Gerçekler Kanıt İster Sherlock Holmes

8,7/10  (79 Oy) · 
310 okunma  · 
77 beğeni  · 
1.560 gösterim
Ben dâhi değilim, sadece önyargısız bir şekilde gerçeklerin beni götürdüğü yere gitmeyi öğrendim.
-Sherlock Holmes-

Macera kaldığı yerden devam ediyor...

Ünlü dedektif Sherlock Holmes, heyecanlı hikâyeleriyle sizi etkilemeye devam ediyor.

Toplam 56 hikâyenin yer aldığı serinin dördüncü kitabı "Gerçekler Kanıt İster"i okurken her hikâyenin sonunda Sherlock Holmes'un akıl dolu yöntemleri karşısında şaşkına döneceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9786053480273
 • Orijinal Adı:
  His Last Bow
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sherlock Holmes gerçekten çok zeki ve sempatik bir dedektif. Hikayelerse birbirinden ilginç ve keyifliydi.Sherlock Holmes'un başkalarının göremediklerini görmesi ise insanı zekasına hayran bıraktırıyor. Ayrıca Sherlock Holmes'in en sevdiğim yönü olayları kıvrak zekasıyla çözdükten sonra suçluyu cezalandırma sırasında kendi vicdanına göre davranması, katı ve değişmez kanunları uygulama işgüzarlığı yapmamasıdır. Bu yüzden onu ahlaki değerleri olan bir insan olarak da kendinize yakın hissedeceğinize ve seveceğinize inanıyorum. Çok keyifli ve heyecanlı bir kitap. Mutlaka okumanızı öneririm.

Gamze 
19 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sherlock Holmes yine çok heyecanlı ve akıl dolu hikayeler mevcut. kısa kurgulu öykülerden oluşması bir solukta eseri okutuyor... Aksiyon - Polisiye tarzı kitapları sevenler için tavsiye edilir.

Ceren Acer 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu yazarın kalemine bayılıyorum. Ama bayağı zor olmuştu yazarın üslubuna alışmak. Kısa kısa hikayelerden oluştuğu için ilk iki kitabı okuduğum zaman çok özentisiz bulmuştum. Şimdi ise yazara haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Çünkü biranda sevmediğim yazarın kitapları başucu kitabım haline geldi.

Ahmet Özaysın 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Olayları herkesten farklı görebilen, küçücük ipuçlarından inanılmaz sonuçlar çıkarabilen, hiçbir ayrıntıyı göz ardı etmeden değerlendirebilen müthiş derecede zeki, inanılmaz derecede soğukkanlı bir dedektif: Meşhur Sherlock Holmes.
Herhalde edebiyat dünyasında bir karakter olarak bu kadar ün yapmış çok az isim vardır. Bu ün o kadar ileri bir noktaya ulaşmış ki karakterin ismi yazarının isminin önüne geçmiş. Sherlock Holmes denince hiç polisiye okumayan bir insanın bile bu isme bir aşinalığı vardır. Lakin Sir Arthur Conan Doyle’un ismini zikrederseniz birçoğu duraksayacaktır. İtiraf etmeliyim ki bir kitap aşığı olarak lise yıllarındayken ben de S. Holmes’u yazar ismi sanıyordum. Buna benzer bir başka karakter geliyor aklıma. O da bunun gibi yaygın bir yanlış anlama. Frankenstein ismini çoğu kişi duymuştur. Fakat bu meşhur romanın yazarı Mary Shelley’nin ismi daha az kişi tarafından bilinir. Bir başka yaygın yanlış da şudur. Kitaptaki Frankenstein olarak bilinen yaratık aslında isimsizdir, onu yaratan doktorun adıdır Frankenstein.
Holmes karakteri polisiye edebiyat açısından bir marka olmuştur. Elinde bir büyüteç, ağzında bir pipo, her vakayı çözüme kavuşturan bir dedektif tiplemesi. Elbette başka örnekleri de bulunabilir ama dünya edebiyatında bu türün örneklerinden en çok etkilenilen ya da ilham alınan eserlerin başında gelir dersek abartılı olmaz sanıyorum.
Kitapta birbirinden güzel 10 tane öykü bulunuyor. Öykülerin hepsi son derece akıcı. Zaten her bölümde yazar olaya hemen giriş yapıyor ve siz de kısa sürede soruşturmanın heyecanına kendinizi kaptırıyorsunuz. Holmes bazen basit ve önemsiz gibi görünen vakaları ele alırken bazen de sonucu Avrupa’da topyekûn bir savaş çıkarabilecek diplomatik dosyaları çözüme kavuşturuyor.
Her öykünün başında dedektifin olaya nasıl dâhil olduğu kısaca anlatılıyor. Bu bazen bir telgraf, bazen bir gazete haberi, bazen de onun ününü duymuş ve polisten ümidini kesmiş soylu bir müşteri oluyor. Bu arada Holmes’un bir de yardımcısı var: Dr. John H. Watson. Hem arkadaşı hem yardımcısı. Bazı vakalarda dişe dokunur faydaları olsa da Watson’ın konumu yardımcıdan ziyade bir arkadaş, hatta bir dost olarak görülüyor. Watson’ın asıl görevi ise Holmes’un vakalarını onun da izniyle kaleme alması. Olayların Dr. Watson’ın dilinden okuyoruz.
Holmes herhangi bir vakanın üzerinde değilken kendini kötü hissediyor. Çünkü saat gibi işleyen bir zekâsı var. Zor ve esrarengiz olaylarla ilgilenmediği zaman sürekli çalışan beyni onun düşmanı haline geliyor. Sürekli bir şeylerin peşinde olması, araştırıp incelemesi gerekiyor. Aksi takdirde kötü bir ruh haline giriyor ve tuhaflaşabiliyor.
Holmes yaptığı işten zevk alan biri. İlgilendiği vakaları çözümlemek onun hayattaki en büyük tatmini. Para ve şöhret gibi şeyler onun için ikinci planda. Karşısında ne kadar zorlu ve gizemli meseleler varsa motivasyonu o kadar güçlü oluyor.
Polisiye tutkunu okurların vazgeçilmezlerinden olan Sherlock Holmes kitapları son yıllarda bir hayli revaçta. Bunda kitapların film ve dizilere uyarlanmış olması elbette çok etkili diyebiliriz. Kitaptan uyarlanan filmlerle hep önyargılı yaklaşan biriyimdir. Bunun iki sebebi var. Birincisi bu uyarlamaların birçok kötü örneğini izlemiş olmam. İkincisi ve daha önemlisi ne kadar güzel bir uyarlama olursa olsun mutlaka bazı ekleme, çıkarmalara ve değişikliklere maruz kalması ve asla kitaptaki tadı tam olarak verememesi. Bu film ya da dizileri hiç izlemeyin demiyorum tabiki. Kitaptan uyarlanan başarılı filmler de var. Ama benim prensibim hep “önce kitap” olmuştur. Bırakın önce zihninizde kendi karakterleriniz canlansın. Size özel olsun. Sonra da sinemaya gidip izleyin derim ben.
“Başkalarının görüp de anlam veremeyeceği sayısız işaretlere bakarak Holmes’un güçlü bir koku aldığını söyleyebilirdim. Dışarıdan bakan birine ne kadar tepkisiz gelirse gelsin, ben parlamaya başlayan o gözlerde gizli bir heves ve gerilim seziyor, tavırlarındaki canlılıktan da avın çok uzakta olmadığını anlayabiliyordum.” (S. 78)
“Bunun anlamı nedir Watson? Bu mutsuzluk, şiddet ve korku çemberi ne amaca hizmet ediyor? Bunun mutlaka bir amacı olmalı; yoksa evrenimiz tesadüflerle yönetiliyor demektir ki bu da mümkün olamaz. Peki, ama nasıl bir amaç? Tekrar tekrar karşımıza çıkan bu soru karşısında insan aklı o kadar aciz ki.” (S. 130)
“Londra’nın suçluları gerçekten de sıkıcı insanlar. Pencereden dışarı bak, Watson. İnsanların ortaya çıkıp silik bir şekilde göründükten sonra nasıl yeniden bulutun içinde kaybolduklarına baksana. Oysa bir hırsız ya da katil, böyle bir günde Londra’da ormandaki gibi dolaşılabilir; saldırıya geçtiği ana kadar görünmez, o anda da kurbanından başkası onu görmez.” (S. 166)
Her sayfasında merak duygunuzu taze tutan, sürükleyiciliği hiç azalmayan, zekice bir kurguyla olayların bir bulmaca tadında çözüldüğü Sherlock Holmes Gerçekler Kanıt İster kitabı okunası bir polisiye klasiği.
http://www.kitapvedusunce.com

Bay Watson & Sherlock Holmes
Bir dedektiflik romanı...
"Bazan katili bilirsin. O da senin onun katil olduğunu bildiğini bilir. Ama onu tutuklayamazsınız. Çünkü tek bir şey eksiktir. KANIT !!! "
"gerçekler kanıt ister "

hüzeyme demiralay 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aksiyonu,analizleri ve tahlilleri bol Sherlock Holmes hikayelerinin anlatıldığı bir kitap.Çok akıcı bir çeviri dili olduğu için hızlı bir şekilde okuyabiliyorsunuz.Şu sıcak yaz günlerinde bir çırpıda okuyup gününüzü renklendirebileceğiniz bir kitap.tavsiye edilir :)

Sercan 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumayı sevmeyebilirsiniz.Ama sherlock holmes'i sevmeme gibi bir ihtimal çok düşük :). Bir oturuşta dava çözmek üstelik yazarın da bazı yerlerde okuyucuya bırakması ya da Watsonun düşünceleriyle hikayeye girmek müthiş bir duygu.

fatmanur elagöz 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gerçekten sürükleyince bir roman . Bir olayı okumaya başlayınca bitirmek için sabırzlandm ve sonunu merak ettm. Tebrik ederim yazarını ve ilham olan holmesu..

Kitaptan 15 Alıntı

Selim YURTDAŞ 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan zihninin, boş bir çatı katına benzediğini ve insanın bu çatı katını kendi seçeceği mobilyalarla döşeyeceğini düşünüyorum. Yalnızca bir aptal, önüne gelen her bilgiyi kapar, böylece ona faydası dokunabilecek bilgiler kalabalıklaşır ya da birçok şey birbirine girer ve o bilgiye ihtiyacı oldu mu güçlükler yaşar. Ama becerikli ve usta bir kimse, zihnine ya da çatısına bir şeyler alırken son derece dikkatlidir. İşini yapmasına yardım edecek aletlerden başka hiçbir şeyi yoktur ama bunları da sınıflandırmış ve kusursuz bir düzene sokmuştur. O küçük odanın duvarlarının esnek olduğunu ve her ölçüde genişleyebileceğini düşünmek hata olur. Emin olun ki, zaman geliyor, zihninize kattığınız her bilgiyle önceden bildiğiniz bir şeyi unutuyorsunuz. Bu yüzden, önemsiz bilgilerin önemlilerin önünü tıkamaması çok büyük önem taşıyor."
"Ama söz konusu, Güneş Sistemi!" diye çıkıştım. "Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğünü söylemenin," diyerek sabırsızlıkla sözümü kesti, "Bana ne faydası var? Dünya isterse ayın çevresinde dönsün, ne benim ne de işim için hiçbir önemi yok."

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan DoyleGerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle
mehmet akif çelik 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''iyi niyetli olduğunu biliyorum,Watson ''dedi hasta adam,hıçkırıkla i,nleme arası bir sesle.''sana kendi cehaletini göstermemi ister misin? Söylesene Tapanulı humması hakkında ne biliyorsun?....

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 215)Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 215)
Esra'nın Dünyası 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hamamdan bahsediyorum!" dedi. "Hamamdan! Ferahlatıcı 'yerli malı' banyolar dururken neden pahalı bir Türk hamamına gitmeyi seçtin?
"Çünkü son birkaç gündür kendimi romatizmalı, yaşlı insanlar gibi hissediyordum. Türk hamamı, tıpta 'şifalı' dediğimiz bir şeydir; yeni bir başlangıç, sistemi temizleyip yenileyen bir şey."

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 237)Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 237)
Esra'nın Dünyası 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başımdan inanılmaz, acayip olaylar geçti. Size danışabilir miyim?
SCOTT ECCLES, Charing Cross Postanesi

"Erkek mi kadın mı?" diye sordum.
"Elbette erkek. Hiçbir kadın ödemeli telgraf göndermez. Kendisi bizzat çıkıp gelir."

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 54)Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 54)
mehmet akif çelik 
30 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

BEN DAHİ DEĞİLİM,SADECE ÖNYARGISIZ BİR ŞEKİLDE GERÇEKLRİN BENİ GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİTMEYİ ÖĞRENDİM

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan DoyleGerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle
mehmet akif çelik 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

ÖYLE BATAKLIK KUMUNUN ÜZERİNE NASIL BİNA İNŞA EDERSİN
KADINLARIN EN SIRADAN HAREKETLERİ BİLE ÇOK BÜYÜK ANLAM TAŞIYABİLİYOR; EN GARİP DAVRANIŞLARI DA BİR SAÇ TOKASINA,BİR SAÇ MAŞASINA BAĞLI OLABİLİYOR.
NEYSE, İYİ GÜNLER WATSON

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 29)Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 29)
Esra'nın Dünyası 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek bir voodoo müridi, masum olmayan Tanrı'larıyla arasını hoş tutmak için belli bazı kurbanlar verir. Kimi ileri vakalarda, bu ayinlerin insan kurbanı şeklini aldığı ve sonrasında yamyamlığın takip ettiği bilinmektedir. Ancak en yaygın kurbanlar, canlı canlı parçalanan beyaz bir horoz ya da boğazı kesilip vücudu yakılan siyah bir keçidir.

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 96)Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 96)
Esra'nın Dünyası 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Avrupa, silahlı büyük bir kamp gibidir. İçinde, askeri güçleri dengede tutan ikili birlikler barındırıyor ve bu dengeyi yöneten de Büyük Britanya'dır.

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 18)Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 18)
2 /