Görünmez Adam

7,4/10  (31 Oy) · 
67 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.395 gösterim
Soğuk bir kış günü, kimselerin uğramadığı Iping Kasabasına karlar arasından, sargılar içinde, en ufak bir yeri bile görünmeyen tuhaf bir yabancı çıkagelir. Kimdir bu yabancı? Kendi halinde deneyleriyle uğraşan bir bilimadamı mı, polisten kaçmaya çalışan bir kanun kaçağı mı, yoksa bütün o giysilerinin altında bombalar taşıyan bir şüpheli mi?

Görünmezliğin kendisine binlerce avantaj sağlayacağını ve istediklerini elde edeceğini sanan yabancı için işler pek umduğu gibi gitmez. Havada uçuşan eşyalar, kaybolan paralar, kimin kime vurduğunun belli olmadığı kavga gürültü arasında gittikçe trajik bir hal alan yabancının öyküsü, toplumun da en az kendisi kadar tuhaf olduğunu ortaya çıkaracak ve sonunda kendisine biçilen rolle dehşet saçmaya başlayan yabancı, belki de 'yabancılığının' kurbanı olacaktır.

Hem bilimkurgunun hem de Wells'in başyapıtlarından biri...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  218
 • ISBN:
  9786053752615
 • Orijinal Adı:
  The Invisible Man
 • Çeviri:
  Ali Kaftan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
 02 Ağu 10:26 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Görünmez Adam, daha çok Zaman Makinesi ve Dünyaların Savaşı kitaplarıyla tanınan (Doktor Moreau'nun Adasını da unutmamak lazım) Herbert George Wells'in, bilinen adıyla H.G. Wells'in; Bilimkurgu, kendi deyimiyle birazda 'Fantastik' edebiyatın temellerini atan önemli kitaplarından biridir.

Temel atma meselesini biraz açmamız lazım. H.G. Wells Görünmez adamı 1897 yılında yani günümüzden tam 120 yıl önce yazmıştır. Bu yılın bir başka özelliği de Thomas Edison'un ampülü icat ettiği yıldır. Yani Televizyon, bilgisayar, internet gibi günümüz teknolojinin yüzde birinin bile olmadığı bir dönem. Hatta "Bilimkurgu" kavramı bile bu kitap yazıldıktan 30 yıl sonra ortaya çıkmış. O dönemde bu tür kitaplara "Bilimsel Romans" deniyormuş. Okumayı düşünen arkadaşlar burada yazdıklarımı dikkate alarak okumaya başlarsa kitabı daha doğru değerlendirecektir.

Kısaca konuya değinecek olursak sunuş kısmında ABD'li Bilimkurgu yazarı Gregory Benford'un da bahsettiği gibi, görünmez olmayı hayal etmeyenimiz yoktur herhalde istediğimiz her şeyi yapabiliriz. Ama bir de aynanın diğer yüzü var işte Wells'de kitapta tam da bu noktaya parmak basıyor. Görünmez adam olmak bir lütuf mu, yoksa bir lanet mi? Görünmez olma yeteneği insanı ne kadar yozlaştırabilir? sorularına cevap arıyor.

Okumayı düşünenlere önemli bir uyarı daha yapmak istiyorum. 2000 yılında Kevin Bacon'un oynadığı başarısız bir Görünmez Adam filmi var (http://www.imdb.com/title/tt0164052/) Bu filmin kitabımızla tek ortak yanı ikisinde de bir tane görünmez adam var bunun dışında konu tamamen farklı. Bu filme göre değerlendirme yapmamak lazım. Asıl film 1933'teki Görünmeyen adam filmidir (http://www.imdb.com/title/tt0024184/)

Baskısı güzel, dili gayet akıcı, bir iki günde rahatlıkla okuyabileceğiniz bir kitap. Ben kendi adıma keyif alarak okudum.

Görünmez olmayı kafaya koyan bir adam düşünün. Bu hedefine yönelik şöyle bir düşünceden hareket eder ilkin: Görmeyi sağlayan ışıktır, ışığın çarptığı cismin üzerine kırılması, emilmesi veya yansıması sonucu farklı dalga boylarında, renklerde ve şiddette görüntüler ilişir gözümüze. Peki bir sıvı enjekte edip, kendi bedenimizi ışığın yansıtamayacağı, soğuramayacağı yahut farklı yüzeylerde farklı şekillerde kıramayacağı bir hale getirebilirsek ne olurdu? Kahramanımıza göre yanıt açıktır: Görünmezlik.

Ana karakter, nam-ı diğer "Görünmez Adam", insanlar tarafından görünmemekle ne denli avantajlı olacağını, kitabı okuyan herkes gibi hissedip harekete geçer. Ancak başarılı geçen onca kimyasal işlemden sonra elde edilen bu durum, giydiği kıyafetler görünür olduklarından, dondurucu havalarda kahramanımızın görünmek istemiyorsa çıplak dolaşmasını, yahut görünür bir şekilde toplum tarafından kabul görmek istiyorsa, giydikleriyle gözlerden, ağızdan kol ve bacaklara kadar, bir mumya gibi sarılıp sarmalanmaya razı olmasını gerekli kılacaktır (Söz gelimi, bir kapıyı açmak için bile, kapı kolunu ve ona uzanan elimizi görmemiz gerekir; görünmeyen bir el ile bir ortamın ne derece rahat değiştirilebilir olduğu, tökezleyip düşmemek için ayakların görünür olmasına ne derece ihtiyaç duyulacağı açık).

Görünmezliğin toplumdaki etik boyutu, insanların ilk şaşkınlıklarını attıkları andan itibaren, durumu nasıl da sıradanlaştırıp, kahramanımızı bir suçluyu kovalar gibi kovaladıklarını, hatta bir hayvanı avlar gibi avlamaya uğraştıklarını anlatmak, kitap hakkında fazla ipucu olur, burada kesmeliyim.

Yine bir Wells romanı, yine insanın başına bela olacak bilimsel buluşlar, sıradışı deneyler, yine hayatını bilime adamış pırıl pırıl bir zekanın yokoluşu..

Kübra 
 01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Görünmez Adam ilginç denebilecek bir kitaptı. Sürprizbozansız yazamayacağım. Bir fizikçi görünmezliği bulmaya çalışır ve başarır da. Ama görünmezlik hayallerindeki gibi değildir. Bir kıyafet giydiğinde içinde adam olmayan kıyafetler oldukça ilgi çekicidir. Şapka, takma burun, gözlük ve sargı bezleriyle kendini gizlemeye çalışır ama gizlen gizlen nereye kadar. En sonunda kaçacak yeri kalmaz, o da kovalar :) Gerçi baya psikopat bir karakterdi. Felsefesi "yaşamak için öldür" denebilir. Başından geçenleri, insanların ona verdiği tepkileri yazar gayet akıcı ve merak uyandırıcı bir şekilde anlatmış.

Işığın kırılması ve yansımasıyla ilgili bilimsel açıklamaların olduğu bir kısım vardı. En çok o kısmı ilgiyle okudum. Çünkü bilimle ilgili şeyler hep ilgimi çekmiştir. Böyle şeylerle ilgilenmeyen biri için en sıkıcı yeri belki bu kısım olabilir.

Arayan Mevla'sını da belasını da bulur sözünde çok güzel özetlendiği gibi bu da belasını epey bir aradı. En son paketlediler de halk rahat etti. Önüne gelenin gırtlağına çöktü, dövdü, öldürmeye kalktı ve hatta öldürdü. Derdi neydi? Hiç.

İlginç azıcık ütopik bir şey okuyum, eh biraz da ince olsun öyle elimde günlerce dolanmasın diyenler buyursunlar efendim. Okuyacaklara her zamanki gibi keyifli okumalar dilerim...

mithrandir21 | Uğur D. 
 02 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Bilim kurgu edebiyatının ilk örneklerinden ama kesinlikle en iyilerinden biri değil. Bence yazar roman içindeki konudan ziyade yazıldığı döneme istinaden "ben görünmez adam" konusunu buldum ve "bu konuyu mantıklı şekilde açıklayacağım" düşüncesine girmiş olacak ki romanda konudan çok insanların görünmez bir adama verdiği tepkiler ve yazarın görünmezliği açıklaması ağır basmış. Yaşadığımız bu zamanlarda görünmezlik düşüncesi çok çok basit bir düşünce olabilir; kimse yeni bir kitabının konusunu sadece görünmezlik üzerine kurma cesareti göstereceğini de sanmıyorum ama dediğim gibi kitabın yazıldığı döneme göre (1897) yazarın müthiş bir hayal gücü olduğunu düşünüyorum. Onun için kitabı okurken yaşadığımız zamana göre değil de yazıldığı zamanı düşünerek okursak bu bilim kurgu klasiğinden daha çok zevk alırız.

Romanı yazarın müdahele ederek anlatması ayrı bir şekilde hoşuma gitti diyebilirim. Nasıl mı aynı Karamazov Kardeşler'de Dostoyevski'nin kullandığı uslup gibi. Sanki yazar ile beraber oturmuşuz da ilk ağızdan bize anlatıyor gibi.

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 18:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir özelliğin avantaj mı yoksa dezavantaj mi olduğunu sorgulayacaksiniz. Toplumun ne kadar ilkellesebildigini anlayacak, bir insanı nasıl vahşete yonlendirebildigine şaşıracaksınız.

İhsan Koca 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Türünün en iyilerinden diye gösterilse de, ben şahsen öyle bulmadım kitabı. Akıcı ve sürükleyiciliği o kadar da "Hadi canım sende" dedirtmiyor insana doğrusu.
Konusu güzel, bir deney sonucu görünmez olmuş, sonra insanlar tarafından bu vaziyeti anlaşılamamış ve ihtimal zaten daha önceden kafayı yemiş olan Griffin amcamız bu yeni durumla beraber iyice delirmiş... Ama böyle merakla diğer bölümü beklemiyor insan, bitsin diye okuduğum bir kitap oldu.

Aristokrat İşçi 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

İçinde bir çok öğeyi barındıran bir kitap bence. Bilim-kurgu,korku ve polisiye öğeleri bir arada sunmuş yazar. Ve bunu yaparken okuyucuyla ilişki kurması kitabın keyifli taraflarından diyebilirim. Bana birazda Mary Shelley'in Frankenstein romanını anımsattı.

Gülnar Rehimli 
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Fantastik türün guya ki en iyilerinden olup gönlüme fazla hitap edemeyen kitap :( Kitap çok anlamsızca ilerliyor. İlgi çekici bir noktasını bulamadım. Merak uyandırıcı bir kısım bulursun ve acaba nereye varacak diye okursun kitabı. İşte burada öyle bir şey yoktu ne yazık ki. Kısacası iyi bir kitap değil.

Kitaptan 5 Alıntı

Ali Yalçın 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ne kadar iyi eğitimli olsalar da, herkesin içinde birtakım batıl inançlar kalır."

Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 113)Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 113)
Turgay Bağan 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Orada görünemeyecek olduktan sonra bulunduğun yerin getirdiği gururun önemi nedir ki ?

Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 170 - İthaki Yayınları)Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 170 - İthaki Yayınları)
Eslem Büyükarslan 
02 Ağu 23:51 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Ortadan kaybolabilirdim! Bunun cazibesi karşı konulmazdı.

Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 147 - KIRMIZIKEDİ)Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 147 - KIRMIZIKEDİ)
mithrandir21 | Uğur D. 
 30 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bay Thomas Marvel, Iping’e iki buçuk kilometre kadar mesafede, yaylalardan Adderdean’e giden yolun kenarında ayaklarını bir hendeğe uzatmış oturuyordu. Delik deşik olmuş çoraplarını saymazsak ayakları çıplak sayılırdı, kocaman ayak parmakları açılmış ve dikkatli bir köpeğin kulakları gibi dikilmişlerdi.

Görünmez Adam, H. G. WellsGörünmez Adam, H. G. Wells
Turgay Bağan 
 20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanki bilgi insanı tatmin edebilirmiş gibi!

Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 128 - İthaki Yayınları)Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 128 - İthaki Yayınları)