilir ve yöntemleri olsun,bilgilendirmesi olsun ufkunuzu açacak cinsten.Ey depresifler!Terapistiniz eve geliyor.Daha ne istersiniz ?
352 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap, bilişsel yaklaşımı benimseyerek uzmanlar tarafından yazılmış. Bu kitap gerçekten adımlar takip edildiğinde etkili sonuçlar doğuracaktır. Fakat kitap kendi başına ne kadar etkili olur bu kısımdan emin değilim. Terapi gören kişilerin ise fazlasıyla istifade edeceğini düşündüğüm bir kitap. Bu alanda çalışan ya da psikoloji okuyan öğrenciler için de kognitif terapinin uygulama süreci hakkında bilgilenmelerini sağlayacaktır.
%22 (77/352)
·Beğendi·10/10
Gerçekten kitap adının hakkını veriyor diyebilirim. Ben bir terapistle beraber kullanılmasını tavsiye ederim tabii. Kitap alanında bir baş yapıt sayılabilecek kadar dolu ve ustaca hazırlanmış. Eğer yoğun endişe, stres, panik atak ya da obsesyon yaşıyorsanız bir okuyun derim
352 syf.
Duygu durum tedavisi diğer yönden bakıldığında bilişsel terapiyi destekleyen, İyi Hissetmek ile size hayatınızda rehberlik edebilecek, basit ve uygulaması kolay yöntemler sunan kollektif bir kitap. Destekleyici noktaları, sunduğu örneklemeleri, uygulaması kolay araçları ile bir bütünlük sunan ve depresyon başta olmak üzere size bu konuda destek sağlayan başucu kitap olma yolunda ilerleyen bir rehber. Gerisi size kalmış...
352 syf.
öfkemi kontrol edemediğim bir dönemde okuduğum kitap bana sorunumu çözmede yardımcı olmuştu yaşamınızdaki temel değişiklikleri yapmanızda size iyi bir yol kılavuzluğu yapabilecek bir eser
352 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Görüşme yapanların elinden düşürmediği kitaplardan biri.Düşünceleri değiştirerek duyguları kontrol etmek için etkin bir rehber.Kitapta depresyon,kaygı,öfkeyi anlamak için çeşitli formlar mevcut.Bilişsel Davranışçı terapinin kişisel uygulanabileceği aktif bir eser...
352 syf.
·1 günde
Blogumdan alıntılama yapıyorum.Spoi içerir.Bilgilerinize.

Dennis Greenberger, Christine Padesky yazarlarının bir önceki kitabı olan 'Evinizdeki Terapist' kitabının devamı ama sadece klinisyenlere yazılan bir kitap.Terapi sürecince neler yapılması gerektiğine dair ve terapide kitabın nasıl kullanılacağı,ödevlerin nasıl verilmesi ve nasıl tartışılması gerektiği,danışanı nasıl teşvik etmek gerektiğini ve teröpatik süreci anlatan bir kitap.
Bir istiridye kum tanelerinden inci yaratır.Kum taneleri istiridye için rahatsız edicidir.İstiridye kumu kaplayan koruyucu bir örtü yaratarak bu rahatsızlığa tepki verir.Sonuçta güzel bir inci ortaya çıkar.
Dennis Greenberger
Sayfa 21 - Altın Kitaplar Yayınları
Düşüncelerin içeriği,duygusal tepkilerin sağlıklı bir şekilde tutulan yas mı yoksa kendine zarar veren depresyon mu olduklarını anlamanın en iyi yoludur.
Dennis Greenberger
Sayfa 126 - Altın Kitaplar Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evinizdeki Terapist
Alt başlık:
Düşüncelerinizi Değiştirecek Duygularınıza Hâkim Olmanın Yolları
Baskı tarihi:
Temmuz 2007
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108110
Çeviri:
Zeynep Armay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
"Uzun yıllar depresyonla savaşırken ara ara terapiye devam ettim. Terapistim, Evinizdeki Terapist'i önerdiği zaman, doğrusunu söylemek gerekirse tereddüt ettim, ama kitap oldukça anlaşılır ve takip etmesi kolay bir şekilde yazılmıştı. Alıştırmaları yaptım. Bana, içinde bulunduğum karamsar ruh halinden çıkmam için gerekli enerjiyi sağladı. Bir yıldır depresyon yaşamadım ve eğer tekrar yaşayacak olursam onunla nasıl başa çıkabileceğimi biliyor ve kendimi daha güçlü hissediyorum."
- K.D., Kaliforniya

"Kaygılarımı yatıştırmak ve kendime olan güvenimi tekrar kazanmak için umutsuzca çareler arıyordum. İyileşme sürecinde bu çalışma kitabı devamlı yanımda oldu. Hiçbir şey yapmadan bir sonraki seansı bekleyip doktorun beni iyileştirmesini beklemek yerine, terapi sürecine aktif olarak katılmam beni güçlendirdi. Bu kitap bir sorun çözme aracı olarak bana yardım etti. Onu yanıma almadan evden çıktığım bir tek gün olmadı."
- S.S., Massachusetts

Evinizdeki Terapist'le okuyucular, moral verici kısa bir konuşma değil, kendilerine zarar veren düşünceleri yararlı düşüncelerle değiştirme bilgisini, becerisini ve pratiğini edinmiş olacaklardır.
- Dr. Carol Tavris
Anger: The Misunderstood Emotion'ın yazarı
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 147 okur

  • Mustafa tlgr
  • Mucize kitaplık
  • Duygu Yılmaz
  • Ley ba
  • Selin Tan
  • Aleyna Avşar
  • kemal gündoğdu
  • Murat
  • gökçes
  • Elif İpek Bilek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%44.4
35-44 Yaş
%27.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.1
Erkek
%45.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.4 (13)
9
%29.3 (17)
8
%27.6 (16)
7
%6.9 (4)
6
%6.9 (4)
5
%3.4 (2)
4
%0
3
%1.7 (1)
2
%1.7 (1)
1
%0