Adı:
Gizli Tarih
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994016
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Gizli Tarih
Gizli Tarih
Ahşabı içeriden kemiren bir tahtakurusu gibiydi sakladıkları sır. Dışarıdan görünen heybetli, parlak ve güçlü bir bedendi, içeride ise un ufak olmuştu ruhları.

Richard Papen büyük hayallerle geldiği üniversitede Antik Yunanca profesörünün ve onun özenle seçilmiş öğrencilerinin cazibesine kapılıp bir şekilde aralarına girmeyi başarır. Fakat içlerine girdikçe bu cazibenin altında karanlık bir şeylerin yattığını fark eder.
Antik Yunan felsefesinden, kültüründen ve mitolojisinden etkilenen gençlerin başına, gerçekleştirdikleri bir ayin sırasında korkunç bir olay gelir. Etik ve ahlak sınırlarının aşıldığı, masum ile suçlunun birbirine karıştığı ve hatta işlerin cinayete kadar varabileceği bir karmaşanın içinde bulurlar kendilerini. Gerçek dünyaya döndüklerindeyse artık saklamak zorunda oldukları büyük bir sır ve omuzlarında hayatları boyunca taşıyacakları bir yük vardır.


“Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sının kurgusunu alın, Euripides’in Bakkhalar’ının hikâyesiyle birleştirin ve arka plana da Bret Easton Ellis’in Çekim Kuralları’nı ekleyin. Çok güçlü bir yapıt.”
-The New York Times-

“Donna Tartt gençliğin seks, uyuşturucu ve rock and roll gibi bilindik yanlarını değil, bir Yunan trajedisindeki gibi karanlık ve gerilim dolu yanını almış. Tansiyon hiç düşmüyor.”
-Newsday-

“Bu kitap pek çok şeyi aynı anda vadediyor okura: psikolojik gerilim, popüler kültüre ve üniversite gençliğine bir eleştiri, yaşamlara felsefi bakış açısı…”
-Library Journal-

“Akıllardan çıkmayacak etkileyici bir roman. Edebiyatın önemli isimlerine yapılan göndermelerle dolu, yirminci yüzyıldan
çok on dokuzuncu yüzyılın o asil
havasını taşıyor.”
-The Times-

“Harika bir gerilim. Sineklerin Tanrısı ile Çekim Kuralları’nın birleşimi gibi. Bir Yunan trajedisi kadar güçlü.”
-New York Newsday-

“Bu romanın en harika yanı, yazarın bu karmaşık kurguyu bizlere tüm yeteneğini kullanarak aktarmış olması. İnsanı huzursuz eden bir hikâyeyi bile sonraki sayfayı merak ederek okutturuyor.”
-Cosmopolitan-

“Donna Tartt gerilimli ama basit bir kurguyu doğru atmosfer ve felsefeden detaylarla süsleyerek benzersiz bir iş haline getirmiş. Harika bir yazar.”
-The Washington Post Book World-

“Donna Tartt döneminin Edgar Allan Poe’su olmaya aday. Gizli Tarih, steroit almış bir kalp gibi gümbür gümbür atıyor.”
-Glam-

“Zekice kurgulanmış ve insanı duygudan duyguya koşturacak bir roman.”
-Time-

“Tartt, çağdaşı olan yazarlara hiç benzemiyor. Kullandığı güzel dil, çetrefilli kurgu, büyüleyici karakterler ve entelektüel enerji
bu kitabı diğerlerinin çok çok önüne taşıyor.”
-The Boston Globe-

“Başarılı bir psikolojik gerilim. Kesinlikle tüyler ürpertici. Tartt lirik dilin âdeta efendisi gibi.”
-The Village Voice-

“Başından sonuna kadar gerilimin dozu düşmeyen, harika kurgulanmış bir kitap.”
-Vogue-

“Arkadaşlık, kibir ve cinayetin kurnazca bir arada örüldüğü uzun bir masal. Tartt’nın yazarlığı hepimizi ağzı açık bırakıyor. İlahî olana ulaşabilecek gücümüzün olduğuna ve her günahın affedilebilir olduğuna inandığımız o okul yıllarına bir yolculuk gibi.”
-The Philadelphia Inquirer-

“Büyüleyici, insanı şaşkına çeviriyor. Bilgelik ve yetenekle dolu bir yazar.”
-Vanity Fair-

“Eğlenceli, üzücü, korkunç ve bitene kadar da elinizden bırakmayı istemeyeceğiniz bir roman. Büyük başarı!”
-John Grisham-

“Gizli Tarih, pastoral bir cazibeyle başlıyor ve tam da olması gereken yerde bitiyor. Daha az yetenekli bir yazar asla böyle son hazırlayamazdı. Donna Tartt çok etkileyici ve şaşırtıcı bir roman yazmış.”
-Jay McInerney-

“Müthiş bir başarı. Gizli Tarih, insanın kalp atışlarını hızlandıran zekâ ve keyif dolu bir gerilim.”
-The Virginian Pilot & Ledger-Star-

“John Knowles'un Özel Bir Barış’ından bu yana çıkmış en güzel üniversiteli gençlik hikâyesi. Harika.”
-Houston Chronicle-

“Donna Tartt çok yetenekli bir yazar. Cümlelerindeki ahenk, bu kadar uzun olmasına rağmen sonuna kadar merak duygusunu körükleyen gizemiyle beraberinde çıkan bütün kitapları geride bırakıyor. İşe cinayet de girince tam bir Yunan trajedisini andırıyor.”
-The Miami Herald-

“Okurken nefesim kesildi, kusursuz.”
-Ruth Rendell-

“Donna Tartt öyle iyi bir yazar ki Yunan efsanelerinden dem vurup çağdaş toplumun incelemelerini etkileyici bir üslupla okura sezdirmeden kurguya yediriyor. Çok zekice.”
-Sunday Times-

“Gizemli bir cinayet, kafası karışık gençliğin romantik hayalleri ve eski ve modern geleneklere bir bakış… Tartt romanında harika bir tempo tutturmayı başarmış.”
-Independent-

“Tartt, kendimizi karakterlerin yerine koyma güdümüzü ve beklentilerimizi öyle iyi yönlendirmeyi başarıyor ki… Harika bir roman.”
-Spectator-

“Tartt bize şiddetin en gizli saklı yerde bile ortaya çıkabileceğini göstermeye cesaret ediyor. Çok etkileyici.”
-The Times Literary Supplement-

“Büyüleyici ve sapkın.”
-Elaine Showalter-

“Muhteşem. Gençliğin kibri, gerilim, kampüs alışkanlıkları ve Yunan göndermeleri… Okumaya doyamayacaksınız.”
-Evening Standard-

“Mükemmel bir başarı. Harika temposuyla güçlü bir kitap. Kusursuz bir şekilde yazarın kontrolü altında gelişen düşündürücü ve etkileyici bir roman.”
-The New York Times-
576 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Donna Tartt, ülkemizde çok fazla tanınmasa da, ABD'nin “süperstar” yazarları arasındaymış. Bunun sebebi, ilk romanı Gizli Tarih'in bir anda yüz binlerce okuyucu tarafından çok sevilmesi. Ben yazarı ilk Saka Kuşu ile tanımıştım. O kitabı geçen yıl okuyup beğenmiştim, aynen bunun gibi...
Hikayedeki anlatım o kadar ayrıntılı ve gerçekçi ki sanki yazar tüm olayı kendi yaşayıp da yazmış. Anlatıcı ile birlikte aynı duyguları aynı buhranları yaşadım...
Kitapta, ana karakterin hayattan beklentisini, maddi açıdan sıkıntı çektiği için okulda kabullenememe korkusunu, teorilerini, işlenen bir suç karşısında kendi vicdanı ile hesaplaşmasını, toplumsal ahlakı sorgulamasını, ailesini, arkadaşlarını ve bunlarla olan ilişkilerini okuyoruz. Kitapta geçen her karakter öylesine konulmamış kurguya. Hepsi dolu dolu, gerçek. Kimini çok seviyor, kimini yargılıyor kiminden de nefret ediyorsunuz...
Cinayete kurban giden kişinin ölümü hak edip etmediğini sorgularken buldum kendimi. Yazar öyle bi karakter yaratmış ki o kişiye karşı hem öfke duyuyor hem ölmesini istiyor daha sonra da üzülüyorsunuz...
Kitabın kurgusu ve anlatımı detaylardan hoşlanmayanlar için okuyucuyu zorlayacak cinsten. Betimlemeler uzun cümlelerle yapılmış, üslup, kişilik tasvirleri biraz ağdalı. İlk sayfaları biraz zor geçse de sonra alışıyorsunuz. Hatta ortalarda ve ortadan sonra elinizden bırakmakta zorlandığınız bölümler dahi oluyor. Bana göre harika bir anlatım, harika bir kişi psikolojisi analizi var kitapta. Uzun betimlemeler beni biraz yorsa da, son zamanlarda okuduğum en kaliteli kitaplardandı.
576 syf.
·6/10
Bu kitabı lise zamanımda okumuştum. Uzun bir süredir de adını hatırlamaya çalıştım. Üstünden çok zaman geçmişti ama konusunu hala hatırlıyorum. Hatta güldüğüm için aklımda kalmış da olabilir. Bir grup arkadaş Antik Yunan felsefesine o kadar takıktı ki toplantılarında beyaz çarşaf sarınıp geliyorlardı. Ara ara güzel şeyler oluyordu ama genelde durağan bi kitaptı.Bazen de güzel psikolojik noktalar olabiliyordu. Sabırlı insanlar okumalı bence
656 syf.
·22 günde·Beğendi·8/10
İlk 150 sayfada bırakmadan devam ederseniz son 100 sayfada iyi ki okumuşum diyeceksiniz. Öyle bir çırpıda okunacak kitaplardan değil hazmetmek ve anlamlandırmak zaman istiyor. Gerçekten çok iyiydi Gizli Tarih
656 syf.
·Puan vermedi
Üniversite yılları birçokları için (tabii gidebilenleri kastediyorum) hayatın en özel zamanlarındandır. Genelde meslek edinmek, “adam olmak”, olgunlaşmak vs için basamaktır. Kimi o yılları kös kös oturarak geçirir kimi sıradan hayatının sıradan formatını kemikleştirerek, kimisi de kendi tarihini yazar. Kitabın mevzusu da işte o kendi tarihini yazanlar. Çakma Raskolnikov’lar iş başında. Anlatım akıcı, karakterler (bazen pek inandırıcı olmasa da) renkli, yazarın okuduğum üçüncü kitabı, yine çok güzel #donnatartt #gizlitarih #sakakuşu #küçükarkadaş
576 syf.
·7/10
Güzel bir kitap sürükleyici bazı yerlerde baya bi duraganlasiyor ama yinede diğer kısımlardaki anlatım için okunmaya değer.tavsiye ediyorum
"Ahşabı içerden kemiren bir tahtakurusu gibiydi sakladıkları sır. Dışarıdan görünen heybetli, parlak ve güçlü bir bedendi, içeride ise un ufak olmuştu ruhları."
Donna Tartt
Pegasus Yayınları
“Ölüm, güzelliğin anasıdır,” dedi Henry.
“Peki ya güzellik nedir?”
“Dehşetin ta kendisi.”
Donna Tartt
Sayfa 54 - Pegasus Yayınları, I. Baskı: Şubat 2018
“Çocukken tüm dünyadan ayrı bir birey olduğunu anlamak, dilini yaktığında, dizini yardığında senden başka hiç kimsenin ve hiçbir şeyin canının yanmayacağını, her bireyin sızısının ve acısının tamamen kendisine ait olduğunu öğrenmek korkunç bir şeydir.”
Donna Tartt
Sayfa 51 - Pegasus Yayınları, I. Baskı: Şubat 2018
“Pek çok farklı hocaya sahip olmanın genç bir zihin için zararlı ve kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyorum.Aynı şekilde yüz kitabı öylesine okumaktansa tek bir kitabı derinlemesine öğrenmenin çok daha iyi olacağına inanıyorum.Çağdaş dünyanın benimle aynı fikirde olmadığının farkındayım ama sonuçta Platon’un tek bir hocası vardı,İskender’in de öyle”
Donna Tartt
Sayfa 44 - Julian
“Pek çok arzumuz olduğunu sanırız ama aslında tek bir arzumuz vardır. Nedir bu?”
“Yaşamak.”
Donna Tartt
Sayfa 54 - Pegasus Yayınları, I. Baskı: Şubat 2018
Şimdi kederle yüklü kalbim
Sahip olduğum o dostlar için;
Ağzı gül kokan sevgilim
Ve o sevimli çocuklar için.
Şimdi o çocuklar uzanmış yatıyor
Karşısı görünmez derelerin kıyılarında
Mazideki gül dudaklı kızlar uyuyor
Güllerin boyun büktüğü sonsuz tarlalarda
Donna Tartt
Koridor Yayıncılık Karakter : Henry
“Pişmanlıkla dolu yüreğim
Altın kalpli dostlarım vardı benim
Gül dudaklı kızlar
Ve çevik delikanlılar.
Şimdi o delikanlılar,
Aşılmaz derelerde boğuldular
O gül dudaklı kızlar
Güllerin solduğu bahçelerde yatıyorlar.”
Donna Tartt
Sayfa 489 - Pegasus Yayınları, 1. Baskı: Şubat 2018

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gizli Tarih
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994016
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Gizli Tarih
Gizli Tarih
Ahşabı içeriden kemiren bir tahtakurusu gibiydi sakladıkları sır. Dışarıdan görünen heybetli, parlak ve güçlü bir bedendi, içeride ise un ufak olmuştu ruhları.

Richard Papen büyük hayallerle geldiği üniversitede Antik Yunanca profesörünün ve onun özenle seçilmiş öğrencilerinin cazibesine kapılıp bir şekilde aralarına girmeyi başarır. Fakat içlerine girdikçe bu cazibenin altında karanlık bir şeylerin yattığını fark eder.
Antik Yunan felsefesinden, kültüründen ve mitolojisinden etkilenen gençlerin başına, gerçekleştirdikleri bir ayin sırasında korkunç bir olay gelir. Etik ve ahlak sınırlarının aşıldığı, masum ile suçlunun birbirine karıştığı ve hatta işlerin cinayete kadar varabileceği bir karmaşanın içinde bulurlar kendilerini. Gerçek dünyaya döndüklerindeyse artık saklamak zorunda oldukları büyük bir sır ve omuzlarında hayatları boyunca taşıyacakları bir yük vardır.


“Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sının kurgusunu alın, Euripides’in Bakkhalar’ının hikâyesiyle birleştirin ve arka plana da Bret Easton Ellis’in Çekim Kuralları’nı ekleyin. Çok güçlü bir yapıt.”
-The New York Times-

“Donna Tartt gençliğin seks, uyuşturucu ve rock and roll gibi bilindik yanlarını değil, bir Yunan trajedisindeki gibi karanlık ve gerilim dolu yanını almış. Tansiyon hiç düşmüyor.”
-Newsday-

“Bu kitap pek çok şeyi aynı anda vadediyor okura: psikolojik gerilim, popüler kültüre ve üniversite gençliğine bir eleştiri, yaşamlara felsefi bakış açısı…”
-Library Journal-

“Akıllardan çıkmayacak etkileyici bir roman. Edebiyatın önemli isimlerine yapılan göndermelerle dolu, yirminci yüzyıldan
çok on dokuzuncu yüzyılın o asil
havasını taşıyor.”
-The Times-

“Harika bir gerilim. Sineklerin Tanrısı ile Çekim Kuralları’nın birleşimi gibi. Bir Yunan trajedisi kadar güçlü.”
-New York Newsday-

“Bu romanın en harika yanı, yazarın bu karmaşık kurguyu bizlere tüm yeteneğini kullanarak aktarmış olması. İnsanı huzursuz eden bir hikâyeyi bile sonraki sayfayı merak ederek okutturuyor.”
-Cosmopolitan-

“Donna Tartt gerilimli ama basit bir kurguyu doğru atmosfer ve felsefeden detaylarla süsleyerek benzersiz bir iş haline getirmiş. Harika bir yazar.”
-The Washington Post Book World-

“Donna Tartt döneminin Edgar Allan Poe’su olmaya aday. Gizli Tarih, steroit almış bir kalp gibi gümbür gümbür atıyor.”
-Glam-

“Zekice kurgulanmış ve insanı duygudan duyguya koşturacak bir roman.”
-Time-

“Tartt, çağdaşı olan yazarlara hiç benzemiyor. Kullandığı güzel dil, çetrefilli kurgu, büyüleyici karakterler ve entelektüel enerji
bu kitabı diğerlerinin çok çok önüne taşıyor.”
-The Boston Globe-

“Başarılı bir psikolojik gerilim. Kesinlikle tüyler ürpertici. Tartt lirik dilin âdeta efendisi gibi.”
-The Village Voice-

“Başından sonuna kadar gerilimin dozu düşmeyen, harika kurgulanmış bir kitap.”
-Vogue-

“Arkadaşlık, kibir ve cinayetin kurnazca bir arada örüldüğü uzun bir masal. Tartt’nın yazarlığı hepimizi ağzı açık bırakıyor. İlahî olana ulaşabilecek gücümüzün olduğuna ve her günahın affedilebilir olduğuna inandığımız o okul yıllarına bir yolculuk gibi.”
-The Philadelphia Inquirer-

“Büyüleyici, insanı şaşkına çeviriyor. Bilgelik ve yetenekle dolu bir yazar.”
-Vanity Fair-

“Eğlenceli, üzücü, korkunç ve bitene kadar da elinizden bırakmayı istemeyeceğiniz bir roman. Büyük başarı!”
-John Grisham-

“Gizli Tarih, pastoral bir cazibeyle başlıyor ve tam da olması gereken yerde bitiyor. Daha az yetenekli bir yazar asla böyle son hazırlayamazdı. Donna Tartt çok etkileyici ve şaşırtıcı bir roman yazmış.”
-Jay McInerney-

“Müthiş bir başarı. Gizli Tarih, insanın kalp atışlarını hızlandıran zekâ ve keyif dolu bir gerilim.”
-The Virginian Pilot & Ledger-Star-

“John Knowles'un Özel Bir Barış’ından bu yana çıkmış en güzel üniversiteli gençlik hikâyesi. Harika.”
-Houston Chronicle-

“Donna Tartt çok yetenekli bir yazar. Cümlelerindeki ahenk, bu kadar uzun olmasına rağmen sonuna kadar merak duygusunu körükleyen gizemiyle beraberinde çıkan bütün kitapları geride bırakıyor. İşe cinayet de girince tam bir Yunan trajedisini andırıyor.”
-The Miami Herald-

“Okurken nefesim kesildi, kusursuz.”
-Ruth Rendell-

“Donna Tartt öyle iyi bir yazar ki Yunan efsanelerinden dem vurup çağdaş toplumun incelemelerini etkileyici bir üslupla okura sezdirmeden kurguya yediriyor. Çok zekice.”
-Sunday Times-

“Gizemli bir cinayet, kafası karışık gençliğin romantik hayalleri ve eski ve modern geleneklere bir bakış… Tartt romanında harika bir tempo tutturmayı başarmış.”
-Independent-

“Tartt, kendimizi karakterlerin yerine koyma güdümüzü ve beklentilerimizi öyle iyi yönlendirmeyi başarıyor ki… Harika bir roman.”
-Spectator-

“Tartt bize şiddetin en gizli saklı yerde bile ortaya çıkabileceğini göstermeye cesaret ediyor. Çok etkileyici.”
-The Times Literary Supplement-

“Büyüleyici ve sapkın.”
-Elaine Showalter-

“Muhteşem. Gençliğin kibri, gerilim, kampüs alışkanlıkları ve Yunan göndermeleri… Okumaya doyamayacaksınız.”
-Evening Standard-

“Mükemmel bir başarı. Harika temposuyla güçlü bir kitap. Kusursuz bir şekilde yazarın kontrolü altında gelişen düşündürücü ve etkileyici bir roman.”
-The New York Times-

Kitabı okuyanlar 62 okur

  • Seda Seymen
  • Meltem
  • Filiz Kurt
  • ATLAS
  • lemonbee
  • Gizem Tüyene Aksoy
  • Neslihan
  • Armağan Ayan
  • Müge Erol
  • Mevlüt Okan HAZİNEDAROĞLU

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%3.6 (1)
8
%10.7 (3)
7
%3.6 (1)
6
%3.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0