1000Kitap Logosu
Hayaletler
Hayaletler
Hayaletler

Hayaletler

New York Üçlemesi 2

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.9
109 Kişi
386
Okunma
69
Beğeni
2.163
Gösterim
80 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 16 dk.
Adı
Hayaletler (New York Üçlemesi 2)
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Şubat 2018 · Karton kapak · 9789750734663
Orijinal adı
Ghosts - The New York Triology 2
Diğer baskılar
Hayaletler
Hayaletler
Mavi, bir özel dedektif. Müşterisi Beyaz için Turuncu Cadde’de oturan Siyah’ı izleyip hakkında ayrıntılı rapor yazmaya çalışıyor. İnsanların sadece renklerle var olduğu, kimin gerçek, kimin hayal ürünü ya da hayalet olduğu anlaşılmayan bir ortamda gerilim yaratan olaylar sonunda Mavi, neredeyse Siyah’ın yaşamı içinde kaybolma noktasına geliyor. Bir başkasını izleme teması üzerine kurulu polisiye roman şablonu bu kitapta kişinin kendi kendini izlemesi sonucuna vararak genel geçer klişenin dışında bir özgünlük taşıyor. Kişilerin benlik arayışları ve gerçek arasındaki ilişkiler, Paul Auster’ın akıcı diliyle hayata geçiyor.
7 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,13
6.9
10 üzerinden
109 Puan · 17 İnceleme
Ayşe...
Hayaletler'i inceledi.
80 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
#1001kitap~~~ ~NewYorkÜçlemesi~ ~2.kitap~
New York Üçlemesinin 2.kitabi "Hayaletler" kısacık ama derinliği büyük 1kitap oldu yine benim için, herkes muhakkak 1 Paul Auster kitabı okumalı ben kesinlikle çok etkileyici buldum yazarı, yormadan vermek istediği msjlarla. Zaten akıcı 1dili olan yazarın kitabın kısa olmasıyla ve yine etkileyici konusyla 1solukta okuyor insan... ~~~Gördüğümüz her şey, dokunduğumuz her şey - dünyada her şeyin kendi rengi var~~~ Konuyu renklerle karakterler üzerinden anlatarak benlik algısını anlatan kitapta, Mavi, özel 1dedektif olup müşterisi Beyaz için Turuncu Cadde’de oturan Siyah’ı izleyip hakkında ayrıntılı rapor yazmaya çalışarak konu itibarı ile insanların sadece renklerle var olduğu, kimin gerçek, kimin hayal ürünü ya da hayalet olduğu anlaşılmayan 1ortamda Mavi, neredeyse Siyah’ın yaşamı içinde kaybolma noktasına geliyor ki bu duruma ait cümleler benim efsanem niteliğindeydi. 1başkasını izleme olayında asıl kişinin kendi kendini izlemesi sonucuna vararak kişilerin benlik arayışları ve gerçekler arasındaki ilişkiler adına çok güzel 1kitaptı, özellikle renkler üzerinden hepsinin aynı rolleri üstleniyor olmasını anlatırken birbirimiz üzerindeki benlikleriniz, dünyayı başkalarının hayatlarıyla yaşamak olayına bağlaması ve bunu bu kadar açık ve net anlatması yazarı daha çok sevmeme neden oldu... ~~~Tuhaftır ki bu düşünce aklına Doğal Yaşam ve Başkaldırı'dan bazı cümleler getiriyor ve defterinde cümlenin tam biçimini arıyor, onu not ettiğine emin. Bulunduğumuz yerde değiliz, diyor o cümle, yanlış 1konumdayız. Doğalarımızdaki 1kusur sonucu, 1durum varsayar ve kendimizi onun içine oturturuz, bu yüzden aynı anda 2durumda oluruz, bunların içinden çıkmak 2kat güçleşir. Bu cümle mantıklı geliyor Mavi'ye, biraz korkmaya başlasa da bu konuda 1şeyler yapması için henüz geç olmadığını düşünüyor~~~ Kitapta ayrıca "Doğal Yaşam ve Başkaldırı" kitabından da sık sık bahsettiği için kitabı okumayı çok istedim kurduğu bağlantılarıyla... New York Üçlemesi ölmeden önce okunması gereken 1001kitap arasında olup kısacık Hayaletler kitabı sıcak yaz günlerinde yormadan ama insanın kendi benliği adına çok etkileyici olan bu kitap kesinlikle tavsiyemdir, herkese mutlu huzurlu keyifli ve serin serin okumalar :-)))))
Hayaletler
6.9/10
· 386 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
43
Meltem
Hayaletler'i inceledi.
80 syf.
·
16 günde
·
Puan vermedi
New York üçlemesinin 2. kitabı. Paul Auster'ı bu seri ile keşfetmiş olmaktan dolayı mutluyum. Bu kitap da çok güzeldi. Yazar karakterlerinin isimlerini renklerden seçmiş.Mavi, Beyaz, Siyah... Mavi bir dedektif... Olay örgüsü içerisinde Brooklyn Köprüsü'nün hikâyesini ,ünlü şair Walt Withman'ın hikâyesini ve daha nice güzel hikâyeleri bu kitaptan öğrendim. Yazarın dediği gibi : "Hayaletler. Evet,dört bir yanımızda hayaletler var." ( S.55)
Hayaletler
6.9/10
· 386 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
80 syf.
·
5/10 puan
varlığımız neye bağlı
Yazar hikayeyi bir özel dedektif ağzından anlatıyor. Dedektif ve takip ettiği kişi ile o kişiyi takip ettiren müşteri arasındaki garip ilişki sıradan ama akıcı bir dille anlatılıyor. Yalnızlığın ne kadar zor ve yıkıcı olduğunu çarpıcı bir açıdan ortaya koyuyor. Bir solukta okunacak düşündüren bir kitap
Hayaletler
6.9/10
· 386 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Melek Ceylan
Hayaletler'i inceledi.
80 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Evet Auster'ın "New York Üçlemesi" nin ikinci kitabı "Hayaletler" i de okudum bitti. Oldukça akıcı bir polisiye idi. Kısa olmasına rağmen içerisinde çok şey barındırdığını söyleyebilirim. Karakterler renklerle adlandırılmış. İnsanın yalnızlığını yüzüne çarpan eserde Siyah adlı karakterin Henry David Thoreau'nun "Doğal Yaşam Ve Başkaldırı" -ormanda yaşamayı seçen adamın öyküsü- kitabını okuması da bu yalnızlığı vurguluyor.
Hayaletler
6.9/10
· 386 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17