Günlerin Getirdiği - Sözden Söze

8,3/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
679 gösterim
Nurullah Ataç'ın zevkle okuyacağınız bu denemeleri kırk yılı aşkın bir süre önce yazılmış, ama yine de tazeliklerini, diriliklerini yitirmemişler. Ataç'ın coşkuyla ve inançla kaleme aldığı, sorgulamayı hiç bırakmadığı konular, eleştiri oklarını sakınmadan yönelttiği edebiyatçılar var "Günlerin Getirdiği" ile "Sözden Söze"de. Tiryakileri için.

"Hani aile içinde, yaşlı bekar amcalar vardır. Bir günleri bir günlerine pek uymaz. Neden hoşlanır, kimi sevmezler, kimi sever, neden hoşlanmazlar, belli olmaz. Ama yine de patavatsızlıklarına rağmen dürüsttürler, hırçınlıklarına rağmen candan. Hatta yolları beklenir. Yine çıkagelse de didişse, kavga etse, veriştirse diye varlıkları aranır.

İşte Ataç usta da edebiyatımızın böyle eserekli bir amcası idi."

-Haldun Taner-
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789753638203
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Süleyman ŞİMŞEK 
13 May 00:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken bazen beni gülümseten bazen de bazı hususlarda beni ince düşünmeye iten ve geçen yıllara rağmen sanki dün yazılmış gibi canlılığını koruyan bir eser. Zevkle okudum. Överken göğe çıkarmadan sadece hakkını vermekle yetiniyor. Aynı şekilde olumsuz düşüncelerini de çok usturuplu bir dille dile getiriyor. Velhasıl kelam kesinlikle okunulması gereken bir eser. Beni, Ahmet Haşimi anlatırken şu sözleri çok etkiledi: "Bir insan kendi ölümü ile değil, kendisini sevmiş, yahut sadece tanımış en son insanın da toprağa düşmesiyle ölür."

Kitaptan 4 Alıntı

Nevra Yıldız 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Belki bir hayal ile hâtıranın sınırlarını çizmek kabil değildir; birbirlerine o kadar girerler. Hulyalarımız henüz gerçekleşmemiş birer hâtıra, hâtıralarımız da geçmişte, yani artık hayal olmuş bir âlemde bir an gerçekliğe erdiklerini sandığımız birer hulyadır.

Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 44)Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 44)
Nevra Yıldız 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fakat insanın asıl kendine karşı müdefaası zor, belki imkânsızdır.

Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 40)Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 40)
Nevra Yıldız 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her insanın hayatı alâka ile dinlenmeğe lâyıktır. Yalnız büyük denilen kimselerin nasıl yaşadıklarını merak edenlere şaşarım: ötekilerde de insanlığı görmüyorlar mı? Onların da insanoğlunun bir parçası olduğunu, yeryüzündeki büyük maceramızın bir kısmını da ancak onlardan öğrenebileceğimizi unutuyorlar mı?

Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları)Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları)
Nevra Yıldız 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bütün çabalarımız, başkalariyle uğraşmamız hep kendimizi anlayabilmek, duygudan üstün bir bilgiye ermek içindir. O da olacak şey değil. Demek ki bir türlü çıkamadığımız, bizi kıskıvrak bağlıyan benliğimiz içinde bütün yapabildiğimiz, bütün başarabildiğimiz birtakım sayıklamalarla kendimizi avutmaktır.

Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 151 - Yapı Kredi Yayınları)Günlerin Getirdiği - Sözden Söze, Nurullah Ataç (Sayfa 151 - Yapı Kredi Yayınları)