7,4/10  (14 Oy) · 
23 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.056 gösterim
Belaydık. Bitirimdik. Tuttuğumuzu koparırdık. Bazen ödlek kedilerin peşine düşerdik. Nefes nefese kaçacak bir delik ararlardı. Bazen de sokak sokak gezer, "Ne geçiyon la burdan," diye korkuturduk yabancıları. Betleri benizleri atardı. Onların deyişiyle, itin götüne girmiş gibi olurlardı. Sonuçta insanlarla aramızdaki mesafe açılır ve kimse bir şey vermezdi bize.

Onun adı Mikasa. Melsa'nın âşığı, uzun ince gövdesi, siyah benekleri var, güzel de bir burnu. Makam Dağı'nın, Papaz Gölü'nün adını biliyor. Güneylilerle Kuzeyliler savaşıyorlar, onu da duyuyor. Zamanı söyleyen hikâyeler, kaderi temize çeken melekler, ölmüşlere dualar ve sokakların tarihi...Hiçbiri, Heves Amca'nın Muhterem Nur'u sevdiği gibi Melsa'yı seven Mikasa'yı anlatmıyor. Dağlar gibi hatıralar...Alevli Kalpler Çetesi, Kıtmir Hazretleri, Çavuş Kabba, Burhan Çaçan'ın türküsü, Jandarma Köpek Eğitim Merkezi...Latif Dede, Köpek Cengiz, güzel bir biftek...Teneke çatılar, safralar, tevatürler, mayınlı yollar...Uluyan köpekler ve Adıgüzel, kalplere iyi gelen...Kemal Varol, zamanı aşan bir roman, hüzünlü bir edebiyat bileti sunuyor bize...Haw, sadece yeni değil sıcak ve güzel...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9789750514197
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

“Dedem, kesik ayaklarına bakmış kederle. Başını iki yana sallamış, “Hiçbir savaş tam olarak bitmez," demiş.

“Kim bilir, belki de biter!”

Kitap bir köpeğin ağzından yazılmış. Üzerinde durduğu olaylar ise doğuda yaşanan olaylar.
Anlatım dili çok akıcıydı ve vurucuydu, lakin hikayesi öyle okunup geçilecek bir hikaye değildi.
Aslında kitabı merakla okumama rağmen bazı bölümler için olumsuz anlamda yorumlarım
da olmadı değil.
Her ne kadar hikayesi kurgu da olsa , yazarın olaylara yaklaşım tarzı ve kullandığı kelimeleri biraz rahatsız edici oldu benim için...

Hüseyin Düver 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap bir köpeği anlatıyor. Ama bir bakıma da bizden birini hatırlatıyor. Kafka'nın örümceği gibi bir köpek zira bu. Doğuyor, annesinin sıcak kucağından kopup sokaklara düşüyor, çetelere karışıp ergenlik yapıyor, aşık oluyor, askere bile gidiyor. Onun yaşadığı şeyleri dinlerken bazen köpek olduğunu unutuyorsunuz. Hele ki köpek hikayenin bir yerinde sigara bile içiyorken işler daha fantastik hale geliyor. Bizi bize anlatmak için ilginç bir yol seçmiş yazar. Meraklısına öneririm.

Cihan Mert 
10 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

savaşın sadece insanlar için değil tüm canlar için de kötü bir şey olduğunu anlatan bir roman benim için. Yazarın yer yer tekrara düştüğünü düşünüyorum. Ama yine de sıkıcı değildi ve insanlara bir şeyler anlatıyordu. Okumanızı istiyorum.

Evren Erarslan 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Kemal Varol idefix' en iyi 50 kitap listesiyle tanıştığım bir yazar, sitenin geçen senenin en dikkat çeken kitabı olarak nitelendirmesiyle birlikte okuma fırsatı buldum. Bir köpeğin bakış açısıyla ülkenin doğu-batı fotoğrafını görmekteyiz. Öyle güzel bir anlatım var ki kitapta, tamamen köpek moduna geçip gerçekten de o gözle bakabiliyorsunuz. Bitirdikten sonra köpeklerle konuşmaya bile başlayabilirsiniz :) alt metinde ise Türk-Kürt sorununu ele alıyor. Pek suya sabuna bulaşmadan bu konuyu kitaba yedirmiş, sadece bir kaç noktada eleştiriler yer alıyor.
Genel anlamda Murat Uyurkulak tadı aldım. Ancak onun kadar sert değil dili. Kurgu olarak da 2 karakter kullanarak değişim sağlanmış ve sıkıcılık azaltılmış. Sonunu ayrı bir beğendim.
Hoş bir kitaptı ve sanırım etkileyici kitaplar listesine girmeye hak kazanıyor.

Okuyan Baykuş 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir fabl sadeliğinde yazılmış gerçek bir dönem panoraması sunuyor. Başlarda sıkıcı geldiğini kabul etsem de giderek arka plandaki Türkiye hikayesi ve Mikasa'nın savaş konusunda söyledikleri gerçekten etkileyici. İnsanın savaşlar karşısındaki anlam arayışını bir köpeğin ağzından bir hayvanın bakış açısıyla yansıtıyor oluşu dikkat çekiyor.
İşin ilginç tarafı okurken bu köpeğin düşüncelerine hak veriyor, bir süre sonra onun bir köpek olduğunu unutuyorsunuz. Anlatımındaki sadelik biraz sabır gerektirecek türden ama bunun da fablın çocuksu masumiyetini korumak için bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Isa Darakcı 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kemal Varol, edebiyata siirle başlamış bir isim. Kitaplar üzerine yazdığı yazılardan tanıdım ben kendisini. Haw, bir köpeğin gozunde,n doğuda yaşananların anlatıldığı başarılı bir roman.

Kitabı Seviyorum 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlginç ve şık bir anlatım. Bambaşka bir bakış açısı sunuyor. Kişileştirme faklı ve hikaye etme biçimi alışılmadık türden. Farklı bir tarz sunuluyor.

Kitaptan 7 Alıntı

Eğer bir yeriniz acıyorsa, onu dindirmenin yegâne yolu o acıyı başka bir acıyla değiştirmekti belki de...

Haw, Kemal VarolHaw, Kemal Varol

Kimin bayrağı olursa olsun, gördüğüm her bayrak bende ağlama isteği uyandırırdı çünkü.

Haw, Kemal VarolHaw, Kemal Varol

“Savaş, onlara dokunmadığı sürece ehemmiyetsiz bir şeymiş, hatta hiç yaşanmamış bile sayılabilirmiş.
Bu yüzden dedemin anlattıkları doğru da olabilirmiş yalan dolan da.
Bir savaşın ortasında kimse hakikatin ne olduğuna bakmazmış zaten.”

Haw, Kemal VarolHaw, Kemal Varol

bir kitap düşün ki hayallerini versin
bir kitap đüşün ki sana seni versin
bir yazar düşün ki sana dünyayı versin çünkü onun sana vereceği kitap seni sen yapan şeydir

Haw, Kemal Varol (bu alıntı değil benim size vereceğim bir yıldızdır)Haw, Kemal Varol (bu alıntı değil benim size vereceğim bir yıldızdır)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kermal Varol'dan Yeni Roman: "Haw"
Kermal Varol'dan Yeni Roman: "Haw" Kemal Varol'un ikinci romanı "Haw", 1990'lar Türkiyesi'nin karmaşık siyasi ortamını bir köpeğin gözünden anlatıyor. Yazar, kahramanı Mikasa'nın öngörüsüzlüğünden faydalanarak siyasi bir panorama sunuyor okura.