Gürültülü Yalnızlık

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
482 gösterim
İstemeden edindiği tuhaf eğitim sonucu, Talmud, Hegel, Kant ve Lao-Tzu'dan alıntılar yapabilen, değişen zaman ve modernleşmeye ayak uyduramayan bir işçinin, ölüm, felsefe ve bira içeren öyküsü.

Kitabın kahramanı Hanta, patronunun söylediği gibi, bira fıçısı budalanın teki olabilir ama o farklı bir budala: İstemeden edindiği o tuhaf eğitimi, bir polis devletinde otuz beş yıldır yaptığı işten kaynaklanıyor. Atık kâğıtları ve kitapları hamur haline getiriyor Hanta. Hidrolik presinin kocaman çenelerinden sayısız kitap kurtardı ama. Şimdi düşüncelerinin hangisi kendine ait, hangisi o kitaplardan geliyor, bilemiyor. Hanta, yazılı söz'ün hem yok edicisi, hem de sürdürücüsü.
(Tanıtım Bülteni'nden Alıntı)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789758616312
 • Çeviri:
  Elif Gökteke
 • Yayınevi:
  Tavanarası Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

tabula rasa 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... kendi kendime kalabilirim çünkü yalnız değilim, sadece tek başımayım, dü­şüncelerle dolu bir yalnızlığın içinde yaşarım; ilksizlik sonsuzluğun Don Kişot’uyum biraz, ilksizlik ve sonsuzluğun benim gibilere karşı bir zaafı var galiba.

Gürültülü Yalnızlık, Bohumil HrabalGürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal

... yazmayı bilseydim insanların en büyük mutsuzlukları ve en büyük mutlulukları üzerine bir kitap yazardım. Kitaplardan, kitaplar aracılığıyla öğrendim ki gökler insancıl değil, ne gökler insancıl ne de omuzlarının üzerinde kafası olan bir insan öyle, insanlar insancıl olmayı istemediğinden değil ama sağduyuya aykırı bu durum da ondan.

Gürültülü Yalnızlık, Bohumil HrabalGürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal